Polskie Radio

"Jedynka dzieciom" i "Strefa rodzica". Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 18:00
Powiemy o tym, jak bronić się przed internetowymi złodziejami danych osobowych oraz co to są baity i po co się je tworzy. Będzie też o historii strzykawki i Sherlocku Holmesie w wersji dla dzieci. Wieczorem muzyka w wykonaniu Włodzimierza Nahornego. 
zdjęcie ilustracyjne, studio multimedialne Polskiego Radia
zdjęcie ilustracyjne, studio multimedialne Polskiego Radia Foto: materiały promocyjne
logo

09.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Joanna Racewicz

O tym, czy łatwo dostać się do naszego konta mailowego, na Facebooku, Instagramie czy do messengera? W jaki sposób sami, nieświadomie, przez kliknięcie jakiegoś załącznika czy linku, możemy "podarować" oszustom dostęp do konta, do telefonu komórkowego lub przekazać nasze dane osobowe? Jak to się dzieje, że ktoś wysyła z naszego adresu konta fałszywe informacje, przy okazji rozsyłając wirusa? Czyli o sposobach oszustów i internetowych złodziei na wyłudzanie danych, informacji i zawirusowywanie naszych kont. Oraz jak się przed tym bronić. Gość - Paweł Pilarczyk, red. naczelny IT Biznes. W "Smakach polskich" - czego można się nauczyć na kursach kulinarnych i warsztatach gotowania? Ciekawostki o przyrządzaniu mięs oraz odróżnianiu cukinii i bakłażana zaprezentuje pisarka, uczestniczka różnych kursów kulinarnych i "kobieta gotująca" Nina Majewska Brown. Będzie też przepis na bakłażany po gruzińsku. Poza tym - testy na koronawirusa: za 30, 200, 500, a nawet za 700 złotych? Antygenowe, z krwi, a może badanie genetyczne? Jak się w tym połapać i które rzeczywiście są wiarygodne? Oraz: poradnik koronawirusowy, kolejny odcinek powieści "Kobieta w bieli" i konkursy "Gdzie ja jestem" i "Od małego dla dużego". 

19.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

Strzykawka. Z pozoru niewinny przedmiot, a są tacy, którzy mdleją na jej widok. W czasach szczepień covidowych stała się symbolem walki z tą chorobą, więc może warto przypomnieć jej dzieje. Z historykiem z Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opowiemy, jak w starożytności radzono sobie z problemem dostarczania substancji leczniczych do organizmu i jak tę metodę zrewolucjonizowało odkrycie układu krwionośnego w XVII wieku. Wtedy to zaczęto stosować strzykawkę, która zbudowana była z pęcherza zwierzęcego, zakończonego rurką z gęsiego pióra. Umożliwiało to podjęcie doświadczeń nad dożylnym wstrzykiwaniem leku. A kiedy powstał prototyp przypominający współczesną strzykawkę tłokową? Jak sterylizowano ten instrument wielokrotnego użytku? Kiedy pojawiły się strzykawki jednorazowe?

19.30 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Najbardziej znany bohater kryminalnych opowieści powraca. Klasyczne opowieści detektywistyczne Arthura Conan Doyle'a o Sherlocku Holmesie w uproszczonych adaptacjach dla dzieci. Idealna propozycja dla młodych wielbicieli zagadek i kapitalne wprowadzenie do klasyki.

21.00 - "Magazyn Bardzo Filmowy" - zaprasza Joanna Sławińska

Właśnie obchodziłby swoje urodziny (urodził się 26.01.1925 r.), wybitny aktor i reżyser - Paul Newman. Jego znaki rozpoznawcze to wielki talent i wspaniała osobowość, a także jasnobłękitne oczy. Był aż 9 razy nominowany do Oscara, co ciekawe był także czterokrotnym mistrzem USA w wyścigach samochodowych. Zapraszamy do rozmowy o ulubionych kreacjach filmowych aktora. W audycji przypomnimy aktorski fenomen Newmana i jego działalność pozafilmową, m.in. charytatywną. A naszych słuchaczy prosimy o dzielnie się na Facebooku programu 1 PR i telefonicznie opiniami na temat Paula Newmana, a także innych, lubianych przez Państwa, gwiazdorów amerykańskiego kina. Nr sekretarki automatycznej czynnej cały czas to: 22 6452205.

Najlepsze polskie filmy, które znalazły się w programie 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, można obecnie oglądać online. Są to dzieła nagrodzone i te, które cieszyły się największym zainteresowaniem publiczności. Wirtualne pokazy to projekt "KFF VOD": każdego miesiąca najciekawsze filmy dokumentalne, animowane i krótkometrażowe fabuły krakowskiego festiwalu, w zestawach tematycznych, udostępnione są widzom online. W audycji przedstawimy program aktualnej edycji, która potrwa do 31 stycznia. Nie zabraknie też ciekawostek ze świata filmu.

 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 18.01 do 5.02 - "Kobieta w bieli" według powieści Wilkiego Collinsa.

Słuchowisko wg powieści "Kobieta w bieli" powstało w 1974. Reżyseria Andrzej Łapicki. Wystąpili - Krzysztof Kolberger, Władysław Kowalki, Hanna Stankówna, Zdzisław Mrożewski, Wieńczysław Gliński, Halina Rowicka, Marta Lipińska i inni. 

Powieść napisana w 1859 roku, wydana w odcinkach w latach 1859-1860 i po raz pierwszy opublikowana w formie książki w 1860 roku. Jedna z pierwszych powieści kryminalnych i powszechnie traktowana jako jedna z najpiękniejszych z gatunku powieści sensacyjnej.

21.45 - od 11.01 do 31.01 - "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza w interpretacji Piotra Fronczewskiego, z archiwum PR.

23.50 - od 22.01 do 07.02 - "Pamięć i ład" autorstwa Pawła Hertza, PIW.


logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W "Poranku Dwójki" przybliżymy postać Adama Borysa pseudonim "Pług" - dowódcy batalionu Armii Krajowej "Parasol". 1 lutego 1944 roku, żołnierze "Pługa" przeprowadzili słynny zamach na dowódcę SS i policji w dystrykcie warszawskim Franza Kutscherę. W piątek ukaże się poświęcony "Pługowi" i żołnierzom Kedywu (Kierownictwa Dywersji) Komendy Głównej AK album w opracowaniu Huberta Borysa i Mariusza Olczaka, który jest wspólną edycją Wojskowego Instytutu Wydawniczego oraz Archiwum Akt Nowych. Rozmowa z autorami w przeddzień premiery o godz. 9.30.

Ponadto w audycji sięgniemy po klasykę. O godz. 8.30 porozmawiamy z doktorem Patrykiem Kenckim - adiunktem w Instytucie Sztuki PAN, wykładowcą łódzkiej filmówki oraz przewodniczącym Komisji Artystycznej Konkursu "Klasyka Żywa" o spektaklu "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" w reż. Piotra Tomaszuka, Teatr Wierszalin w Supraślu​.

W Poranku także: filmowe portrety Marii Skłodowskiej - Curie; książka "Życie Pana Moliera" autorstwa Michaiła Bułhakowa; Niedźwiedzia symfonia Josepha Haydna w Teatrze Polskim w Poznaniu.

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Jan Vaclav Hugo Vořišek Symfonia D-dur op. 23 (fragmenty), wyk. WDR Sinfonieorchester, dyr. Reinhard Goebel

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

11.10-12.00 - Franciszek Schubert Sonatina a-moll D385, nowe nagranie Ariadny Daskalakis (skrzypce) i Paola Giacomettiego (fortepian); Franz Krommer Kwintet klarnetowy B-dur op. 95, wyk. Eric Hoeprich - klarnet, London Haydn Quartet

12.05-12.45 - Fryderyk Chopin Rondo a la Krakowiak, wyk. Jan Lisiecki - fortepian, NDR Elbphilharmonie Orchester, dyr. Krzysztof Urbański

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Teresa Żylis-Gara

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Kontratenor Jakub Jozef Orliński i pianista Michał Biel na festiwalu w Verbier (21.07.2019, Kościol w Verbier)

 Jerzy Fryderyk Haendel Arie z oper „Tolomeo, Re di Egitto”, „Rodelinda”, ‘Rinaldo”; Henry Purcell Music for a while, If music be the food of love, What power art Thou, Strike the viol

Zurich Chamber Orchestra na Festival der Stille (Fisibach, 2018.08.26)

Sir Edward Elgar Serenada na smyczki e-moll op. 20, Antonio Vivaldi Koncert na mandolinę C-dur RV 425, Edvard Grieg Suita z czasów Holberga op. 40

Avi Avital, mandolina, Zurich Chamber Orchestra 

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Zapomniana twórczość Karola Rathausa, kompozytora okrzykniętego przez niemiecką krytykę w latach dwudziestych "nadzieją nowej muzyki" znalazła się na pierwszej płycie zespołu, który wziął swoją nazwę od jego nazwiska. O działalności Rathaus Ensamble opowie na naszej antenie pianistka i pomysłodawczyni projektu - Aleksandra Hałat. Ponadto w audycji porozmawiamy o filmie "Prime Time" w reżyserii Jakuba Piątka, którego Światowa premiera odbędzie się na Sundance Film Festival. O książce "Duch Szekspira" z jej autorką - Anną Frajlich, omówimy też nową nagrodę - Nagrodę im. Kazimierza Kutza, która w założeniu ma promować artystów łączących działalność artystyczną ze społecznym zaangażowaniem. W "Literackich witaminach" - prof. Zdzisław Adamczyk.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą"/ Michał Szułdrzyński w rozmowie z dziennikarzem Janem Maciejewskim kontynuuje temat sprzed 2 tygodni dotyczący władzy mediów społecznościowych

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Archiwum Promsów. Royal Albert Hall (Londyn, 9.09.2008) Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy c-moll KV. 491, Dymitr Szostakowicz IV Symfonia c-moll op. 43, wyk: Murray Perahia, fortepian, Chicago Symphony Orchestra, dyr. Bernard Haitink

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Operowa para - Charles Castronovo i Ekaterina Siurina - aut. Monika Zając

 

LITERATURA W DWÓJCE:

09.50-09.55 - "Wiersz na dzień dobry" - "Kiedy się miłość śmiercią stała - Rok Baczyńskiego w Dwójce".

11.00-11.10 - "To się czyta" - Pavol Rankov "Legenda o języku", czyta Grzegorz Damięcki.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 7.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 14.


logo

00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański

02.00-04.00 - "Annały Migały" – Michał Migała

04.00-06.00 - "Trójka budzi / nowa fala" – Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W rocznicę opatentowania żarówki przez Thomasa Edisona - pytamy, jak ten wynalazek zmienił życie ludzi oraz jakie przemiany technologiczne na przestrzeni lat przeszły żarówki mimo, iż ich konstrukcja nie ulegała wielkim zmianom. Czy Edison rzeczywiście był pierwszy? Sprawdzimy też magiczne właściwości białka – białko, które zostanie zmodyfikowane już wkrótce pozwoli nam na wyleczenie uszkodzonych nerwów (np. tych które nadszarpniemy podczas treningu). Kiedy będziemy mogli skorzystać z "podrasowanego białka" i co ono potrafi? Powiemy też o tym, że klocki są jedną z najbardziej rozpoznawanych zabawek na całym świecie. Są zabawką, która uczy myślenia i wyobraźni, pozwala na doskonalenie zdolności manualnych zarówno dzieci jak i dorosłych. Klocki pozwalają także na integrację całych rodzin, ponieważ przy budowie różnorodnych konstrukcji i przedmiotów może brać udział wiele osób w różnym wieku. Na świecie istnieje wiele odmian i rodzajów klocków. Zajrzymy też do Francji, gdzie w ubiegłym tygodniu zmieniono ustawę o ochronie "sensorycznego dziedzictwa wsi". Komu i dlaczego przeszkadzają dźwięki miast i wsi w Polsce i dlaczego dźwięki wsi dzieliły a czasami wręcz antagonizowały mieszkańców wiosek i tzw. "miastowych". Z kolei w cyklu podróżniczym Marka Zalewskiego odwiedzimy Szwajcarię. Ten kraj to nie tylko przepiękne Alpy, ale też jeziora i słynne wody mineralne. Największym z jezior, jednym z największych w Europie jest Jezioro Genewskie. Wokół jego brzegów leżą słynne miasta i kurorty, które przyciągają sławnych i bogatych.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Robert Biedroń, eurodeputowany, prezes Wiosny.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert 

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Marek Wiernik

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

Ruszyły prace nad nowym serialem opowiadającym historię Fridy Kahlo. Film wenezuelskiego reżysera ma ujawniać dotychczas nieznane wątki z jej życia. Porozmawiamy też z himalaistą i reżyserem Dariuszem Załuskim, który ma na swoim koncie kilkanaście dokumentów z ekspedycji na najwyższe szczyty świata, w tym na K2. Po niedawnym sukcesie Nepalczyków do zdobycia K2 przygotowuje się - aktualnie w bazie przy K2 - Polka, M. Gorzkowska. Z kolei w "Fajnym filmie" Ryszard Jaźwiński porozmawia z Barbarą Orlicz-Szczypułą z Krakowskiego Festiwalu Filmowego o 5 świetnych polskich dokumentów w tym tygodniu na VOD. Poszukamy też odpowiedzi na pytanie czy brytyjscy muzycy przyjadą do Polski na koncerty? Brexit jest tu ogromną przeszkodą. Ponad stu znanych muzyków, w tym Sting i Ed Sheeran - zwróciło się do rządu o umożliwienie "wymiany kulturalnej z kontynentem". Nie zabraknie również relacji z uroczystości przekazania przez darczyńców zbioru unikalnych dokumentów Armii Krajowej z lat 1943-1944 do zasobu Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego.

15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 


Jak zwykle przyjrzymy się sytuacji epidemicznej Covid-19 - według zapowiedzi ministra zdrowia - może być ogłoszona decyzja premiera w sprawie otwarcia szkół. Możliwe też decyzje o częściowym "odmrożeniu gospodarki". Przyjrzymy się elektrycznym hulajnogom, które są już popularnym środkiem transportu, ale coraz częściej dochodzi do kolizji z ich udziałem, a pojazdy porzucone na chodnikach czy poboczach są nierzadkim widokiem, a często też poważnym utrudnieniem w poruszaniu się po mieście. Dlatego resort infrastruktury postanowił uporządkować ten segment rynku. Wczytaliśmy się w zapisy prawne. Zgodnie z przyjętymi właśnie przepisami, hulajnogi elektryczne będą mogły poruszać się przede wszystkim drogami dla rowerów bądź ścieżkami rowerowymi, natomiast chodnikiem – tylko w wyjątkowych przypadkach. Przepisy wprowadzą też maksymalną prędkość dla e-hulajnóg, a także uregulują kwestię porzucania ich na środku chodników. Tyle w mieście, tymczasem w Puszczy Zielonce koło Poznania zaobserwowano watahę wilków. To oznacza, że te zwierzęta można już spotkać poza rezerwatami, w zwykłych lasach, których wokół nas jest wiele. Leśnicy wyjaśniają co zrobić, np. podczas spaceru w lesie, biegania, jeśli staniemy oko w oko z tym ssakiem. W spotkaniu z reportażem - "Mord w skarszewskim lesie" Danuty Synkiewicz.


19.00-22.00 - pasma wieczorne "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz

20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

21.00-22.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński

Prezentacja obywatelskich organizacji zabiegających o ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci i tradycyjnego małżeństwa pojmowanego zgodnie z Konstytucją RP. Gośćmi będą: Anna Trutowska z Fundacji Pro - Prawo do Życia, prof. Bogdan Chazan z Rady Programowej tej Fundacji oraz etyk ks. prof. Paweł Bortkiewicz. 

23.00-00.00 - "Czas Niezwykły" - Elżbieta Korczyńska

Fundacja Forani to niewielka organizacja, która powstała z odruchu serca. Jej założycielka po tym jak uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego straciła swoje jedyne dziecko i długo walczyła o powrót do zdrowia - postanowiła pomagać ludziom, którzy znależli się w podobnej sytuacji i ucierpieli w wyniku nagłego zdarzenia. Obecnie Fundacja Forani pomaga wielu osobom poszkodowanym w różnego rodzaju wypadkach oraz ich bliskim. Beneficjenci pomocy fundacji nie ponoszą żadnych kosztów. Fundacja uruchomiła i prowadzi ogólnopolską infolinię dla osób po wypadkach: 22 102 16 16. Przygotowała też specjalny poradnik powypadkowy, który szczegółowo wyjaśnia jakie działania może podjąć osoba po wypadku. Gdzie ma szukać pomocy. Aby mieć środki na prowadzenie infolinii i pomoc potrzebującym Fundacja Forani stworzyła sklep charytatywny, z którego cały dochód jest przeznaczony właśnie na tego typu pomoc. Fundacja zajmuje się też aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnościami. Dzięki niej zdobyło zatrudnienie ale i też wróciło do normalnego życia po wypadku wiele osób, także tych, z bardzo dużym stopniem niepełnosprawności. Ambasadorką Fundacji od 2017 roku jest Urszula Dudziak. Goście: Iwona Lis, założycielka i społeczna prezes Fundacji Forani oraz Dominika Tomasiewicz wiceprezes tej fundacji.


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Patrycja Soliman. 


logo

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo zaprasza na rozmowę z rysowniczką Kamilą Szcześniak o profilu instagramowym "Nieładnie rysuje". W cyklu InstaKultura powiemy też, czym jest post dopaminowy wśród biohakerów.

13.00-14.00 - "Muzyczny Lunch" - w cyklu "Był sobie numer" Damian Sikorski zaprezentuje kulisy powstania utworu Bitaminy "Pytanie do niej".

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - wszystkie oczy skierowane są na Egipt, bo to właśnie tam do 31 stycznia trwają Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej, w związku z tym pouczymy się arabskiego i poznamy zwroty związane m.in. ze sportem. A czy trudno jest się przestawić i pisać od prawej do lewej strony? Jak dużo czasu trzeba na opanowanie tego języka? Odpowiedzi poszuka Ania Hardej.

17.00-19.00 - "TOP" - w cyklu OMG, czyli omawiamy mowę geeka - b8, bait. Jeśli znalazłeś takie hasło na końcu posta, to teraz musisz zupełnie zmienić myślenie o tym, co właśnie przeczytałeś. Wszystko było żartem! Ale takim, który miał wywołać gorącą dyskusję w komentarzach, nawet jeśli miał narazić autora wpisu na śmieszność. Po co ktoś tworzy baity? Co się do nich zalicza?

22.00-00.00 - "Tłusty czwartek" - 28 stycznia ponownie zamelduje się Vito Bambino, który tak zapowiada swój program: "Podczas mojej drugiej audycji zabiorę Was w przeszłość. Moją przeszłość: od brytyjskiego synth-popowego OMD i ich 'Maid of Orleans', aż do nowojorskiego Marcy Projects, gdzie dorastał niejaki Jay-Z". 


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" W Dniu Piszczałek i Fujarek zastanowimy się, jak stworzyć domowe instrumenty. Kuchenna perkusja, pudełkowe gitary, dźwięki wydobywane z liści, przesypywanego piasku, domowe dzwoneczki... będą tematem pełnego zagadek Poranka.​

15.30 - "Jak będę duży/Jak będę duża" - .... zostanę cukiernikiem. Słodka praca, ale i ciężkie obowiązki. Na czym polega praca cukiernika, czy często chodzi on do dentysty i co najbardziej lubi wypiekać? Na te i inne pytania odpowie pani Ewa Świtalska. 

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - puzzle znają chyba wszyscy. To rozrywka, która potrafi połączyć pokolenia. Jak to wszystko się zaczęło, kto jest twórcą puzzli i z ilu puzzli składają się te największe, opowie Mariusz Wojtas, miłośnik puzzli.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - w Dniu Ochrony Danych Osobowych przypomnimy XI edycję ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Twoje dane - Twoja sprawa". Program skierowany jest do uczniów i nauczycieli, służy pozyskaniu praktycznych umiejętności sprzyjających skutecznej ochronie danych osobowych. O tym oraz o XV Dniu Ochrony Danych Osobowych porozmawiamy z Martą Mikołajczyk z Urzędu Ochrony Danych Osobowych. W drugiej godzinie audycji o tym, jak budować relacje z dzieckiem / nastolatkiem i rozwiązywać trudne sytuacje - dla dziecka i dla rodzica. Jak wspierać i budować samoświadomość? Gość: Agata Waligórska, trener biznesu i ekspert ds. komunikacji.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.


.

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś

W audycji dzieła Fryderyka Chopina (Polonez b-moll op. posth., Wielki Polonez Es-dur op. 22), Feliksa Mendelssohna (Kwintet smyczkowy B-dur op. 87 nr 2) oraz Ludwiga van Beethovena (VI Symfonia F-dur i Koncert B-dur na dwa fortepiany i orkiestrę op. 45).

21.00 - "Na Jazzowo" - Andrzej Zieliński

Bohaterem audycji będzie Włodzimierz Nahorny - polski muzyk jazzowy, pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer. W programie zabrzmią: "Fantazja Polska" Chopina oraz "Mity - Źródło Aretuzy, Driady i Pan" Karola Szymanowskiego w wykonaniu Zespołu Włodzimierza Nahornego, a także Chopinowskie Preludium h-moll op. 28 nr 6 w wykonaniu Sekstetu Włodzimierza Nahornego.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Bohaterem programu będzie może ostatnia z legend pianistyki: Vladimir Horowitz. Artystę usłyszymy m.in. w dwóch interpretacjach I Koncertu fortepianowego b-moll op. 23 Piotra Czajkowskiego, dziele trwale związanym z rosyjsko-amerykańskim pianistą. Klasyczne nagranie z towarzyszeniem NBC Symphony Orchestra pod batutą Artura Toscaniniego uzupełnią fragmenty live, z towarzyszeniem Philadelphia Orchestra pod dyrekcją Fritza Reinera.


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU