Polskie Radio

"TOP" i "Czarne na białych". Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 18:00
W rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zapraszamy na przejmujący reportaż "Buty z Auschwitz" Adama Bogoryja-Zakrzewskiego. Powiemy też o sukcesie studentów WAT, a w dniu urodzin W.A.Mozarta usłyszymy jego koncerty fortepianowe.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/PrinceOfLove
logo

09.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

​Wszystko, co chcieliby Państwo wiedzieć o cukrze, ale... boją się zapytać: czy miód, ksylitol, stewia są dobrymi zamiennikami? Czy należy go całkowicie wykluczyć z diety? Czy można w domu zrobić wypieki bezcukrowe? Jak słodycze pod każdą postacią wpływają na metabolizm u dzieci? O cukrze i jego wpływie na zdrowie i na zachowanie dzieci, ich nadpobudliwość, opowie dietetyk kliniczny Olimpia Przyjemska.

Ponadto poradnik koronawirusowy, kolejny odcinek powieści "Kobieta w bieli", konkursy "Gdzie ja jestem" i "Od małego dla dużego" oraz poradnik językowy Małgorzaty Tułowieckiej​.

21.00 - "Moje Książki" - zaprasza Magdalena Mikołajczuk

Tym razem o powieści Janiny Katz "Chłopiec z tamtych lat", a także o działalności tej osiadłej w Danii, a zmarłej w roku 2013 polskiej pisarki i tłumaczki, bardzo zasłużonej dla promocji kultury polskiej za granicą. "Chłopiec z tamtych lat" opowiada o dwojgu polsko-żydowskich emigrantach, którzy próbują układać sobie w Danii życie po opuszczeniu Polski po roku 1968. W twórczości Janiny Katz często pojawiają się elementy autobiograficzne.

Pisarka urodziła się w 1939 roku w Krakowie w żydowskiej rodzinie. W czasie wojny była ukrywana przez Polaków. W roku 1969 wyemigrowała do Danii i osiadła w Kopenhadze, gdzie mieszkała do śmierci. Była wielką ambasadorką kultury polskiej w Danii. Tłumaczyła utwory Herberta, Szymborskiej, Miłosza, Różewicza, Mrożka, Konwickiego i innych. 

Jej własne, pisane po duńsku wiersze, powieści i opowiadania, były w Danii wyróżniane wieloma nagrodami literackimi. Także w Polsce doceniano jej pracę translatorską. 

23.00 - "Mój świat dźwięków" - zaprasza Agata Steczkowska

W audycji: druga część spotkania z trębaczem Filharmonii Podlaskiej, Tomaszem Witkiem.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 18.01 do 5.02 - "Kobieta w bieli" według powieści Wilkiego Collinsa.

Słuchowisko wg powieści "Kobieta w bieli" powstało w 1974. Reżyseria Andrzej Łapicki. Wystąpili - Krzysztof Kolberger, Władysław Kowalki, Hanna Stankówna, Zdzisław Mrożewski, Wieńczysław Gliński, Halina Rowicka, Marta Lipińska i inni. 

Powieść napisana w 1859 roku, wydana w odcinkach w latach 1859-1860 i po raz pierwszy opublikowana w formie książki w 1860 roku. Jedna z pierwszych powieści kryminalnych i powszechnie traktowana jako jedna z najpiękniejszych z gatunku powieści sensacyjnej.

21.45 - od 11.01 do 31.01 - "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza w interpretacji Piotra Fronczewskiego, z archiwum PR.

23.50 - od 22.01 do 07.02 - "Pamięć i ład" autorstwa Pawła Hertza, PIW.


logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W "Poranku Dwójki" - oficjalne ogłoszenie wielkiego sukcesu polskiej artystki młodego pokolenia, która jako pierwsza kobieta i pierwsza Polka obejmie prestiżowe stanowisko w jednej z europejskich instytucji. Informację tę będziemy mieli zaszczyt przekazać w "Poranku" i jako pierwsi porozmawiać na żywo z artystką. Początek spotkania o godz. 9.30.

27 stycznia przypada 76. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Motywem tegorocznych obchodów będzie los dzieci. W Auschwitz zamordowano ich ponad 200 tysięcy. Nigdy świat dorosłych - przecież tak często niesprawiedliwy i okrutny - nie objawił tak bardzo swojej bezduszności, swojego zła. Tego się nie da usprawiedliwić żadną ideologią, żadnymi rozliczeniami, żadną polityką. W tym roku rocznicę wyzwolenia chcemy poświęcić wszystkim najmłodszym ofiarom obozu - powiedział dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński, z którym spotkamy się o godz. 8.30.

W rozmowie poruszymy też temat 13-letniego Omara Farouqa, którego dyrektor Muzeum wraz z wolontariuszami uratował przed wyrokiem szariackiego sądu w Nigerii. 

Ponadto w Poranku:

- książka "Życie Pana Moliera" autorstwa Michaiła Bułhakowa​;

- "Niedźwiedzia symfonia" Josepha Haydna w Teatrze Polskim w Poznaniu.

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Królewski Haendel, nowe nagranie Evy Zaïcik (mezzosopran) i Le Consort

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

11.10-12.00 - Berhard Romberg Trauer-Symphonie c-moll op. 23, wyk. Kölner Akademie, dyr. Michael Alexander Willens; Andreas Romberg IV Koncert skrzypcowy C-dur, nowe nagranie  Chouchane Siranossian (skrzypce) i Capriccio Barockorchester

12.05-12.45 - Jerzy Filip Telemann Concerto Polonois B-dur TWV 43:B3, wyk. Arte dei Suonatori, dyr. Martin Gester

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Teresa Żylis-Gara

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert Festiwalu Progetto Martha Argerich (24.06.2011, Auditorium Stelio Molo, Lugano)

Juliusz Zarębski Kwintet fortepianowy g-moll op. 34; Józef Haydn Trio fortepianowe C-dur Hob. 15:27

Wyk. Martha Argerich - fortepian, Paulina Leschenko - fortepian, Alissa Margulis - skrzypce, Dora Schwarzenberg - skrzypce, Lucia Hall - skrzypce, Lyda Chen-Argerich - altówka, Julian Steckel - wiolonczela, Gauthier Capuçon - wiolonczela, Marc Drobinsky - wiolonczela

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Opera Rara nie przestaje przedstawiać dzieł niezwykłych, rzadko grywanych, odkrywanych na nowo i zupełnie jeszcze nieznanych. Ubiegłoroczny Festiwal odbył się tuż przed wybuchem pandemii. Chwilę później miało zmienić się wszystko, a całe życie muzyczne (i nie tylko…) zmuszone było przestawić się na zupełnie nowe tory. Festiwal powraca w odmienionej rzeczywistości, za motto biorąc słowa greckiej poetki Safony: "Stań jak przyjaciel i spójrz mi w oczy - pogodnie, życzliwie".

O Festiwalu opowie nasz gość Jan Tomasz Adamus - dyrektor artystyczny festiwalu. Ponadto porozmawiamy z Kevinem MacDonaldem reżyserem filmu "Dzień z życia 2020", omówimy książkę "Agentka Lola i tajemnica znikających obrazów" oraz wystawę "Życie przemija, a sztuka trwa. Kolekcja Marii i Marka Pileckich" w Galerii Sztuki w Sopocie.

W "Literackich witaminach" - Anna Sobolewska.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą"/ Rozmowa z Andrzejem Jagodzińskim o książce "Czescy ekspresjoniści" Jindrzicha Chalupeckiego - aut. Dorota Gacek

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Festiwal Muzyka Dawna - Persona Grata. "Szkiełkiem i okiem. Koncerty nieoczywiste" - Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (13.09.2018) Franz Xaver Richter Sinfonia à Quattro B-dur, Nicola Porpora Koncert wiolonczelowy G-dur, Leonardo Leo Koncert wiolonczelowy A-dur, Leonardo Leo Koncert na 4 skrzypiec D-dur, Carl Heinrich Graun Koncert na waltornię D-dur, Johann Joachim Quantz Koncert na waltornię Es-dur, wyk: Ursula Paludan Monberg - róg naturalny, Poppy Walshaw - wiolonczela, Orkiestra Arte Dei Suonatori

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Niemodne przyjemności - aud. Romana Dziewońskiego

LITERATURA W DWÓJCE:

09.50-09.55 - "Wiersz na dzień dobry" - "Kiedy się miłość śmiercią stała - Rok Baczyńskiego w Dwójce".

11.00-11.10 - "To się czyta" - Pavol Rankov "Legenda o języku", czyta Grzegorz Damięcki.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 6.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 13.


logo

00.00-02.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

02.00-04.00 - "GH+ extra" - Grzegorz Hoffmann

04.00-06.00 - "Trójka budzi / soul, funk, r’n’b" - Justyna Grabarz

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański

W audycji m.in.:

6:20 Pierwszy raz od 1912 roku ze względu na pandemię odwołany został karnawał w Rio de Janeiro w Brazylii;

7:20 Karnawał online – zamiast zabawy w klubie czy w sali konferencyjnej wspólna integracja firmy przez aplikacje online – tak właśnie wygląda zabawa karnawałowa w wielu polskich firmach. Jakie atrakcje czekają na pracowników podczas takich „zabaw” i jak bawią się na nich sami pracownicy;

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem: prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. Covid-19.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Sylwia Zadrożna

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Kirmuć

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

W audycji m.in.:

12.35 Zabytkowy autobus kabriolet - Fredruś - w którym w latach 80. podróżowali m.in. członkowie "Solidarności", a swoje początki miała np. wrocławska Pomarańczowa Alternatywa, wraca do życia. Dzięki inicjatywie fanów pojazdu niebawem wróci na ulice Wrocławia;

15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Radosław Okrasko

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar

W audycji m.in.:

16.40 W tym roku minie pięć lat od wdrożenia w Polsce Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki aplikacji każdy może anonimowo podzielić się z policją informacjami o niebezpiecznych miejscach i sytuacjach, które zauważył w swojej okolicy. Jest to później sprawdzane w terenie przez funkcjonariuszy;

18.12 reportaż - "Buty z Auschwitz" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego.

Reportaż o butach dzieci z obozu w Auschwitz-Birkenau i wstrząsającej ekspozycji ok. 80. tysięcy butów  w większości zamordowanych więźniów. Punktem wyjścia audycji jest opowieść - Bogdana  Bartnikowskiego - 12-letniego Powstańca Warszawskiego, którego Niemcy wywieźli do obozu w sierpniu 1944 roku. Po 75. latach od wyzwolenia Auschwitz wspomina o nieudanej próbie zdobycia jednej z najważniejszych w obozie rzeczy - ciepłych butów.

Audycja pogłębiona jest o opowieści: pracownika muzeum o stosie butów eksponowanych w muzeum, konserwatorki oraz historyczki specjalizującej się w losach dzieci w Auschwitz. Opowiada o stworzeniu przez jedną z żydowskich więźniarek talizmanu – półtoracentymetrowych trzewików, które przyniosły wolność jej koleżance z baraku;

19.00-21.00 - pasma wieczorne "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron

20.00-21.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski

21.00-22.00 - "Klub folkowy" - Wojciech Ossowski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska

MĘSKA RZECZ

Od zarania, w większości kultur, światem rządzili mężczyźni. Władczynie, które odnotowała historia,  należały do wyjątków. Te kobiety musiały posiadać wyjątkowe dla swej płci przymioty plus korzystny zbieg okoliczności, żeby pozwolono im sprawować władzę „przynależną” płci przeciwnej.

Jednak panowie też nie zawsze mieli łatwo. Bo czym charakteryzuje się męskość? W jaki sposób powinna manifestować się zewnętrznie? W przeszłości władcy i inni mężowie pretendujący do ważnych społecznie funkcji musieli strojem zaznaczać swe walory cielesne, charakterologiczne i umysłowe. Te pierwsze czasem naprawdę miały pierwszoplanowe znaczenie. Bo przecież chodziło o podtrzymanie rodu… czyli o erotyczną sprawność i płodność.  Jak „imitowano” to w stroju?

Gość: dr hab. Małgorzata Wrześniak, historyk sztuki, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

23.00-00.00 - "Między dniem a snem" - Piotr Majewski


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Patrycja Soliman. 


logo

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" Studenci Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej zdobyli pierwsze miejsca w konkursie "EduHack 2021. International hackathon for the future of education" i ok. godz. 8.15 podzielą się z Kamilem Jasieńskim radością ze zwycięstwa.

17.00-19.00 - "TOP" - przez telefon można zamówić nie tylko pizzę, ale również... autobus. Tak zwane "telebusy" to rozwiązanie zmieniające koncepcję podróżowania w mieście. Jak to działa?

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski, czyli RAU spojrzy na nowości z kręgu europejskiej muzyki elektronicznej i techno, pojawią się perełki z takich wytwórni jak Mord czy Minus.

22.00-00.00 - "Noc Rezydentów" w audycji pojawią się nowości z klubowej elektroniki z Bliskiego Wschodu i nie tylko. Od Kacpra Ponichtery.


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" Zaczarowany ołówek, czapka niewidka, stoliczku nakryj się, latający dywan i lampa Alladyna. To tylko niektóre magiczne przedmioty z bajek i baśni, którym przyjrzymy się w poranku. Do tego rozmowa z Martą Milewską dotyczącą świeżo wydanej jej książki "Agentka Lola i tajemnica znikających obrazów"​.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" Czym jest teatr lalek i jak powstaje. Historia teatru lalkowego, jego specyfika, czy można stworzyć taki teatr samemu. Gość: Mariusz Orzełek, aktor lalkarz, twórca Teatru pod Orzełkiem.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Gościem w audycji będzie Ksenia Potępy - autorka popularnego fanpejdża "Nie mogę, trzymam dziecko". Rozmawiać będziemy o tym, czy można być rodzicem idealnym. Autorka szczerze pisze: "Czasem nie mogę wstać, bo trzymam dziecko. A czasem trzymam dziecko, żeby nie musieć wstawać. Zresztą - sami wiecie, co będzie, gdy dziecku w końcu znudzi się tulenie. Armagedon".

W swojej najnowszej książce "Nie mogę, trzymam dziecko. Rodzicielstwo bez instrukcji obsługi" Ksenia (matka i rysowniczka) próbuje zdjąć z rodziców (szczególnie świeżo upieczonych) odrobinę presji, stresu i poczucia winy za wszystko, co idzie nie tak. Przypomina dwie zasady. Nie da się być rodzicem idealnym - to zasada numer jeden. Zasada numer dwa - możemy być całkiem niezłymi rodzicami, o ile pogodzimy się z zasadą numer jeden.​

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Muzyczne podróże pod księżycem w oparach progresywnych dźwięków, prog metalowych i viking metalowych. Legenda o ostatnim Królu Wikingów - zamknięcie nordyckiej sagi przez Leave's Eyes, najważniejsze miasta Anneke van Giersbergen i jej holenderskiej formacji Vuur, comeback Jona Andersona, Hedone, Gazpacho, Arena i Pendragon. 

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.


.

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię - Chopin historyczny czy współczesny?" - Marcin Majchrowski

W audycji dowiemy się, jak brzmią utwory Fryderyka Chopina na fortepianie historycznym i współczesnym na przykładzie interpretacji Artura Rubinsteina i Louisa Lortie. W programie zabrzmią: Polonez fis-moll op. 44, Nokturn Es-dur op. 55 nr 2 i Scherzo b-moll op. 31. Ponadto w audycji usłyszymy Sonatę wiolonczelową g-moll op. 65 patrona naszej anteny w interpretacji Jana Kalinowskiego i Marka Szlezera.

18.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwony Puchalskiej

W czwartej audycji z cyklu zanurzymy się w listach patrona naszej anteny - przyjrzymy się jego stylowi prowadzenia korespondencji, jego niechęci do konwencji epistolarnych i pomysłowości w ich odświeżaniu. Zastanowimy się także nad dziewiętnastowiecznym pojęciem prywatności oraz przekonamy się, z jakimi niebezpieczeństwami mógł się wiązać brak dyskrecji adresatów listów.

19.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - dr Danuta Gwizdalanka

Z okazji urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta dwa odcinki audycji prezentujące twórczość wielkiego klasyka wiedeńskiego. W pierwszej audycji zabrzmią: Serenada notturna KV 239 oraz wybrane divertimenta Mozarta. W drugiej usłyszymy kwartety smyczkowe i tria.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

W programie poznamy dzieła kolejnego kompozytora, którego Chopin cenił ponad wszelką miarę. Audycja poświęcona najczystszej muzycznej krynicy: koncertom fortepianowym Mozarta. Dzieł z czasu największych wiedeńskich nadziei i sukcesów kompozytora słuchać będziemy w pierwszym nagraniu niemieckiego pianisty, który na muzyce Mozarta zbudował swą karierę w latach 80. XX wieku, wyznaczając jej ówczesne szczyty interpretacyjne: Christiana Zachariasa. Muzyk, teraz także dyrygujący, wciąż cieszy się powodzeniem - ale czy osiąga rezultaty równe swym wcześniejszym kreacjom?


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU