Polskie Radio

Przyroda, nauka i reportaże - Polskie Radio we wtorek

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 19:21
Opowiemy o pierwszej grze komputerowej uznanej za lekarstwo dla dzieci z ADHD. Ponadto wszystko o nurkowaniu i bezpieczeństwie nad wodą oraz koncertowe obchody stulecia urodzin Jana Pawła II. Zapraszamy!
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Freebird7977
logo

JEDYNKA

9.00-12.00 - W "Lecie z Radiem" wspólnie z naszą reporterką Małgorzatą Głogowską odwiedzimy hodowlę jednej z najstarszych ras psów znanych jako alaskańskie malamuty (Alaskan malamute). Hodowla mieści się we wsi Władzin w gminie Kołbiel, a prowadzą ją Państwo Elżbieta i Grzegorz Wydra. Ich psy od lat zdobywają mistrzowskie tytuły w wyścigach psich zaprzęgów, startowały w mistrzostwach świata, kilkukrotnie zdobyły tytuł mistrza Polski.

Będziemy też rozmawiać ze Słuchaczami "Lata z Radiem", bo tego lata #Jesteśmy z Wami… Rozegramy nasze konkursy - "Skojarzenia" i "Karuzelę z nagrodami", posłuchamy też kolejnego odcinka "Filarów ziemi" Kena Folletta. Zaprasza Roman Czejarek.

21.00 - W ramach "Kulturalnej Jedynki" - "Było, zniknęło" - reportaż Olgi Mickiewicz

Kiedy w 1959 roku zakładano Kampinoski Park Narodowy, w jego granicach znalazło się ponad 70 wsi, które zamieszkiwało około 16 tysięcy osób. Dziś w Puszczy mieszka już tylko około 1,5 tysiąca  ludzi. Grunty są stopniowo wykupywane, a tam, gdzie kiedyś istniały ludzkie osady, wkracza przyroda. Tylko czasami można się jeszcze natknąć na starą kapliczkę, ślady fundamentów, piwnicę, w której dziś mieszkają nietoperze.

Marta Przygoda-Stelmach pracuje jako muzealnik. Bada historię znikających miejscowości. Organizuje też coroczne spotkania dawnych mieszkańców Puszczy. Wszystko dlatego, że jej rodzina także pochodzi z miejscowości, której dziś już nie ma.

logo

DWÓJKA

07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek

Bandżola, pianino i perkusja - w najbliższą sobotę na antenie Dwójki, a także na naszej stronie internetowej i na dwójkowym Facebooku - w ramach cyklu Domówka z Dwójką - kameralny występ Domowego Jazz Bandu Młynarski-Masecki​. Na ten wyczekiwany wieczór, a także do swojego domu na sobotni koncert zaprosi Państwa Marcin Masecki. Rozmowa o godz. 9.30.​

O godz. 8.30 spotkamy się z pięciokrotnym zdobywcą nagród polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk, sekstetem wokalnym, który stęskniony za kontaktem z publicznością rusza już na początku lipca w trasę koncertową. W tym roku obchodzimy stulecie urodzin Jana Pawła II. Artyści z proMODERN upamiętnią tę rocznicę serią 5 koncertów "W hołdzie Janowi Pawłowi II". Odbędą się one w świątyniach związanych z życiem i działalnością duszpasterską Jana Pawła II. O trasie oraz o tym, co zmieniła kwarantanna, porozmawiamy z Martą Czarkowską (sopran) i Piotrem Pieronem (bas).

Ponadto w audycji:

- cztery naturalnej wielkości konie pędzące wprost na widza, ciągnące wóz z charakterystycznymi postaciami, czyli obraz "Czwórka" Józefa Chełmońskiego poddany zaawansowanej technologicznie konserwacji. Konserwację może na bieżąco śledzić publiczność,

- felieton językowy Nowa Mowa, a w nim "bezmaskowcy".

12.05-12.45 - Płyta na lato: Mahler, VIII Symfonia "Symfonia tysiąca", The Philadelphia Orchestra, Yannick Nézet-Séguin, DG 00028948378715 - prowadzi Magdalena Łoś

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Bronisław Maj, aut. i wyd. Elżbieta Łukomska (powtórzenie)

13.00-14.00 - Z prywatnej kolekcji: Stanisław Leszczyński - opracowanie Róży Światczyńskiej

16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest Jan Młynarski, który wystąpi na najbliższej "Domówce z Dwójką". Spotykamy się także z Patrykiem Podwojskim - solistą dzisiejszego koncertu w ramach 63. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie. Poza tym oglądamy wystawę prac Stasysa Eidrigeviciusa w lubelskiej galerii Wirydarz, odwiedzamy scenę szekspirowską Teatru Baj Pomorski w Toruniu, a Tomek Jacyków opowiada o kolekcji mody dla widzów Teatru Syrena w Warszawie. W cyklu "Literackie witaminy" - prof. Janusz Degler.

21.30-22.00 - Rozmowy po zmroku: Dawać ludziom nadzieje - wspomnienie o ks. Józefie Tischnerze - aud. Doroty Gacek

 

logo

TRÓJKA

00.00-02.00 - Audycja muzyczna - Justyna Grabarz

02.00-04.00 - Nocna Polska - Tomasz Żąda

04.00-06.00 - Trójkowy budzik - Piotr Łodej

06.00-09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

7.15 - Pytania z kosmosu - Tomasz Rożek 

7.35 - Cykl Muzyczny - Piotr Metz

8.13 - Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz. Gość: wicepremier Jacek Sasin

8.45  -Muzyczny Rozkład Jazdy

09.00-13.00 - Byle do 13.00 - Gabriela Darmetko i Piotr Stelmach

09.30 - Informator Ekonomiczny - Marcin Jagiełowicz 

10.20 - Astronomia języka - Katarzyna Kłosińska

12.15 - Klucz do autostrady - Daniel Wyszogrodzki

13.00-14.00 - Powtórka  z rozrywki - Łukasz Szwed i Historia kabaretu M. Wolski

14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda

15.00-16.00 - W Tonacji Trójki - Piotr Baron

16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga

16.45 - Trzy Strony Świata

17.30 - Ekonomia w Trójce

18.12 - Reportaż w Trójce - "Przyjaciele z podwórka" - reportaż Olgi Mickiewicz

Zbyszek Jędrzejczyk jest dziennikarzem muzycznym i członkiem zespołu Blues Time. Od prawie pół wieku przyjaźni się z Krzysztofem Piwowarczykiem i Tomaszem Skolimowskim. Mimo że panów wiele dzieli, ich znajomość przetrwała nawet 30-letni okres emigracji Zbyszka, kiedy to panowie wymieniali listy nagrane na kasety magnetofonowe.

Reportaż prezentowany w ramach nowej akcji „Domowe archiwum dźwiękowe” - Cykl "Domowe archiwum dźwiękowe" 

Kasety magnetofonowe, kasety wideo, dyski w komputerach i smartfonach. Czasami kryją się na nich prawdziwe skarby dla archiwisty. Zarejestrowane ważne momenty, ślady przeszłości, która już dawno przeminęła, a może głosy i twarze ludzi, którzy odeszli, a którzy byli dla nas ważni?

W ramach akcji poprosimy słuchaczy o przesyłanie własnych amatorskich nagrań wraz z krótkim opisem historii, która się za nimi kryje. Na podstawie najciekawszych powstanie cykl reportaży. 

18.30 - Bardzo Ważny Projekt - Arkadiusz Ekiert

19.00-21.00 - Wieczór z Trójką - Grzegorz Hoffmann 

21.00-22.00 - Klub Trójki - Barbara Marcinik 

22.00-23.00 - Studio el - muzyki - Jerzy Kordowicz

23.00-00.00 - Myśliwiecka 3/5/7 - Katarzyna Stoparczyk - powtórka

logo


CZWÓRKA

12.00-13.00 - Stacja Nauka - sprawdzimy, czy to prawda, że w Bałtyku grasują mięsożerne bakterie?

15.00-17.00 - Czat Czwórki - dawca szpiku może mieć tatuaże? Fundacja DKMS wraz z siecią salonów tatuaży rozpoczęła akcję edukacyjną #DobryWzór. Na czym ona polega?

17.00-19.00 - TOP - Po raz pierwszy gra komputerowa została uznana za lekarstwo dla dzieci z ADHD.  Czy granie na komputerze może sprawić, że chorzy poczują się lepiej? Co z propozycją wpisania gier komputerowych na listę lektur?

19.00-20.00 - 12 cali na godzinę - kolejna odsłona akcji wspierania przez Czwórkę Dj-ów. Tym razem zaproszenie na set Dj- Truanta. Warszawski producent i DJ rozpoczynał swoją karierę w 2004 roku w nieistniejącym już stołecznym klubie Paragraf 51. Obecnie jest rezydentem klubów Smolna i Luzztro. Występował m.in. u boku takich artystów jak Chris Liebing, Adam Port, Dusky, M.A.N.D.Y., Robert Babicz, Loco Dice, Vitalic i Brodinski. Zwycięzca polskiej edycji Burn Residency. ​

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

8.00-10.00 - "Poranek" - Dzień Motyla Kapustnika. Kolorowy Poranek pod znakiem pięknych motyli. Tych owadów żyje około 150 tysięcy gatunków, z czego w Polsce występuje tylko około 3 tysiące. Zamieszkują one na wszystkich kontynenty poza Antarktydą. W Poranku w ramach wakacyjnego cyklu "kolory wakacji" - najlepsze ciekawostki o motylach.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Leszek zabiera Misia nad jezioro, w końcu już są wakacje i mamy dużo wolnego czasu. Dowiemy się ciekawostek o różnych plażach na świecie, tego, skąd wzięły się jeziora i ile ich mamy w Polsce. Nauczymy się przy okazji tego, jak należy zachowywać się bezpiecznie nad wodą.​

16.45 - "Mali Radioamatorzy" cz.6 - Kim jest wydawca? Dlaczego program przygotowuje kilka osób? Czy z wydawcą można porozmawiać? O tych sprawach, w ramach cyklu z okazji 95-lecia Polskiego Radia opowie Magister Sprężynka!

17.15-17.45 - "Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim" - Szymon Radzimierski - 14-letni podróżnik, bloger, autor książek, aktor, mówca motywacyjny. Odwiedził prawie 40 krajów świata. Relacje z wypraw zamieszcza na blogu planetkiwi.pl, którego prowadzi w dwóch językach (po polsku i angielsku) od ósmego roku życia. W pierwszej swojej audycji opowie o wyprawie na Madagaskar, Parku Narodowym Masoala, spotkaniu z wielorybami i uprawie wanilii.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Jak rozpocząć naukę nurkowania. Gdzie znajdziemy najpiękniejsze miejsca do nurkowania. Jak długo trzeba ćwiczyć, aby móc samodzielnie nurkować bez strachu. Do nurkowania przygotuje nas Margita Ślizowska instruktorka nurkowania, snorkelingu i pomocy przedmedycznej.

21.00-23.00 "Strefa rodzica"

Bezpieczeństwo na wakacjach. Podsumujemy zasady, o których trzeba pamiętać podczas wakacji. Co koniecznie trzeba zabrać do wakacyjnej apteczki. Na co uczulić dzieci i o jakich zasad im przypomnieć, aby podczas wakacji uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Co jeść, aby nie narazić się na komplikacje podczas wyjazdu.

Pełen zestaw zasad do przypomnienia, dla dużych i małych, aby podczas wakacji uniknąć stresów i niepotrzebnych nerwów. Gość: dr Łukasz Durajski, pediatra.

logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

19.00 - Bohaterem programu Klaudii Baranowskiej będzie wybitny austriacki pianista Andreas Schiff. W "Romantycznych brzmieniach" zostaną zaprezentowane m.in. cztery Impromptus Franza Schuberta, które stały się potem wyzwaniem dla Fryderyka Chopina, autora czterech bardzo wybitnych dzieł tak właśnie zatytułowanych.


Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak