Polskie Radio

Malcolm McLaren – zawodowy skandalista

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 11:03
Prowokator, artysta, sprytny impresario, autor "wielkiego rockandrollowego szwindlu" – długo można mnożyć epitety opisujące postać Malcolma McLarena. Zmarły przed ponad dekadą Brytyjczyk 22 stycznia obchodziłby 78. urodziny.
Malcolm McLaren
Malcolm McLarenFoto: Reuters / Forum / Vincent Kessler

Zawodowy skandalista

McLaren przyszedł na świat w Londynie tuż po zakończeniu II wojny światowej. Jego artystyczne i zawodowe dokonania rzadko miały na celu wprowadzanie na świecie pokoju i harmonii, a jego najbardziej znane dziecko – zespół Sex Pistols – wywołało rewolucję na brytyjskiej scenie muzycznej i oburzenie rodziny królewskiej.

Zanim jednak do tego doszło, Malcolm zdobywał anarchistyczne szlify dołączając w latach 60. do sytuacjonistów – grupy artystów, intelektualistów i działaczy społecznych, którzy w swej działalności deklarowali gotowość "gaszenia pożaru benzyną". W 1972 roku otworzył w Londynie niekonwencjonalny butik o nazwie Let It Rock, przemianowany później na SEX. Stąd był już tylko krok do założenia najbardziej niegrzecznej grupy dekady i rozpętania punkowej rewolucji na Wyspach.

Sex Pistols, czyli początek punkowej rewolucji 

Sex Pistols, których McLaren był pomysłodawcą i menedżerem, zmietli z muzycznego piedestału zasiadających tam herosów rocka, a przy okazji mocno potrząsnęli tronem zajmowanym przez królową Elżbietę II. Wydany w dniu jej jubileuszu singiel z obrazoburczym utworem "God Save The Queen" wywołał ogólnokrajowy skandal, a towarzyszący mu koncert promocyjny na statku płynącym po Tamizie zakończył się aresztowaniem kilku osób, w tym McLarena. 

 Czytaj także:

Zespół rozpadł się wkrótce po nagraniu debiutanckiej płyty, ale rozpętana przez niego punk rockowa rewolucja trwała w najlepsze. Tysiące młodych ludzi dostały namacalny dowód na to, że można odnosić sukcesy na scenie muzycznej, mając jedynie blade pojęcie o grze na jakimkolwiek instrumencie.

Malcolm McLaren, "Buffalo Gals", źródło: YouTube / MalcolmMclarenMusic

Życie po Pistolsach

Sex Pistols okazali się jedynym sukcesem w menedżerskiej karierze McLarena, jego inne próby w tej dziedzinie – m.in. chwilowa współpraca z raczkującą grupą Red Hot Chili Peppers – spaliły na panewce. Krótka kariera Pistolsów pod wodzą ekscentrycznego menedżera posłużyła za inspirację do nakręcenia luźno nawiązującego do faktów filmu "The Great Rock ’n’ Roll Swindle", w którym Malcolm przedstawił własną wersję wydarzeń.

McLaren pozostał jednak w branży muzycznej – nagrywał własne płyty, przypisuje mu się również kluczową rolę w spopularyzowaniu w Wielkiej Brytanii muzyki rap, zaimportowanej zza oceanu. Udało mu się wylansować kilka przebojów podpisanych własnym nazwiskiem (np. "Buffalo Gals" czy "Double Dutch"), namówił nawet do współpracy Cathrine Denevue, która zaśpiewała z nim w duecie piosenkę "Paris Paris".

W późniejszych latach skupił się bardziej na branży teatralnej i filmowej, produkował programy telewizyjne, projektował instalacje multimedialne. Zmarł w kwietniu 2010 roku, kilka miesięcy po tym, jak zdiagnozowano u niego nowotwór płuc. Na jego trumnie namalowano sprayem napis: "Zbyt szybki, by żyć, zbyt młody, by umrzeć".

Życiowe motto Malcolma McLarena przeczytać można na jego nagrobku znajdującym się na cmentarzu Highgate w Londynie. Brzmi ono: "Lepsza spektakularna porażka, niż umiarkowany sukces".

kc/gs

Zobacz więcej na temat: Sex Pistols MUZYKA Trójka
Czytaj także

Sex Pistols i "Anarchia w U.K.", czyli pierwszy singiel zespołu

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 05:40
Tego dnia, 44 lata temu, światowa historia muzyki rockowej zyskała nowy trend zwany punkiem lub punk rockiem. To właśnie 26 listopada 1976 roku ukazał się pierwszy "krążek" słynnej grupy Sex Pistols i był to singiel zatytułowany "Anarchy in the U.K.".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie serial o Sex Pistols

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 14:44
Za kamerą stanie sam Danny Boyle.
rozwiń zwiń