Polskie Radio

"Rozbiegani" i "Moje przeboje"- Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 17:30
Powiemy o najczęstszych nadużyciach związanych z wyprzedażą i sprzedażą internetową. Także o tym, jak powstanie listopadowe zmieniło polską poezję. Wieczorem zapraszamy do tanecznego mixtejpu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Alexsey t17
logo

Na antenie radiowej Jedynki kolejny etap konkursu rysunkowego dla dzieci i młodzieży "Choinki Jedynki 2020"

Jurorzy oceniają nadesłane prace, spośród których wybiorą 20. Wyróżnione rysunki wezmą udział w całodziennej licytacji. 

Oceny jurorów ukazują się dwa razy dziennie: po godz. 11.45 w "Czterech Porach Roku" oraz po godz. 14.45 w "Muzycznej Jedynce". 

W każdej recenzji zostanie omówiona jedna praca nagrodzona i dwie wyróżnione. 5 grudnia na antenie Jedynki odbędzie się całodzienna aukcja, podczas której do licytacji zostanie wystawionych 20 prac.

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Sława Bieńczycka

UOKiK rozpoczął właśnie kampanię "Konsumencie - nie daj się oszukać". W czasach epidemii coraz więcej osób kupuje coraz więcej towarów przez internet, do tego właśnie w ten piątek mamy Black Friday, potem black weekend i black week, Cyber Monday - szaleństwo wyprzedaży, zniżek, promocji, zakupów świątecznych.

To okazje dla klientów, ale i dla oszustów. Jakie najczęściej zdarzają się nadużycia związane z wyprzedażą i sprzedażą internetową? Jakie metody stosują oszuści lub firmy istniejące przez kilka dni? Na co zwrócić uwagę wybierając towar? Jak sprawdzić sklep i tożsamość sprzedawcy? Jak upewnić się, czy promocyjna cena rzeczywiście jest promocją? I jaką wybrać formę płatności, aby w wypadku wpadki można było najłatwiej odzyskać pieniądze.

Przypomnimy prawa konsumenta podczas e-zakupów, które są jednolite w całej UE. Powiemy też o zakupach poza Unią Europejską np. w krajach azjatyckich. Gościem audycji będzie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Ponadto "Turystyczna lista przebojów PL", "Choinki Jedynki" - omawianie przesłanych prac oraz stałe elementy audycji: "Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć", a także konkursy "Co tu nie gra?" i "Od małego dla dużego".

21.00 - "Kulturalna Jedynka" - zaprasza Magdalena Mikołajczuk

Ona - popularna aktorka, seksbomba PRL-u, on - słynny pisarz. Oboje oryginalni, barwni, niekonwencjonalni. Żyć bez siebie nie mogli, choć wspólne życie przypominało często burzę. Ich związek opisał Remigiusz Grzela w książce "Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata". Autor będzie gościem "Kulturalnej Jedynki".

23.00 - "Ty możesz wszystko" - premiera reportażu Grażyny Wielowieyskiej

Książka towarzyszyła jej od najmłodszych lat. Pamięta jak wieczorami, przed snem, codziennie czytał jej ojciec. To z nim poszła pierwszy raz na warszawskie targi książki. Potem były studia bibliologiczne na UW i praca licencjacka o sukcesie prozy Paulo Coelho. 

Po studiach, oficyna wydająca jego książki w Polsce zaproponowała jej pracę. Zawodowe kontakty z pisarzem przerodziły się w przyjaźń. W 2018 roku postanowiła wreszcie odwiedzić kraj, z którym czuła się bardzo związana.

W Rio de Janeiro dzięki zaprzyjaźnionym osobom trafiła do faveli i szkoły, którą wspiera fundacja Coelho i jego żony. To był przełom. Stwierdziła, że na pewno tu wróci, ale już jako wolontariuszka. Tak też się stało. Z okazji zbliżających się 40 urodzin postanowiła zrobić coś ważnego. Pracowała w Rio pół roku. Wróciła do kraju z myślą, że pojedzie tam jeszcze raz. Na razie pandemia uniemożliwia jej wyjazd. Pracuje dalej w swoim wydawnictwie i czeka, kiedy znów będzie mogła pojechać i pomagać dzieciom w Rio.


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - słuchowisko "Katedra Panny Marii w Paryżu" Wiktora Hugo. Reżyseria Romana Bobrowska, Esmeralda - Dorota Pomykała, Quasimodo - Jerzy Stuhr. Nagranie z roku 1981.

21.45 - "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego. Czyta Jan Englert (archiwum PR).

23.50 - "Hłasko. Proletariacki książę" Radosława Młynarczyka, Wydawnictwo Czarne.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

"Nie taka ZŁA. Przewodnik po Warszawie Leopolda Tyrmanda" i wyjątkowa okazja do bliższego poznania nie tylko miasta, ale i osoby pisarza. W Poranku Dwójki rozmawiamy z autorem tej książki - varsavianistą, publicystą specjalizującym się w tematyce okresu PRL-u - Grzegorzem Sołtysiakiem.

Wspólnie odwiedzamy miejsca, w których Tyrmand chętnie bywał i które wprowadzał do swoich utworów. Spotkanie wokół książki "Nie taka ZŁA. Przewodnik po Warszawie Leopolda Tyrmanda" o godz. 9.30.

Ponadto w audycji Mariusz Wilczyński opowiada o odnoszącej sukcesy na całym świecie animacji "Zabij to i wyjedź z tego miasta" oraz o wątkach zrozumiałych tylko łodzianom. W Jazzowej Rozmowie spotykamy się z trębaczem, animatorem wydarzeń kulturalnych, wydawcą - Piotrem Damasiewiczem i albumem: Viennese Connections - Vienna Suite.

12.05-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski   

Mauro Giuliani Variazioni Concertanti, Claude Debussy Clair de lunewyk. Michał Nagy i Marcin Siatkowski - gitary

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" - Kazimierz Kord, opr. Anna Skulska 

13.00-15.00 - "Dźwięki na 95 obrotów" - prowadzą Róża Światczyńska i Piotr Metz

Stanisław Moniuszko Uwertura do opery Halka oraz aria Halki „Jako od wichru krzew połamany”, Piotr Czajkowski VI Symfonia h-moll "Patetyczna" op 74 (fragment), wyk. Antonina Kawecka - sopran, Orkiestra Opery w Poznaniu, Orkiestra Filharmonii Warszawskiej, dyr. Walerian Bierdiajew w 135 rocznicę urodzin i 64 rocznicę śmierci oraz Władysław Kędra w 62 rocznicę śmierci: Fryderyk Chopin Tarantella As-dur op. 43 Mazurki, Scherzo b-moll op.31; Franciszek Liszt VI Rapsodia węgierska; Koncert fortepianowy nr 2 A-dur, wyk. Władysław Kędra - fortepian, WOSPR, dyr. Jerzy Katlewicz, George Gershwin Błękitna rapsodia, wyk. Władysław Kędra - fortepian, WOSPR, dyr. Henryk Czyż

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest Barbara Kinga Majewska, która wspólnie z Marcinem Maseckim zainauguruje cykl koncertów dostępnych na stronie vod.teatrSTUDIO.pl. Zapowiadamy także Festiwal Muzyki Współczesnej "Młodzi Muzycy Młodemu Miastu 2.0", rozmawiamy o grze "Alicja w krainie słów" i odwiedzamy wystawę "Światło dostępne z ulicy" Mirosława Filonika. W cyklu "Literackei witaminy" - Alek Rogoziński.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą": Wrzeszcz! - Mikołaj Trzaska - audycja Rocha Sicińskiego

- Dobrze zobaczyć siebie zamkniętego w okładce, poczułem pewien rodzaj wyzwolenia, zrobiło mi się lekko - mówi Mikołaj Trzaska, trzymając w ręku swoją autobiografię. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z głównym bohaterem, a także narratorem książki Wrzeszcz. Rozmówcami Rocha Sicińskiego będą także redaktorzy Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk, którzy podjęli się przeprowadzenia tego fascynującego wywiadu-rzeki i na naszej antenie opowiedzą o procesie powstawania autoportretu wybitnego improwizatora z Gdańska.

Autobiografia Mikołaja Trzaski to bezkompromisowe i szczere podsumowanie pierwszej pięćdziesiątki i ponad trzydziestu lat aktywności muzycznej. Muzyk opowiada o dramatycznych losach swojej rodziny z okresu wojny, o Żydach i folksdojczach, wreszcie o wieloletnim przepracowywaniu traum. Razem z Mikołajem Trzaską przenosimy się w czasy jego młodości na wielobarwnych peryferiach tak zwanej PRL-owskiej szarzyzny, czytamy o ekscesach Totartu i sceny yassowej.

Trzaska odkrywa karty, zabierając nas w pełną zaskoczeń podróż po swoim życiu i, oczywiście, świecie muzyki improwizowanej. Błyskotliwie i bez ogródek zgłębia przed czytelnikiem tajniki procesu twórczego, opowiada o nietuzinkowych ludziach, jakich spotkał na swojej drodze - od Tymona Tymańskiego po Petera Brötzmanna - o podróżach i mozolnym procesie budowania twórczej pewności siebie.

Owszem, Wrzeszcz to historia życia wybitnego muzyka, ale przede wszystkim jest to kreślony wprawną ręką, czasem mroczny, a czasem tchnący nadzieją autoportret człowieka, który nie chce siebie upiększać. Taki jest Trzaska.

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

Peteris Vasks Cantabile na orkiestrę smyczkową; Andrzej Panufnik Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową; Henryk Mikołaj Górecki Muzyka staropolska op. 24; wyk. Janusz Wawrowski - skrzypce, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Jose Maria Florencio

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku"Strefa literatury: Powstanie Tyrteuszy - jak powstanie listopadowe zmieniło polską poezję - aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór": Karnawał instrumentów - prowadzi Łukasz Borowicz

Opowieść znakomitego dyrygenta o tajnikach brzmienia orkiestry. Tym razem o tubie i kompozytorach, którzy najciekawiej pisali na ten instrument o charakterystycznej barwie i imponującym wyglądzie.


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Sylwia Frołow "Antonówki. Kobiety i Czechow", czyta Przemysław Stippa, odc. 5, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Jarosław Jakubowski "Circus Mundi", reżyseria Sebastian Konrad, muzyka Krzysztof Aleksander Janczak, obsada: Izabela Dąbrowska, Sebastian Konrad, odc. 20 (ostatni).

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz "Boża podszewka", czyta Stanisława Celińska, odc. 20 (powtórzenie).


logo

00.00-02.00 - "Sportowa Trójka pod księżycem" 

02.00-02.15 - "Kwadrans Leszka Długosza"

02.00-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin

04.00-06.00 - "Trójka budzi": Off - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W programie m.in.:

6:50 Kalkulator Kalorii Dla Zwierząt: powstała strona Internetowa na której możemy sprawdzić ile nasz pupil powinien zjadać dziennie kalorii i nie bać się o nadwagę. – rozmowa z przedstawicielem ZOO o tym jak prawidłowo karmić koty oraz o tym, dlaczego koty MUSZĄ jeść mięso (wbrew opinii niektórych wegan);

7:20    Nieruchomości: Sprzedaż mieszkań w Pandemii wzrosła, ale także wzrosły ich ceny. O tym dlaczego ludzie wycofują pieniądze z banków i lokują w nieruchomościach, o aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości oraz o sytuacji na rynku wynajmu nieruchomości opowiada licencjonowany agent nieruchomości Dariusz Kowalczyk

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - prow. Beata Michniewicz

Gościem Michał Woś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

09.00-10.00 - "Winien i ma"

10.00-11.00 - "Akademia rozrywki" - Łukasz Szwed

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan

W programie m.in.:

12:15 Rozmowa – Paweł Cichecki, Strefa Kultury Studenckiej Uniwersytetu Szczecińskiego – Dyrektor Artystystyczny Festiwalu Garaże, który w ten weekend odbędzie się w Szczecinie;

Garaże to impreza muzyczna promująca młodych wykonawców muzycznych, ukazująca najwartościowsze zjawiska i trendy w polskiej kulturze muzycznej;

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

16.00-19.00 - "Tu Trójka" - prow. Witold Lazar

W programie m.in.:

17.10 Jazzowa jesień pod Tatrami – rozmowa z Janem Ptaszynem Wróblewskim;

17.40 w holu szpitala w Opolu stanął robot humanoidalny – zaśpiewa, zatańczy i odpowie, doradzi i wskaże drogę

17.50 o wprowadzonym w UE zakazie postarzania produktów przez producentów, od tej pory producenci nie będą mogli już stosować reguł, które sprawiają, że nasz sprzęty psują się po kilku latach, a ich reperacja jest w praktyce nieopłacalna;

19.00-22.00 - "Moje przeboje" - Piotr Baron

22.00-00.00 - "Set DJ-ski w Trójce" - Norbert Borzym


logo

09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni zaprasza na spotkanie z Katarzyną Selwant - jedyną kobietą powołaną przez PKOl jako nominowany psycholog na igrzyska olimpijskie w Londynie, współautorką książki "Trening wygrywania". Jak mimo początkowych porażek wytrwale iść po zwycięstwo? Czyli po prostu - jak wygrywać?

17.00-18.00 - "Teraz Kpop" - każdemu przyda się odrobina relaksu, a nie ma do tego lepszej okazji niż przypomnienie sobie najpiękniejszych melodii z koreańskich dram. Będą nowe pozycje, które będziecie mogli dodać do swojej listy seriali, na długie, zimowe wieczory. W konkursie "Co to za idol" kolejna szansa na zdobycie Kpopowych albumów. Zaprasza Klaudia Tyszkiewicz.

22.00-00.00 - "Rock Blok" - Wywiad z prog-rockowym gitarzystą Marcinem Pająkiem o jego trzecim albumie zatytułowanym "Last Day". Marcin Pająk to muzyk mieszkający w Londynie. Współpracował z takimi zespołami jak Stone Heads, Out of Heaven, Schist, czy Thetragon .

00.00-02.00 - "BeatMaszyna" - w BEATmaszynie house'owe podsumowanie listopada w formie dwugodzinnego, tanecznego mixtejpu, a w nim ostatnie wydawnictwa m.in. Seba Skalskiego, Catz 'N Dogz, Intr0beatz, Daniela Steinberga czy Scotta Diaza. Od północy zaprasza Piotrek true.dat Truszkowski.​


logo

7.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Jak naprawić dziurawe spodnie, stłuczony wazon, albo naddarty list od Babci? I jak odczytać sympatyczny atrament? I w ogóle - po co naprawiać, skoro można kupić nowe? W Poranku spotkanie z "naprawiaczami".

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - W Polsce możemy spotkać dwa gatunki jeży. Na zachód od Wisły mieszka jeż zachodni, zwany również europejskim, na wschód od Wisły, co logiczne, mieszka jeż wschodni. Oba gatunki są niezwykle podobne do siebie i rozróżnić mogą je tylko specjaliści. Jakie są ich zwyczaje i przyzwyczajenia oraz dlaczego warto zostawiać dla jeży liście jesienią. O tym w audycji opowie specjalistka opiekująca się tymi małymi zwierzakami p. Róża Pawlicka.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Filozofia pracy nauczyciela, nie tylko w czasie pandemii. 

Przykłady tego, co ważne w pracy z młodymi ludźmi można mnożyć: otwartość, dialog, różnorodność, doświadczanie, uważność itp. Nauczyciele mają ogromny wpływ na uczniów, zarówno ten konstruktywny, jak i destrukcyjny. Wystarczy sięgnąć myślami wstecz i przypomnieć sobie własne doświadczenia.

Dzisiaj jednak szczególnie zachęcamy do tego, by redefiniować swój szeroko rozumiany warsztat pracy, spoglądając na kontekst działania, możliwości, ograniczenia, wyzwania - właśnie w kontekście wartości. Prawdziwa wartość i moc edukacji tkwią w postawie nauczyciela, jego metodach pracy, odporności na presję (zewnętrzną i wewnętrzną). 

Gość: Oktawia Gorzeńska - ekspertka ds. zmiany, przywództwa i innowacji w edukacji, absolwentka Leadership Academy for Poland. Na co dzień szefowa działu edukacji w firmie Photon, trenerka i blogerka (www.gorzenska.com).

We wcześniejszych latach dyrektorka publicznej szkoły z mocą zmieniania świata, a także koordynatorka budowy Flagowej Szkoły Microsoft (ZSO nr 8 w Gdyni). Współinicjatorka ogólnopolskiego ruchu #wiosnaedukacji, wspiera nauczycieli, dyrektorów i samorządy we wdrażaniu edukacyjnej zmiany. Członkini rady programowej "Szkoły dla innowatora".

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Natalia Kukulska

Artystka opowie nam o swoim zawodzie i łączeniu go z wychowywaniem dzieci. Ponadto Damian Sikorski porozmawia z wokalistką o płycie "Czułe struny" i Fryderyku Chopinie. Fryderyk Chopin jest bez wątpienia najwybitniejszym kompozytorem epoki romantyzmu i pianistą polskiej muzyki klasycznej.

Posiadał ponadprzeciętną inwencję melodyczną, miał również łatwość improwizowania ze skłonnością do znakomicie brzmiących harmonii. Jego utwory są znane na całym świecie i niezmiennie stają się inspiracją dla nowych pokoleń artystów.

"Czułe struny" Natalii Kukulskiej to największa artystyczna produkcja na naszym rynku fonograficznym, jak również wydarzenie bez precedensu na świecie. Wybrane dzieła Fryderyka Chopina po raz pierwszy zostały opracowane w formie utworów symfonicznych, do których powstały teksty.

Dostały one nową, wielowarstwową oprawę od pięciu znamienitych polskich kompozytorów i aranżerów: Krzysztofa Herdzina, Nikoli Kołodziejczyka, Adama Sztaby, Pawła Tomaszewskiego oraz Jana Smoczyńskiego.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.

Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie.

Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.

logo

9.00 - "Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - zaprasza Jacek Hawryluk

Audycja z udziałem Kacpra Miklaszewskiego, Wojciecha Michniewskiego i Doroty Kozińskiej. Jury będzie wybierało najlepszą ich zdaniem interpretację VI Symfonii h-moll op. 74 "Patetycznej" Piotra Czajkowskiego.  

15.00 - "Chopin Live" - zaprasza Krzysztof Dziuba

W pierwszej części premierowej audycji autor proponuje podróż do Salzburga, gdzie w 1965 roku na tamtejszym słynnym festiwalu wystąpił wybitny pianista i pedagog Geza Anda. W drugiej części autor przeniesie zaś słuchaczy do Moskwy, aby wysłuchać recitalu Michaiła Pletniowa z 31 października 1979 roku. W programie m.in. Preludia op. 28, Etiudy op. 10 i Sonata h-moll Chopina.

21.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

W audycji będzie rockowo i progresywnie. Usłyszymy rockową fugę w "On Reflection" Gentle Giant, utwory Renaissance i Murphy Blend z cytatami z Chopina, metalowego Jelonka, który gra mazurki Chopina, a na deser zabrzmi Etiuda "Rewolucyjna" z metalowymi blastami.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU