Polskie Radio

Festiwale oraz nowości w teatrach i literaturze. Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 18:00
O tym, jak wybrać dla siebie odpowiednią dietę, o fenomenie seriali i o klątwie rodziny Kennedych. Na czym polega praca dziennikarza i fotoreportera podczas wypraw wysokogórskich? Wieczorem historie młodych ludzi w czasach pandemii, zapisane muzyką.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/mashurov

logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

Między innymi o modzie na różnego rodzaju diety, jak choćby bezglutenowa, wysokobiałkowa lub pudełkowa. Jak wybrać odpowiednią dietę dla siebie, czy powinniśmy zasięgnąć porady eksperta, decydując się na którąś z nich, np. tę bez glutenu, i wreszcie czym może grozić stosowanie diety dla nas nieodpowiedniej? Innymi słowy, wszystko o mądrym odchudzaniu się. Gość: Klaudia Wiśniewska z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. 

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Zbigniew Zegler

Gwiazdą programu będzie zespół IRA, którego lider i wokalista Artur Gadowski opowie w krótkiej rozmowie o aktualnej sytuacji w grupie i zaprezentuje najnowszą piosenkę zespołu zatytułowaną "Zimowa". Wcześniej zaś Mela Koteluk przedstawi premierowy utwór "Drzewa" z albumu "Astronomia poety. Baczyński", który powstał na przypadające w tym roku stulecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wybór poezji, kompozycje i koncepcja muzyczna projektu są wspólnym dziełem Meli Koteluk i Bartka Wąsika, pianisty kwartetu Kwadrofonik, akompaniującego Meli. 

21.00 - "Kulturalna Jedynka" / "Henryk Streng - Marek Włodarski  i modernizm żydowsko-polski" - zaprasza Michał Montowski

Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej przywraca pamięć o artyście oraz o międzywojennym Lwowie i wieloetnicznej Polsce, czerpiącej z tradycji ukraińskiej, polskiej i żydowskiej. Prowadzi widza przez wpływy europejskiego i lokalnego modernizmu oraz poprzez realia II wojny światowej. Henryk Streng, żołnierz kampanii wrześniowej, polski Żyd ze Lwowa ukrywał się przez blisko 4 lata po aryjskiej stronie. Gdy zdobył dokumenty i przybrał nazwisko Marek Włodarski, uciekł do Warszawy, gdzie został aresztowany i zesłany do obozu koncentracyjnego w Stutthof. Doświadczenie holokaustu odcisnęło się w jego sztuce. Po wojnie tworzył w duchu modernizmu, co czyniło jego obrazy - mimo treści - nieodpowiednimi z przyczyn formalnych. Obecnie dzieła Strenga - Włodarskiego są poszukiwane i wysoko cenione na rynku aukcyjnym. O artyście i wystawie opowie kurator - Piotr Słodkowski. 


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 od 15 do 26 lutego - "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" Jaroslava Haska w tłumaczeniu Józefa Waczkowa. Reżyseria Andrzej Zakrzewski. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Nagranie pochodzi z roku 1994.

21.45 - od 22 lutego do 14 marca - "Silva rerum III" Kristiny Sabaliauskaite, Wydawnictwo Literackie.

23.50 - od 22 lutego do 14 marca - prezentujemy fragmenty "Listów z podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w niezapomnianej interpretacji Krzysztofa Kolbergera.

Całość nagrania znajduje się na stronie naszego RADIOBOOKA. RADIOBOOK to projekt POLSKIEGO RADIA, który prezentuje białe kruki literatury polskiej i światowej w interpretacji wybitnych aktorów i dostępny jest na kanale Youtube i na Facebookua także w serwisach z audiobookami. 

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

W "Poranku Dwójki" sięgniemy do książki, aby porozmawiać o fenomenie seriali. Naszym gościem będzie Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, z którą porozmawiamy o jej najnowszej publikacji: "Seriale. Do następnego odcinka". Czym jest showrunner, bottle episode, co się dzieje, gdy aktor grający główną rolę złamie nogę? Te i wiele pytań oraz odpowiedzi znajdziemy w książce, o której porozmawiamy o godz. 9.30.​ Jak co piątek - "Jazzowa rozmowa". Tym razem jej autor - Andrzej Zieliński spotka się z wokalistką, kompozytorką, autorką tekstów - Krystyną Stańko. Będziemy też omawiać filmy, które mają szanse na otrzymanie Złotych Globów - nagród przyznawanych przez zagranicznych dziennikarzy akredytowanych w Hollywood. Są one uważane za ważny wskaźnik oscarowych laureatów. Z Los Angeles przeniesiemy się do Muzeum Zabawek w Krynicy Zdroju. 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Gustaw Mahler V Symfonia cis-moll, IV. Adagietto, wyk. Berliner Philharmoniker & Herbert von Karajan; Eric Satie Gnossienne no.1, wyk. Alexandre Tharaud - fortepian, wyk. Ryszard Wagner/Uri Caine Cwałowanie Walkirii, Uri Caine Enseble, Jules Massene Medydacja z opery Thais, wyk. Nicola Benedetti, LSO, dyr. Daniel Harding.  

11.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

11.10-12.00 - Ludwik van Beethoven Koncert potrójny C-dur op. 56, wyk. Isabelle Faust - skrzypce, Jean-Guihen Queyras - wiolonczela, Alexander Melnikov - fortepian,  Freiburger Barockorchester, Pablo Heras-Casado. 

12.05-12.45 - Jacek Grudzień Wiatr od morza, wyk. Paweł Mykietyn - klarnet, Maciej Grzybowski - fortepian; Henryk Mikołaj Górecki Koncert na fortepian i orkiestrę, wyk. Maciek Grzybowski - fortepian, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Wojciech Rajski. 

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Maciej Grzybowski. 

13.00-15.00 - "Dźwięki na 96 obrotów" - prowadzi Andrzej Sułek

Jadwiga Rappé (urodzinowe after party), Witold Rowicki (w 107. rocznicę urodzin) i Andrzej Hiolski (w 21. rocznicę śmierci).

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

5 rocznica śmierci Carla Dedeciusa, niemieckiego tłumacza i popularyzatora literatury polskiej i rosyjskiej. Wspomni go na naszej antenie Maria Dębicz. Piątek to moment, kiedy startuje nowa platforma streamingowa Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i rozpoczyna się świętowanie X urodzin dystrybutora kina artystycznego Aurora Films. O szczegółach opowiemy w audycji. Ponadto omówimy spektakl "Lilla Veneda" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Wybrzeże oraz wystawę nowej sztuki w Szczecinie. W "Literackich witaminach" - Maciej Nowak. ​

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Spotkanie z dr. Arturem Szklenerem - aut. Róża Światczyńska

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Roch Siciński

Kuba Banaszek Quartet

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

Koncert Orkiestry Radia Bawarskiego w Monachium (18.12.2020, Herkuleshall, Residenz, Monachium)

Edward Grieg  How Fair is Thy Face, op. 74/1; In Heaven above, op. 74/4; Wolfgang Amadeus Mozart Exsultate, jubilate, K. 165; Franciszek Schubert IX Symfonia C-dur „Wielka” D 944

Wyk. Julia Lezhneva - sopran, Orkiestra Symfoniczna Radia Bawarskiego, dyr. Herbert Blomstedt

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: Przemyślane, przemilczane - wybór niepublikowanych pism Miłosza - aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek


LITERATURA W DWÓJCE:

09.50-09.55 - "Wiersz na dzień dobry": Poezja i dobroć - Rok Norwida w Dwójce, aud. Doroty Gacek.

11.00-11.10 - "To się czyta" - Andriej Kurkow "Jimi Hendrix we Lwowie", czyta Mirosław Zbrojewicz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 28.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 35.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Piotr Łodej oraz B. Marcinik i P. Majewski 

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / off - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o aktywnościach prozdrowotnych: rekreacja, szkoła, sport. Od dwóch tygodni znów możemy ćwiczyć na świeżym powietrzu. Na początku, gdy był silny mróz ćwiczyli tylko najwytrwalsi. Teraz gdy na dworze jest nawet 15 stopni, miłośników aktywności na świeżym powietrzu ciągle przybywa. Sprawdzimy jak wygląda taki trening, o społeczności osób chodzących na siłownie plenerowe oraz o skuteczności takich ćwiczeń. Przyjrzymy się również zajęciom wychowania fizycznego podczas zdalnego nauczania: jak wygląda WF w pandemicznych realiach, jakie ćwiczenia są wykonywane i w jak wyglądają zaliczenia? Poza tym - jak prawidłowo powinny ćwiczyć dzieci? Czy istnieją jakieś ćwiczenia, które nie tylko są proste, lecz także możemy je wykonać bez specjalistycznego sprzętu? Ile dziennie potrzebujemy ruchu, aby być zdrowym? 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP. 

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Arkadiusz Ekiert 

O luce VAT, która w latach 2015-2019 zmniejszyła się o połowę. Podsumujemy bezrobocie w styczniu i powemy o polsckich studentach na najlepszych brytyjskich uczelniach. Poza tym - Polskie Radio inauguruje akcję wspierania najbardziej innowacyjnych rozwiązań wdrażanych przez polskie firmy. W ramach rankingu "Innowacje 2021" wyróżniać będziemy najciekawsze projekty realizowane przez polskich przedsiębiorców. Gośćmi audycji będą: Sławomir Horbaczewski - ekonomista i publicysta ekonomiczny oraz Grzegorz Nawacki redaktor naczelny "Pulsu Biznesu". 

10.00-11.00 - "Akademia rozrywki" - Łukasz Szwed 

Tematem piątkowej "Akademii Rozrywki" będą szalone zmiany pogodowe, które możemy obserwować za oknem, pomówimy tez o jednym z najważniejszych świąt, które przypada 26 lutego czyli o Dniu Spania w Miejscach Publicznych. Zastanowimy się nad sensem snu, kiedy życie ucieka i każda chwila ma wielką wartość.

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan 

26 lutego 1927 roku "Mazurek Dąbrowskiego" został oficjalnie polskim hymnem narodowym. Jaka jest historia tej pieśni, jak wpłynęła na inne narody słowiańskie i jak należy prawidłowo śpiewać hymn? Na te pytania odpowie kustosz Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, prawdopodobnie jedynego na świecie muzeum, poświęconego jednej pieśni. 26 lutego to również Dzień Dinozaura. Ostatnio media obiegła informacja o rzekomo ostatecznym wyjaśnieniu zagadki wyginięcia tych wielkich gadów – czy rzeczywiście da się to prosto wyjaśnić i czy może jednak jakieś dinozaury przetrwały? Opowie o tym Tomasz Sulej, paleontolog. 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat 

Wiosna po surowej zimie przyszła błyskawicznie. Czy nie za szybko? Takie temperatury powinny być w Polsce dopiero w połowie marca lub później – co na to przyroda, zwierzęta i nasze rolnictwo? Na Sycylii z kolei wybuchł wulkan Etna – jedyny czynny wulkan w Europie poza Islandią - jakie skutki może mieć wybuch tego wulkanu dla mieszkańców oraz dla całego regionu? 


18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Cztery strony dźwięku" - Łukasz Ciechański

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

23.36 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Rozpoczął się I Festiwal Kultury Narodowej - "Pamięć i Tożsamość" (FKN). Na stronie fkn.tvp.pl będzie można obejrzeć ponad 100 produkcji i koprodukcji Telewizji Polskiej powstałych w latach 2018-2020.
Nazwa Festiwalu nawiązuje do tytułu ostatniej książki-wywiadu papieża Polaka, świętego Jana Pawła II, której tematem jest człowiek - świadek wydarzeń XX wieku, poszukujący tożsamości w spotkaniu z Bogiem i znaczenia słów "Ojczyzna", "Naród", "Europa". Gościem Polskiego Radia 24 będzie Marcin Wikło, jeden ze współprowadzących festiwal.

Natomiast tegoroczny Polin Music Festival upamiętni 25 rocznicę śmierci Mieczysława Wajnberga oraz setną rocznicę urodzin Astora Piazzolli, a także nawiązywać będzie do nowej galerii Muzeum Polin - Dziedzictwo, przybliżając fenomen twórczości Bronisława Hubermana, Artura Rubinsteina i Henryka Warsa. Gościem Polskiego Radia 24 będzie kurator festiwalu Kajetan Prochyra. ​


logo

09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni

Na czym polega praca dziennikarza i fotoreportera podczas wypraw wysokogórskich? Jak doszło do wypracowania takiej specjalizacji dziennikarskiej, jak wyglądają treningi przygotowujące i sama wyprawa? Zapytamy o to Oswalda Rodrigo Pereirę, który właśnie wrócił z wyprawy na K2. Przedstawimy też ABC bezpiecznego biegania i trekkingu w górach zimą.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Ada Janiszewska

Koszulki z logotypami zespołów kiedyś oznaczały przynależność do subkultury, a dziś stały się zwykłym mainstreamem. Jak zmieniło się podejście do noszenia takich ubrań? Wiele osób obecnie nawet nie zdaje sobie sprawy, jaką muzykę tworzy dany zespół, którego nazwę ma na T-shircie.

19.00 - "Będzie głośno!" - retransmisja koncertu Warsaw Afrobeat Orchestra

Przypomnimy koncert Warsaw Afrobeat Orchestra, który odbył się 7 lutego 2017 roku w czwórkowym studiu. Był to występ promujący album "Man Is Enough", który ukazał się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Na żywo świetnie można uchwycić to, jak grupa łączy muzykę etniczną z funkiem, wprowadzając też elementy dubowe.

22.00-00.00 - "Rock Blok" Bartek Koziczyński

Pochodzący z Katowic zespół Hurrockaine opowie o albumie "Amantes Amentes", czyli pierwszej w całości polskojęzycznej, długogrającej płycie, zawierającej 10 autorskich utworów, opowiadających historie młodych ludzi w czasach pandemii, zapisanych muzyką.

00.00-02.00 - "BeatMaszyna" Piotr true.dat Truszkowski

W BEATmaszynie nowe brzmienia z Polski: Miły ATZ, Marceli Bober, Miroff i Wuja HZG, czyli grupa Lowpass i singiel "Patrz jak tańczę" z gościnnym udziałem Michała Szczygła, finalisty The Voice of Poland. Dodatkowo trójmiejski skład Undadasea powoli zaczyna wypuszczać remixy ze świetnie przyjętego albumu "Da Groovement" - posłuchamy "Mamo" w disco wersji Patryka Niedzieli. Nie zabraknie też europejskiego brzmienia muzyki house od Intr0beatz, Black Loops i Hurlee.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty opowiadania Brunona Schulza "Nemrodczyta Jędrzej Hycnar - laureat nagrody Teatru Polskiego Radia "Arete 2020" za najlepszy debiut aktorski.


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" Świętujemy Dzień Dinozaura, poznajemy poszczególne z nich, rozmawiamy z dziećmi o ich ulubionych.​ Rozmowa z drem hab. Tomaszem Sulejem o jego książce "Gdy na ziemi żyły dinozaury". To nasze upominki dla wyróżnionych prac w zabawie "Narysuj dinozaura".

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Dokładnie 94 lata temu - 26 lutego 1927 r. Mazurek Dąbrowskiego został hymnem Polski. Opowiemy o jego historii. 

17.15 - "Rodzina pod żaglami" - Dokąd wiosną żeglują ludzie morza. Czy zima i wczesna wiosna to martwy sezon żeglarski?

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" Jak pracować ze złością dziecka. Gość: Małgorzata Stańczyk, psycholog​.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" -  Gościem będzie Marcin Łazarski. Absolwent Szkoły Muzycznej I st. w Dąbrowie Górniczej w klasie gitary, Krakowskiej Szkoły Jazzu w klasie wokalnej oraz Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale wokalistyki jazzowej. Stypendysta Akademicki oraz laureat stypendium Ministra Kultury. Swój warsztat szkolił amerykańskimi technikami śpiewu SLS i MIX, które stosowały największe gwiazdy światowej sceny muzycznej. Laureat wielu polskich i międzynarodowych festiwali, zwycięzca "Szansy na Sukces" z Anią Dąbrowską, oraz wykładowca wokalny w Krakowskiej Szkole Jazzu. Twórca materiałów edukacyjnych na serwisie YouTube, oraz portalu dla wokalistów Śpiewaj Świadomie.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "Taniec kwiatków" Bronisławy Ostrowskiej, czyta Patryk Bartoszewski.​​


.

19.00 - Romantyczne brzmienia - Magdalena Łoś

W premierowym odcinku audycji dzieła Fryderyka Chopina, Justina Knechta oraz Ludwiga van Beethovena. W audycji zabrzmią m.in. Fantasie-impromptu cis-moll op. 66 i Ballada g-moll  op. 23 nr 1 patrona naszej anteny (wyk. Anna Vinnitskaya) oraz II Symfonia D-dur op. 21 Beethovena (wyk. Akademie für Alte Musik Berlin, dyr. Bernhard Forck).

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Pełną niespodzianek audycję poświęconą chopinowskim motywom w szeroko rozumianej pop-kulturze wypełnią piosenki rockowe, hip-hopowe i popowe. Wśród wykonawców: Kaliber 44, Scylla, Alicia Keys oraz Queenz of the Piano.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Bohaterem audycji będzie wielki pianista czeski, twórca oryginalnych interpretacji utworów Chopina, Debussy'ego, Mozarta i Beethovena - Ivan Moravec. Wysłuchamy m.in. Barkaroli oraz Preludiów op. 28 Chopina, Sonaty D-dur Hob XVI: 37 Haydna, Ondine Debussy'ego, a także Sonatiny Ravela.


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU