Polskie Radio

Podróże, słuchowiska i najlepsza muzyka. Polskie Radio na weekend

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 17:30
A może wyjechać w Bieszczady? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed podróżą w to miejsce. Opowiemy historię radiowej perły w koronie, jaką jest Studio Koncertowe im. Witolda Lutosławskiego i wyjaśnimy, dlaczego Jan Himilsbach urodził się 31 listopada. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Africa Studio
logo

CHOINKI JEDYNKI

W poniedziałek 30 listopada, rozpocznie się pierwsza licytacja upominków przekazanych przez Przyjaciół Programu 1 Polskiego Radia: wybitnych artystów, sportowców i naukowców. Do zdobycia, między innymi: sukienka Igi Świątek, piłka Marcina Gortata, koszulka Huberta Hurkacza, rozmowa z Viki Gabor, Igorem Herbutem i Adamem Małyszem oraz strój estradowy Roksany Węgiel. 

Cały dochód przeznaczony zostanie dla podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej prof. Andrzeja Cechnickiego.

Honorowy patronat nad akcją ponownie objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Ze względu na pandemię, zmianie uległa formuła tegorocznej odsłony Akcji Charytatywnej Programu 1 Polskiego Radia "Choinki Jedynki". Zamiast popularnego malowania bożonarodzeniowych obrazków pt. "Tajemnice Świąt Bożego Narodzenia" w gmachu głównym Polskiego Radia, zaproszeni do udziału w wydarzeniu goście, Przyjaciele Programu 1, przekazali swoje podarunki.

Od poniedziałku 30 listopada do piątku 4 grudnia, w audycji "Cztery pory roku", dziennikarze stacji przeprowadzą licytacje telefoniczne za pomocą wiadomości SMS (w godz. 9.00-11.40), m.in. gadżetów sportowych: Czesława Langa, Polskiego Związku Piłki Nożnej, Kajetana Kajetanowicza i Macieja Szczepaniaka, dzieła Wiesława Ochmana, świątecznej kreacji Dominiki Gawędy, krawata z rekordowej "kolekcji ślimakowej" prof. Henryka Skarżyńskiego, gitary Filipa Laty, kompletu płyt i zaproszenia do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny oraz krótkiej rozmowy telefonicznej lub spotkania online z wybranymi darczyńcami.

Swoje dary na licytacje przekazali: Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, zespół Blue Café, Zbigniew Cierniak z Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, Roman Czejarek, Malwina de Bradé, Anna Dymna, Viki Gabor, Aleksandra Gintrowska, Marcin Gortat, Igor Herbut, Hubert Hurkacz, Paweł Janas, Otylia Jędrzejczak, Jula, Kajetan "Kajto" Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, Czesław Lang, Filip Lato, Małgorzata Lazarek, Adam Małysz, prof. Krzysztof Meissner, prof. Andrzej Nowak, Wiesław Ochman, Polski Związek Piłki Nożnej, Roksana Węgiel, prof. Henryk Skarżyński, Iga Świątek, Paweł Tur i Związek Artystów Scen Polskich.

◆ Więcej informacji i pełna lista podarunków: choinkijedynki.polskieradio.pl

Akcja charytatywna Jedynki Polskiego Radia, której celem jest wspieranie podmiotów i organizacji pomagającym osobom z niepełnosprawnościami, narodziła się blisko 20 lat temu. Od 2005 r. Program 1 Polskiego Radia zbiera fundusze na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko", a od 2013 r. także dla innej organizacji pożytku publicznego o podobnym charakterze działalności, wskazywanej co roku przez tę fundację.

w sobotę:

9.00-12.00 - "Jedyne Takie Miejsce" - zaprasza Sława Bieńczycka

Tym razem zabierzemy Państwa w Bieszczady wspólnie z autorami książki "Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek jezioro". Opowiemy o historii powstania jeziora Solińskiego, losach mieszkańców wsi wysiedlonych z rejonów, w których zrealizowano projekt budowy tego akwenu i zapory, ale też o tamtejszej faunie i florze oraz atrakcjach turystycznych regionu.

Nasi goście to Maciej Kozłowski, Kazimierz Nóżka i Marcin Scelina (autorzy książki "Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek jezioro" oraz fotografik i miłośnik przyrody Dariusz  Luśnia). Ponadto najnowsze notowanie "Turystycznej Listy Przebojów" i omówienie prac kolejnych laureatów w konkursie "Choinki Jedynki" o czym Agnieszka Kunikowska.

18.00 - "Z Muzyką po Kresach" - zaprasza Marianna Kril  

W audycji:
1/ W Wołczynie w obwodzie brzeskim na Białorusi został odnowiony kościół świętej Trójcy. Był w nim ochrzczony i początkowo pochowany Stanisław August Poniatowski, ostatni król Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Kościół miał burzliwe dzieje. Zbudowany został w pierwszej połowie XVIII wieku, a po Powstaniu Styczniowym władze carskie zamieniły go na cerkiew.

W 1918 roku świątynię zwrócono katolikom. Zaś dwadzieścia lat później, w okresie gdy Wołczyn należał do II Rzeczpospolitej, pochowano w niej przywiezione z Leningradu szczątki króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Po drugiej wojnie światowej, gdy ziemie te znalazły się w granicach Związku Radzieckiego, kościół rozgrabiono i zamieniono na magazyn nawozów. Korespondencja Włodzimierza Paca.

 2/ 27 lat temu w wielkopolskim ośrodku "Wspólnoty Polskiej" został założony Klub Studentów Polonijnych skupiający studentów z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu i innych krajów. Członkami klubu są studenci pochodzenia polskiego studiujący w poznańskich szkołach wyższych i ich absolwenci.

Działalność klubu polega na integracji studentów z różnych krajów, poznawaniu Polski, na organizacji spotkań, wieczorów tematycznych. Przez 27 lat istnienia klubu przewinęło się tam ponad 1000 osób. Jak opowiada założyciel klubu, jego koordynator Dariusz Łukaszewski, część studentów wróciła do swoich krajów, część została w Polsce, natomiast często klub odwiedzają, wysyłają pocztówki i przekazują informację o klubie studentom, którzy przyjeżdżają do Poznania.

21.00 - "Słuchowisko w radiowej Jedynce" - Krzysztof Bizio "20, 40, 60, 80". Reż. W. Modestowicz, real. akust. M. Kubera, opr. muz. R. Baszun

Pomysł słuchowiska zasadza się na hipotetycznym spotkaniu czterech wcieleń tego samego człowieka - mężczyzny w wieku dwudziestu, czterdziestu, sześćdziesięciu i osiemdziesięciu lat. "Cztery różne wiekowo wcielenia tego samego człowieka" oglądając kolejne zdjęcia ze swojego życia, ruszają w podróż w czasie.
1939 r.                   
Pierwszym przystankiem jest rok 1939 w Pińsku na Kresach Wschodnich, kilka miesięcy przed narodzinami głównego bohatera. Akcja tej sekwencji odbywa się na niewielkiej zabawie, w której uczestniczy m.in. matka bohatera (z zawodu krawcowa) i jego ojciec (polski żołnierz, marynarz Floty Pińskiej). Scena "zapowiada życie bohatera", a jej uczestnicy nie domyślają się jeszcze złożoności swoich losów. 
1960 r.
Bohater ma dwadzieścia lat i mieszka w Łodzi, gdzie właśnie ukończył Technikum Mechaniczne i wybiera się na studia. Jest to czas fascynacji jazzem i bohater chce zostać perkusistą. Tłem sceny jest prywatka, spotkanie grupy młodych ludzi słuchających jazzu, wkraczających dopiero w swoją dorosłość.
1980 r.
Czterdziestoletni bohater przechodzi kryzys małżeński. Tłem kryzysu jest sytuacja polityczna w Polsce przed strajkami sierpniowymi. Głównym tematem sceny są wewnętrzne rozterki bohatera, który staje na życiowym rozdrożu.
2000 r.
Sześćdziesięcioletni bohater próbuje odnaleźć się w nowej, wolnorynkowej rzeczywistości. Wraz ze swoją drugą żoną prowadzi pensjonat w górach, który niestety okazuje się niezbyt intratnym biznesem.
2020 r.
Osiemdziesięcioletni bohater leży w jednoimiennym szpitalu zakaźnym, gdzie przechodził chorobę COVID-19. Poznajemy go w momencie, kiedy dowiaduje się, że udało mu się przezwyciężyć chorobę i wciąż może jeszcze iść przez życie.


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - słuchowisko "Katedra Panny Marii w Paryżu" Wiktora Hugo. Reżyseria Romana Bobrowska, Esmeralda - Dorota Pomykała, Quasimodo - Jerzy Stuhr. Nagranie z roku 1981.

20.45 - "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego. Czyta Jan Englert (archiwum PR).

23.50 - "Hłasko. Proletariacki książę" Radosława Młynarczyka, Wydawnictwo Czarne.

w niedzielę:

10.00-12.00 - "Czas pogody" - zaprasza Zbigniew Krajewski

W audycji rozmowa z Lechem Bednarkiem 80-letnim sportowcem, zwanym Lechem Morsem i Lechem Twardzielem, który od 60 lat morsuje, pływa wyczynowo w zimnej wodzie i z Wojciechem Korzeniewskim, autorem książki "Spowiedź Twardziela". Reportaż Małgorzaty Raduchy o Aleksym Ryżyńskim ze wsi Wojszki.

To dzięki jego magicznym ornamentom o różnych kształtach domy mają niezwykły wygląd, a sama wieś uchodzi za jedną z najpiękniejszych nad Narwią. Choć sama jej historia też jest niezwykle ciekawa - była tu austeria, czyli karczma obsługująca szlak handlowy przez Bielsk do Grodna; w Wojszkach witano i goszczono króla Stanisława Augusta.

A dzisiaj ... wystarczy zapytać o najsłynniejszego mieszkańca Wojszków - każdy wskaże dom Aleksego Ryżyńskiego - i tak trafiła do artysty Małgorzata Raducha. Felietony K. Kowalskiego i T. Drozdy.

21.00 - "Słuchowisko w radiowej Jedynce" - Wojciech Kass "Ba!". Adapt. i reż. M. Zdunik, real. akust. M. Kubera, Muzyka M. Zdunik

Słuchowisko zrealizowane zostało na podstawie poematu wybitnego, współczesnego poety - Wojciecha Kassa. To poetycka impresja, poświęcona postaci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W cyklu krótkich, pełnych emocji scen, bohater przeprowadza nas przez dramatyczne, ostatnie dni Gałczyńskiego.

Jednocześnie sam - jako poeta - opowiada o swoim życiu, które w pewnym momencie staje się tożsame z losami twórcy Zielonej gęsi. Całość opatrzona jest sugestywną, minimalistyczną muzyką i łagodnymi wokalizami.


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - słuchowisko "Katedra Panny Marii w Paryżu" Wiktora Hugo. Reżyseria Romana Bobrowska, Esmeralda - Dorota Pomykała, Quasimodo - Jerzy Stuhr. Nagranie z roku 1981.

20.45 - "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego. Czyta Jan Englert (archiwum PR).

23.50 - "Hłasko. Proletariacki książę" Radosława Młynarczyka, Wydawnictwo Czarne.

logo

w sobotę:

10.00-12.00 - "Upiór w eterze" - Waldemar Malicki Show - prowadzi Waldemar Malicki

12.00-13.00 - "Mazurek słucha": Bettina Bereś - prowadzi Robert Mazurek

Dla przyszłej artystki dorastanie w cieniu wybitnego rodzica może być doświadczeniem trudnym. Co zatem powiedzieć o dorastaniu w cieniu dwojga wybitnych rodziców. Między innymi do tej sprawy odniesie się w najbliższej audycji "Mazurek słucha" Bettina Bereś - artystka, malarka, hafciarka, córka Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia. 

15.00-17.00 - "Dwie do setki" - Studio Lutosławskiego - prowadzą Monika Zając i Roch Siciński

Perła w radiowej koronie, jedna z najlepszych pod względem akustyki sal koncertowo-nagraniowych w tej części Europy, bez której trudno dziś wyobrazić sobie Polskie Radio - Studio Koncertowe im. Witolda Lutosławskiego, radiowcom znane jako S-1, wkrótce skończy 30 lat.

Z tej okazji Dwójka poświęci temu niezwykłemu obiektowi najbliższe wydanie audycji "Dwie do setki", w której przypomina postaci i miejsca związane z 95-letnią historią publicznego nadawcy. Otwarte w 1991 roku Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego jest unikatowym studiem nagraniowym w tej części Europy.

Obok Filharmonii Narodowej to najważniejsza sala koncertowa Warszawy. Dzięki niezwykłym warunkom akustycznym - studio posiada 2 sekundy naturalnego pogłosu - doskonałe nadaje się do nagrywania muzyki poważnej, orkiestr, chórów, zespołów kameralnych.

W studiu o kubaturze 10 tys. m sześć. (scena ma 330 m kw.) i 405 miejscami na widowni odbywają się koncerty muzyki klasycznej (symfoniczne i kameralne), rozrywkowej i ludowej oraz festiwale i konkursy muzyczne. Wiele z nich jest rejestrowanych i transmitowanych do zagranicznych radiofonii. Stanowią one istotny wkład Polskiego Radia w sezon koncertowy Europejskiej Unii Radiowej.

- W naszej audycji powrócimy do czasów powstawania Studia i przypomnimy najważniejszych artystów, którzy w nim wystąpili. Opowiemy także o funkcjonowaniu tego miejsca dziś i zajrzymy do jego najbardziej niedostępnych zakamarków. Czym są "chmurki"? A co o studiu sądził jego patron, Witold Lutosławski? - na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć już w najbliższą sobotę - mówią Monika Zając i Roch Siciński, który poprowadzą audycję "Dwie do setki".

Gośćmi będą m.in.: Stanisław Leszczyński - dyrektor Nagrań Muzycznych Polskiego Radia (1991-1994), współtwórca i pierwszy dyrektor Studia koncertowego S-1 (obecnie im. Witolda Lutosławskiego) - nowego, prestiżowego centrum muzycznego Warszawy; Wojciech Makowski - wieloletni (do 2003 roku) szef Techniki Polskiego Radia (zajmował się budową i uruchamianiem centrum nagrań w budynku Polskiego Radia przy ulicy Woronicza);

Lutosławski Piano Duo, czyli Emilia Sitarz i Bartek Wąsik - artyści występujący i nagrywający w Studiu. W audycji przypomniane zostaną również festiwale, koncerty odbywające się w Studiu i nagrania występujących tu gwiazd - z Marthą Argerich czy Piotrem Anderszewskim na czele. 

17.00-19.00 - "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - audycja Jacka Hawryluka z udziałem Doroty Kozińskiej, Andrzeja Sułka i Wojciecha Michniewskiego

Igor Strawiński - Pietruszka (1911)

19.00-19.30 - "Domówka z Dwójką"Shofar

Muzyka chasydzka w objęciach free jazzu. Shofar z nowym materiałem. Na gitarze - Raphael Rogiński, na saksofonie - Mikołaj Trzaska, na perkusji - Macio Moretti. W kolejnym wydaniu "Domówki z Dwójką" przedpremierowo swój nowy materiał zaprezentuje trio Shofar. Zespół Shofar powstał z inicjatywy Raphaela Rogińskiego.

Ideą składu jest odnalezienie wspólnego mianownika w muzyce chasydzkiej i free jazzie, jak i kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej, która dla zespołu jest wciąż żywa.

Na repertuar Shofar składają się utwory pochodzące z terenów Ukrainy, Polski i Mołdawii. Obok chasydzkich nigunów (magicznych pieśni religijnych mających wprowadzać w trans i ekstazę) znajdziemy tu muzykę najstarszego obrządku w synagodze, a obok pieśni kantorów z międzywojnia, muzykę obrządku liberalnego.

Są tu także frejlaksy, czyli utwory bardziej taneczne, wywodzące się z liturgii żydowskiej. W 2007 roku zespół wydał debiutancką płytę "Shofar". Głównym impulsem do jej powstania było odnalezienie przez Raphaela Rogińskiego zbioru pieśni chasydzkich Mosze Bieregowskiego - muzykologa, który od lat 20. XX wieku badał tradycyjne brzmienia żydowskie.

19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem": Sławomir Mrożek "Woda", prod. 1967, adaptacja i reżyseria Zdzisław Nardelli, muzyka Augustyn Bloch, realizacja akustyczna Stanisława Grotowska, Obsada: Gustaw Holoubek (Bohater), Tadeusz Kondrat (Głos 1), Kazimierz Wichniarz (Głos 2)

21.00-00.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Marcin Majchrowski

Giuseppe Verdi Aida - opera w czterech aktach (Mediolan, 19.10.2020)
wykonawcy: Roberto Tagliavini - bas (Faraon), Anita Rachvelishvili - mezzosopran (Amneris), Saioa Hernández - sopran (Aida), Francesco Meli - tenor (Radamès), Dario Russo - bas (Ramfis), Luca Salsi - baryton (Amonastro), Francesco Pittari - tenor (Posłaniec), Chiara Isotton - sopran (Arcykapłanka), Chór i Orkiestra Teatro alla Scala, dyr. Riccardo Chailly

23.00-00.00 - "Kryzys wieku średniego": Gotowanie po niemiecku, czyli kultura memorii średniowiecznej - prowadzą Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

w niedzielę:

08.00-09.00 - Nabożeństwo Kościoła Starokatolickiego Mariawitów

09.30-10.00 - "Magazyn filmowy": Wejście smoka, czyli 80. urodziny Bruce’a Lee - prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-11.00 - "Cafe Muza": Łukasz Borowicz - prowadzi Klaudia Baranowska

Wielki pasjonat zapomnianych dzieł muzyki polskiej, zapalony kolekcjoner płyt, ale przede wszystkim wybitny dyrygent - gościem "Cafe Muza" będzie Łukasz Borowicz.

Łukasz Borowicz przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej, a od 2006 roku jest pierwszym dyrygentem gościnnym Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Od lat współpracuje z wieloma orkiestrami na świecie, w tym m.in.: London Philharmonic Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, RIAS Kammerchor oraz Akademie für Alte Musik, Deutsche Symphonie-Orchester Berlin, Bamberger Symphonike.

W 2008 roku został wyróżniony Paszportem "Polityki", w 2011 roku - nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej, w 2013 - Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida, a w 2014 roku - nagrodą Tansman za "wybitną indywidualność muzyczną". Niedawno otrzymał nominację do Nagrody Mediów Publicznych 2020 w kategorii "Muzyka".

Laureatem tej nagrody został śpiewak operowy Piotr Beczała, z którym Łukasz Borowicz często współpracuje - w grudniu 2019 roku poprowadził premierę "Halki" Moniuszki w Theater and der Wien w reżyserii Mariusza Trelińskiego z udziałem Piotra Beczały (polska premiera inscenizacji odbyła się w lutym 2020 r. w TWON). Znakomity dyrygent ma również na koncie debiut w Operze Paryskiej prowadząc przedstawienie "Les Huguenots" Giacomo Meyerbeera (2018).

- Łukasz Borowicz słynie z zamiłowania do odkrywania zapomnianych dzieł muzyki polskiej. Potwierdzeniem tego są zarówno programy koncertowe artysty, jak i jego rozbudowana dyskografia - licząca ponad sto płyt - mówi Klaudia Baranowska, która poprowadzi najbliższe wydanie "Cafe Muza".

- Jest również zapalonym kolekcjonerem płyt i od września tego roku dzieli się ze słuchaczami Dwójki swoją pasją i najlepszymi nagraniami z prywatnych zbiorów w audycji "Karnawał instrumentów" - w piątki o godz. 22.00 - dodaje dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia.

11.00-11.30 - "Droga przez mąkę" - prowadzi Łukasz Modelski

O Fani Lewando - urodzonej we Włocławku żonie wileńskiego kupca, która w okresie międzywojennym prowadziła w Wilnie popularną restaurację - rozmawiamy z Małgorzatą Mintą. W księgarniach ukazała się właśnie "Dietojarska kuchnia żydowska" autorstwa Lewando.

12.30-13.00 - "Czytelnia"Wit Szostak "Cudze słowa", Igora Jarek "Halny" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz; Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta

17.00-19.00 - "Kalambury z partytury" - prow. Krzysztof Herdzin

19.00-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem": Stanisław Wyspiański "Warszawianka", adaptacja i reżyseria Wawrzyńca Kostrzewskiego, realizacja akustyczna Andrzeja Brzoski, muzyka Mateusza Wachowiaka; obsada: Adam Ferency (Chłopicki), Przemysław Bluszcz (Skrzynecki), Dominika Kluźniak (Maria), Olga Sarzyńska (Anna), Marcin Stępniak (Młody Oficer), Hanna Skarga (Pani domu), Maciej Babicz (Literat), Chór: Agata Różycka, Anna Lemieszek, Karolina Charkiewicz, Dawid Ściupidro, Michał Klawiter


logo

w sobotę:

00.00-02.00 - "Set DJ-ski w Trójce"

02.00-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin

04.00-06.00 - "Trójka budzi": Jazz’n’bass - Michał Grabkowski

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Agnieszka Furtak-Bilnik

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Gośćmi: Jarosław Sellin, wiceminister, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Błażej Spychalski, Kancelaria Prezydenta, Marcin Kierwiński, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska), Marcelina Zawisza, Lewica (Razem) i Władysław Teofil Bartoszewski, Polskie Stronnictwo Ludowe.

10.00-11.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski

11.00-13.00 - "Około południa" - Michał Migała

13.00-14.00 - "Myślidziecka 3/5/7" - Katarzyna Stoparczyk

Gościem audycji będzie Jerzy Maksymiuk

14.00-15.00 - "Francuski Łącznik" - Monika Małkowska

Kobieta i mężczyzna to dwa osobne światy, które niekiedy spotykają się i szczęśliwie współbytują. Ale nie jest łatwo. Podobno kobiety są z Wenus, mężczyźni z Marsa… co już samo w sobie wystarczy, żeby dochodziło do nieporozumień, różnicy zdań i postaw. Czasem się schodzą, zakochują w sobie, obiecują wierność i dozgonne uczucie, a potem… coś się psuje. Co w relacjach męsko-damskich najtrudniejsze? Równoległość uczuć.

Oto on kocha, a ona odchodzi do innego. Lub odwrotnie, ona płonie, gdy jemu wychłodło, mniejsza, z jakiego powodu. Jakże trafnie oddają te komplikacje piosenki oraz inne utwory muzyczne.

15.00-16.00 - "Świat i Ludzie" - Michał Żakowski

W programie m.in.:

- Donald Trump deklaruje, że opuści Biały Dom jeśli Kolegium Elektorskie zatwierdzi Joe Bidena na nowego prezydenta USA. 

Sam Biden zaprezentował część swojej administracji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo i sprawy zagraniczne. Nowy sekretarz stanu Antony Blinken musi jeszcze dostać akceptację Senatu. Kim jest ten polityk?

16.00-17.00 - "Trójkowo Filmowo" - Ryszard Jaźwiński

17.00-19.00 - "Trójka Żąda Debiutów" - Tomasz Żąda

19.00-22.00 - "Przebojowa Sobota" - Karol Gnat

22.00-00.00 Polarny w tropikach – Michał Pomianowski

W drugim wydaniu Polarnego w tropikach ponownie podróżujemy między Afryką, Ameryką Południową i Karaibami. Będą takie smaczki, jak egipski duet Aguizi & Fahim, norweski specjalista od balearic disco Todd Terje, czy The Doors w remiksie rosyjskiego Zuma Dionys.

Podróżujemy też w czasie od lat 70-tych (m.in. peruwiański Los Hijos Del Sol) po czasy współczesne. Swoim warsztatem zaskoczą nas ponad 80-letnia Dona Onete z Amazonii czy ukraiński gitarzysta Estas Tonne wizytujący Kubę. Jedno jest pewne - będzie kolorowo, światowo i arcyciekawie.

w niedzielę:

00.00-04.00 - "Trzecia Strona Księżyca" - Marek Starzyk, Grzegorz Połatyński

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - redakcja katolicka

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Agnieszka Furtak-Bilnik & Raf Uzar

09.00-11.00 - "Zagadkowa Niedziela" - Katarzyna Stoparczyk

11.00-12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek

Goście: Jerzy Antczak o swojej nowej książce. Barbara Rybałtowska o literaturze kobiecej. Maciej Łyszkiewicz muzyk i kompozytor.

12.00-13.00 - "Podróże ze smakiem" - Anna Kwiatkowska

Choć kojarzy nam się swojsko a nie z wykwintną kuchnią francuską, we Francji nazywają ją choucroute. A słówko chou jest sposobem wyrażania czułości. "Mon chou" można powiedzieć do ukochanej osoby albo do małego dziecka. Choucroute czyli kiszona kapusta, będzie bohaterką najbliższego odcinka programu Anny Kwiatkowskiej "Podróże ze smakiem". Czy coś tak lubianego a zarazem prozaicznego może inspirować artystów? Piosenki o kiszonej kapuście, polskie, francuskie, angielskie i niemieckie będą tego najlepszym dowodem.

Co o kapuście kiszonej myśleli znakomici poeci i pisarze -  Adam Mickiewicz, Władysław Reymont, Maria Dąbrowska? O tym w rozmowie z Aleksandrą Imosą, przewodniczką muzealną i współorganizatorką festiwali kiszonej kapusty.

Tradycję kiszonej kapusty w kuchni alzackiej i francuskiej przybliży Izabela Rabehanta - mieszkająca we Francji od lat autorka bloga "Moja Alzacja", zaś Włodzimierz Sulisz, dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku przedstawi najbardziej niezwykłe i tradycyjne polskie potrawy z kiszonej kapusty właśnie. W programie także o tajemnicach kiszenia kapusty i nieoczywistych smakowych zestawieniach. 

13.00-14.00 - "Trójka literacka" - Magdalena Piejko

W najbliższej Trójce literackiej będziemy rozmawiać o kanonie literatury - czy istnieje, czym jest i jak się ma wobec współczesnych, gwałtownych przemian kulturowych.

Gośćmi audycji będą: prof. Krzysztof Mrowcewicz i dr Dariusz Jaworski (Instytut Książki). Pod koniec audycji prof. Sokołowski zarekomenduje słuchaczom dwie pozycje książkowe. 

11.00-15.00 - "Magazyn Bardzo Kulturalny" - Piotr Majewski

W magazynie:

-  relacja z festiwalu szekspirowaskiego,

-  spotkanie / rozmowa z Barbarą Falender – rzeźbiarką prezentującą swoje prace w Galerii Opery Narodowej (wystawa dostępna jedynie on-line),

- aktualności kulturalne

15.00-17.00 - "Do trzech razy nuta"- Roman Dziewoński

17.00-19.00 - "Trzecia Strona Medalu" - prowadzący Adam Malecki i Krzysztof Łoniewski

19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" - Zofia Sylwin

Retransmisja  koncertu  Lao Che z 2013 roku.

20.00-21.00 Scena Teatralna Trójki - red. Piotr Majewski 

Natalia Stencel – „Przyjdź” – premiera

Listopadową premierą na Scenie Teatralnej Trójki zamykamy cykl słuchowisk, które zostały zrealizowane na podstawie sztuk nagrodzonych oraz wyróżnionych w 2019 roku w konkursie Trójki i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS  pod hasłem „Nasłuchiwanie. Gościnność”.

Werdykt jury konkursu został ogłoszony na gali w Instytucie Teatralnym 7 grudnia.

Przypominamy, że każda z nagrodzonych i wyróżnionych sztuk miała szansę „sprawdzić” się w Teatrze Polskiego Radia, co istotne, ponieważ konkurs skierowany był do autorów oryginalnych dramatów radiowych.

Prezentację laureatów na Scenie Teatralnej Trójki rozpoczęliśmy  w grudniu, niebawem więc minie rok od rozpoczęcia cyklu pokonkursowych słuchowisk . Kontynuacja nastąpiła na początku 2020, ale z powodów oczywistych byliśmy zmuszeni powrócić do niej dopiero po wielomiesięcznej przerwie. Na listopad zaplanowaliśmy finał czyli nadanie słuchowiska, będącego realizacją  drugiego z dwóch wyróżnień -  Natalii Stencel sztuki pod tytułem „Przyjdź”. Jest to kolejna  konkursowa miniatura dramatyczna, której reżyserii podjął się, współpracujący  m.in. z Teatrem Polskiego Radia, Adam Wojtyszko.

„Przyjdź” wyróżnia się skomplikowaną konstrukcją dramaturgiczną, zatem wymaga komentarza. Posłuchamy wypowiedzi reżysera na temat pracy nad tą sztuką. Tradycyjnie poprosimy też pomysłodawcę konkursu oraz przewodniczącego jury – profesora Jacka Kopińskiego -  o oficjalne zamknięcie „Nasłuchiwania. Gościnność” 2019.

21.00-00.00 - "Ciemna Strona Mocy" - Aleksandra Kaczkowska

logo


w sobotę:

15.00-16.00 - "Klucz Kulturowy" - data urodzenia 31 listopada? Taką datę w metryce miał wpisaną Jan Himilsbach. Ta niezwykle barwna postać polskiego kina, aktor znany m.in. z kultowego filmu "Rejs" będzie bohaterem Klucza kulturowego. 

16.00-17.00 - "Muzyczne Biuro Podróży" - Patryk Grabowski kolejny raz zabierze Was w podróż pełną wyjątkowych brzmień z różnych zakątków świata. W najbliższej audycji zwiedzimy muzycznie Turcję, Holandię, Japonię, Kanadę, Danię i Hiszpanię. Nie zabraknie również kącika francuskiego reprezentowanego w tym tygodniu przez paryskiego artystę Luidji.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Fish and chips to jedna z ikon brytyjskiej kuchni. Ryba w chrupiącej panierce z frytkami zazwyczaj serwowana jest jak typowa potrawa streetfoodowa. Zapakowana w gazetowy rożek idealnie smakuje jedzona na ulicach Londynu. Spróbujcie sami w domu.

00.00-02.00 - "Basstion" - do tańca porwie i za biodra chwyci legendarna brokenbeatowa super-grupa Bugz In The Attic z Londynu, a muzykę techno i jej okolice miksować będzie Niemiec Skee Mask (Ilian Tape). Zaprasza Marcin Hubert, czyli Harper.


w niedzielę:

11.00-12.00 - "Co Was kręci" - za półtora miesiąca światowa czołówka zawodników rajdów terenowych spotka się na kultowym Rajdzie Dakar. Wśród nich 19-letni motocyklista Konrad Dąbrowski (DUUST Rally Team), syn dakarowego weterana i trzykrotnego Mistrza Świata w rajdach cross-country Marka Dąbrowskiego. Będzie jednym z najmłodszych uczestników w historii rajdu i opowie o przygotowaniach w audycji.

12.00-13.00 - "Strefa gamingu" - coraz więcej klubów sportowych decyduje się na inwestycję w branżę e-sportu. Zakładają swoje sekcje e-sportowe, które skupiają się na grach piłkarskich. W ostatnim czasie bardzo prężnie rozwija się e-sportowa sekcja Widzewa Łódź między innymi za sprawą takich gier jak Pro Evolution Soccer oraz FIFY. Na rozmowę z przedstawicielami klubu zaprasza Łukasz JeffreJ Chmiel.

15.00-16.00 - "Artystyczny Wybieg" - Katarzyna Cygler zaprasza na spotkanie z Bartoszem Włodarczykiem i Julią Hanke. Bartosz Włodarczyk kocha aktorstwo, kino, teatr, uwielbia pracować przed kamerą. W Akademii zagrał w dwóch dyplomach: "Ustawieniach ze świętymi" w reż. Agaty Dudy-Gracz oraz "Niepodległych" w reż. Piotra Ratajczaka. Julia Hanke jest z wykształcenia architektką krajobrazu. Na co dzień tworzy ilustracje na strony internetowe oraz do animacji. W ubiegłym roku miała okazję po raz pierwszy stworzyć ilustracje do książki "O królewiczu, który się odważył!". Zaprojektowała plakat Targów Plakatu 2020.

17.00-19.00 - "Funkadelia" - sporo niespiesznej i słodkiej muzyki soul, R&B i hip-hop (nowa Kali Uchis, Fousheé, Raheem DeVaughn, Kinkai,), będzie także Grand Funk Orchestra, Jimi Tenor ze znakomitym nowym albumem, szwedzka ekipa Off The Meds, brokenbeatowe nowości (np. składanka firmy CoOp Presents), nowy Zed Bias, Krust vs Masters At Work, klubowy Finn i jamajska wokalistka Shanique Marie, etc. Zaprasza Marcin Hubert, czyli Harper.


logo

 

w sobotę:

10.00-11.00 - "Rodzinny WF" - Gościem Zbyszka Kozłowskiego będzie Monika Maciejewska, olimpijka z 1992 roku w Barcelonie, trenerka szermierki. Opowiemy o historii sportu i o tym czy trudna jest jego nauka.

12.00-13.00 - "Bajkowy ogród" - Wyruszymy do 4 krain. Tyle jest pór roku. Każda z tych krain może pochwalić się swoimi skarbami warzywnymi i owocowymi. Opowiemy o sezonowości roślin warzywnych i owocowych. Jakie warzywa i owoce, oferuje nam lato, wiosna, jesień czy zima?

Dla rodziców:

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - W najbliższą sobotę wyruszamy do Krakowa i będziemy szukać średniowiecznych atrakcji i tradycji szopek.​

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - Urodziny Davida Fostera, prezentacja ostatniego albumu sygnowanego jego imieniem i nazwiskiem "River Of Love" wydanego 29 grudnia 1990 roku, wśród gości muzycy Toto, Michael Landau, Natalie Cole, Bryan Adams. W Pół Pięknej Płyty "Rhythm Nation 1814"  z 1989 roku Janet Jackson i Dalbello "She" z 1987 roku.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

9.00-10.00 - "Opowieści ludów świata" - W cyklu "największe miasta świata" wybierzemy się dziś do Indii, by posłuchać opowieści z Delhi i Mumbaju.

13.00-14.00 - "Kurtyna w górę" - Teatr Moniki i Kulfona wystawi przedstawienie o Rybaku i złotej rybce.

18.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Heidi" Johanny Spyri w adaptacji Emilii Stawskiej, wyprodukowane przez Teatr Polskiego Radia w 1993 r. Urocza opowieść o Heidi, którą opiekuje się mieszkający w szwajcarskich Alpach dziadek uznawany przez okolicznych mieszkańców za gbura, odludka i dziwaka.

Pogodna, mądra i wrażliwa dziewczynka szybko podbija serce zgorzkniałego starca, nawiązuje liczne przyjaźnie i żyje szczęśliwie wśród pięknej, alpejskiej przyrody.

Realizacja akustyczna: Ewa Szałkowska. Opracowanie muzyczne: Barbara Dzięgielewska. Reżyseria: Andrzej Piszczatowski. Obsada: Rysiówna Zofia, Barciś Artur, Trafankowska Daria​, Tkaczyk Jerzy, Rojewska Aleksandra, Pawłowski Marek, Ładyńska Joanna, Garbowska Maria, Brzezińska Anna, Berger Juliusz, Szary Maciej​, Rastawicka Danuta.


w niedzielę:

15.00-16.00 - "Zapraszamy do stołu" - W radiowej kuchni gościmy Alę Tracz tuż przed finałem Junior Eurovision Song Contest 2020. A relacji na żywo z koncertu będzie można posłuchać i obejrzeć na mediach społecznościowych Polskiego Radia Dzieciom.

​​16.00-17.00 - "Łowcy Dziecięcych Przygód" - O byciu profesjonalnym aktorem, kiedy jest się jeszcze dzieckiem, porozmawiamy z Kubą Strachem, aktorem dubbingowym i teatralnym. Jak Kuba łączy obowiązki szkolne z pracą aktora?

Dla dorosłych:

21.00 - "Kulturalna strefa" - W programie gościć będziemy Agnieszkę Czekierdę, dyrektorkę Teatru Małego Widza. Opowie p płycie "Ocean snów". To studyjny zapis 10  utworów ze spektaklo - koncertu pod tym samym tytułem oraz o tym jak Teatr Małego Widza działa w czasach pandemii.

​22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica zaprasza Damian Sikorski" - O swojej nowej pływie opowie Skubas. "Duch" to trzeci album Skubasa, który właśnie ujrzał światło dzienne. Płyta jest naszpikowana wrażliwością i pełna emocji. Fonograficzny powrót Skubasa to jedno z najistotniejszych wydarzeń muzycznych tego roku, bowiem na nowe wydawnictwo artysty musieliśmy czekać aż sześć lat. To, co w nowym albumie Skubasa czuć najbardziej, to właśnie tego tytułowego ducha.

W drugiej godzinie programu zespół Kwiat Jabłoni o utworze "Mogło być nic", który zapowiada nowy album grupy. Po blisko dwóch latach od wydania debiutanckiej płyty zespół Kwiat Jabłoni prezentuje nowy singiel. Więcej szczegółów na temat nadchodzącego krążka poznamy niebawem.

Tym razem Kasia i Jacek Sienkiewiczowie podjęli współpracę z cenionym polskim producentem muzycznym - Wojtkiem Urbańskim. Wynikiem tego wyjątkowego połączenia jest mocna w przekazie i pełna energii kompozycja. Świetnie przyjęte kompozycje znalazły się na debiutanckim albumie "Niemożliwe", wydanym w lutym 2019 r. Krążek uzyskał status platynowej płyty.

Wręczenie tego wyróżnienia odbyło się podczas całkowicie wyprzedanego koncertu w legendarnej Operze Leśnej w Sopocie. Wydawnictwo do dziś znajduje się w zestawieniach najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. W trakcie dwugodzinnej audycji zagramy Tylko Polskie Piosenki.


logo

w sobotę:

8.00 - "Weekendowe potpourri" - zaprasza Małgorzata Pęcińska

W premierowej audycji zdominuje muzyka baroku i klasycyzmu kręgu niemieckojęzycznego – m.in. Johanna Sebastiana Bacha, Friedricha Wilhelma Rusta, Johanna Ernsta Eberlina i Wolfganga Amadeusza Mozarta. A na pożegnanie uroczy drobiazg od Fryderyka Chopina: Souvenirr de Paganini pod palcami Vladimira Ashkenazy'ego.

18.00 - "Złoty wieki muzyki kameralnej" - zaprasza dr Danuta Gwizdalanka

"1813" - Autorka przyłącza się do jubileuszowych uroczystości Polskiego Radia Chopin, urządzając mały kinderbal przy muzyce stworzonej wtedy, gdy patron radia miał 3 latka. W programie utwory kameralne Schuberta, Spohra i Meyerbeera.

21.00 - "W Kinie Polonia. Chopin" - zaprasza Mariusz Gradowski

W premierowej audycji muzyka i wykonania Franco Mannino - pianisty, kompozytora i dyrygenta, który wykorzystał muzykę Chopina w filmie Lucchina Viscontiego "Niewinne". Zabrzmią m.in. walce i Berceuse Des-dur Chopina, Berceuse Ferenca Liszta, jak również autorskie adagia Mannino. Uzupełnieniem będzie muzyka z "Portretu rodzinnego we wnętrzu" (także w reż. Viscontiego z muzyką Mannino).


w niedzielę:

12.00 - Wokół Wielkiego Konkursu - zaprasza Artur Bielecki

Bohaterem audycji będzie Alexander Uninsky - amerykański pianista rosyjskiego pochodzenia, zwycięzca II Konkursu Chopinowskiego w 1932 roku. Usłyszymy nagrania konkursowe i studyjne pianisty.

18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - zaprasza Danuta Gwizdalanka

"Andrzejki" - audycja specjalna w wigilię słynnych imienin. W programie muzyka Andrzeja Rohaczewskiego, Andrzeja Panufnika i Andrzeja Koszewskiego.

19.00 - "Muzycy o Chopinie" - zaprasza Marek Bracha

W premierowym odcinku pasma autor omówi sylwetki dwóch pianistów nie kojarzonych na co dzień z twórczością Chopina, a posiadających w swoim dorobku fonograficznym interesujące interpretacyjnie nagrania utworów kompozytora. Tym razem usłyszymy chopinowskie kreacje legendarnego Glenna Goulda (Sonata h-moll) i Andrasa Schiffa (Preludia op. 28, Koncert fortepianowy f-moll.


Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU