Polskie Radio

"Co was kręci" i "Płytomania" - Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 10:47
W Czwórce sprawdzimy, jak mają się na początku sezonu sportowcy uprawiający kitesurfing, w Dwójce zrecenzujemy dokonania Martina Helmchena, a w Jedynce wyemitujemy reportaż Jakuba Tarki. Zapraszamy do słuchania.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sunny studio
logo 

JEDYNKA

NIEDZIELA 7 CZERWCA

O godz. 9.00 oraz 19.00 zapraszamy na transmisję Mszy Świętej z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie.

10.00-12.00 - "Czas pogody" – Zbigniew Krajewski

Tyle słońca w ... Annie Jantar: lirycznej a czasami rockowej, charyzmatycznej wokalistce i ciepłej w relacjach z ludźmi. 10 czerwca skończyłaby 70 lat, ale nic nie może przecież wiecznie trwać. Zostały piosenki i wspomnienia ludzi, którzy mieli przyjemność ją znać. Do nich dotarł Marcin Wilk, który będzie gościem Czasu pogody i opowie o wokalistce, która na zawsze pozostanie w historii polskiej piosenki. Nie zabraknie arii wybranej przez Kazimierza Kowalskiego i perełki kabaretowej z archiwum  Teresy Drozdy.

17.10-17.30 - PERŁY REPORTAŻU - "Trzysta czterdzieści cztery dni" - Jakub Tarka

14 maja zmarł Henryk Jaskuła - pierwszy Polak (a trzecia osoba w historii żeglarstwa), który opłynął kulę ziemską samotnie bez zawijania do portów. Dokonał tego na jachcie "Darze Przemyśla". - Bałtyk, kanał La Manche, Morze Północne były mi wybitnie nieprzychylne. Wiały przeciwne i słabe wiatry. Halsowałem na tych akwenach bez wytchnienia – opowiadał kpt. Henryk Jaskuła po powrocie z samotnego rejsu dookoła świata.  Do Gdyni wrócił 20 maja 1980  roku. W porcie czekały na niego tysiące ludzi. Schodząc z pokładu swego jachtu przywitał zebranych słowami: "Polsko kochana, Twój syn powrócił".


logo

DWÓJKA

NIEDZIELA 7 CZERWCA

10.00 – 11.00 – Cafe „Muza”: Aleksandra Kurzak – prowadzi Andrzej Sułek

12.45 – 13.00 – Jest taki obraz – audycja Michała Montowskiego z udziałem dr Grażyny Bastek

Peter Paul Rubens - "Ogród miłości" - przypominamy malarstwo mistrza - właściciela wielkiej pracowni, dyplomaty, kolekcjonera, patrycjusza antwerpskiego i szlachcica angielskiego w jednej osobie, czyli  jednego z najwybitniejszych malarzy siedemnastego wieku - w 380 rocznicę jego śmierci.

17.00 – 18.00 – Płytomania – prowadzi Jacek Hawryluk

Który z pianistów nie chciałby nagrać kompletu pięciu koncertów fortepianowych Ludwiga van Beethovena? Zwłaszcza w roku Jubilata. Świetnie oceniany niemiecki artysta Martin Helmchen powoli dołącza do tego grona. Nagrał już cztery (I, II, IV, V). W oczekiwaniu na brakujący, Trzeci, recenzujemy jego dotychczasowe dokonania. W audycji także album Aleksandry Kurzak („Desire”) oraz kolejne oblicze, tym razem nie barokowe, naszego zespołu muzyki dawnej Arte Dei Suonatori.

22.00 – 00.00 – Wieczór płytowy – prowadzi Krzysztof Dziuba

Neu! - Neu! '75 (1975 Brain)

Lou Reed - Transformer (1972 RCA)

Magma - Mekanïk Destruktïw Kommandöh (1973 Vertigo)

 

logo

TRÓJKA

NIEDZIELA 7 CZERWCA

00.00-04.00 - Potrójne Pasmo Przenoszenia - Michał Margański

04.00-06.00 - Ranny wzmacniacz - Grzegorz Hoffmann (rok 1980)

06.00-08.00 - Muzyczne rozmowy - Redakcja Katolicka 

08.00-09.00 - Bed and breakfast – Agnieszka Furtak

09.00-11.00 - Zagadkowa niedziela - Katarzyna Stoparczyk/M. Pawlukiewicz

11.00-13.00 - DZIEŃ Z TRÓJKĄ - Prowadzenie: Ryszard Jaźwiński/wyd. G.Darmetko

13.00-14.00 - Audycja muzyczna - Prowadzenie: Aleksandra BudkA

14.05 - MAGAZYN BARDZO KULTURALNY Barbary Marcinik

Audycja wraca po przerwie spowodowanej ograniczeniami związanymi z pandemią. Zatem:

DEHIBERNACJA! MBK – Nowe otwarcie – w starej formule: „pół żartem, pół serio”.

URUCHAMIAMY RADIO-MOST: debata dyrektorów naszych gigantów kulturalnych:

Waldemar Dąbrowski – dyrektor Opery Narodowej;

Romuald Wicza-Pokojski – dyrektor Opery Bałtyckiej;

Michał Merczyński – dyrektor MALATA FESTIVAL POZNAŃ;

Igor Michalski – dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni.

15.00-17.00 - AUDYCJA MUZYCZNA. Prowadzenie: Marcin Cichoński/wyd. Aleksandra Budka

17.00-19.00 - TRZECIA STRONA MEDALU

21.00-00.00 Audycja muzyczna  – Piotr Baron/wyd. Piotr Kordaszewski


logo

CZWÓRKA

NIEDZIELA 7 CZERWCA

8.45-9.00 - Filharmonia w pigułce – Rosyjska zima w I Symfonii Piotra Czajkowskiego „Zimowe marzenia”. Zaprasza Piotr Wierzbicki.

11.00-12.00 - Co Was kręci - Kitesurfing w Polsce na początku spóźnionego sezonu – zapraszamy na spotkanie z przedstawicielką szkółki kitesurfingowej – Paulą Ziółkowską  z Aloha Team i Maciejem Rutkowskim, zawodnikiem windsurfingowym.

14.00-15.00 - Hrapkowidz - ponownie wracamy do filmów Stevena Spielberga - tym razem z krytykiem filmowym Jakubem Popieleckim Błażej Hrapkowicz porozmawia o "Parku Jurajskim". Wysłuchamy też relacji z Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

17.00-19.00 - Funkadelia - nowa płyta Run the Jewels, SLy5thAve, syntezatorowo-klubowe brzmienia (Marquis Hawkes dla UTTU, Nelson Of The East, Quaid dla Apron), japoński city-pop, Moodyman, dyskotekowo-soulowy duet Soul Persona & princess Freesia, Moodymann, Jayda G, Titeknots etc. Zaprasza Marcin Hubert, czyli Harper.

20.00-21.00 - Muzyka Dobrego Słowa– Przemek Goławski zaprasza na muzyczne Lednickie spotkanie młodych i na przegląd chrześcijańskiego wkładu w Hot16 Challenge.

 

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

NIEDZIELA 7 CZERWCA

11.00-12.00 - "Źródełko" – Gawędziarka, Maria Bienias zdradzi nam tajniki wiejskiej kuchni i przedstawi najważniejsze kucharskie obowiązki, Kasia Dudziak i Karo Przewłoka z Górnego Śląska zabiorą nas do przydomowego ogródka, a Paula Kinaszewska muzyk, wokalistka, edukatorka muzyki ludowej, sprawi, że domowe sprzęty zatańczą do muzyki ludowej. 

14.00-15.00 - "Dziecięcy koncert życzeń" - Audycja, podczas której dzieci mogą dzwonić z życzeniami dla bliskich i zamawiać utwory muzyczne.

16.00-17.00 - "Łowcy Dziecięcych Przygód" - Młodzi łowcy przygód dowiedzą się kim jest projektant i na czym polega jego praca, od pomysłu do realizacji​. Porozmawiają o tym z Anną Jankowską - Wiśnios, projektantką mody.

17.00-18.00 - "Kulturoteka" - ​Rozmowa z Marią Strzelecką, doktorem sztuk plastycznych, malarką, ilustratorką, projektantką odzieży i plakatów, autorką filmów animowanych, aktorką, o książce "Beskid bez kitu". To literacko-plastyczna opowieść dla dzieci (i ich rodziców) o Łemkowszczyźnie obecnej i tej sprzed pół wieku, o jej tajemnicach, kulturze, magii i przyrodzie. O tym, że życie ludzkie może być piękne i zgodne z naturą, wystarczy tylko chcieć się w nią wsłuchać.

DLA DOROSŁYCH

21.00-22.00 - "Kulturalna strefa" – O projekcie "Oddział Bajka - Wędrująca Szpitalna Biblioteka". W ramach projektu tworzone są Bajkowozy – Wędrujące Biblioteki wyposażone w książki oraz akcesoria przydatne do prowadzenia animacji i warsztatów dla dzieci przebywających na oddziałach szpitalnych. Każdy szpital, na którym znajduje się oddział dziecięcy, może ubiegać się o otrzymanie całkowicie bezpłatnie Bajkowozu.

Wędrująca Szpitalna Biblioteka została wyposażona w starannie dobrane tytuły książek, pozwalające dzieciom przenieść się w zupełnie inny świat, w którym będą mogły przeżywać przygody, pokonywać swoje słabości i znajdować odpowiedzi na ważne pytania. Książki znajdujące się w biblioteczce mają charakter edukacyjny, relaksacyjny, terapeutyczny, wspierający.


logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

NIEDZIELA 7 CZERWCA

18.00 – Zapraszamy na „Złoty wiek muzyki kameralnej”. Danuta Gwizdalanka prezentuje tym razem audycję pod znakiem wykonawczo-gatunkowym SCHERZA. Wśród wielu dzieł komnatowych oznaczanych przez kompozytorów jako scherzo, zabrzmi druga część Tria fortepianowego g-moll Fryderyka Chopina w wykonaniu Marka Szlezera, Bartłomieja Nizioła i Jana Kalinowskiego.

#Zostań w domu z Polskim Radiem
Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU