Polskie Radio

"Jedyne takie miejsce" i "Dwie do setki". Polskie Radio na weekend

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 18:00
W doborowym towarzystwie pasjonatów zwiedzimy Muzeum Warszawskiej Pragi. Będzie o muzyce filmowej wykonywanej przez orkiestry Polskiego Radia, skąd się wzięło fondue z sera i dlaczego najwyższy szczyt Australii nosi imię Tadeusza Kościuszki.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Nejron Photo

Polskie Radio, jako jedyny publiczny nadawca w kraju, zaprasza na relacje z wielkoszlemowego turnieju Australian Open.

Na antenach, w mediach społecznościowych i w serwisie internetowym Polskiego Radia pod adresem: australianopen.polskieradio24.pl, przez cały czas trwania wydarzenia na bieżąco pojawiać się będą relacje z Melbourne, wypowiedzi ekspertów, wywiady, konkurs z udziałem Agnieszki Radwańskiej, multimedialne materiały, archiwalne rozmowy i wspomnienia radiowych sprawozdawców.

Przebieg Australian Open dla słuchaczy Polskiego Radia będzie relacjonować Cezary Gurjew, który znalazł się w niewielkiej grupie dziennikarzy z akredytacją na ten tenisowy turniej.

logo

w sobotę:

09.00-12.00 - "Jedyne Takie Miejsce" - zaprasza Sława Bieńczycka

W audycji zwiedzanie Muzeum Warszawskiej Pragi. Przewodnik z Praskiej Ferajny Jarek Spacerolog Praski - opowie, skąd się wzięła nazwa Praga i o jej najsłynniejszych miejscach. Monika Wesołowska rdzenna prażanka, z wykształcenia filolog klasyczny i archeolog, podejmująca szereg działań mających na celu popularyzację wiedzy o tej części Warszawy i jej dziedzictwie, o architekturze Pragi ze szczególnym uwzględnieniem ulicy Targowej.

Przemek Olszewski przybliży Projekt Praga Gada, który polega na rejestracji rozmów z seniorami z warszawskiej Pragi i ich adaptacji na język komiksu. Będzie o słynnych kapliczkach, Bazarze Różyckiego i urodzinach Pragi: 10 lutego 2021 roku przypada 373. rocznica nadania Pradze praw miejskich przez króla Władysława IV. Świętowanie odbywa się w dniach 1-14 lutego, głównie online.

18.00 - "Z muzyką po Kresach" - zaprasza Mariana Kril

W audycji:

1. O cyklu wydawniczym "Książki do pisania" krakowskiego wydawnictwa "Austeria", opowiadające o krajach i miastach poprzez literaturę. W tej serii również powstały "Książka do pisania: Lwów" po polsku i po ukraińsku oraz "Notes szetejnieński" po polsku i po litewsku. Są to książki z cytatami z różnych utworów opowiadających o tych miastach. Jednocześnie można w nich pisać, notować, współtworzyć je.

O serii wydawniczej opowiedzą redaktor wydawnictwa "Austeria" Wojciech Ornat, a także współtwórczynie  "Książki do pisania: Lwów" poetki i tłumaczki Krystyna Potapenko i Iryna Wikyrczak, obecnie asystentka noblistki Olgi Tokarczuk. Dla słuchaczy będą również dwie książki do pisania - o Lwowie i Szetejnach.

2. Od 1 stycznia na Litwie trwa powszechny spis ludności, odbywający się co 10 lat. Pojawiła się też informacja, że Związek Polaków na Litwie (ZPL) organizuje własny "społeczny spis ludności polskiej na Wileńszczyźnie". Sprawdzi to nasz korespondent na Litwie Kamil Zalewski. ​

21.00 - "Słuchowisko w radiowej Jedynce" - Krzysztof Bizio "Sekcja"

Reż: Dariusz Błaszczyk, real. akust: Maciek Kubera

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 18.01 do 12.02 - "Kobieta w bieli" według powieści Wilkiego Collinsa.

Słuchowisko wg powieści "Kobieta w bieli" powstało w 1974. Reżyseria Andrzej Łapicki. Wystąpili - Krzysztof Kolberger, Władysław Kowalski, Hanna Stankówna, Zdzisław Mrożewski, Wieńczysław Gliński, Halina Rowicka, Marta Lipińska i inni. "Kobieta w bieli" to powieść napisana w 1859 roku, wydana w odcinkach w latach 1859-1860 i po raz pierwszy opublikowana w formie książki w 1860 roku.

Jedna z pierwszych powieści kryminalnych i powszechnie traktowana jako jedna z najpiękniejszych z gatunku powieści sensacyjnej.

20.45 - od 1 do 21 lutego - "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej z archiwum PR, czyta Stanisław Zaczyk, nagranie z roku 1977. W roku 2021 mija 180. rocznica urodzin Elizy Orzeszkowej.

23.50 - od 22.01 do 07.02 - "Pamięć i ład" autorstwa Pawła Hertza, PIW.

w niedzielę:

10.00-12.00 - "Czas pogody" - Zbigniew Krajewski

Ważny rozdział w historii polskiej muzyki rozrywkowej zapisał Tadeusz Woźniakowski - piosenkarz, śpiewak operetkowy i kompozytor, znany z takich piosenek, jak: "Czy pani tańczy twista", "Giovane, Giovane" oraz "Ty jeszcze nie wiesz" - z okazji 90. urodzin artysty przypomnimy fragmenty reportażu Jakuba Tarki poświęconego tej wszechstronnej postaci.

Będzie też inna kartka z kalendarza - wspomnienie znakomitego i także wszechstronnego artysty, jakim był Czesław Wołłejko, którego monolog zaprezentuje Teresa Drozda, a Kazimierz Kowalski poleci arię z opery Pucciniego w wykonaniu Teresy Żylis-Gary.​

21.00-22.00 - "Słuchowisko w radiowej Jedynce" - Marek Prandota  "Pokutnicy"

Real. akust: Agnieszka Szczepańczyk​

22.00 - "Kulturalna Jedynka" - Anna Stępniak

W audycji:

1. Radiobook - "Grób Nieczui" Zygmunta Kaczkowskiego czyta Wojciech Duryasz. Przypomnienie pisarza i jego twórczości (Stanisław Dubisz) oraz fragment utworu.

2. 50-lecie odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie - program obchodów, wystawy i festiwale. Rozmowa z dyrektorem, prof. Wojciechem Fałkowskim.

3. Teatralny Konkurs Klasyka Żywa (IT) - obecni finaliści i rozpoczęcie naboru do następnego konkursu.

4. Otwarcie dla publiczności Galerii Faras w MNW (60. rocznica misji prof. Kazimierza Michałowskiego).

5. Wystawa w MSN w Warszawie: Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski.

6. Felieton Ewy Heine o spektaklu "Bieguni" w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 18.01 do 12.02 - "Kobieta w bieli" według powieści Wilkiego Collinsa.

Słuchowisko wg powieści "Kobieta w bieli" powstało w 1974. Reżyseria Andrzej Łapicki. Wystąpili - Krzysztof Kolberger, Władysław Kowalski, Hanna Stankówna, Zdzisław Mrożewski, Wieńczysław Gliński, Halina Rowicka, Marta Lipińska i inni. "Kobieta w bieli" to powieść napisana w 1859 roku, wydana w odcinkach w latach 1859-1860 i po raz pierwszy opublikowana w formie książki w 1860 roku.

Jedna z pierwszych powieści kryminalnych i powszechnie traktowana jako jedna z najpiękniejszych z gatunku powieści sensacyjnej.

20.45 - od 01.02 do 21.02 - "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej z archiwum PR, czyta Stanisław Zaczyk, nagranie z roku 1977. W roku 2021 mija 180. rocznica urodzin Elizy Orzeszkowej.

23.50 - od 22.01 do 07.02 - "Pamięć i ład" autorstwa Pawła Hertza, PIW.


logo

w sobotę:

10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" - prowadzi Waldemar Malicki

12.00-13.00 - "Mazurek słucha" / prof. Paweł Śpiewak - prowadzi Robert Mazurek.

15.00-17.00 - "Dwie do setki" - prowadzą Beata Kwiatkowska i Andrzej Sułek

Co tydzień w Dwójce odliczamy dni do obchodów 100. rocznicy powstania Polskiego Radia, planując kolejne podróże po radiowych archiwach. Tym razem chcemy dotrzeć do muzyki filmowej wykonywanej przez orkiestry Polskiego Radia. 

Nie byłoby "Sanatorium pod klepsydrą" Wojciecha Jerzego Hasa bez muzyki skomponowanej przez Jerzego Maksymiuka, "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy kojarzy się nieodłącznie z utworami Wojciecha Kilara, a obraz w "Trzech kolorach" Krzysztofa Kieślowskiego dopełnia muzyka Zbigniewa Preisnera. Zanim widzowie zobaczyli wspomniane filmy, ich ścieżki dźwiękowe zarejestrowano w Polskim Radiu. 

Nasze studio odwiedzą m.in. Mariusz Gradowski, muzykolog i kulturoznawca, autor audycji poświęconej muzyce filmowej w Programie 2 PR, Michał Klauza - dyrygent, szef Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, Jan Duszyński kompozytor, autor m.in. muzyki do filmu "Jack Strong" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. O współpracy między kompozytorem a reżyserem opowie Krzysztof Zanussi, przypomnimy też archiwalne rozmowy np. z Andrzejem Wajdą.

A wszystko to przy muzyce filmowej w wykonaniu orkiestr Polskiego Radia.

17.00-19.00 - "Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - audycja Jacka Hawryluka z udziałem Ewy Szczecińskiej, Agaty Szymczewskiej i Marka Brachy

Dymitr Szostakowicz - Kwintet fortepianowy g-moll op. 57

19.00-19.30 - "Domówka z Dwójką" / Skalpel

19.30-20.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Joanna Grotkowska

Transmisja z NOSPR, Katowice
Agata Zubel Oresteja do libretta Mai Kleczewskiej, wyk: Danuta Stenka - głos (Klitajmestra, Orestes), Michał Sławecki - kontratenor (Apollo), Tomasz Piluchowski - baryton (Atena), Anna Zawisza - sopran (Kassandra), Wojciech Herzyk, Adam Bonk, Lucjan Krochmalny - perkusja, Arkadiusz Kątny - realizacja partii elektronicznej, Chór Polskiego Radia, Anna Piotrowska-Bogalecka - przygotowanie chóru, dyr. Szymon Bywalec

20.00-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Joanna Grotkowska

Wolfgang Amadeus Mozart Czarodziejski flet - opera w dwóch aktach KV 620 (Nowy Jork, 21.12.2010)

wyk. Susanna Phillips – sopran (Pamina), Russell Thomas – tenor (Tamino), Erika Miklósa – sopran (Królowa Nocy), Morris Robinson – bas (Sarastro), Nathan Gunn – baryton (Papageno), Alan Oke – tenor (Monostatos), Tom Fox – bas-baryton (Przemawiający), Wendy Bryn Harmer – sopran (Pierwsza Dama), Jamie Barton – sopran (Druga Dama), Tamara Mumford – mezzosopran (Trzecia Dama), Noah Sadik, Neel Ram Nagarajan, Seth Ewing-Crystal (Drei Knaben), James Courtney – bas (Pierwszy Kapłan), Bernard Fitch – tenor (Drugi Kapłan), Adam Laurence Herskowitz – tenor (Mąż Zbrojny I), David Crawford – bas (Mąż Zbrojny II), Metropolitan Opera Chorus, Metropolitan Opera Orchestra, dyr. Erik Nielsen


w niedzielę:

09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" / Filmy górskie - prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-11.00 - "Cafe Muza" / Marzena Diakun - aut. Róża Światczyńska 

11.30-12.30 - "Muzyka w kadrze" - prowadzi Mariusz Gradowski

Koncert muzyki filmowej w wykonaniu OPR w Warszawie

12.30-13.00 - "Czytelnia" / Jessica Bruder "Nomadland. W drodze za pracą", James Bloodworth "Zatyrani. Reportaż o najgorzej płatnych pracach" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk, Piotr Kofta

17.00-19.00 - Party-tur - prowadzi Adam Sztaba

19.00-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Feliks Netz "Zegarek"

Data premiery 17 maja 2008, reżyseria Waldemar Modestowicz, realizacja akustyczna Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne Renata Baszun
Obsada: Leon Charewicz (Wit), Mariusz Benoit (Podróżny), Stanisław Brudny (Portier), Joanna Jeżewska (Sekretarka), Aleksander Bednarz (Dyrektor), Dorota Landowska (Vera), Sławomir Pacek (Głos), Andrzej Blumenfeld (Autor) 


logo

w sobotę:

00.00-02.00 - "Set DJ-ski w Trójce"

02.00-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin

04.00-06.00 - "Trójka budzi": Jazz’n’bass - Michał Grabkowski

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan

W audycji m.in.:

06.20 Program obyczajowy - Anna Popek

06.50 Trójkowy Chuligan Literacki - Mateusz Matyszkowicz

07.15 - Jan Pachlowski - oprawa muzyczna Super Bowl. O tym jak wielką nobilitacją dla muzyków i równocześnie niewiarygodną promocją jest wystąpienie podczas Super Bowl;

07.30 Estonia – co warto zobaczyć, kolejne nieoczywiste kierunki do zwiedzania.

Gość: Jacek Stasiński

08.10 Dzień Bob’a Marley’a – Jakub Jamrozek – o tym jak ważnym wzorem dla jamajczyków jest Bob Marley. Jamajczycy lubią czerpać wartości moralne i prawdy życiowe z jego muzyki

Gość: Tomasz Łada – Polak mieszkający na Jamajce

08.45 Fajny Film - Ryszard Jaźwiński

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Goście: Krzysztof Szczerski, Kancelaria Prezydenta, Radosław Fogiel, Prawo i Sprawiedliwość, Andrzej Halicki, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska), Krzysztof Gawkowski, Lewica (Wiosna). Piotr Zgorzelski, Polskie Stronnictwo Ludowe.

10.00-11.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski

11.00-13.00 - "Około południa" - Jędrzej Kodymowski

13.00-15.00 - "Francuski Łącznik" - Monika Małkowska

"WIELKI WALC"

 Przedostatnia sobota karnawału. Nie ma balów, nie ma wielkich imprez. Ale jest… muzyka. Znana z setek filmów, spektakli, oper i baletów.

Walc.

15.00-16.00 - "Świat i Ludzie" - Michał Żakowski 

Czy to polityczny szach mat Kremla? Moskwa wyrzuca trzech dyplomatów krajów Unii Europejskiej w trakcie wspólnej konferencji szefa dyplomacji Rosji oraz właśnie Wspólnoty. Rosjanie twierdzą, że to kara za udział w protestach zwolenników skazanego na 3 i pół roku łagrów Aleksieja Nawalnego.

Co w takiej sytuacji może zrobić Zachód? 

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska kandydatem do pokojowej nagrody Nobla - zgłasza ją prezydent Litwy. Czy świat jest gotowy na kolejne ostro zwalczane przez reżim protesty na Białorusi?

Amerykański prezydent Joe Biden ogłosił cele swojej polityki zagranicznej. Chiny są w niej głównym konkurentem Ameryki a Rosja psuje demokrację w Stanach Zjednoczonych. Jak zamierza rozmawiać z Rosją i czy rzeczywiście zablokuje gazociąg NORD STREAM II  inwestycję krytykowaną przez Polskę i Ukrainę. Do rozwiązania "na dobry początek" ma sprawę Nawalnego, pucz w Birmie oraz ambicje nuklearne Iranu ... 

Birma - co stało się w tym kraju. Tydzień temu władzę przejęła armia, puczyści aresztowali Aung San Suu Kyi - przed laty legendarnego przeciwnika reżimu wojskowych . Kiedyś chwalona za niezłomność i sprzeciw dostała pokojowego Nobla. Teraz świat się od niej odwrócił za brak potępienia masakry ludu Rohinjów. Armia odsuwa ją od władzy i aresztuje. Co dalej z Birmą i polityką wobec tego kraju

Goście:

- dr Agnieszka Bryc, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

- Zbigniew Parafianowicz, dział zagraniczny Dziennika Gazety Prawnej

- dr Michał Lubina, Instytu Bliskiego i Dalekigo Wschodu Uniwersytet Jagielloński. Autor książek o Birmie m.in "Pani Birmy Aung San Suu Kyi : biografia polityczna". 

16.00-17.00 - "Trójkowo, Filmowo" - Ryszard Jaźwiński

W audycji m.in.:

- Złote Globy 2021 – nominacje

17.00-19.00 - "Trójka Żąda Debiutów" - Tomasz Żąda

19.00-22.00 - "Przebojowa Sobota" - Tomasz Dudekt

22.00-00.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski

w niedzielę:

00.00-04.00 - "Od punka do Franka, weekendowo" - Radosław Okrasko

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - redakcja katolicka / Agnieszka Trzeciakiewicz 

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Agnieszka Furtak-Bilnik & Raf Uzar

09.00-11.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk 

Zagadki i ciekawostki dla dzieci.  O książkach, które uczą i bawią – Kasia Domańska. O podróżach i przygodach – także w wersji książkowej – Marcin Jankowski.

11.00-12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek 

Stan Getz, mistrz bossanovy - opowiada Maciej Łyszkiewicz.

Tajemnice Damy z łasiczką rzeczniczka Muzeum Narodowego w Krakowie i autorka książki o dziele Leonarda - Katarzyna Bik. Platforma Donateo - jak wygodnie wspierać organizacje charytatywne. Ludwika Ogorzelec - autorka wystawy w CSW na Zamku Ujazdowskim. Jak pielęgnować cerę zimą - porady kosmetyczki.

12.00-13.00 - "Podróże ze smakiem" - Anna Kwiatkowska 

Po nietypowym tegorocznym karnawale bez fajerwerków, bali i dużych imprez w „Podróżach ze smakiem” udowodnimy, że mimo pandemii tylko od nas zależy czy karnawał trzeba odwołać czy nie, bo przecież jak śpiewa Maryla „życie to bal jest nad bale”.

Do Wenecji w podróż uliczkami wiecznego miasta wypełnionych wspomnieniami o słynnym Giacomo Cassanovie zabierze nas wieloletnia korespondentka telewizyjna w Rzymie Urszula Rzepczak. Symboliczne maski o historycznym znaczeniu, Lot Anioła i mnóstwo smakowitych potraw to Wenecja. Zupełnie inne karnawałowe klimaty rozedrgane orgiastyczną sambą przybliży podróżnik i przewodnik Jacek Stasiński, który zabierze nas do Brazylii – ikony światowego karnawału.

Odwiedzimy sambodrom w Rio de Janeiro z konkursami samby ale też największą na świecie uliczną zabawę w Salvador de Bahia. Polskie karnawałowe tradycje przybliży dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku Waldemar Sulisz. Odwiedzimy też Dusseldorf i Kolonię słynące z niezwykłych ulicznych parad w Różany Poniedziałek – ostatni przed Środą Popielcową. Orkiestry w napoleońskich strojach ironicznie przypominają o napoleońskim zakazie kultywowania starych karnawałowych tradycji. Mimo zakazów przetrwały tak jak sam karnawał na przekór  współczesnym zagrożeniom.

13.00-14.00 - "Trójka literacka" - Magdalena Piejko 

„Dybuk. Między dwoma światami” Szymona An-skiego – nowe, dwujęzyczne wydanie sztuki w stulecie jego polskiej prapremiery (w języku jidysz). Goście: prof. Mikołaj Sokołowski, porf. Jacek Kopciński, Paweł Passini.

14.00-15.00 - Audycja muzyczna - Jędrzej Kodymowski

15.00-17.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński

17.00-18.00 - "Magazyn bardzo kulturalny" - Piotr Majewski, Katarzyna Cygler

W audycji m.in.:

- spotkanie z jednym z reżyserów serialu „Osiecka”, Maciejem Karpińskim

18.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Bogusław Solecki

19.00-20.00 - Koncert w Trójce - Zofia Sylwin 

ARCHIVE  (Wielka Brytania) - retransmisja z 30.III.2015 r.

20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - red. Piotr Majewski 

Szepty rzeki” – słuchowisko Agaty Kowalczyk i Wawrzyńca Kostrzewskiego, wyjątkowa koprodukcja Radia PIK i PR.

Premiera odbyła się w ub. roku w I Pr PR, a słuchowisko powstało  z okazji 100 rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski.

Obsada: Dominika Kluźniak i Przemysław Stippa (aktorzy Teatru Narodowego) oraz Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

Muzyka – Piotr Salaber

Realizacja akustyczna – Maciej Kubera.

 21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska 


logo

w sobotę:

09.00-10.00 - "Sobotologia" - Patryk Kuniszewicz

Pomagamy rannym ptakom - co zrobić, jeżeli znajdziemy np. ptaka ze złamanym skrzydłem? Australian Open - jak można grać w tenisa w świecie wirtualnym?

15.00-16.00 - "Klucz kulturowy" - Justyna Majchrzak

Dlaczego najwyższy szczyt Australii nosi imię Tadeusza Kościuszki? Jak geograf, podróżnik Paweł Edmund Strzelecki dotarł do Australii, jakich odkryć tam dokonał i jak zasłużył się dla kontynentu?

16.00-17.00 - "Muzyczne Biuro Podróży" - Patryk Grabowski

Dotrzemy muzycznie na przedmieścia Londynu i wysłuchamy głosu generacji Z - Arlo Parks i fragmentu jej debiutanckiego krążka Collapsed In Sunbeams. Wylądujemy również na Węgrzech i sprawdzimy, jak brzmi jeden z najlepszych zeszłorocznych albumów z tamtych stron, za który odpowiedzialna jest formacja Middlemist Red. Nie zabraknie również kącika francuskiego, a w nim Alice Et Moi. 

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Danie to początkowo było sposobem szwajcarskich górali na wykorzystanie suchego sera. Fondue, bo o nim mowa, serwuje się w podgrzewanym garnku wypełnionym serową lub czekoladową masą. Zanurza się w niej wbite na widelczyk warzywa, mięso czy – w przypadku wersji deserowej – owoce. Takie danie to ciekawy pomysł na romantyczną kolację we dwoje.


w niedzielę:

12.00-13.00 - "Strefa gamingu" - Łukasz Chmiel

Bez umów, bez zgody rodziców zamknięci w czterech ścianach gracze niemalże przez 24h na dobę szukają wirtualnych surowców, zarabiają wirtualną walutę i rozwijają swoje postacie. Zjawisko to głównie ma miejsce w Azji. Rozmowa z Mateuszem "HaXem" Ogonowskim o ciemnej stronie świata MMO.

13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia" - Beata Kwiatkowska

Skoro po przeprowadzce nowego prezydenta USA kurz już opadł, czas zajrzeć do kuchni Białego Domu. Joe Biden ma już swój smak lodów - ulubiony deser prezydenta USA ma już specjalny, prezydencki smak. Jakie były zwyczaje kulinarne mieszkańców Białego Domu na przestrzeni lat? Kto jest tam szefem kuchni?

15.00-16.00 - "Artystyczny wybieg" - Katarzyna Cygler

Sebastian Figat - student V roku Akademii Teatralnej w Warszawie, asystent prof. Waldemara Śmigasiewicza - opowie o swojej pracy magisterskiej na temat castingu i znaczącej roli reżyserów castingu w życiu aktora.

16.00-17.00 - "Faktofonia" - Agata Nowotnik

Ratują życie, spieszą z pomocą, są świadkami cierpienia, rozpaczy, gniewu. Mimo tak trudnej pracy i poświęcenia ratownicy medyczni wyjątkowo często spotykają się ze złym traktowaniem, a nawet agresją. O problemach związanych z tą pracą i prawdziwym życiu ratowników opowiada Tomasz Mitra w książce "Ratownik".

17.00-19.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert "Harper"

W audycji m.in.: powracająca po ponad 2 dekadach, legendarna soulowo-klubowa grupa Ten City (Marshall Jefferson, Byron Stingily), house w ujęciu producentów z RPA (Floyd Lavine, Kid Fonque), Sodia Kourtesis dla Ninja Tune, Hugo Massien z Bristolu i jego debiutancka płyta, nasz człowiek Smolny w rave'owym wydaniu, krajowy projekt Święty Bass, nowa płyta Silkiego, czyli dubstep w purpurowo-funkowej odsłonie.


logo

w sobotę:

10.00-11.00 - "Rodzinny WF" - Czy są tu miłośnicy sportu? Tenisa? Igi Świątek? Polskie Radio zaprasza na relacje z turnieju Australian Open, który potrwa od 8 do 21 lutego. To bardzo ważne wydarzenie dla tenisistów. Na antenach, w mediach społecznościowych i w unikatowym serwisie internetowym Polskiego Radia pod adresem: australianopen.polskieradio24.pl, przez cały czas trwania wydarzenia na bieżąco pojawiać się będą relacje z Melbourne, wypowiedzi ekspertów, wywiady, konkurs z udziałem Agnieszki Radwańskiej, multimedialne materiały, archiwalne rozmowy i wspomnienia radiowych sprawozdawców.

Dziś więcej o tym sporcie i Idze Świątek opowie Grzegorz Munio, instruktor tenisa i zawodnik.

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Kolejna odsłona naszego cyklu poświęconego dynastiom świata. Dzisiaj zainspirowani 710. rocznicą koronowania Jana Luksemburskiego na króla Czech, przyjrzymy się dynastii Luksemburgów. Pomoże nam w tym historyk Marek Teller.

Dla rodziców:

22.00-00.00 "Stare, znane, zapomniane" - Archiwalne nagrania trójmiejskiej grupy Cytrus, po raz pierwszy na płycie wydana ścieżka dźwiękowa z serialu "Czterej pancerni i pies" oraz nieznane nagrania - zapomnianej formacji Rodzina Pastora. Wszystkie, jakie po zespole zostały w telewizyjnych i radiowych archiwach (rok 1971 i 1972) w tym absolutna perełka, koncertowe nagranie z 14.06.1972 roku z 340 wydania "Podwieczorku przy mikrofonie".


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

18.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Kajtuś Czarodziej", na podstawie książki Janusza Korczaka. Słuchowisko TPR z 1993 r. w adaptacji Hanny Bielawskiej. Reżyseria - Janusz Kukuła. Wystąpili m.in. Witold Wysota, Danuta Stenka, Eugeniusz Robaczewski, Dominika Ostałowska, Joanna Jędryka, Marek Pawłowski, Wiesław Machowski, ​Teresa Lipowska, Janusz Bukowski.

w niedzielę:

12.00-13.00 - "Radiowe figliki Kulfona i Moniki" - Radiowa podróż Kulfona i Moniki w przeszłość w poszukiwaniu dinozaurów. Brochiozaur, diplodok, tyranozaur i inni bohaterowie jury i kredy. A czy wiecie, że diplodok miał 33 metry od ogona aż po ogon?

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica zaprasza Damian Sikorski" - Wywiad z Agatą Steczkowską o najnowszej płycie jej chóru - "Piosenki filmowe". W audycji zagoszczą piosenki naszych rodzimych artystów. Nie zabraknie nowości od Kasi Cerekwickiej, Józefiny, Kamila Bednarka i zespołu Kwiat Jabłoni. Ponadto w dniu urodzin Ani Dąbrowskiej na antenie Polskiego Radia Dzieciom usłyszymy jej największe hity i mniej znane piosenki z jej repertuaru.


.


w sobotę:

10.00 - zapraszamy na audycję specjalną Marcina Majchrowskiego poświęconą niedawno zmarłej Elżbiecie Markowskiej. Gośćmi programu będą Katarzyna Naliwajek-Mazurek oraz Grzegorz Michalski. 

14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - dr Kamila Stępień-Kutera

Kolejna audycja poświęcona pierwszemu pobytowi - uświetnionemu debiutanckim koncertem - Fryderyka Chopina w Wiedniu w 1829 r. "W sobotę także poznałem Gyrowetza, Lachnera, Kreutzera, Seifrieda; z Maysederem długo rozprawiałem" - pisał kompozytor w liście do rodziny. Zapraszamy na spotkanie z muzyką Antona Wranickiego, nauczyciela Josepha Maysedera.

17.00 - "Chopin. Odloty - przyloty" - Krzysztof Teodorowicz

W programie etiudy i mazurki Juliusza Zarębskiego oraz opracowania kameralne utworów Fryderyka Chopina.

19.00 - "Orkiestra epoki Chopina" - Piotr Deptucha

W programie audycji dyrygenta i publicysty wysłuchamy m.in. słynnej, zainspirowanej byronowskim bohaterem symfonii programowej „Harold w Italii” Hectora Berlioza oraz Koncertu fortepianowego e-moll Fryderyka Chopina.

 

w niedzielę:

18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - dr Danuta Gwizdalanka

Premierowy odcinek audycji wypełnią kwartety smyczkowe Johannes Brahmsa i Karola Szymanowskiego.

19.00 - "Muzycy o Chopinie" - Marek Bracha

Bohaterem audycji po raz drugi będzie Shura Cherkassky - jedna z największych pianistycznych indywidualności XX wieku. Amerykańskiego artystę usłyszymy w repertuarze chopinowskim.

21.00 - "Romantyczne Weberiana, albo antenowe powroty Jana Webera" - Marta Jankowska

W audycji przyjrzymy się postaci Eileen Joyce - brytyjskiej pianistki urodzonej w Australii. Dowiemy się o niezwykłym talencie artystki, rozwijanym mimo wielu przeciwności losu, przywileju carte blanche w wytwórni His Master’s Voice, obszernym repertuarze i jej wyjątkowych zdolnościach. To wszystko zobrazowane świetnymi wykonaniami Joyce - od etiudy polskiego kompozytora Pawła Schlözera, pierwszego utworu nagranego dla HMV, po dzieła Franciszka Liszta, Ryszarda Straussa, Cyryla Scotta no i oczywiście Fryderyka Chopina!

 

Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU