Polskie Radio

Teatr, literatura i wyśmienita muzyka - Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 18:00
O premierze "Trzech sióstr" w Teatrze Narodowym w "Kulturalnej Jedynce" i o nowym spektaklu w Teatrze Studio - w "Poranku Dwójki". Muzycznie - koncertowy Grubson, BRK i Jarecki w Czwórce oraz wieczór rosyjskich kompozytorów w "Filharmonii Dwójki". 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: pxhere.com
logo


09.00-12.00 - "Zima z Radiem / Cztery pory roku" - Sława Bieńczycka

Odwiedzimy Epi-Centrum Nauki Białystok i wykonamy słoniową pastę do butów. Będziemy zdradzać sekrety zwierząt, dziesiąta opowieść będzie o rybkach. Ten cykl zapowie duet znany z "Jedynki Dzieciom" - Kulfon i Monika. Z kolei Małgorzata Raducha korzystając z podpowiedzi słuchaczy, sugerujących jej kilka podstawowych produktów przygotuje po raz ostatni - smakowity obiad, a Sława Bieńczycka rzuci "okiem w sieć", gdzie bez wychodzenia z domu można m.in. podglądać skarby muzeów i galerii nie tylko z Polski ale i najodleglejszych zakątków świata… (Kioto Costume Institute – Muzeum Kostiumów, Japonia; Machu Picchu, Peru; Brama Poznania – Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego). Będzie też mnóstwo konkursów, w tym ten w którym pojawią się bohaterowie popkultury i masowej wyobraźni od Supermena po Wiedźmina, a w konkursach fantastyczne nagrody! Zaś dla miłośników dobrej literatury każdego dnia dwa ostatnie odcinki "Tajemniczego Ogrodu". 

17.10 - "Bezpieczna Jedynka" - Patryk Kuniszewicz 

W audycji o zagrożeniach w podziemnych parkingach. Dlaczego w ostatnim czasie dochodzi to coraz częstszych pożarów w parkingach podziemnych? Czy wiemy jakie tam obowiązują zasady, jakie substancje wolno w nich trzymać a jakie są zabronione. Jak się ewakuować w razie zagrożenia i jakich zasad przestrzegać byśmy  nie spowodowali pożaru czy innego zagrożenia.

21.00 - "Kulturalna Jedynka" - Martyna Podolska 

W Teatrze Narodowym w Warszawie trwają próby do premiery spektaklu "Trzy siostry" w reżyserii Jana Englerta. Dramaty Antoniego Czechowa mają w tym roku być wystawione też w wielu polskich teatrach m.in. w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu,  w stołecznym Współczesnym, w Teatrze Ludowym i Starym Narodowym w Krakowie. Ponadto, niedawno zostały one wydane w nowym zbiorze, ale w "starych" tłumaczeniach: "Dramaty" Antoni Czechow (publikacja Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi i Instytutu Teatralnego im. M. Hertza).  O tym dlaczego Antoni Czechow jest wciąż jednym z najważniejszych dramatopisarzy, a jego dzieła, wystawiane i czytane, ciągle opowiadają o nas, pomimo upływu wielu lat, porozmawiamy z inicjatorem wydania dramatów prof. Jackiem Orłowskim, z tłumaczką dzieł z języka rosyjskiego Agnieszką Lubomirą Piotrowską, a także z reżyserem przygotowywanego spektaklu, Janem Englertem.  


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 i 11.35 - słuchowisko z roku 1994 wg powieści Frances Hodgson Burnett "Tajemniczy ogród" w adaptacji Emilii Stawskiej i reżyserii Jana Warenyci z Danutą Stenką, Stanisławą Celińską, Boguszem Bilewskim, Katarzyną Łaniewską i innymi. Od 4 do 15 stycznia.

21.45 - "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza w interpretacji Piotra Fronczewskiego z archiwum PR. Od 11 do 31 stycznia.

23.50 - "Dziwne jest serce kobiece... Wspomnienia galicyjskie" autorstwa Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej, (powtórzenie) Spółdzielnia Wydawnicza "Czytelnik". Od 6 do 21 stycznia.


logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Mówi się o nich, że są najlepszą sekcją rytmiczną w Europie. Jedni z bardziej cenionych artystów dzisiejszej sceny jazzowej - bliźniacy ​ - Bracia Oleś będą gospodarzami najbliższej „Domówki z Dwójką”. W Poranku Dwójki spotkamy się z perkusistą Bartłomiejem Olesiem, aby porozmawiać o repertuarze przygotowanym z kontrabasistą Marcinem Olesiem na sobotni wieczór. Spotkanie o godz. 9.30. Ponadto w Jazzowej Rozmowie Andrzej Zieliński spotka się ze Sławkiem Jaskułke, aby wspólnie posłuchać płyty Music On Canvas inspirowanej pracami Rafała Bujnowskiego.​ Wybierzemy się też do Teatru Studio na spektakl "Chroma" w reżyserii Grzegorza Jaremki na motywach twórczości i życia Dereka Jarmana. Opowiemy o powstającym dokumencie o zmarłym ponad 10 lat temu aktorze Macieju Kozłowskim.

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Claude Debussy Children's Corner, L. 113: 4. The Snow Is Dancing, wyk. Arturo Benedetti Michelangeli - fortepian; Piotr Czajkowski Dziadek do orzechów, Op. 71, Act I: No. 9, Walc śnieżynek, wyk. Berliner Philharmoniker, Libera & Sir Simon Rattle. 

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

11.10-12.00 - Antonio Vivaldi Koncert wiolonczelowy g-moll, RV 416, wyk. Ophélie Gaillard & Pulcinella Orchestra; Henry Purcell The Fairy Queen, Z. 629 (wybór), wyk. Gabrieli Consort and Players, dyr. Paul McCreesh; Astor Piazzola Oblivion, wyk. Ophélie Gaillard & Pulcinella Orchestra; Andreas Romberg Koncert skrzypcowy A-dur, wyk. Chouchane Siranossian & Capriccio Barockorchester

12.05-12.45 - Władysław Żeleński Koncert Es-dur op 60 , wyk. Andrzej Stefanski - fortepian, WOSPR, dyr. Tadeusz Strugala.

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" - Piotr Kamiński

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Gościem w audycji będzie Konrad Jeliński - członek zespołu rozbudowującego cyfrowe repozytorium dzieł Bogusława Schaeffera, który od blisko dziesięciu lat opiekuje się materiałami archiwalnymi Fundacji Przyjaciół Sztuk "Aurea Porta" przekazywanymi przez samego Mistrza. W audycji opowiemy także o Nowej Galerii Sztuki Starożytnej w Warszawskim Muzeum Narodowym, o koncercie pamięci zmarłego w ubiegłym roku Andrzeja Strzeleckiego, pójdziemy także na spacer po dawnym lubelskim Żmigrodzie. W literackich witaminach – Stanisław Łubieński.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - Ustawa o statusie artysty zawodowego - Paweł Siwek

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

Nikolai Lugansky i Alexander Vedernikov w Moskwie (23.12 2019, Wielka Sala Konserwatorium Moskiewskiego) Aleksander Borodin Tańce połowieckie z opery Kniaź Igor; Grigorij Swiridow Mały Tryptyk; Pada śnieg - kantata kameralna; Sergiej Rachmaninow III Koncert fortepianowy d-moll op. 30 Wyk. Nikolaj Lugansky - fortepian, Państwowa Rosyjska Orkiestra Symfoniczna, dyr. Aleksander Vedernikov. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku / Strefa literatury" - wspomnienie o Henryku Bardijewskim.



LITERATURA W DWÓJCE:

09.50-09.55 - Wiersz na dzień dobry - Rok Cypriana Kamila Norwida w Dwójce.

11.00-11.10 - To się czyta - Katherine Mansfield "Opowiadania", czyta Katarzyna Dąbrowska.

15.00-15.15 - Literacka sjesta - Franz Kafka "Proces", czyta Piotr Adamczyk, odc. 31.

19.15-19.30 - Książka do słuchania - Tadeusz Dołęga Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 5.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Piotr Majewski

02.00-02.15 - "Kwadrans Leszka Długosza" - Leszek Długosz

Wspomnienie Ewy Demarczyk. 16 stycznia obchodziłaby 80 urodziny.

02.15-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin

Retransmisja dwóch koncertów: Joanny Komdrat z 19 maja 2013 roku oraz Natalii Przybysz z 16 września 2012 roku.

04.00-06.00 - "Trójka budzi / off" - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański

W audycji m.in. o kapsułach czasu czyli o zakopywaniu przedmiotów aktualnych i charakterystycznych dla czasów, w których żyjemy, np. na 50 lub 100 lat, po to aby przyszłe pokolenia zobaczyły jak "żyło się dawniej" i co "kiedyś było na czasie". Czym jest ta tradycja, po co to robimy i przede wszystkim co dziś włożylibyśmy do takiej "kapsuły czasu"?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz

Goście: dr Artur Bartoszewicz i Marcin Roszkowski. Gość specjalny: Bartosz Marczuk, PFR. Tematami audycji: Big Tech rządzi, tarcza finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju, Chiny odnotowały w grudniu najwyższe w historii poziomy eksportu, importu i nadwyżki handlowej. W całym 2020 roku naznaczonym pandemią koronawirusa, która wybuchła za Murem, sprzedaż za granicę była rekordowa, a dodatnie saldo wymiany - drugie największe w dziejach Państwa Środka.

10.00-11.00 - "Akademia rozrywki" - Łukasz Szwed

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

Polskie znaczki w cenie i w modzie. Poczta Polska zdobyła pierwszą nagrodę w europejskim konkursie filatelistycznym. Jak popularna jest dziś filatelistyka? W "Fajnym filmie" Ryszard Jaźwiński porozmawia z Karoliną Śmigiel - dyrektorką artystyczną Festiwalu Kino w Trampkach. W paśmie "Ferie z Trójką" (12-14) spotkanie z Pascalem Kaczorowskim, prowadzącym "Wieczorne pogaduchy" w Polskim Radiu Dzieciom. Nie zabraknie rozmowy z kolejną z "Młodymych Gwiazd" - Kingą Sawczuk. Poza tym - słuchowisko "Przygoda Niepyłki i Apolinki", lekcja wf z dr Rzepką (K. Łoniewski), lekcja angielskiego z kolejnym odcinkiem z serii "Easy Peasy" - odcinek 10: Luke Skywalker i rodzina (M. Krautwurst, N. Sinckler , A. Kaczkowska) oraz lekcja obsługi komputera (G. Barański).

15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat

W audycji m.in. o tym, jak będzie wyglądała nauka w szkole od poniedziałku oraz jak przebiega transport na szczepienia osób starszych. W międzynarodowym dniu pikantnych potraw sprawdzamy jak jedzenie ostrych dań wpływa na nasze zdrowie. Będziemy też w Zakopanem, gdzie przyjrzymy się najbliższym rozgrywkom pucharu świata w skokach narciarskich.

19.00-22.00 - "Moje przeboje" - Piotr Baron

22.00-00.00 - "Set dj-ski w Trójce" - Norbert Borzym 

LITERATURA W TRÓJCE: 

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo

 

09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Zapraszamy na rozmowę z wokalistką Natalią Ptak. Ptakova opowie o bieganiu, jodze i o tym czy tęskni za czasami kiedy była trenerką fitness? Poza tym w audycji o ćwiczeniach na zimnie. Brzydka pogoda może sprzyjać figurze. Co się dzieje w naszym ciele i jaki trening w chłodniejsze dni pozwoli zrzucić najwięcej zbędnych kilogramów? ​​

10.00-12.00 - "Stacja kultura" - w cyklu Sztuka Młodych powiemy o renowacji dzieła Edwarda Ihnatowicza – Senster – cybernetycznej rzeźby z lat 70, o konkursie na  logo oraz system identyfikacji wizualnej wrocławskiej ASP oraz o feriach na ASP w Łodzi. To czas na zapoznanie się z portfolio studentów oraz z ofertą uczelni.​

17.00-18.00 - "Teraz K-pop" - czas na pierwsze w Nowym Roku... nowości. K-popowi idole nie tracą czasu. Zaprezentujemy piosenki od takich zespołów jak VERIVERY, fromis_9 czy Rain. Oprócz tego będzie można powalczyć o K-popowe albumy w konkursie "Co to za idol?".

19.00-20.00 - Koncert w Czwórce - Grubson, BRK, Jarecki. Muzyczna propozycja dla spragnionych koncertowego szaleństwa. W ramach audycji "Będzie głośno!" odbędzie się retransmisja przepełnionego pozytywną energią koncertu GrubSona oraz gości. Zaprasza gospodarz programu, Damian Sikorski.

22.00-00.00 - "Rock Blok" - gośćmi audycji będą członkowie zespołu Tekno, warszawskiego zespołu alternatywnego, oscylującego pomiędzy rockiem, punkiem i elektroniką. W grudniu 2020 wydali drugi album zatytułowany  ROCK'N'ROLLAZ.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty książki "Bumerang" Krzysztofa Beśki czyta Grzegorz Damięcki.

logo


Ferie z gwiazdami w Polskim Radiu Dzieciom

Antenę i social media PRD opanowuje Kinga Sawczuk, jedna z najbardziej rozpoznawalnych nastoletnich gwiazd internetu. Zrobiła prawdziwą furorę dzięki filmikom publikowanym na platformie TikTok, gdzie dzisiaj obserwuje ją obecnie prawie 5 milionów fanów. Zdobyła tytuł ulubionej polskiej influencerki, na samym Instagramie śledzi ją już milion osób. 

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Świdermajer - architektura, tradycja i kultura z nimi związana. Gość: Lidia Głażewska Dańko z Muzeum Ziemi Otwockiej.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Co to znaczy ogarnąć siebie, na jakich polach i w jaki sposób. Czy ogarnięty rodzic to ogarnięte dziecko, i co dokładnie znaczy "ogarnięty".​ Gość: Agnieszka Stein​, psycholog.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gośćmi audycji będą Ania Rusowicz i jej mąż Hubert Gasiul. Ania Rusowicz jest nazywana "zakręconą hipiską" czy "najbarwniejszym dzieckiem-kwiatem ostatnich lat"; uważa, że mogłaby mieszkać na stałe w San Francisco. Idzie jednak własną drogą - raz wydaje się natchniona, innym razem twardo stąpająca po ziemi, zawsze mówi wprost.
Ania Rusowicz jest córką Ady Rusowicz i Wojciecha Kordy, małżeństwa gwiazd polskiego bigbitu. Hubert Gasiul - perkusista zespołu Ani Rusowicz, prywatnie mąż. Znany także ze współpracy z Wilkami, jeden z oryginalniejszych bębniarzy na polskim rynku.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 r.
Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.​ 



logo


14.00 - "Chop-in-pop" - Eksperymentalna elektronika z płyt "Polscy Artyści Chopinowi Zagrali" (2010). Do tego "Astigmatic. Inspired by Chopin" oraz "Variations of Chopin". Trochę ambientu, trochę połamańców, kolaży, dronów, zgrzytów - to część pierwsza. Odcinek drugi: Tym razem w audycji Mariusza Gradowskiego zabrzmią wiązanki dzieł Chopina w wykonaniu takich artystów, jak Armando Trovajoli, Marcel Worms czy Sophie Rivard. Posłuchamy także Nokturnu Des-dur op. 27 nr 2 w interpretacji Armando Sciascia Orchestra. 

16.00 - "Na Jazzowo". Odcinek pierwszy: zabrzmią dzieła muzyki klasycznej w jazzowej interpretacji Mieczysława Kosza, Bronisława Suchanka i Janusza Stefańskiego. Ponadto w programie Krzysztof Herdzin Kwintet zinterpretuje wybrane utwory Fryderyka Chopina. Odcinek drugi: Andrzej Zieliński prezentuje utwory inspirowane muzyką Fryderyka Chopina. Wśród wykonawców: Agnieszka Szczepaniak Band, Voytek B, Gniewomir Tomczyk oraz Levity. 

22.00 - "W salonie PR Chopin" - retransmisja z koncertu Pawła Wakarecego i Marcina Wieczorka organizowanego przez Polskie Radio Chopin z komentarzem Marcina Majchrowskiego.      

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU