Polskie Radio

Konkursy, koncerty i festiwale. Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 17:30
Transmisja z Festiwalu Actus Humanus z Gdańska. O Sztuce Młodych: Digital Ars - pierwszym w Polsce konkursie dla artystów wykorzystujących sztuczną inteligencję. W nocy - taneczne brzmienia deep house i garage. Sprawdź nasze propozycje! 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/PV productions
logo


Od poniedziałku 30 listopada do piątku 4 grudnia w "Czterech Porach Roku" dziennikarze stacji przeprowadzają licytacje telefoniczne (w godz. 9.00-11.52) i za pomocą wiadomości SMS (w godz. 9.00-11.40)

◆ Więcej informacji i pełna lista podarunków: choinkijedynki.polskieradio.pl

Akcja charytatywna Jedynki Polskiego Radia, której celem jest wspieranie podmiotów i organizacji pomagającym osobom z niepełnosprawnościami, narodziła się blisko 20 lat temu. Od 2005 r. Program 1 Polskiego Radia zbiera fundusze na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko", a od 2013 roku także dla innej organizacji pożytku publicznego o podobnym charakterze działalności, wskazywanej co roku przez tę fundację.

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Sława Bieńczycka, która poprowadzi licytację  przedmiotów podarowanych przez Przyjaciół Programu 1 Polskiego Radia w ramach naszej akcji charytatywnej.

1. Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda przekazała złoty naszyjnik polskiej marki Gold Mark, który Pani Prezydentowa miała na sobie podczas ostatniej audiencji u Papieża Franciszka.

2. Anna Dymna - własnoręcznie wykonaną szopkę z masy solnej.

3. Malwina de Bradé swój rysunek "Magiczny Koń", rysunek tuszem 30x40 cm.

4. Igor Herbut - winylową wersję płyty Chrust Igora Herbuta. Dwupłytowy analog wydany na przezroczystym winylu i zawierający niespodziankę. Ponadto spotkanie z Artystą i Zespołem Lemon.

5. Hubert Hurkacz - 20-30 min rozmowa w formie wideokonferencji oraz koszulka z autografem z zawodów French Open Roland Garros.

6. Prof. Andrzej Nowak - cztery tomy "Dziejów Polski" z dedykacją i autografem.


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - słuchowisko "Katedra Panny Marii w Paryżu" Wiktora Hugo. Reżyseria Romana Bobrowska, Esmeralda - Dorota Pomykała, Quasimodo - Jerzy Stuhr. Nagranie z roku 1981.

21.45 - "Kolory ognia" Pierre'a Lemaitre'a w tłumaczeniu Joanny Polachowskiej, w interpretacji Andrzeja Ferenca.

To ciąg dalszy wyróżnionej Nagrodą Goncourtów (najważniejszą nagrodą dla literatury francuskiej) powieści "Do zobaczenia w zaświatach", opowiadającej o weteranach pierwszej wojny światowej. W "Kolorach ognia" mamy przełom lat 20. i 30. XX wieku i bohaterkę, dziedziczkę bankowej fortuny, która po śmierci ojca, wypadku syna i zdradzie najbliższych osób traci majątek, a potem stopniowo podnosi się z upadku, planując jednocześnie misterną zemstę na wrogach.

23.50 - "Dziewczyny na skrzydłach" Anny Rudnickiej-Litwinek, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK.

logo


Transmisja z Festiwalu Actus Humanus 2020
z Centrum św. Jana w Gdańsku, godz. 20.00

Dwójka - współorganizator wydarzenia - zaprasza na najważniejsze koncerty w wykonaniu wybitnych polskich artystów wykonawstwa historycznego. Transmisje codziennie na antenie Programu 2 oraz w formie streamingu wideo - na stronie internetowej i Facebooku stacji.


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Powstała z myślą o miłośnikach kina artystycznego oraz z potrzeby ratowania kin studyjnych w całej Polsce - w "Poranku Dwójki" opowiemy o platformie Mojeekino.pl. O godz. 9.30 spotkamy się z szefową Stowarzyszenia Kin Studyjnych Marleną Gabryszewską. Ponadto oddamy głos pisarzom, którzy stworzyli opowiadania na temat przestępstw i wykroczeń zabytkom. Akcja ta jest częścią kampanii "Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj!".​ W Jazzowej Rozmowie - Marcin Oleś o nowej, nagranej z Piotrem Orzechowskim, płycie Braci Oleś. W audycji zapowiemy też Festiwal Myśli Abstrakcyjnej.

11.10-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś 

Bach Johann Christian Koncert nr 2 F-dur na obój i orkiestrę, wyk. Tytus Wojnowicz - obój, Essentia Musica. 

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Gabriel Chmura

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Na płycie Bajgelman. Get to Tango utwory z czasów międzywojnia przeplatają się z muzycznymi zapiskami z łódzkiego getta. Historia Dawida Bajgelmana opowiedziana jest charakterystycznym brzmieniem Bester Quartet oraz polskich wokalistów jazzowych: Grażyny Auguścik, Doroty Miśkiewicz i Jorgosa Skoliasa. O płycie opowie nasz gość - Jarosław Bester. Ponadto omówimy premiery na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia, nominacje do Europejskich Nagród Filmowych i przedstawimy płytę Ocean Snów Teatru Małego Widza - propozycja na Mikołajki. W "Literackich witaminach" - Marcin Sendecki.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - spotkanie z Agnieszką Budzińską-Bennett - aut. Jakub Kukla

Agnieszka Budzińska-Bennett ma już na swoim koncie "muzycznego Oscara" - International Classical Music Awards. Nagroda przyznawana jest przez międzynarodowe kolegium krytyków i należy do najważniejszych muzycznych wyróżnień. Kolejna płyta założonego przez polską wokalistkę i muzykolożkę ensemble Peregrina "Witzlav von Rugen" także znalazła się w gronie albumów nominowanych do nagrody ICMA za rok 2020. O nominacji, Wisławie i mrokach/urokach średniowiecza artystka opowie w piątkowej audycji OWZK.

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - JazzKLUB NOSPR w Dwójce - prowadzi Piotr Metz

Pierwszy z serii koncertów jazzowych z NOSPR w Katowicach - występ Piotra Damasiewicza & The Power of the Horns Ensemble.

19.30-21.45 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

Transmisja z Festiwal Actus Humanus (Centrum św. Jana, od godz. 20.00)

{oh!} Orkiestra Historyczna, dyr. Martyna Pastuszka

Charles Avison Concerti grossi (after Scarlatti) (Concerto 1-6)

W piątek 4 grudnia startuje w Gdańsku Actus Humanus 2020, czyli największy festiwal muzyki dawnej w Polsce i jeden z najważniejszych w Europie.

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku": Strefa literatury - Zygmunta Haupta listy z wygnania - audycja Doroty Gacek

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór": Karnawał instrumentów - prowadzi Łukasz Borowicz

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Lucia Berlin "Wieczór w raju. Opowiadania zebrane", czyta Dominika Ostałowska, opr. Elżbieta Łukomska, odc. 5.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Franz Kafka "Proces", czyta Piotr Adamczyk, odc. 5 (powtórzenie, FINA).

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz "Boża podszewka", czyta Stanisława Celińska, odc. 25 (powtórzenie).


logo


00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Piotr Majewski

W audycji poszukiwania łączności współczesnej muzyki rozrywkowej z muzyką starych mistrzów; muzyką, którą zwykliśmy nazywać „klasyczną”. Punktem wyjścia, będzie fantastyczne wykonanie "Błękitnej Rapsodii" Georgea Gershwina, a usłyszymy także Herbie Hancocka, Chicka Coreę, a nawet Stevie Wondera.

02.00-02.15 - "Kwadrans Leszka Długosza" - Leszek Długosz

Z okazji Barbórki - tylko utwory śpiewane przez Barbary

02.15-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin

W audycji retransmisje dwóch koncertów: Sklep z Ptasimi Piórami z 28 września 2008 roku oraz retransmisja koncertu Katarzyny Dąbrowskiej z 3 marca 2013 roku.

04.00-06.00 - "Trójka budzi / off" - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W audycji odwiedzimy niezwykłą enklawę bobrów w Starym Sączu - 150 000 turystów zdążyło już odwiedzić tamtejsze bobrowisko. Będziemy także przy warszawskiej palmie, która obchodzi osiemnaste urodziny. Powiemy też o paczkomatach, które zyskują na popularności. Możemy zamówić już nawet do nich mrożonki czy... prasowanie koszul. Wszystko wygląda dobrze gdyby nie fakt, że według niektórych - zaczynają psuć krajobraz.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Arkadiusz Ekiert

Gośćmi ekonomiści - Marek Zuber i Maciej Stańczuk, a wśród tematów: skala marnotrawstwa żywności w Polsce oraz polska gospodarka, która skurczyła się w trzecim kwartale o 1,5 procent, licząc rok do roku. Także o Radzie Polityki Pieniężnej, która utrzymała stopy procentowe w Polsce na dotychczasowym poziomie oraz o Brukseli, która pracuje nad różnymi scenariuszami, jeśli Polska i Węgry zawetują w przyszłym tygodniu pakiet budżetowy.

10.00-11.00 - "Akademia rozrywki" - Łukasz Szwed

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan

Odwiedzimy Festiwal Filmowy Post Production Forum, gdzie na jednym ze spotkań on-line można poznać historię efektów specjalnych w Gwiezdnych Wojnach, których pierwsze części z przełomu lat 70-tych i 80-tych, powstawały jeszcze jako filmy niskobudżetowe. Kreatywność Georga Lucasa i ekipy filmowców sprawiła, że mimo wszystko udało się nakręcić dzieło przełomowe – również w kwestii efektów specjalnych. Powiemy także o Festiwalu Kina Niemego, o Muzeum Warszawy, które udostępnia audio-reportaże "Warszawskie opowieści" oraz o finale konkursu fotograficznego "Życie jest piękne", na który napłynęło ponad 2 tysiące zdjęć. Co ciekawe, pośród nich - pomimo panującej pandemii - nie ma zdjęć związanych z epidemią. 

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat

Między innymi o tym, jak będzie wyglądała śląska Barbórka w pandemii oraz czy czeka nas w tym roku prawdziwa zima? Będziemy również sprawdzać jakie prezenty będziemy kupować na Mikołajki? W najwyższych górach świata przyjrzymy się rozpoczynającemu się właśnie sezonowi zimowemu: kilka wypraw spróbuje zaatakować jedyny do tej pory niezdobyty w porze zimowej ośmiotysięcznik K2, a pod Manslu swoich sił próbują doświadczenie himalaiści z Włoch. O ich szansach na pokonanie niepokonanej góry opowiedzą wybitni polscy himalaiści: Krzysztof Wielicki, Piotr Tomala oraz Michał Leksiński. Z kolei na zachodniej części Atlantyku zakończył się sezon huraganów. Był on historyczny pod względem liczby występowania tego zjawiska. 

19.00-22.00 - "Moje przeboje" - Piotr Baron

22.00-00.00 - "Set dj-ski w Trójce" - Norbert Borzym


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo


09.00-10.00 - "Rozbiegani" - taśmy oporowe to hit na Instagramie podczas pandemii. W jaki sposób je wykorzystać do treningu? Jakie części ciała będą najbardziej zaangażowane podczas ćwiczeń? Podpowie Karina Terzoni.

11.00-12.00 - "Stacja Kultura" - w cyklu Sztuka Młodych: Digital Ars - zapowiedź pierwszego w Polsce konkursu dla artystów wykorzystujących sztuczną inteligencję.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - maskne to połączenie słów mask - maseczka oraz acne - trądzik. To określenie nowego problemu, który pojawił się wraz z pandemią. Przez noszenie maseczek, coraz więcej osób ma problemy ze skórą twarzy. Na szczęście łatwo się ich pozbyć. Jakie są na to sposoby? Poza tym w audycji z okazji Barbórki porozmawiamy o "pracy na przodku", czyli pracy w kopalni przy wydobyciu węgla dawniej i współcześnie.

22.00-00.00 - "Rock Blok" - wywiad z zespołem Alphadog, który wydaje właśnie drugi album zatytułowany "Horyzonty". Zespół został dobrze przyjęty po swoim debiucie "Long Way Home". Najnowszą płytę zwiastuje niedawno opublikowany singiel "Zaufaj mi". 

00.00-02.00 - BeatMaszyna - na taneczne brzmienia deep house i garage - ostatnie premiery przed obszernym podsumowaniem 2020 roku - oraz na nowe utwory od Interplanetary Criminal, 2sleep, Opolopo czy Jamesa Dextera zaprasza od północy Piotrek Truszkowski.

 

LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.45 - "Książka w Czwórce" - pierwszy odcinek powieści "ABC" Agathy Christie w interpretacji Danuty Stenki.

13.45 - "Kącik literacki" - muzycy interpretują polską poezję: Andrzej Stasiuk - "Ciężki Cień Ojczyzny" - w interpretacji Bisza.


logo


11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - Jak powstała pierwsza Fabryka Świętego Mikołaja i kto ją zbudował, czyli wizyta Wojtka i Smoka Adasia w Rovaniemi z krótką roboczą wizytą.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Barbórkę uczcimy opowieściami o tym, po co górnicy schodzą pod ziemię. Jakie skarby kryją się pod jej powierzchnią? Naturalnie można znaleźć tam węgiel, ale co jeszcze?  

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Wymyślamy opowiastkę. Dowiemy się, co potrzebuje mieć bajka i będziemy snuć opowieść ze świętym Mikołajem. Gość: Ewa Nowak, autorka książek dla dzieci.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Po co są nam trudności? Dotyczy grupy i przeżywania konfliktów/trudności np. w klasie lub innej grupie rówieśniczej i tego jaki mają one sens w rozwoju człowieka. Gość: Dorota Lubas - pedagog, od 21 lat związana zawodowo ze środowiskiem dzieci i młodzieży, również niepełnosprawnych. Twórczyni autorskich programów terapeutycznych i edukacyjnych. Zajmuje się diagnozą i terapią dzieci ze spektrum dysleksji, dzieci nieśmiałych. Prowadzi treningi kreatywności dla dzieci i młodzieży wykorzystując metodę dramy stosowanej, warsztaty, treningi TUS oraz szkolenia dla nauczycieli i rodziców.  ​

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Tym razem raper GrubSon opowie o byciu muzykiem i rodzicem. W 2017 roku postanowił pokazać swoje pociechy w teledysku do piosenki Restart. Jak wygląda praca na scenie i w studiu, a jak kiedy artysta wraca do domu? Czy Restart o którym śpiewa to wypoczynek i chwile z bliskimi? Czy GrubSon chciałby, żeby jego dzieci poszły w ślady taty? Artysta opowie również o swojej nowej płycie Akustycz(nie)Zupełnie. To już piąty studyjny album GrubSona, który powstał w ścisłej współpracy z gitarzystą i kompozytorem Jakubem Mitorajem. Jak przyznaje GrubSon, to najbardziej osobista płyta w jego karierze, także dzięki bliskiej współpracy z Jakubem Mitorajem. Gościnnie na płycie pojawiają się przyjaciele GrubSona: Mrozu, Marika, Paprodziad i Igor Herbut. Zaprasza Damian Sikorski.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.

Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie.

Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.

logo

15.00 - "Chopin Live" - zaprasza Krzysztof Dziuba

Zostaną zaprezentowane interpretacje wybitnej pianistyki Marthy Argerich. W jej wykonaniu usłyszymy Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Chopina z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii pod batutą Jacka Kaspszyka. W programie zabrzmią również: Sonata g-moll na fortepian i wiolonczelę op. 65 oraz Introdukcja i Polonez C-dur na fortepian i wiolonczelę op. 3, które artystka wykonała razem z Mischą Maiskym. Na zakończenie audycji wysłuchamy Koncertu fortepianowego f-moll op. 21 w interpretacji Marii João Pires (wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Christopher  Warren).

18.00 - "Chopin osobisty"- zaprasza Róża Światczyńska

Spotkanie ze zwycięzcą V Konkursu Chopinowskiego w 1955 roku Adamem Harasiewiczem. W programie nagrania archiwalne oraz współczesne, m.in Sonaty b-moll op. 35 i Mazurków op. 33 Chopina, a także rozmowy z pianistą.

21.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

W audycji obszerne fragmenty płyty Akordeon Sound Motion Trio Chopin, a także inne przykłady akordeonowego czytania muzyki Chopina.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU