Polskie Radio

O bezpieczeństwie nad wodą i zdrowym jedzeniu. Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 17:50
Zapraszamy na wakacyjna wyprawę z "Latem z Radiem" tym razem na Dolny Śląsk. Porozmawiamy również przed weekendem o bezpieczeństwie nad wodą. A w Dwójce dużo jazzu! Zapraszamy.
Plaża w Mielnie
Plaża w Mielnie Foto: Shutterstock/PhotoRK
logo 

"Lato z Radiem" (9.00-12.00)

Tym razem czeka nas wyprawa do Lubachowa koło Zagórza Śląskiego, gdzie mieści się potężna zapora wodna chroniąca przed powodzią okoliczne miasta i wsie przez które przepływa rzeka Bystrzyca.

O wzniesionej ponad 100 lat temu w jednym z najpiękniejszych regionów Polski zaporze wysokiej na 44 metry i mierzącej 29 metrów grubości  opowie nasz reporter Roman Czejarek, który odwiedzi też mieszczącą się tam elektrownię wodną dostarczającą idealnie czystą zieloną energię.

Opowie także o powstałym dzięki zaporze olbrzymim, ukrytym w lasach jeziorze, pełnym żaglówek, położonych nad nim ośrodków wypoczynkowych i pomostów, na których można spotkać nie tylko wędkarzy, ale też zakochane pary…

… Nad brzegiem jeziora, na szczycie góry stoi jeden z najbardziej tajemniczych zamków w Polsce. To tu urządzono słynną zasadzkę na Kruczej Skale. Jest i Biała Dama oraz i odnaleziony w podziemiach szkielet młodej niewiasty zamurowanej żywcem w zamkowych murach kilka wieków temu.

Dlaczego? W Lecie z Radiem opowiemy wszystkie te historie. Zajrzymy też do niezwykłego akwarium, które jest najnowszą atrakcją i pokazuje życie w głębinach jeziora.

…Omówimy też najnowsze notowanie „Turystycznej Listy Przebojów”

… Ponadto kolejna odsłona akcji „Moje Archiwum” oraz jak zawsze nasze konkursy - „Karuzela z nagrodami” i „Skojarzenia Lata z radiem” oraz kolejny odcinek sensacyjnej powieści Harlana Cobena „W głębi lasu” w interpretacji Krzysztofa Globisza.

Zaprasza Sława Bieńczycka. 

„Muzyczna Jedynka” (g.13-15).  

Gwiazdą piątkowej Muzycznej Jedynki będzie ALICJA, zwyciężczyni X Edycji The Voice Of Poland. ALICJA wygrała też program Szansa na Sukces Eurowizja 2020 ze swoim anglojęzycznym utworem „Empires”, czym otrzymała przywilej reprezentowania Polski na tej prestiżowej, międzynarodowej imprezie. 

Ze względu na sytuację w kraju i na świecie konkurs Eurowizja 2020 został odwołany, a Alicja ten czas wykorzystała na kreatywną pracę w studiu i dziś powraca ze swoim trzecim singlem, "Gdzieś", skomponowanym z Karoliną Kozak i Bogdanem Kondrackim, który zaprezentuje na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia w piątek.

Na rozmowę z artystką i prezentację utworu zaprasza Zbigniew Zegler.  

 „Bezpieczna Jedynka” (g.17.10-17.30)  

O rosnącej w Polsce falą utonięć. Razem z WOPR przypomnimy podstawowe zasady bezpieczeństwa. Sprawdzimy czy przypadkiem nie przeceniamy swoich umiejętności pływackich i przyjrzymy się działaniom profesjonalnych ratowników. 

Zaprasza Patryk Kuniszewicz.

 "Eureka” (19.10-19.30) 

Łaźnia i nauka, czyli udajemy się do wód.

115 lat temu, w 1905 roku,  powstało  Polskie Towarzystwo Balneologiczne. Gościem audycji będzie prof. Irena Ponikowska - współtwórczyni polskiej balneologii,  były krajowy konsultant w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej, profesor Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku. 

Zaprasza Dorota Truszczak.

 

7.00-10.00 - Poranek DWÓJKI - prowadzi Roch Siciński

Niezapomniane plakaty jazzowe Jana Sawki, Waldemara Świerzego czy Rafała Olbińskiego wpisały się na stałe w dorobek polskiej szkoły plakatu.  Trwający obecnie konkurs "We want jazz" z pewnością przysłuży się popularyzacji tej sztuki. Ale w tym roku nie sam plakat jest głównym bohaterem.

Międzynarodowy Konkurs Plakatu "We want jazz" ma zwrócić uwagę na polskich kompozytorów oraz kompozytorów z Polską związanych​  oraz ich wkład w historię światowego jazzu. Tematem jest wiec twórczość Bronisława Kapera, Henryka Warsa oraz Victora Younga, o czym porozmawiamy z  Jerzym Szczerbakowem z Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej EUROJAZZ. 

Początek spotkania o godz. 9.30.

W audycji - w ramach Jazzowej Rozmowy - spotkamy się też z Kubą Więckiem.  Saksofonista i pianista Piotr Orzechowski będą gospodarzami najbliższej  Domówki z Dwójką. Artyści szykują sporo niespodzianek, eksperymentów i improwizacji.

Natomiast w cyklu Pop - Kultura m.in.  Alejandro Jodorowsky o reorganizacji pracy na planie "Diuny" oraz nowa londyńska rzeźba Thomasa J. Price`a.

 09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek

W tym tygodniu w Poranku posłuchamy najpiękniejszych wierszy polskich w interpretacji Krzysztofa Kolbergera. Znakomity aktor 13 sierpnia obchodziłby 70.urodziny. Z Archiwum Polskiego Radia przypomnimy w jego interpretacji wiersze Czesława Miłosza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Juliusza Słowackiego, Juliana Tuwima i Józefa Wittlina.

 11.00 – 11.10 – To się czyta latem: Petr Stancik „Bezrożec”, czyta Wojciech Solarz

 12.05 – 12.45 – Płyta na lato: Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano, Arctic Riff, ECM – prowadzi Grzegorz Dąbrowski

 12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Ich głosy. Wojna 1920 roku w opowieściach świadków

 15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 23 (powtórzenie)

 16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

W piątkowej audycji Wybieram Dwójkę rozmowa z Wojciechem Szotem, autorem ukazującej się dziś książki "Panna doktór Sadowska". To powieść o lekarce, naukowczyni, działaczce społecznej, feministce, patriotce, automobilistce, przedsiębiorczyni, lesbijce – bohaterce jednego z najgłośniejszych skandali obyczajowych międzywojennej Warszawy.

Zaprosimy na festiwal Królewskie Arkady Sztuki w scenerii Arkad Kubickiego oraz Ogrodów Zamkowych Zamku Królewskiego w Warszawie, wybierzemy się też na wystawę Stefana Gierowskiego i Zbigniewa Horbowego do krakowskiej Galerii Zderzak, a także sprawdzimy na jakie premierowe filmy wybrać się do kina.

Gościem Kingi Michalskiej w "Literackich witaminach" będzie prof. Remigiusz Forycki.

 19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Czesław Miłosz „Zdobycie władzy”, czyta Marcin Hycnarodc. 5


. 

 

00.00 - 02.00     Sport pod księżycem – Tomasz Gorazdowski

02.00 - 02.15     Kwadrans Leszka Długosza 

02.15 - 04.00     Trójkowe Archiwum Koncertowe - Zofia Sylwin

04.00 - 06.00     Trójkowy Budzik – Radosław Okrasko

06.00 - 09.00     Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

6.40 Nadchodzą upały, szukamy ochłody w piwnicy - Iza Woźniak 

6.50 Przegląd prasy - Eryk Kazanowski

7.15 Pytania z kosmosu. Pytanie od pani Krystyny: Czy gdzieś we wszechświecie mogą istnieć pierwiastki których nie znamy?

7.40 Dr Andrzej Kruszewicz - śpiewające wrony - Dariusz Pieróg

7.50 Przegląd prasy - Eryk Kazanowski

8.13 Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz; gość - Piotr Müller – rzecznik rządu

8.35 Płyta tygodnia: Alanis Morissette - Such Pretty Forks in the Road

8.40 Audycja Pod-różna - muzyka Gruzji - Marcin Pośpiech 

8.45 Muzyczny Rozkład Jazdy – Mariusz Owczarek

09.00 - 10.00      Winien i ma – Arkadiusz Ekiert

Goście: Marek Zuber, Piotr Kuczyński

10.00 - 12.00      Reszta świata – Tomasz Michniewicz /Michał Żakowski

11.45 Powieść w Trójce - Janusz Głowacki „Moc truchleje”- przyg. Barbara Marcinik

12.00 - 13.00   Godzina prawdy - Michał Olszański

13.00 - 14.00   Akademia rozrywki - Łukasz Szwed

13.20  W 80 podróży dookoła świata – Marcin Wolski

14.00 - 15.00      Muzyczna Poczta UKF – Tomasz Żąda

14.30     Powieść dla młodzieży - „Sprawiedliwość owiec” Leonie Swann - przyg. Barbara Marcinik

14.55 – Medal dla każdego – Henryk Sytner

15.00 - 16.00      W tonacji Trójki - Michał Margański

16.00 - 19.00      Zapraszamy do Trójki - Kuba Strzyczkowski

16.40     Rozmowa z Markiem Wałkuskim

17.20   Co w mowie piszczy - Katarzyna Kłosińska

17.45   40 lat minęło… - cykl archiwalny – Wojciech Dorosz 

18.45   Na trzecim biegu - Tomasz Gorazdowski

19.00 - 22.00     Wieczór z Trójką - Piotr Baron

22.00 - 00.00      Offensywa - Piotr Stelmach

 

. 


Stacja Nauka 12.00 - 13.00

- Jak czytać etykiety produktów "light"? Agar, spirulina, kwas askorbinowy. To tylko niektóre z zagadkowych składników, które można znaleźć w składzie jedzenia, sięgając po produkty z półki „fit”. Czy mało kalorii oznacza, że posiłek jest dietetyczny? Czy niska zawartość tłuszczu jest zawszedobra dla naszego zdrowia? 

Czat Czwórki 15.00 -16.00 

- Żeglowanie bez żadnego doświadczenia żeglarskiego? Marek Kramarczyk wyruszył w jachtostopową podróż przez Atlantyk na Karaiby. Co przeżył i jak dzisiaj wygląda jego życie? 

Będzie Głośno 18.00 – 20.00 

- Zapraszamy na prezentację twórczości artystów, którzy zgłosili się do                 4. Konkursu Wydaj płytę z Będzie Głośno. Usłyszymy między innymi After Midnight, Myasta, Jędrzeja Skibę…

Covery Samplery 20.00 - 22.00

– w audycji Vitalic, Novika, The Avalanches oraz ich inspiracje, przeróbki i nowe wersje klasyków muzyki popularnej.

Rock Blok 22.00 – 24.00

w całości poświęcony będzie idei „Na przekór koronie – letni festiwal na twoim balkonie". Sprawdzimy co słychać na  OFF Festivalu , a po 23.00 zapraszamy na koncert The Cure, który grupa zagrała na festiwalu Roskilde.

. 


11:00 "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - Co zrobić, by zostać kapitanem prawdziwego pirackiego statku? Okazuje się, że żeby kimś takim zostać, trzeba sporo się nauczyć. Odwiedziny Mierzei Wiślanej.

16:30 "Wakacyjne rozmówki - hiszpański" - poznamy proste zdania, których użyjemy w codziennym życiu, czyli np. w sklepie, w komunikacji, w restauracji, czy mijając kogoś na ulicy.

18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Podróż koleją Transsyberyjską to marzenie wielu podróżników. O spełnieniu swojego opowie podróżniczka Zosia Nowaczyk. Podroż odbyła z Warszawy do Ułan Bator.

Dla dorosłych:
21:00-23:00 "Strefa rodzica" - O konfliktach i budowaniu związku. W związkach często dochodzi do konfliktów. Niektórzy się ich boją, a niektórzy wiedzą, że są częścią naszej codzienności. Niektórzy chcieliby je wyeliminować, niektórzy złagodzić. Większość z nas nie ma pojęcia jak przechodzić przez konflikt tak, by coś dobrego z niego wynikało.

Jest on niezbędny w tym by nasze relacje, małżeństwa, rodzice stawali się lepszymi partnerami. Ma to wpływ na nasze dzieci, na to jak będą odnajdywać się w rodzinie i jak będą budować związki. Jak przechodzić przez konflikty, co dają, czego się w nich wystrzegać i za co być wdzięcznym konfliktom? Gość: Krzysztof Głowacki, psycholog, twórca warsztatów dla par.

.


O godzinie 8:00 w cyklu Laureaci nagród dodatkowych Konkursu Chopinowskiego bohaterem Anny Skulskiej będzie enfant terrible Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 1980 roku Ivo Pogorelich. W jego interpretacjach wysłuchamy – obok wyboru elektryzujących ujęć Chopinowskich arcydzieł (Preludium cis-moll op. 45 i Scherza cis-moll) - interpretacje Sonat bliskiego Chopinowi Domenica Scarlattiego.

Najnowsze nagranie Koncertu f-moll Fryderyka Chopina w wersji kameralnej, dokonane na historycznym instrumencie przez Kevina Kennera i towarzyszących mu smyczkowców z Apollon Musagète Qurtett, zdominuje premierowy odcinek cyklu Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny? Na godzinę 12:00 zaprasza Marcin Majchrowski.

Punktualnie o 19:00 w świat Romantycznych brzmień wprowadzi nas Magdalena Łoś. Zabrzmią dzieła Fryderyka Chopina m.in. w wykonaniu Daniiła Trifonova, coraz powszechniej typowanego na głównego rosyjskiego spadkobiercę sztuki Grigorija Sokolova, którego obecnie uznaje się za najwybitniejszego żyjącego pianistę na świecie.

Zapraszamy.

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu