Polskie Radio

"Muzyczna poczta UKF" i "Stacja Kultura" - Polskie Radio w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 21:00
Dzień Kobiet i wydarzenia związane z uczczeniem w czasach pandemii rocznicy Marca '68. O zawodzie inżyniera, jego znaczeniu dla gospodarki i społeczeństwa oraz najnowszym krzyku internetowej mody, czyli ożywianiu twarzy ze starych zdjęć.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Yuganov Konstantin/shutterstock
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez 𝙿𝚘𝚕𝚜𝚔𝚒𝚎 𝚁𝚊𝚍𝚒𝚘 (@polskieradio)

logo

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet - konkursy i prezenty dla naszych Słuchaczek. W "Sygnałach dnia" oraz "Muzycznej Jedynce" prezentami będą egzemplarze płyty "Cinema Boogie" - muzyka filmowa w nowych aranżacjach i wykonaniach. W "Czterech porach roku" przekażemy bukiety kwiatów i czekoladki.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Anna Will

W pierwszej godzinie audycji rozmowa z Karo Szczurowską, singiel "Uciekaj" z debiutanckiej płyty. O godz. 14.20 - Natalia Kukulska, album "Cinema Boogie".

19.00-19.30 - "Wieczór odkrywców" - zaprasza Krzysztof Michalski

W Dniu Statystyki Polskiej oraz w roku przeprowadzania Narodowego Spisu Powszechnego - rozmowa z prezesem Głównego Urzędu Statystycznego dr. Dominikiem Rozkrutem.

A z prezes FSNT NOT Ewą Mańkiewicz-Cudny porozmawiamy o zawodzie inżyniera, jego znaczeniu dla gospodarki i społeczeństwa. Międzynarodowy Dzień Inżyniera został ustanowiony z inicjatywy Światowej Federacji Organizacji Inżynierskich (WFEO - World Federation of Engineering Organizations) i obchodzony jest 4 marca, co nawiązuje do dnia założenia WFEO. Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej - organizacja polskich środowisk inżynierskich, włączyła się w organizację ŚDI i wraz z Politechniką Śląską zorganizowała w trybie online tegoroczne obchody poświęcone kształceniu inżynierów przyszłości oraz pojazdom przyszłości. 


LITERATURA W JEDYNCE

10.35 - od 15 do 12 marca - "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" Jaroslava Haska w tłumaczeniu Józefa Waczkowa. Reżyseria Andrzej Zakrzewski. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Nagranie pochodzi z roku 1994.

21.45 - od 22 lutego do 12 marca - "Silva rerum III" Kristiny Sabaliauskaite, Wydawnictwo Literackie.

23.50 - od 22 lutego do 14 marca - prezentujemy fragmenty "Listów z podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w niezapomnianej interpretacji Krzysztofa Kolbergera.

Całość nagrania znajduje się na stronie naszego RADIOBOOKA. RADIOBOOK to projekt POLSKIEGO RADIA, który prezentuje białe kruki literatury polskiej i światowej w interpretacji wybitnych aktorów i dostępny jest na kanale YouTube i na Facebookua także w serwisach z audiobookami.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

W audycji opowiemy o najnowszej i największej produkcji Teatru TV w sezonie 2020/2021 - "Lewiatanie". Spektakl przeniesie widzów do XIX wieku, na luksusowy statek, gdzie rozgrywa się akcja przypominająca klimatem kryminały Agathy Christie. Rozmowa o "Lewiatanie" w "Poranku Dwójki" o godz. 9.30. Naszym gościem będzie Cezary Harasimowicz - autor adaptacji powieści Borisa Akunina. 

Godzinę wcześniej połączymy się z Moniką Krawczyk - dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. Powrócimy do wydarzeń Marca '68. Porozmawiamy również o przypadającej 8 marca rocznicy dekonspiracji mieszkańców bunkra "Krysia". Bunkier ten był jednym z największych i najlepiej skonstruowanych schronów w Warszawie.

Ponadto - w Dniu Kobiet - sprawdzimy, jak przebiegają przygotowania do spektaklu "Księżniczki" w Teatrze Chorea w Łodzi. Wybierzemy się też do Chorzowa do Miejskiej Galerii MM na wystawę "Szkło". Przedstawiono na niej białą porcelanę wykrzywioną jak plastikowe, zużyte pojemniki. Kruche szkło i puste miski mają m.in. zwrócić uwagę na międzynarodowy projekt walki z głodem - "Empty bowls". 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie" - Hildegarda z Bingen & Meredith Monk

11.10-12.00 - Ludwig van Beethoven Koncert potrójny C-dur  op. 56, wyk. Isabelle Faust - skrzypce, Jean-Guihen Queyras - wiolonczela, Alexander Melnikov - fortepian, Freiburger Barockorchester, dyr. Pablo Heras-Casado

12.05-12.45 - Antonio Vivaldi Concerti, wyk. Arte dei Suonatori

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: prof. Jerzy Limon

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Klaudia Baranowska

Szwedzka Orkiestra Symfoniczna, dyr. James Gaffigan (6.11.2020, Sztokholm) 
Aaron Copland Fanfare for the Common Man; Wolfgang Amadeus Mozart Uwertura z opery Czarodziejski flet K. 620; Jan Sibelius poemat symfoniczny Luonnotar, op. 70; Igor Strawiński Suita z baletu Ognisty ptak (wersja 1919)

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Kolekcję plakatów filmowych ze zbiorów Piotra Kotowskiego prezentuje wystawa "Emocje zamknięte w plakacie" w Chatce Żaka w Lublinie - na tę wystawę zaprosimy w audycji. O godz. 16.30 naszym gościem będzie pianistka Joanna Sochacka, która właśnie nagrała płytę z muzyką Grażyny Bacewicz. Ponadto zapowiadamy premierę Teatru TVP - spektakl Lewiatan - adaptację kryminału Borisa Akunina w reżyserii Bartosza Konopki, telewizyjna emisja o godz. 21.00. Przyjrzymy się także wydarzeniom związanym z uczczeniem w czasach pandemii rocznicy Marca '68. W "Literackich witaminach" - Maria Marcinów.  

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

21.30-22.00  - "Rozmowy po zmroku" / Rzeczypospolite: Józef Beck - aud. prof. Antoniego Dudka

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Fortepianiści - prowadzi Andrzej Sułek

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Krzysztof Dziuba


LITERATURA W DWÓJCE:

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 34.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 41.


logo

00.00-02.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski

02.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi / synth pop" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. zimowe podsumowanie weekendu, Dzień kobiet (jak wygląda dzień kobiet w zakładach pracy w których panie są mniejszością? Czy jest to szczególne święto, a może jest w kalendarzu omijane? Rozmowa z policjantką, taksówkarką oraz paniami kierowcami autobusu), Poradnik Covid-19.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem będzie: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Mateusz Tomaszuk

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

Świętujemy na ludowo. W przeddzień Święta Kobiet w stolicy odbył się koncert zespołu Hoboud - to kontynuacja ubiegłorocznego "Dnia Kobiet na Ludowo", organizowanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Przy tej okazji pytamy, jak panie z mniejszych miast i wsi świętują Dzień Kobiet, czy Warszawianki także potrafią dobrze się bawić na ludowych imprezach.

Ponadto jak zawsze: Niezła historia, Trójkowy Felieton Kulturalny, Fajny Film (Ryszard Jaźwiński rozmawia z  Marleną Wilcan z platformy kin studyjnych Mojeekino.pl o filmie „Kobieta”), Akademia Rozrywki i inne. 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

Papież Franciszek zakończył pielgrzymkę do Iraku. Już mówi się, że to była jedna z najważniejszych podróży tego pontyfikatu. Podsumujemy te kilka dni i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jakie znaczenie może mieć to wydarzenie m.in. dla sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Dzień Kobiet. Przy tej okazji przyjrzymy się paniom, które pracują… w Straży Pożarnej, ale nie za biurkiem, a podczas akcji ratowniczych. Wśród nich jest 30 -letnia Magdalena Bulanda z Lipnicy Wielkiej w Małopolsce, który od 10 lat jest prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej.

Grudziądz chce zakazać grodzenia osiedli (chodzi o nowoczesne zamknięte blokowiska i szeregówki) Zdemontowane mają zostać wszystkie dotychczasowe ogrodzenia, np. szlabany. Tak wynika z uchwały krajobrazowej. Specjaliści, np. urbaniści już od dawna twierdzą, że model zamkniętych osiedli negatywnie wpływa na tkankę miasta i powoduje chaos architektoniczny. Pytanie, czy ma to jakiś realny wpływ na bezpieczeństwo?

Powstaje pierwsze w Polsce Muzeum Badań Polarnych. O dziwo będzie zlokalizowane nie w dużym mieście, a w Puławach! Właśnie trwa gromadzenie eksponatów, między innymi przedmiotów przywożonych z wypraw badawczych (np. skuter śnieżny). Powstanie też kino polarne. Z muzeum współpracuje m.in. Polska Akademia Nauk. Jak będzie wyglądało to miejsce?

Reportaż  "Spełnione marzenie" Magdy Skawińskiej. Reportaż opowiada o realizacji z pozoru szalonej wizji, utworzenia w Jakuszycach ośrodka narciarstwa biegowego. Julian Gozdowski jeszcze w latach 70. ubiegłego stulecia wpadł na pomysł masowej imprezy, którą nazwał Biegiem Piastów. Do Jakuszyc zaczęli później ściągać oprócz sportowców także ludzie, którzy chcieli pobiegać na nartach rekreacyjnie. Teraz na Polanie Jakuszyckiej oprócz hoteli, wypożyczalni sprzętu sportowego powstaje także ośrodek sportowy z prawdziwego zdarzenia. To dowód na to, że marzenie Juliana Gozdowskiego nie było wcale takie szalone.

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Akordy alterowane" - Archie Shevsky (Konrad Biliński) 

20.00-21.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz

21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Elżbieta Korczyńska 

W audycji o Operacji Czysta Rzeka 2021. To pierwsza w historii tak wielka, skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek w Polsce na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Goście: Izabela Sałamacha ze sztabu akcji, Daniel Parol -  pomysłodawca akcji, redaktor naczelny magazynu "Kraina Bugu".

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.

 

logo

 

13.33 - "Temat dnia/Gość PR24" - zaprasza Antoni Trzmiel

22.06 - "Towarzystwo Niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman

Kobiety przed i za kamerą. Gościem będzie aktorka i  dziennikarka Maria Dłużewska, reżyser dokumentów: "Solidarność Walcząca", "Mgła", "Pogarda", "Dama", "Drzwi do wolności".  W 2008 roku za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

logo

Płyta tygodnia - Kwiat Jabłoni "Mogło być nic"

Kwiat Jabłoni prezentuje długo wyczekiwany drugi album "Mogło być nic". Dwa lata po debiucie Kasia i Jacek Sienkiewiczowie powracają z krążkiem pełnym kojących melodii i tekstów chwytających za serce. Płyta do wygrania codziennie w "Muzycznym Lunchu" między godz. 13.00 a 14.00.


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Porozmawiamy o najnowszym krzyku internetowej mody, czyli ożywianiu twarzy ze starych zdjęć.  Po godz. 8.00 gościem audycji będzie b-boy Thomaz, zwycięzca Red Bull BC One Cypher Poland 2016 i 2019. W tym roku po raz pierwszy globalny finał tych najbardziej prestiżowych zawodów breakingowych na świecie odbędzie się w Polsce. Gdzie i kiedy?

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

W Dniu Kobiet fascynujące kobiece losy w cyklu "Historia jednej fotografii". W książce "Krótka historia jednego zdjęcia" możemy zobaczyć m.in. zdjęcie pierwszej kobiety, która przejechała konno ze wschodu na zachód Amerykę czy zdjęcie Polki, która pobiła rekord świata w rzucie dyskiem po zaledwie kilku miesiącach treningu. Więcej opowie o nich Paulina Tyczkowska, współautorka książki.

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - Jerzy Przeździecki

W kolejnej audycji poznamy bliżej twórców muzyki industrialnej i ich utwory. Nie zabraknie wyselekcjonowanej dla Was muzyki takich wykonawców jak Throbbing Gristle, Coli, SPK, ClockDVA oraz bardziej współczesnych artystów.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" fragmenty "Procesu" Franza Kafki czyta Piotr Bajtlik. 


logo

17.15 - "Skarbonka" - Właśnie rozpoczął się okres rozliczania podatków Czy słyszeliście rozmowy o PIT-ach? I wcale nie chodzi tu o nazwę małych chlebków! A właściwie, co to są podatki?

18.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Pszczoły budzą się z zimowego snu. Gość: Magda Kozerska, Fundacja Kochajmy Pszczoły.​

Dla rodziców:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak sobie radzi w dzisiejszych czasach mama dziecka chorego na chorobę rzadką? Rozmowa z Beatą Muchowską, mamą 3,5-rocznego Mikołaja, cierpiącego na zespół cri du chat (kociego krzyku).

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - Muzyczny Dzień Kobiet - śpiewające panie. Premiera niezwykłej płyty Natalii Moskal z piosenkami Sophii Loren.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - Bajka terapeutyczna Fundacji Zaczytani.org "Boa dusi, kiedy musi", czyta Joanna Jabłczyńska cz.2.


.

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - Marcin Majchrowski

W programie wysłuchamy i porównamy wykonania utworów Chopina na fortepianie historycznym i współczesnym. W audycji zabrzmią Walc Des-dur op. 64 nr 1 w interpretacji Jerzego Żurawlewa, Nokturny op. 62, Mazurek cis-moll op. 50 nr 3 oraz Polonez-Fantazja As-dur op. 61 w wykonaniu Ivana Moravca. Natomiast Wojciech Świtała zinterpretuje Balladę As-dur op. 47 na Pleyelu i Steinwayu.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

W premierowej audycji kierujemy wzrok na Sochaczew - miasto na Mazowszu, ważne miasto, bo ledwie kilka kilometrów od jego granic, w Żelazowej Woli urodził się Fryderyk Chopin. Z Sochaczewa pochodzi Władysław Komendarek - mistrz muzyki elektronicznej, jedna z najbarwniejszych postaci w polskiej muzyce popularnej. Ich spotkanie było nieuniknione. Oto dwóch synów sochaczewskiej ziemi w audycji z elektronicznymi parafrazami utworów Chopina dokonanych ręką Komendarka. Będzie się działo!

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Bohaterką programu będzie Rosita Renard - zabrzmią Mazurek fis-moll op. 59 nr 3 i Etiudy op. 25: nr 5, 8, 4, 2, 3 Fryderyka Chopina, artystka zaprezentuje również dzieła Bacha, Mendelssohna, Ravela, Mozarta i Beethovena.


Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU