Polskie Radio

Nie żyje maestro Jan Krenz. Miał 94 lata

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 14:42
Z wielkim żalem informujemy, że w wieku 94 lat odszedł dziś maestro Jan Krenz. Wybitny dyrygent i przyjaciel Polskiego Radia.
Jan Krenz 1926 - 2020
Jan Krenz 1926 - 2020Foto: Polskie Radio

Zadebiutował jako dyrygent w 1946 w Łodzi. W latach 1949-1951 współpracował z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, a w 1953 został dyrygentem i dyrektorem zespołu i był nim do 1968. Z katowickimi symfonikami odbył m.in. 4-miesięczne tournée, dając łącznie 55 koncertów (ZSRR, Mongolia, Chiny, Japonia, Nowa Zelandia, Australia). W latach 1968-73 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Warszawie. W tym samym czasie prowadził orkiestrę radia duńskiego i współpracował z orkiestrą symfoniczną Yomiuri Nippon w Japonii. 

Gościnnie dyrygował we wszystkich ważniejszych ośrodkach muzycznych, występował między innymi z Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden, orkiestrą Filharmonii w Leningradzie, Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie oraz z orkiestrami londyńskimi, a także w Stanach Zjednoczonych. Od roku 2005 do 2008 pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

Aktywność muzyczna Jana Krenza była silnie związana z Polskim Radiem już od pierwszych chwil, kiedy po wojnie odradzała się radiofonia. Przez lata m.in. kierował Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.​ 

Jan Krenz tworzył także muzykę filmową, m.in. do filmów Andrzeja Munka i Andrzeja Wajdy. W 2018 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi. Za dokonania otrzymał również m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Diamentową Batutę z okazji 70-lecia Polskiego Radia, a także order Ecce Homo. Był także dwukrotnym laureatem nagrody Złotego Orfeusza za wykonania na Warszawskiej Jesieni.


Czytaj także

Małgorzata Małaszko-Stasiewicz: Jan Krenz to postać wyjątkowa

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 10:00
- W 1995 roku po raz pierwszy Polskie Radio uhonorowało dwóch dyrygentów. Pierwszym, który otrzymał ten zaszczytny tytuł był Jan Krenz. Nieprzypadkowo więc w tym roku seria rozpoczyna się wydawnictwem dwupłytowym z wybranymi nagraniami, które Jan Krenz zrealizował dla Polskiego Radia - mówiła dyrektor Programu 2 Polskiego Radia o specjalnym albumie "Jan Krenz Diamentowe Batuty".
rozwiń zwiń