Polskie Radio

Eksperci, muzycy, medycy - Polskie Radio w czwartek

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 15:30
O profilaktyce nowotworów i o wolontariacie w "Czterech porach roku", a w Jedynce też - wydanie numer 21 000 "Kroniki Sportowej"! W Dwójce poranna "Fantazja polska", "Koncerty w porze lunchu" i na deser - "Filharmonia Dwójki".
Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe Foto: Benjamin Clapp/ Shutterstock
logo 

9.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zapraszają Roman Czejarek i Joanna Racewicz

W programie o profilaktyce antynowotworowej: rak szyjki macicy i rak piesi, jak często badania cytologiczne, kiedy USG piersi, kiedy mammografia, jakie objawy powinny zaniepokoić pacjentkę, samobadanie. Poza tym, w cyklu "Smaki polskie" - dynia na okrągło - zaprasza M. Raducha. Powiemy też o aplikacjach odchudzających i o akcji SZLACHETNA PACZKA - Aby pomóc tysiącom rodzin, wciąż poszukują ponad 4 tysięcy wolontariuszy w całej Polsce. Bez wolontariuszy nie ma Szlachetnej Paczki. Tradycyjnie też konkursy "Co tu nie gra?" i "Od małego dla dużego".

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - po 14.30 gościem Jedynki będzie Katarzyna "Kate" Dąbrowska - premiera singla "Teraz siebie znam".

16.30 – "Ekspres gospodarczy" - czy polska edukacja dostosowana jest do potrzeb i oczekiwań rynku pracy? gość: dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

19.00-19.30 - "Eureka" - w związku z obchodzonym niedawno Światowym Dniem Choroby Alzheimera przypomnimy o najważniejszych potrzebach i problemach pacjentów dotkniętych ta chorobą i ich bliskich. Choroba Alzheimera jest jedną z najczęściej występujących chorób mózgu, która polega na zaburzeniu funkcjonowania kory mózgowej. W efekcie dochodzi do upośledzenia lub utraty tzw. wyższych czynności korowych, takich jak pamięć, orientacja, rozumienie, liczenie, mowa czy zdolności motoryczne. Choroba najczęściej rozwija się po 65 roku życia, częściej u kobiet. Mechanizmy rozwoju choroby i jej leczenie.

22.30 - "Kronika sportowa" - z okazji audycji numer 21 TYSIĘCY - przygotowaliśmy 21 wyjątkowych fragmentów "Kroniki Sportowej".


logo

06.00-07.00 – "Fantazja polska" (premiera)prowadzi Marek Zwyrzykowski

Mieczysław Karłowicz Stanisław i Anna Oświecimowie op. 12, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Bogusław Madey, Karol Szymanowski I Symfonia f-moll op. 15, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Kazimierz Kord

07.00-10.00 – "Poranek Dwójki" – prowadzi Jakub Kukla / wyłącznie muzyka polska

Niszowi artyści, eksperymenty z dźwiękiem i nieoczywiste podejścia do brzmień. Muzyka wymykająca się gatunkowym klasyfikacjom. W Poranku Dwójki porozmawiamy o Festiwalu Unsound. W tegorocznym programie m.in. stworzona specjalnie na potrzeby festiwalu improwizacja obmyślona przez Nicolasa Jaara i rozpisana na kilkunastu artystów. Ponadto Miłosz Pękala i Hubert Zemler wspólnie zagrają kompozycje producentki Jlin, a Dj Haram i Moor Mother jako 700 Bliss pokażą, że dźwięki protestu mogą być równocześnie taneczne i radykalne, do tego 6-godzinny koncert do spania, wideo-eseje, kursy tańca, korespondencyjne spacery, dyskusje, gra online, ćwiczenia z głębokiego słuchania, żałobny rytuał dźwiękowy, talk-show....Szczegóły o 9.30 w rozmowie z Małgorzatą Płysą - dyrektor wykonawczą Festiwalu Unsound.

Godzinę wcześniej spotkamy się ze skrzypaczką Małgorzatą Wasiucionek i pianistką Sylwią Michalik, aby porozmawiać o debiutanckiej płycie duetu: NESCU, PROKOFIEV, SZYMANOWSKI.

Kolejnym muzycznym zaproszeniem będzie Kwartesencja. Tym razem festiwal organizowany przez Royal String Quartet obejmuje cykl trzech koncertów. Koncertem szczególnym, inaugurującym szesnastą odsłonę festiwalu, będzie „Kwartet na koniec czasu” Oliviera Messiaena, który powstał podczas II wojny światowej w obozie koncentracyjnym w Zgorzelcu. O pozostałych wydarzeniach 16. odsłony Kwartesencji porozmawiamy tuż po godz. 8 z Izabelą Szałaj-Zimak - skrzypaczką Royal String Quartet. Ponadto w audycji wybierzemy się na spacer odsłaniający sekrety Teatru Wielkiego w Poznaniu.

13.00-15.00 – "Koncerty w porze lunchu" – prowadzi Róża Światczyńska:

Sol  Gabetta i Bertrand Chamayou w Barcelonie (12.06.2018, Barcelona)

Robert Schumann 5 utworów w stylu ludowym op  102; Fryderyk Chopin Sonata wiolonczelowa g-moll  op. 65; wyk. Sol Gabetta - wiolonczela, Bertrand Chamayou - fortepian

Zwycięzca X Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 1980 r. Dang Thai Son i Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Jana Krenza

Koncert z okazji 195 urodzin Fryderyka Chopina (02.03.2005, Studio Koncertowe im. W. Lutosławskiego)

Gabriel Faure Ballada Fis-dur op. 19 na fortepian i orkiestrę; Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy f-moll op. 21.Wyk. Dang Thai Son - fortepian, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Jan Krenz

15.15-16.00 - "Źródła" - prowadzi Adam Strug

Między innymi o fascynacji polifonicznymi pieśniami rosyjskimi, poezją Lermontowai.

16.00-18.00 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Bartosz Panek / wyłącznie muzyka polska

Naszymi gośćmi będą Rafał Zelent, Krzysztof Mycielski i Wojciech Małecki - współtwórcy nowej siedziby Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która została nagrodzona Wienerberger Brick Award. W Międzynarodowym Dniu Muzyki zapowiadamy także cykl koncertów "Przed Wielkim Konkursem", opowiadamy o Festiwalu Musica Divina i rozmawiamy o jubileuszu oraz nowej płycie Capelli Cracoviensis. W cyklu "Literackie witaminy" - prof. Ewa Paczoska.

17.30-18.00 – "O wszystkim z kulturą" - O dezinformacji w internecie - aud. Michała Szułdrzyńskiego

19.00-22.00 – "Filharmonia Dwójki" – prowadzi Andrzej Sułek

Dwie niezapomniane kreacje laureata pierwszej nagrody Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku: Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op.11, wyk. Seong-Jin Cho - fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Jacek Kaszpszyk, Piotr Czajkowski Koncert fortepianowy b-moll, wyk. Seong-Jin Cho – fortepian, Sinfonia Varsovia, dyr. Grzegorz Nowak.

21.30-22.00 – "Rozmowy po zmroku": Wieczór z Patrickiem Fournillier – aud. Moniki Zając

22.00-23.00 – "Muzyczny wieczór: Zacznij od Bacha" – prowadzi Ewa Pobłocka

23.00-00.00 – "Nocna strefa" – prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński


logo

6.00-8.45 - Pora na Trójkę

9.00-9.50 - Muzyczna Poczta UKF

10.00-11.00 - Powtórka z rozrywki

11.00-15.00 - Trójka do trzeciej

w tym - o 11.20 Dzień muzyki

Październik co 5 lat to czas Konkursu Chopinowskiego. W tym roku się on nie odbędzie. Na szczęście NIFC we współpracy z Filharmonią Narodową zorganizował cykl recitali "Przed wielkim konkursem - Mistrzowskie recitale".

- od 12.45 - Fajny Film. Ryszard Jaźwiński. Rozmowa z Marią Wiśniewską, koordynatorką projektu Polska Światłoczuła.

- od 13.20 Gość: Zofia Turowska, autorka książki "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet".

- od 14.10 Reportaż w Trójce: "I capa można wydoić" - Irena Linkiewicz (2001 rok)

Różne bywają pomysły instytucji opiekujących się ludźmi mającymi trudną sytuację finansową. Opieka Społeczna w zielonogórskim wpadła na pomysł by zamiast pieniędzy swoim podopiecznym darować kozy. Satyryczne spojrzenie autorki na tę historię przyniosło jej I nagrodę w kategorii reportażu "poszukującego" w konkursie "Polska i Świat 2000".

15.00-16.00 - W Tonacji Trójki

16.00-19.00 - Do Trójki zaprasza...

19.00-21.00 - Wieczór z Trójką 

21.00 - 22.00 - Klub Trójki

22.00 - 23.00 - Gitarą i piórem

23.00 - 00.00 - Audycja publicystyczna

.


7.00-9.00 - "Pierwsze słyszę" – Znamy już  uliczne biblioteki, czyli  półki na przeczytane książki;  lodówki, w których  można zostawiać jedzenie z bliską datą ważności do spożycia. Teraz pojawił się kolejny ruch zerowaste – opowiemy czym jest "Podzielnia"?

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - naukowcy potwierdzają, że używanie ręki w czasie notowania zwiększa aktywność mózgu w większej liczbie jego obszarów. Dlaczego jeszcze warto pisać ręcznie?

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - GusGus, Keleo, Bjork - ci znani, islandzcy artyści są popularni też w Polsce. Język islandzki wydaje się być trudny, a nawet niedostępny. Do jakiego języka jest podobny? Po co uczyć się islandzkiego? ​Zaprasza Ania Hardej.

17.00-19.00 - "TOP" - OMG, czyli ogarniamy mowę geeka - to nowy cotygodniowy cykl w TOP-ie. W pierwszym odcinku podpowiadamy jak pisać mail do wykładowcy? Jak zacząć, jakich sformułowań użyć, co pisać wielką, a co małą literą, czy godzina wysłania maila ma jakieś znaczenie?

  

. 

7.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Światowy Dzień Ptaków. W Poranku zagra "Ptasie radio".  Zaglądamy do poszczególnych wersów wiersza Juliana Tuwima i szukamy odpowiedzi na pytania: Co świ­tem pisz­czy w tra­wie? Gdzie się ukry­wa echo w le­sie? Kto się ma pierw­szy ką­pać w ro­sie? Jak po­znać, kto ptak, a kto nie ptak?

15.30 - "Jak będę duży/Jak będę duża" -  Na czym polega zawód nauczyciela, jak nim zostać i czy to będzie dobry wybór? O naszych pierwszych mistrzach, mentorach i tłumaczach otaczającego nas świata porozmawiamy z p. Dorotą Jagas.  

17.15 - "Zbieraj z klasą" - Jesień to często czas kiedy porządkujemy swoje szafy, ogrody, spiżarnie, piwnice i garaże. Pozbywamy się wtedy wielu rzeczy. W jaki sposób to zrobić, żeby jak najmniej zaszkodzić naszemu środowisku.
 

.


12.00 - audycja specjalna z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Przypomnimy archiwalny program Jana Webera, prezentujący przemówienie Ignacego Jana Paderewskiego wygłoszone w 1910 roku z okazji setnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

13.00 - w premierowym odcinku cyklu "Śpiewnik chopinowski" Dorota Kozińska przedstawi liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni Narzeczony Fryderyka Chopina do tekstu Stefana Witwickiego. Utwór zabrzmi w kilku najtrafniejszych interpretacjach m.in. Elżbiety Szmytki, Olgi Pasiecznik, Teresy Żylis-Gary, Iwony Sobotki. Całości dopełni fortepianowa transkrypcja tej pieśni autorstwa Ferenca Liszta (m.in. w mistrzowskim wykonaniu Sergiusza Rachmaninowa) oraz fragment Sonaty b-moll Chopina w interpretacji Alfreda Cortot.

21.00 - audycja specjalna z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Andrzej Zieliński swoją uwagę skupi na dwóch wybitnych artystach – Raulu Koczalskim, uczniu Karola Mikulego, który był pianistycznym wychowankiem samego Chopina (interpretacje Koczalskiego uznawane są z tego powodu za wzorcowe dla późno dziewiętnastowiecznej tradycji wykonywania dzieł patrona anteny) oraz Garricku Ohlssonie, zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 1970 roku. Zarówno Koczalski, jak i Ohlsson grać będą te same kompozycje Chopina, unaoczniając w ten sposób fundamentalne zmiany w pianistycznej tradycji, jakie dokonały się na przestrzeni XX stulecia.

Zapraszamy.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU