Polskie Radio

Turystyka, muzyka i reportaże - propozycje na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 15:00
Odwiedzimy Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy. Będzie o "Wiośnie" Chopina interpretowanej na różne sposoby a także tanecznej muzyce Dj-a Qbs’a. Wieczorem reportaż o rodzinie wielodzietnej pt. "Czas rodziny". Zapraszamy!
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/Andrzej Rostek
logo

JEDYNKA

9.00-12.00 - W "Lecie z Radiem" wspólnie z Małgorzatą Głogowską odwiedzimy Muzeum Mydła i Historii … Brudu w Bydgoszczy to kolejne miejsce zgłoszone przez Słuchaczy do Turystycznej Listy Przebojów. Nasza reporterka wraz z gośćmi prześledzi kilka tysięcy lat historii mydła, opowie również o średniowiecznych baliach i pierwszym prysznicu, a także weźmie udział w warsztatach, podczas których wykona własne mydło o wybranym przez siebie kolorze i zapachu!

W myśl naszego tegorocznego hasła #Jesteśmy z Wami będziemy rozmawiać z najwierniejszymi Słuchaczami Lata z Radiem…

Ponadto jak zawsze nasze konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem" oraz kolejny odcinek słuchowiska "Filary Ziemi" według powieści Kena Folletta. Zaprasza Roman Czejarek.

13.00 - "Muzyczna Jedynka". Paweł Sztompke porozmawia między innymi z Jerzym Głuszykiem o 39. Międzynarodowym Festiwalu Piknik Country & Folk w Mrągowie oraz zaprezentuje jedynkową Płytę Tygodnia - Drugi autorski album Roberta Cichego - "Dirty sun", który ukazał się 26 czerwca.

Cichy nieustanne poszukuje nowych rozwiązań w brzmieniu instrumentów strunowych. Eksperymentuje z dźwiękiem gitar, łączy gatunki muzyczne, aby uzyskać nową jakość i tym samym z płyty na płytę buduje swój rozpoznawalny styl. Tytuł albumu to zamknięte w dwóch słowach  odczucia i obserwacje Cichego nt. tego, czego doświadczamy obecnie na świecie, na planecie i w społeczeństwie.

Do swojej opowieści artysta zaprosił również gości, którzy są ważnym ogniwem płyty - pojawiają się na niej: Kasai, Mrozu, Rahim, Sosnowski.

- Pierwszym działaniem, jakie podjąłem przy pracy nad nową płytą, było wymyślenie tytułu albumu. Te dwa słowa DIRTY SUN powstały zanim skomponowałem pierwszą piosenkę na ten krążek. Zatem było to inne od zwyczajowego działania, kiedy tytuł wybiera się po napisaniu utworów i tekstów. DIRTY SUN to słowa, którymi określam to, co dzieje się na świecie, stan planety, społeczeństwa. Jesteśmy w jakimś dziwnym momencie, w którym jest dużo brudu i jednocześnie słońca. Tytułem płyty wyznaczyłem sobie więc myśl przewodnią tego, co chciałbym wyrazić tym albumem. Teksty, muzyka, czy samo brzmienie płyty ma w sobie trochę brudu, niedoskonałości, ale również takich prostych, jasnych przemyśleń jak "Seize the day", czyli "Chwytaj dzień" - mówi Cichy.

Robert Cichy jest obecny na polskiej scenie muzycznej od dawna jako gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny. W 2018 roku wydał swój pierwszy solowy album "SMACK", który od razu został doceniony  przez kapitułę polskiej Nagrody Muzycznej Fryderyk.

21.00 - W ramach "Kulturalnej Jedynki" reportaż "Czas rodziny" - Antoniego Rokickiego

Joanna i Mateusz Szczepscy mieszkają w niewielkiej wiosce pod Chmielnikiem w województwie świętokrzyskim.  Są lekarzami, prowadzą przychodnię weterynaryjną. Wychowują pięcioro dzieci. Od początku korzystają z programu 500+, dzięki któremu nie muszą się martwić o codzienne wydatki. Jak mówią, to nie jedyna zaleta tego programu - ważne jest również to, że zmienia on postrzeganie rodzin wielodzietnych w Polsce.

logo

DWÓJKA

07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek

Najbliższa Domówka z Dwójką będzie miała rodzinny charakter. Na kameralny występ, w prywatnej scenerii zaproszą nas bracia:  tenor - Karol Kozłowski i pianista - Mischa Kozłowski. Chociaż każdy z braci do swojej kariery dochodził inną drogą (zahaczając nawet o wydział rzeźby na warszawskiej ASP) i mimo sporej różnicy wieku (13 lat) to w pewnym momencie braciom udało się muzycznie spotkać. A jednym z takich spotkań będzie sobotnia Domówka, o której porozmawiamy w Poranku Dwójki z Mischą Kozłowskim o godz. 9.30. 

Ponadto w audycji:

- aktorka Krystyna Feldman, reżyser i twórca powojennego teatru w Poznaniu Wilam Horzyca, kompozytor Tadeusz Szeligowski - m.in. te osoby zostały uhonorowane na wystawie w stolicy Wielkopolski "Kresowianie zasłużeni dla Poznania i Lwowa" .

- "Elegia dla świata" na zakończenie sezonu artystycznego w Teatrze Wielkim w Łodzi,

- felieton językowy Nowa Mowa i ...pola rzepaku​.

09.50-09.55 - Wiersz na dzień dobry - aud. Doroty Gacek

W tym tygodniu słuchamy "morskich opowieści" poetów. O swoich morzach opowiadają Zbigniew Jankowski, Mieczysław Jastrun, Tadeusz Nowak, Krystyna Dąbrowska, Julia Hartwig.

12.05-12.45 - Płyta na lato: Rachmaninow, I Koncert fortepianowy fis-moll, III Koncert fortepianowy d-moll, Daniil Trifonov, The Philadelphia Orchestra, Yannick Nézet-Séguin, DG 00028948366170 - prowadzi Klaudia Baranowska

12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Gustaw Herling-Grudziński, opr. Elżbieta Łukomska

13.00-14.00 - Z prywatnej kolekcji: Łukasz Borowicz prezentuje przez cały tydzień, codziennie o tej porze ulubione nagrania z własnych zbiorów muzycznych.

16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Jakub Kukla

Adam Lach pokazuje Polskę mało znaną, nieobecną w programach telewizyjnych, nierzadko skupioną na swoich lokalnych problemach. Cytują wypowiedzi osób, które spotkali po drodze, poruszają tematy patriotyzmu, wolności, tożsamości - także narodowej, rozmawiają o naturze, stosunku do przyrody. Autorzy książki są gośćmi Wybieram Dwójkę.

Ponadto w audycji odwiedzamy wystawę Galerii Sztuki Współczesnej Wozownia w Toruniu zatytułowaną System, której autorem jest Ryszard Górecki i Muzeum Fonografii w Niepołomicach pod Krakowem. W Literackich witaminach - Urszula Zajączkowska.  ​

21.30-22.00 - Rozmowy po zmroku: Gustaw Herling-Grudziński - aud. Doroty Gacek

logo

TRÓJKA

00.00-02.00 - Audycja muzyczna - Grzegorz Zembrowski

02.00-04.00 - Nocna Polska - Tomasz Żąda 

04.00-06.00 - Trójkowy budzik - Piotr Łodej

06.00-09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

8.13 - Salon polityczny Trójki - Beata Michniewicz. Gość: Grzegorz Schetyna

09.00-13.00 - Byle do 13.00 - Gabriela Darmetko i Piotr Stelmach

9.30 - Informator Ekonomiczny - Patrycjusz Wyżga

10.20 - Astronomia języka - Katarzyna Kłosińska

12.20 - Klucz do autostrady - Daniel Wyszogrodzki

13.00-14.00 - Powtórka  z rozrywki - Łukasz Szwed

14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda

15.00-16.00 - W Tonacji Trójki - Piotr Baron

16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga

16.45 - Trzy Strony Świata 

17.30 - Ekonomia w Trójce

18.12 - Reportaż w Trójce - "Kobiety w Bośni - Dom" - Janusz Deblessem

Bohaterkami reportażu są dokumentalistki Karolina Anna Kuta oraz Patrycja Skorupska, reżyserki filmu "Kobiety Bośni". To ich reżyserski debiut, który realizowały przez trzy lata. Teraz zbierają pieniądze na postprodukcję. O czym jest ich film?

Rogatica to małe miasteczko na terenie Republiki Serbskiej, zamieszkałej głównie przez Serbów - jednej z części składowych Bośni i Hercegowiny, z mocnymi tendencjami separatystycznymi i prorosyjskimi. Kiedy w 1992 roku na Bałkanach wybuchła wojna domowa, mieszkali tu w większości Muzułmanie (Boszniacy).

Wszyscy w Rogaticy wiedzą, że nieco na obrzeżu miasteczka, stoi podziurawiona przez kule kamienica z nietypową mieszanką lokatorek i charakterów. Na pierwszym piętrze mieszka Pemba, starsza muzułmanka z córką Denisą, obok Macedonka Jasna, a nad nimi Serbki: 22-letnia Ana z matką Sandrą. To właśnie te narodowości stały po przeciwnych stronach barykady w czasie wojny po rozpadzie Jugosławii, która skończyła się niecałe 25 lat temu.

Film podkreśla kobiecą solidarność w patriarchalnym społeczeństwie. Często jest ona ponad podziałami narodowymi, tożsamościowymi czy religijnymi. Dokument jest ważnym głosem w dzisiejszej Europie dręczonej przez nacjonalizm i strach.

18.30 - Bardzo Ważny Projekt - Sylwia Zadrożna

19.00-21.00 - Wieczór z Trójką - Grzegorz Hoffmann

21.00-22.00 - Klub Trójki - Ryszard Jaźwiński 

22.00-23.00 - Studio el - muzyki - Jerzy Kordowicz

23.00-00.00 - Audycja publicystyczna - Agnieszka Furtak-Bilnik

logo

CZWÓRKA

10.00-12.00 - Stacja Kultura - w cyklu Dookoła świata szlakiem mieszkań Weronika Puszkar opowie o kolorowych domach w Portugalii i przeniesie nas do Lizbony oraz do Aveiro.

14.00-15.00 - Ratujemy Świat - jak zatamować przeciek, czyli nowa wystawa w Hydropoliss we Wrocławiu, która przedstawia trudny temat malejących zasobów wody i zmian klimatycznych. Kasia Dydo opowie też o idei Eko Chatek w Ełku.

19.00-20.00 - 12 cali na godzinę - Weź na łąkę telefon z aplikacją Czwórki i tańcz przy secie Dj-a Qbs’a. Muzycznie porusza się wokół przeróżnych odmian house'u i techno, ale także nu-disco. Jego największą inspiracją jest jednak nurt acidowy. Qbs jest członkiem kolektywu Dype.

20.00-21.30 - Strefa Prywatna - Odpoczywać trzeba umieć! - czyli letnia Strefa Relaksu w Czwórce. Jakub Jamrozek zaprasza na rozmowę o "dolce far niente" - w czym tkwi fenomen "włoskiego luzu" i dlaczego warto się śmiać? Wśród gości audycji: Paulina Kawa - specjalistka od jogi śmiechu i Alberto Bertolotto - włoski dziennikarz sportowy.

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" -  Hi-hat, werbel, ride, crash, tom-tom - co kryje się pod tym nazwami? Dziś przyjrzymy się budowie i brzmieniu typowego zestawu perkusyjnego i przypomnimy postać legendarnych perkusistów, w tym Ringo Starra, członka grupy The Beatles, który obchodzi dziś swoje 80. urodziny.

15.00-17.00 - "Popołudnik" - Światowy Dzień Czekolady.

Czekolada to jeden z ulubionych słodkich przysmaków. Jest nie tylko pyszna, ale potrafi poprawić samopoczucie. Choć czekolada może uzależniać, ma wiele pozytywnych właściwości. Warto je poznać, a w jedzeniu kierować się zdrowym rozsądkiem i umiarem. Za najzdrowszą jest jednak uznawana czekolada gorzka. Jak powstaje i skąd wzięła się na naszych stołach?

17.15 - "Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim" -  Etiopia - wulkan Erta Ale i hieny. Dowiemy się o rodzajach wulkanów (tarczowy i stratowulkan), jak wygląda jezioro wulkaniczne i czy spanie na wulkanie jest bezpieczne. Czy wiecie, że uścisk szczęk hien może zgnieść kości słonia, a w stadzie rządzi samica? Szymon opowie o tym, jak udało mu się karmić hieny.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Językowa wakacyjna podróż po Polsce. Agata Hącia, językoznawca, wyjaśni pochodzenie i znaczenie nazw miejscowości  w Polsce, w których lubimy spędzać wakacje. Skąd wzięła się nazwa Mikołajki, Chałupy albo Zakopane?

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

Dawniej stłuszczenie wątroby łączono z chorobą alkoholową. Od pewnego czasu lekarze diagnozują to schorzenie także u ludzi, którzy nie spożywają alkoholu. Jest to zjawisko coraz bardziej powszechne, dotyczące również dzieci i młodzieży. O przyczynach stłuszczenia wątroby u dzieci rozmawiamy  z prof. dr n.med. Dariuszem Lebensztejnem gastroenterologiem dziecięcym.

logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

12.00 - W piątym odcinku cyklu "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" Marcin Majchrowski zaprezentuje nagrania dzieł Fryderyka Chopina wykonane najpierw przez pianistę uznawanego za jednego chopinistów modelowych - Krzysztofa Jabłońskiego (Etiuda cis-moll op. 10 nr 4 na fortepianie współczesnym i na Erardzie z 1849), a potem przez jedną z najbardziej ekscentrycznych gwiazd XX-wiecznej pianistyki - Friedricha Guldę (I Koncert Chopina w instrumentacji M. Bałakiriewa pod dyrekcją samego Adriana Boulta, zawiadującego London Philharmonic Orchestra oraz Nokturn c-moll).

13.00 - Audycja Doroty Kozińskiej "Śpiewnik Chopinowski" poświęcona będzie pieśni Wiosna. Autorka zaprezentuje kilka najcenniejszych interpretacji tej pieśni Chopina, dokonanych zarówno przez wokalistów z Polski (m.in. Stefanię Wojtowicz, Teresę Żylis-Gara, Elżbietę Szmytkę, Olgę Pasiecznik, Aleksandrę Kurzak), jak i zagranicznych (Elisabeth Söderstrom, Dorothee Mields), z towarzyszeniem często pianistów z najwyższej półki (Halina Czerny-Stefańska, Nelson Goerner, Malcolm Martineau, Vladimir Ashkenazy).

Autorka przywoła też interesujące konteksty literackie oraz klasyczne (F. Liszt) i jazzowe (Anna Rejda i Kamil Abt z zespołem) opracowania utworu. Na koniec, jako romantyczny kontekst tematyczny, zabrzmi fragment I Symfonii "Wiosennej" Roberta Schumanna. 

Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak