Polskie Radio

"Moc truchleje" Głowackiego" i Hello Mark - słowo i muzyka na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 15:15
W Trójce polecamy szczególnie "Moc truchleje" Janusza Głowackiego. Uważana za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych. Ustylizowany na opowieść stoczniowca, wykorzystanego przez SB, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Czwórka w audycji "Wolę Starsze Wolę Młodsze" przypomni koncert zespołu Hello Mark.
Hello Mark w czasie występu w Czwórce
Hello Mark w czasie występu w CzwórceFoto: Bartosz Bajerski
logo 

JEDYNKA

LITERATURA

10.35 - Ken Follett "Filary Ziemi". To trzymająca w napięciu saga historyczno-przygodowa z fabułą osnutą wokół trwającej blisko czterdzieści lat budowy wielkiej katedry Kingsbridge.

Dwunastowieczna Anglia pod rządami normańskich panów - w tle wojna domowa, konflikty na tle religijnym, spory o sukcesję na angielskim tronie. Na podstawie powieści w 2010 powstał serial telewizyjny wyprodukowany przez słynnego reżysera Ridleya Scotta.

Prezentujemy słuchowisko wg audiobooka Audioteki w reżyserii Szymona Kuśmidra. Występują m.in. Krzysztof Gosztyła, Michał Żurawski, Katarzyna Herman, Piotr Cyrwus, Mirosław Zbrojewicz i Lidia Sadowa.

14.50 - Dariusz Michalski "Starszy Pan B. Opowieść o Jeremim Przyborze". Autor czyta ubarwione muzycznie fragmenty swojej książki o autorze niezrównanych tekstów piosenek, współtwórcy Kabaretu Starszych Panów, reżyserze, scenarzyście.

To opowieść o arcyciekawym życiu Starszego Pana B., o czasach, w których działał, i ludziach, których znał. Książka bogato ilustrowana zdjęciami prywatnymi rodziny Przyborów oraz pochodzącymi z archiwów teatralnych, telewizyjnych i filmowych.

O części z tych skarbów autor opowiada​ na antenie​ (od poniedziałku do piątku - od 22 czerwca do 10 lipca)​.

21.45 - Jaroslav Hasek "Przygody dobrego wojaka Szwejka", czyta Zbigniew Zamachowski, nagranie z Archiwum Polskiego Radia z 2008 roku (od 15 czerwca do 26 lipca).

23.50 - Dariusz Jaroń "Skoczkowie. Przerwany lot". Czyta Marcin Przybylski. Od 5 do 18 lipca. Wydawnictwo Marginesy.


logo

DWÓJKA

LITERATURA

11.00-11.10 - To się czyta latem: Ildefonso Falcones "Malarz Dusz", czyta Wojciech Żołądkowicz.

15.00-15.15 - Kwadrans bez muzyki: Edward Redliński "Konopielka", czyta Jacek Braciak, wyd. Małgorzata Szymankiewicz, odc. 19 (powtórzenie).

19.15-19.30 - Książka do słuchania: Tadeusz Konwicki "Kalendarz i klepsydra", czyta Szymon Kuśmider, odc. 6.


KONCERTY

14.00-15.00 - Koncerty w porze lunchu - prowadzi Andrzej Sułek

Poniedziałek w Wigmore Hall (26.06.2020)

Franz Schubert Winterreise D. 911; wyk. Mark Padmore - tenor, Mitsuko Uchida - fortepian


KONCERT NOSPR KAMERALNIE

19.30 – 21.30 – Letnia promenada – prowadzi Joanna Grotkowska

KONCERT WIDEO NA STRONIE INTERNETOWEJ I FB DWÓJKI, AUDIO NA ANTENIE DWÓJKI

Kameraliści Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

Antonio Vivaldi Koncert h-moll na 4 skrzypiec i basso continuo op. 3 nr 10, RV 580, Koncert na 2 wiolonczele i basso continuo g-moll RV 531; Giovanni Bottesini Fantazja „I Puritani” na wiolonczelę, kontrabas i orkiestrę kameralną (opr. M. Romanowski), Franz Josef Reinl Impresja i Jou-jou  na dwie harfy i orkiestrę smyczkową,  Edward Elgar Serenada na smyczki e-moll op. 20

wyk. Orkiestra smyczkowa NOSPR, Rafał Zambrzycki (skrzypce, prowadzenie), Adam Krzeszowiec (wiolonczela), Jacek Gwizdoń (wiolonczela) Marek Romanowski (kontrabas), Krzysztof Waloszczyk (harfa) Elżbieta Korelus (harfa).


KONCERTY NOSPR TYLKO ONLINE

Godz. 12.00

Richard Strauss Sinfonia domestica op. 53, Jean Sibelius Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 

wyk: Alena Baeva – skrzypce, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Jerzy Salwarowski

(Katowice, Sala im. G. Fitelberga, 13.12. 2002)


logo

TRÓJKA

LITERATURA

11.45 - "Proza czytana w Trójce" - Janusz Głowacki „Moc truchleje” - od poniedziałku 6 lipca (od poniedziałku do piątku). Przygotowała Barbara Marcinik.

Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać. Dostała się do podziemia wydawniczego.

Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych.

Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taka przenikliwością, z jaka uczynił to Głowacki. Efekt - "śmieszno i straszno". Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, Fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem.

13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego "Kocham pana, panie Sułku" - czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.

14.30 - "Powieść dla młodzieży" (i nie tylko) - Leonie Swann - "Sprawiedliwość owiec. Filozoficzna powieść kryminalna". Przekład - Jan Kraśko. Czytają: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.

20.45 - "Sławomir Mrożek, Leopold Tyrmand. W emigracyjnym labiryncie. Listy 1965-1982" - 12 fragmentów od 22 czerwca 2020. PREMIERA

O tym, że wybitny dramaturg Sławomir Mrożek znał się i wymieniał listy z Leopoldem Tyrmandem, autorem powieści "Zły", do niedawna wiedzieli tylko nieliczni. Tymczasem korespondencja ta trwała niemal dwadzieścia lat - od 1965 do 1982 roku. Program 3 Polskiego Radia przypomina tę korespondencję, by upamiętnić setną rocznicę urodzin Tyrmanda (16 maja) i dziewięćdziesiątą Mrożka (29 czerwca).

W roli Tyrmanda - PRZEMYSŁAW BLUSZCZ

W roli Mrożka - PIOTR MACHALICA

Muzyka - ŁUKASZ BOROWIECKI

Przygotowała Barbara Marcinik.


logo

CZWÓRKA

LITERATURA

8.30 - W "Kąciku literackim" polecamy interpretację wiersza "Miłość na aucie" Brunona Jasieńskiego w wykonaniu Dużego Pe, czyli Marcina Matuszewskiego - rapera, freestyleowca, DJ-a, autora tekstów, dziennikarz i promotora muzycznego, autora audycji "Czwarta Fala" w Czwórce w soboty o godz. 19.00.

8.35 - W cyklu "Książka w Czwórce" - "Przygody młodego przyrodnika" sir Davida Attenborough czyta Wojciech Chorąży.

10.45 - Riley Lucinda „7 sióstr” - fragmenty książki czytają Małgorzata Lewińska, Katarzyna Tatarak i Aleksandra Zawadzka.

15.45 - Andrzej Krusiewicz czyta fragmenty swojej książki "Sekretne życie zwierząt". 

KONCERT

24.00 -  O północy w audycji "Wolę Starsze Wolę Młodsze" przypomnimy koncert zespołu Hello Mark ze studia Czwórki w 2012 roku.

Grupa miała być objawieniem w kolejnych latach, szczególnie, że za album "Close your Eyes" byli nominowani w kategorii "Debiut Roku". Niestety, w połowie dekady zespół zakończył działalność, ale pozostała z nami ich mieszanka elektroniki, funky i rocka, której posłuchamy.

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

LITERATURA

8.45 - Słuchowisko "Ania z Zielonego Wzgórza" - Kolejny odcinek słuchowiska na podstawie książki Lucy Maud Montgomery w adaptacji Emilii Stawskiej. Teatr PR 2002 r.

Wykonawcy: Rysiówna Zofia (Maryla Cuthbert); Pieczka Franciszek (Mateusz Cuthbert); Kwaśniak Agnieszka (Diana Barry); Kron Gustaw (Lekarz); Gerson-Dobrowolska Bronisława (Ciotka Józefina Barry); Ciechomska Krystyna (Pani Barry, mama Diany); Bielska Olga (Małgorzata Linde); Bezak Monika (Ania Shirley). 

12.15 - "Wakacyjny bajkowy kącik" - Bajka o tym, dlaczego warto znać języki obce, i w czym ta znajomość może nam pomóc.

14.00  "Bajanie Kulfona i Moniki" - Opowieść pt. "Jak stary górnik dostał złoto za bób". 

19.10 - "Książka do poduszki" - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura.

19.00-21.00 - "Wieczorne pogaduchy" - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości, ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.​


logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

7.00 - Maciej Łukasz Gołębiowski prezentuje w audycji "Muzyka epoki Chopina" uwerturę fantastyczną Bajka Stanisława Moniuszki. Utwór powstał w 1848 roku i jest jedynym dziełem tego gatunku w dorobku Stanisława Moniuszki, którego można zakwalifikować do muzyki programowej, wręcz jako prekursorski na skalę europejską poemat symfoniczny.

Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU