Polskie Radio

100. rocznica Bitwy Warszawskiej w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 15:06
W 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej na antenach Polskiego Radia będzie można usłyszeć specjalne audycje poświęcone temu heroicznemu czynowi zbrojnemu. By upamiętnić jego bohaterów, powstał również multimedialny specjalny serwis internetowy o wydarzeniach, które rozegrały się w 1920 roku.
Szwadron w Dźwińsku w 1920 roku
Szwadron w Dźwińsku w 1920 rokuFoto: NAC/domena publiczna

Multimedialny serwis specjalny 

„Jest rzeczą prawdopodobną, że bitwa pod Warszawą uratowała Europę Środkową, a także część Europy Zachodniej przed o wiele groźniejszym niebezpieczeństwem, fanatyczną tyranią sowiecką” – tę historyczną tezę udowadniają w licznych materiałach archiwalnych twórcy multimedialnego serwisu bitwa1920.gov.pl Polskiego Radia i Biura Programu „Niepodległa”.


Internauci znajdą tu m.in. mapy sytuacji geopolitycznej w 1920 roku oraz grafiki i animacje z porównaniem potencjału Armii Polskiej i Armii Czerwonej. Wśród materiałów audio i wideo znalazły się: bezcenne archiwalia w postaci filmu z badania lekarskiego ochotników; wspomnienia Edwarda Witkowskiego (współpracownika Ignacego Paderewskiego) o ochotnikach z Polonii amerykańskiej; film o kobietach na froncie i jego zapleczu (m.in. wspomnienia Wandy Pełczyńskiej, instruktorki harcerskiej, kierowniczki Wydziału Instruktorek Oświatowych przy Naczelnym Dowództwie Armii).

Polskie Radio w Ossowie 

15 sierpnia i nie tylko na antenach Polskiego Radia usłyszymy audycje poświęcone Bitwie Warszawskiej. Szczególnie obecne będzie Polskie Radio w Ossowie, gdzie znajduje się park kulturowy „Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 r.”, gdyż to właśnie tu rozegrała się słynna bitwa.

Co roku, w połowie sierpnia, odbywają się tu uroczyste obchody rocznicy tzw. Cudu nad Wisłą. Relacje z tych uroczystości, a także wywiady i materiały reporterskie w Programe 2 Polskiego Radia w audycji „Dwójka na miejscu” (15 sierpnia).

Transmisje oficjalnych uroczystości w Warszawie 


Bitwa1920 PŁYTA POLSKIE RADIO.jpg
Album Polskiego Radia o wieloletnim temacie tabu

Oficjalne uroczystości w rocznicę wydarzenia transmitować będzie Program 1 Polskiego Radia oraz PR24. A w dniu rocznicy bezpośrednią transmisję w wielkiego multimedialnego widowiska historycznego „1920. Wdzięczni bohaterom” z udziałem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie na PGE Narodowym przeprowadzi radiowa Jedynka (od godz. 21.00).

Głos mają bohaterowie Bitwy Warszawskiej

Już od 10 sierpnia o wydarzeniach sprzed 100 lat opowiada radiowa Trójka – głosami ich uczestników oraz współczesnych historyków. Wśród archiwalnych nagrań znalazły się m.in. fragmenty artykułów prasowych z sierpnia 1920 roku oraz pieśni, które towarzyszyły polskim żołnierzom. Pieśni Legionów Polskich, Etiuda „Rewolucyjna” Chopina, poemat symfoniczny „Grunwald” Jana Maklakiewicza i „Pieśni Kalliopy Słowieńskiej” Krzysztofa Klabona pojawią się natomiast 15 sierpnia w specjalnym wydaniu audycji „Weekendowe potpourri” w Polskim Radiu Chopin.

Audycje dla młodych słuchaczy

Wymiar edukacyjny będą mieć audycje skierowane do młodszego słuchacza, które przygotowała radiowa Czwórka. O tym, dlaczego Bitwę Warszawską nazywa się Cudem nad Wisłą, posłuchać będzie można  w "Zaklinaczach czasu" (15 sierpnia).

Roli kobiet w trakcie wydarzeń sprzed 100 lat poświęcona będzie „Stacja kultura” (18 sierpnia), a w „Sobotologii” (15 sierpnia) poruszony zostanie temat grup rekonstrukcyjnych odtwarzających m.in. wojnę z 1920 roku.

Wspomnieniowa tematyka w „detektywistycznym” ujęciu pojawi się natomiast w Polskim Radiu Dzieciom – bohaterem audycji „Dawno, dawno temu” (15 sierpnia) będzie kryptolog Jan Kowalewski, który złamał 100 rosyjskich kluczy szyfrowych, co pomogło odczytać blisko 3 tys. tajnych depesz wroga.

Konkursowe słuchowiska o bohaterach Bitwy Warszawskiej


Sklep Polskie Radio grafika do artykułów.jpg
Tu możesz kupić album "1920. Bitwa, która ocaliła Europę"

Nie zabraknie również okolicznościowych słuchowisk związanych z rocznicą – w cyklu „Dzieci bliżej" Jedynka wyemituje 15 sierpnia premierowo „Bitwę tysiąca i jednego cudu” Tomasza Zacharewicza oraz „Ryngraf” Jarosława Jakubowskiego, w którym wystąpili m.in. Krzysztof Gosztyła, Mariusz Bonaszewski, Olgierd Łukaszewicz i Rafał Zawierucha.

Powstało ono według scenariusza nagrodzonego w specjalnie ogłoszonym konkursie Programu I Polskiego Radia i Teatru Polskiego Radia na stulecie Bitwy Warszawskiej.

Specjalne Wydawnictwa Polskiego Radia

Słuchowisko to opublikowane zostało również w wyjątkowym, podwójnym albumie „1920. Bitwa, która ocaliła Europę” wydanym 7 sierpnia przez Polskie Radio. Zawiera on m.in. świadectwa uczestników Bitwy Warszawskiej, artykuły prasowe z tamtych czasów, nagrania piosenek śpiewanych przez żołnierzy armii polskiej, zdjęcia i reprodukcje plakatów zagrzewających do walki. Albumy dostępne są w sklepie Polskiego Radia.

 

Czytaj także

Bitwa Warszawska 1920. Słuchowisko "Ryngraf". Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 13:50
Niepełnoletni chłopak zaciąga się do Armii Ochotniczej i walczy w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Jego szlak bojowy poznajemy ze wspomnień snutych 30 lat później przez porucznika "Drzazgę", który oczekuje na wykonanie wyroku śmierci w mokotowskim więzieniu. Program 1 Polskiego Radia zaprasza w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej na słuchowisko "Ryngraf".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dzieci bliżej historii": "Bitwa tysiąca i jednego cudu" Jakuba Domoradzkiego

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 14:12
Teatr Polskiego Radia zaprosił a kolejne słuchowisko z cyklu "Dzieci bliżej historii". Tym razem to opowieść o jednej z największych i najwspanialszych bitew w historii narodu polskiego - Bitwie Warszawskiej 1920.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa Warszawska. Bez pomocy z Węgier mogliśmy przegrać z bolszewikami

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 05:50
101 lat temu do Skierniewic przybył liczący 55 wagonów pociąg znad Dunaju. 22 miliony pocisków znajdujące się w transporcie pomogły w pokonaniu Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy. Milion spośród nich Węgrzy odstąpili Polakom bezpłatnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100. rocznica Bitwy Warszawskiej w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 10:40
Transmisje z uroczystości i koncertu "1920. Wdzięczni bohaterom" oraz specjalne wydania audycji - również prosto z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. A także słuchowiska i wspomnienia Cudu nad Wisłą. Program 1 Polskiego Radia włączył się w obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
rozwiń zwiń