Polskie Radio

"Dym na wodzie" i "Rozmowy po zmroku". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 17:00
O bezpieczeństwie dzieci podczas uprawiania różnego rodzaju sportów oraz o tym, jak zahamować rosnącą lekooporność u ludzi. Ponadto o Szerpach, którzy zdobyli zimą K2 i o realizacji filmów ukazujących zmagania z tą najgroźniejszą górą świata.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sutipond Somnam
logo

09.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - Roman Czejarek

O bezpieczeństwie naszym i naszych dzieci podczas uprawiania różnego rodzaju sportów i to nie tylko zimowych. W kaskach na rowerze i na nartach, a dlaczego nie podczas jazdy na sankach? Po serii groźnych wypadków porozmawiamy z Mariuszem Skoczem ratownikiem medycznym, prowadzącym zajęcia dla najmłodszych, podczas których uczą się oni udzielania pierwszej pomocy.

Sonda w sklepach sportowych: czy są w sprzedaży kaski, które można stosować podczas jazdy na sankach, czy klienci pytają o takie kaski, czy jest różnica między kaskami do jazdy na rowerze i na nartach etc.

Po godz. 11.00 o zmianach terminów składania wniosków dotyczących świadczenia w programie "Rodzina 500 plus". Spóźnienie się ze złożeniem takiego wniosku w terminie może spowodować utratę świadczenia. Na ten temat: Stanisław Szwed z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Ponadto: poradnik "Koronawirus - co musisz wiedzieć", Małgorzata Raducha i jej kulturalne rekomendacje, Sława Bieńczycka o Turystycznej Liście Przebojów, konkursy "Gdzie ja jestem" i "Od małego dla dużego". Propozycje Słuchaczy związane z jubileuszem "Lata z Radiem" (50 lat) i kolejny odciek słuchowiska "Kobieta w bieli".

19.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

850 lat temu Saladyn ogłosił się władcą Egiptu. Jak to się stało, że Kurd objął władzę w Egipcie i w Syrii? XII wiek na Bliskim Wschodzie to bardzo burzliwy czas. Jest to okres wypraw krzyżowych - Bizancjum walczy o przetrwanie, w Lewancie krzyżowcy próbują stawić czoła rosnącej sile muzułmanów. W Syrii tworzy się nowa siła polityczna pod przywództwem dynastii Zengidów, a w Egipcie władza rodziny Fatymidów chyli się ku upadkowi.

W tej oto skomplikowanej sytuacji politycznej pojawia się jedna z najsłynniejszych, obok Mahometa, postaci w historii islamu - sułtan Saladyn. Jaki był jego wpływ na losy ówczesnego świata? Historiografia, mówiąc o Saladynie, jest dla niego nad wyraz łaskawa. Mimo licznych prac na ten temat nadal funkcjonuje obraz wspaniałego i oświeconego sułtana Egiptu i Syrii.

Czy to prawda? Będziemy o to pytać gościa audycji Piotra Soleckiego - historyka, autora najnowszej książki o słynnym wschodnim władcy. 

23.10 - "Na szczycie K2" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Najgroźniejsza góra świata - K2 - została zdobyta zimą. Tego wyczynu dokonali ludzie, którzy podczas wypraw zawodowych himalaistów byli zawsze bohaterami drugiego planu. Szerpowie to tragarze, którzy pomagają wnosić do kolejnych baz żywność i sprzęt. Co o nich wiemy, co wiemy o Nepalu, w którym żyją, jakimi są ludźmi i narodem? Joanna Bogusławska w reportażu odpowiada na te pytania.

Poznają Państwo także romantyczną historię małżeństwa polsko-nepalskiego. Ich miłość zrodziła się wysoko w górach, niebezpiecznych górach. Magda zawsze marzyła o wyjeździe do Nepalu. Wyprawa zaczęła się od choroby wysokościowej. Pamięta tylko, że resztkami sił modliła się, żeby wyzdrowieć.

Na szczyt Gokio Ri położony na wysokości 5300 m n.p.m. nie dotarła. Życie uratował jej przewodnik Sujan, który sprowadził ją z góry. Jakiś czas później mężczyzna oświadczył się Magdzie. Dzielą swoje życie miedzy Polskę i Nepal. W góry jadą zwykle, aby organizować wyprawy turystyczne i rozwojowe. Teraz w czasie pandemii są w Polsce i bardzo ucieszyli się z sukcesu Szerpów, którym udało się zdobyć K2.

O sukcesie związanym z K2 opowiada także Miłka Raulin, zdobywczyni Korony Ziemi​.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 18.01 do 5.02 - "Kobieta w bieli" według powieści Wilkiego Collinsa.

Słuchowisko wg powieści "Kobieta w bieli" powstało w 1974. Reżyseria Andrzej Łapicki. Wystąpili - Krzysztof Kolberger, Władysław Kowalki, Hanna Stankówna, Zdzisław Mrożewski, Wieńczysław Gliński, Halina Rowicka, Marta Lipińska i inni. 

Powieść napisana w 1859 roku, wydana w odcinkach w latach 1859-1860 i po raz pierwszy opublikowana w formie książki w 1860 roku. Jedna z pierwszych powieści kryminalnych i powszechnie traktowana jako jedna z najpiękniejszych z gatunku powieści sensacyjnej.

21.45 - od 11.01 do 31.01 - "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza w interpretacji Piotra Fronczewskiego, z archiwum PR.

23.50 - od 22.01 do 07.02 - "Pamięć i ład" autorstwa Pawła Hertza, PIW.


logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem "Poranka Dwójki" będzie Krzysztof Pastor. Z dyrektorem Polskiego Baletu Narodowego porozmawiamy o spektaklu "Burza", do którego zaprosił parę artystów wizualnych urodzonych w Iranie - Shirin Neshat i Shoję Azari, twórców nagrodzonego na festiwalu w Wenecji filmu "Kobiety bez mężczyzn". Jak mówi Shoja Azari: polityczny aspekt tego projektu polega na tym, że przychodzimy z innego świata, nie z Europy Zachodniej, że reinterpretujemy Szekspira w nowym ujęciu, umieszczamy go w naszym kontekście historycznym.

Nazywana "poetką wizualną" Shirin Neshat, autorka między innymi kaligrafii zapisywanej na ciele, bardzo interesuje się "językiem ciała jako sposobem opowiadania historii", pasjonuje ją choreografia w ujęciu estetycznym i kompozycyjnym. Połączenie choreografii, obrazów, przekazu szekspirowskiego oraz muzyki Purcella, Tallisa i muzyki irańskiej daje niepokojący i inspirujący spektakl, który uważany jest za najbardziej tajemniczą z dotychczasowych realizacji choreografa. Krzysztofowi Pastorowi i współpracownikom udało się stworzyć dzieło spójne, piękne, niepoddające się uproszczonej interpretacji.​

29 stycznia spektakl zostanie bezpłatnie udostępniony poprzez platformę VOD Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Rozmowa z Krzysztofem Pastorem o godz. 9.30.

Ponadto w audycji: 

- "Kanon kina polskiego po '89"; 

- filmowe portrety Marii Skłodowskiej-Curie;

- "Wielka sława to żart" - koncert poświęcony pamięci Bogusława Kaczyńskiego;

- felieton językowy "Nowa Mowa".

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - François-Joseph Gossec Symphonie à 17 parties Rh 64 (fragmenty), wyk. Les Siècles, dyr. François-Xavier Roth; Anton Reicha Grande Symphonie de salon pour neuf instruments en ré majeur (fragmenty), wyk. Le Concert de la Loge, dyr. Julien Chauvin

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

11.10-12.00 - Camille Saint-Saëns V Koncert F-dur op. 103 "Egipski", wyk. Alexandre Kantorow - fortepian, wyk. Tapiola Sinfonietta, dyr. Jean-Jacques Kantorow

12.05-12.45 - Johann Valentin Meder Lauda Jerusalem Dominum, nowe nagranie Goldberg Baroque Ensemble, dyr. Andrzej Szadejko

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Teresa Żylis-Gara

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Kameraliści Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie prezentują:

Wolfgang Amadeusz Mozart Uwertura do opery "Czarodziejski flet" KV 620 (Opr. J. Linckelmann); Franz Danzi  Kwintet g-moll  op. 56 nr 2; Jacques Ibert Trois pieces breves; Grażyna Bacewicz Kwintet na instrumenty dęte; Wojciech Kilar Kwintet na instrumenty dęte

Wyk. Kwintet dęty: Jagoda Krawczewska - flet, Franciszek Olszowski - obój, Adam Eljasiński - klarnet, Rafał Zason - fagot, Michał Kanawka - waltornia
Gulbenkian Orchestra na koncercie w Lizbonie (Fundacja Calouste Gulbenkian, 21.03.2019)

Johann Sebastian Bach III Suita orkiestrowa D-dur BWV 1068; Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy D-dur KV 537 "Koronacyjny", wyk. Alexei Volodin - fortepian, Gulbenkian Orchestra, dyr. Ton Koopman

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Zagram na kilku instrumentach z mojej kolekcji obojów historycznych, wspólnie z Marcinem Świątkiewiczem wykonam wariację na temat kompozycji "La Folia" Marina Maraisa - naszym gościem będzie gospodyni najbliższej Domówki z Dwójką - Magdalena Karolak, ceniona oboistka młodego pokolenia. Ponadto w audycji porozmawiamy z Dyrektorem NIFC - Arturem Szklenerem na temat zmienionego terminu przesłuchań eliminacyjnych do Konkursu Chopinowskiego, z Dariuszem Załuskim o realizacji filmów dot. zdobywania K2. Omówimy także nowe wydanie dramatów Zofii Posmysz.

W Literackich witaminach - prof. Andrzej Zawada.​

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą"/ Gambit dwójkowy - aut. Jakub Kukla

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Arvo Pärt Days 2020 - Koncert inauguracyjny, Kościół św. Jana (Tallin, 2.09.2020) Arvo Pärt Silhouette, homage to Gustave Eiffel, Ludwig van Beethoven Meeresstille und glückliche Fahrt op. 112, Arvo Pärt Wenn Bach Bienen gezüchtet hätte, Johannes Brahms Schicksalslied op. 54, Arvo Pärt In Principio, wyk: Chór Kameralny Filharmonii Estońskiej, Narodowa Estońska Orkiestra Symfoniczna, Collegium Musicale, dyr. Tõnu Kaljuste

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Jest Zamek w Warszawie ​- aud. Aleksandry Łapkiewicz

LITERATURA W DWÓJCE:

09.50-09.55 - "Wiersz na dzień dobry" - "Kiedy się miłość śmiercią stała - Rok Baczyńskiego w Dwójce".

11.00-11.10 - "To się czyta" - Pavol Rankov "Legenda o języku", czyta Grzegorz Damięcki.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 5.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 12.


logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

02.00-04.00 - "Trójkowe archiwum koncertowe" - Zofia Sylwin

04.00-06.00 - "Trójka budzi / post punk" - Michał Migała

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański

W audycji m.in.:

6:50 Światowy Dzień Drugiej Połówki: Pytanie do słuchaczy: W jaki sposób uzupełniamy siebie nawzajem?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gość: Michał Kobosko, wiceprzewodniczący stowarzyszenia Polska 2050.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Wiktor Legowicz

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Grabkowski

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

W audycji m.in.:

11.15 Konkurs literacko-plastyczny "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”, przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Patronat PR SA;

14.15 Reportaż: „Czarny marketing” - Antoni Rokicki

– Miałem pewne wyrzuty sumienia związane z tą pracą. Już pierwszego dnia, kiedy przekonałem się, że będziemy oszukiwali starszych ludzi, nieodpornych na manipulację… –przyznaje bohater reportażu, były pracownik branży reklamowej. Tabletki gwarantujące szybką utratę zbędnych kilogramów, innowacyjne plastry na problemy ze słuchem czy rewolucyjny preparat na ból stawów – to tylko niektóre z produktów promowanych w nieuczciwych reklamach.

– Jestem przerażony tym, co czytam. Nikt na te reklamy nie reaguje – przyznaje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Głównie oszukiwane są osoby starsze, bo im człowiek starszy, tym więcej ma problemów zdrowotnych…

15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Piotr Baron

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar

W audycji m.in.:

17.20 W szpitalu powiatowym w Jarocinie personel walczący z pandemią covid-19 otrzymał niecodzienne wsparcie: psa labradora; pies wspiera medyków psychicznie i duchowo. To ewenement w skali kraju. Projekt został nazwany "Pies na stres"

19.00-22.00 - wieczorne pasma "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Gh+" - Grzegorz Hoffmann

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Michał Żakowski

W audycji m.in.:

W brytyjskim Daily Express pojawiają się artykuły o francuskim referendum w sprawie wyjścia Paryża z Unii Europejskiej. Wymieniono organizację „Generation FREXIT” której przewodniczący wzywa prezydenta Emmanuela Macrona do wyznaczenia terminu głosowania w tej sprawie. Na razie jest to głos marginalny, ale pojawił się w czasie gdy mija miesiąc od przyjęcia przepisów po BREXICIE. Macron wypowiada się ostatnio krytycznie o NATO a szef dyplomacji nazywa Rosję … sąsiadem.

Czy Macronowi udał się reset z Rosją i co teraz z relacjami z Kremlem po aresztowaniu Aleksieja Nawalnego i protestami w 140 miastach Rosji?

Jak Francja widzi nowe układy polityczne w świecie, o czym naprawdę rozmawiał z nowym prezydentem USA i jaką rolę chce pełnić w Europie po odejściu Angeli Merkel z polityki niemieckiej.

Gość dr Łukasz Maślanka, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

23.00-00.00 - "Wieczorny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie – Biografia", czyta Patrycja Soliman. 


logo

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" na czym polega praca w zawodzie producenta filmowego i jak połączyć cele biznesowe i artystyczne? Ile lat rozkłada się maseczka i jakie materiały powinniśmy wybierać? Co słychać w świecie gamingu? Na poranek z Czwórką zaprasza Kamil Jasieński.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" skąd się biorą mewy w Warszawie? Czy lisy chorują na babeszjozę? Jak zahamować rosnącą lekooporność u ludzi? To tematy audycji, na którą zaprasza Patryk Kuniszewicz.

14.00-15.00 - "Strefa Studenta" Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Teatralna czy Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru? Wiele osób marzy, by studiować na uczelni artystycznej. Jak wyglądają egzaminy wstępne? Czy warto iść na taką uczelnię dzisiaj w dobie pandemii? Co zrobić, jeżeli nie uda nam się dostać na wymarzony kierunek? Odpowiedzi na te pytania znajdzie Weronika Puszkar. 

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" uśmiechnięci, dynamiczni, a czasami też do bólu szczerzy, czyli przegląd profili instagramowych lekarzy. Czy takim lekarzom ufamy bardziej? Na dyskusję zaprasza Piotr Firan.

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę" miks zaprezentuje Stinky Boing DJ i współzałożyciel formacji "Nierówno pod Kopułą", oddany fan najczystszego dźwięku i muzyki z duszą. W eklektycznych setach daje upust swojej zmiennej osobowości. Swobodnie porusza się w tempie od 70 do 180 BPM.


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" Australia - dom skocznych kangurów i sympatycznych koali. Kontynent, który jest jednocześnie państwem. Otoczona wodą Australia jest najmniejszym z kontynentów, krajem bogatym kulturowo i ekonomicznie. W Australii znaleźć można: najdłuższy płot na świecie, najdłuższą autostradę, gigantyczne pastwiska i wiele innych fascynujących rzeczy. W Poranku poszukamy tych najbardziej charakterystycznych. O swoim pobycie w Australii opowie Grzegorz Kasdepke.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - "Planety" Gustava Holsta, czyli muzyka kosmosu. Najsłynniejszy utwór angielskiego kompozytora. Każda z części suity orkiestrowej "Planety" nosi nazwę jednej z planet Układu Słonecznego, jako symbolu astrologicznego. Części jest siedem: Mars, Wenus, Merkury, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun.

11.00-12.00 - "Myszka Fela reporterka" - wyruszymy w wyobraźni do słonecznej Hiszpanii i posłuchamy flamenco. Nadia La Chiquetita tańczy flamenco od 4 lat i jest to jej olbrzymia pasja, której jest gotowa podporządkować całe swoje życie.​ Opowie o niej Myszce Feli.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" Jak na dawnej wsi dzieci spędzały czas zimą. Gość: prof. Sławomir Kalinowski, Zakład Ekonomii Wsi, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Stwardnienie guzowate to choroba atakująca zwykle komórki nerwowe i skórę. Nazywane jest inaczej zespołem Bourneville’a i związane jest z pojawianiem się zmian w obrębie aparatu wzroku, w płucach, sercu, wątrobie czy nerkach. Pomimo uciążliwych objawów z chorobą można żyć - wiele osób dożywa sędziwego wieku. W Polsce na stwardnienie guzowate cierpi około 7 tysięcy ludzi. Gość: prof. Katarzyna Kotulska-Jóźwiak, kierownik Kliniki Neurologii i Epileptologii Centrum Zdrowia Dziecka.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.


..

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię - Chopin historyczny czy współczesny?" - Marcin Majchrowski

W audycji dowiemy się, jak brzmią utwory Fryderyka Chopina na fortepianie historycznym i współczesnym na przykładzie interpretacji Tatiany Szebanowej i Louisa Lortie. W programie usłyszymy Etiudę Ges-dur op. 25 nr 9, Nokturn e-moll op. 72 nr 1, Scherzo h-moll op. 20, a także Koncert fortepianowy f-moll.

13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Dorota Kozińska

Autorka przedstawi liczne konteksty muzyczne i literackie pieśni Fryderyka Chopina i spróbuje osadzić twórczość patrona naszej anteny w szerszym kontekście pieśniowym. W programie usłyszymy pieśni Franciszka Schuberta oraz Balladę F-dur op. 38 w dwóch interpretacjach: Artura Rubinsteina oraz Samsona François.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Autor przedstawi karierę i nagrania słynnego pianisty Benno Moiseiwitscha - jednego z najwybitniejszych późnych uczniów Teodora Leszetyckiego. W pierwszej części programu zabrzmią dzieła Fryderyka Chopina: Fantaisie-Impromptu, Barkarola Fis-dur, Ballady g-moll, As-dur i f-moll, a także legendarna interpretacja Fantazji C-dur op. 17 Roberta Schumanna. W drugiej części audycji usłyszymy Sonatę "Kreutzerowską" Ludwiga van Beethovena nagraną z samym Jaschą Heifetzem oraz Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego.


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU