Polskie Radio

"Eureka" i "Strefa studenta". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 18:00
O nowych oznaczeniach sprzętu AGD i czy warto dawać mu drugie życie. Dlaczego najłatwiej rzucić palenie wiosną? Jaka jest rola sztucznej inteligencji w procesie prognozowania rozwoju epidemii? Wieczorem miks Borovskiego, jazz i muzyka poważna.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/fizkes
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez 𝙿𝚘𝚕𝚜𝚔𝚒𝚎 𝚁𝚊𝚍𝚒𝚘 (@polskieradio)

logo


09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

O obowiązujących od 1 marca nowych oznaczeniach sprzętu AGD. Zmiany dotyczą tzw. etykiet energetycznych, z których znikną kategorie z plusami jak np. A+ czy A++, oznaczające energooszczędność poszczególnych produktów. Obecnie sprzęt AGD będzie opisywany nową, bardziej przejrzystą skalą od A do G - o tym w materiale Patryka Bedlińskiego. Porozmawiamy też ze "złotą rączką" czyli Jerzym Capendą, który daje drugie życie nawet najbardziej zużytym sprzętom AGD. Dowiemy się również, czy to prawda, że najłatwiej rzucić palenie wiosną, a nie zimą, w ramach tzw. noworocznych postanowień. Gość: dr Magdalena Cedzyńska z Poradni Pomocy Palącym przy Narodowym Instytucie Onkologicznym w Warszawie.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Maria Szabłowska

Goście: po godz. 13.00 Kaczmarek i nowy singiel "W krakowskim spojrzeniu". Po godz. 14.00 - Łukasz Zagrobelny i kolejna rozmowa o albumie "Cinema Boogie" CHOPIN UNIVERSITY BIG BAND.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

Głównym tematem audycji będzie epidemia. Z prof. dr hab. Markiem Niezgódką, dyrektorem Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW, matematykiem, specjalistą w dziedzinie matematyki stosowanej, ekspertem od modelowania matematycznego procesów i obliczeń wielkoskalowych porozmawiamy o tym, jak rozwinie się epidemia COVID-19 w Polsce? Czy prognozy dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa są dokładne i wiarygodne? Jaką rolę odgrywa w procesie prognozowania rozwoju epidemii sztuczna inteligencja? W Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest realizowany projekt proME. To system stworzony przez naukowców Centrum wspomagający zarządzanie ryzykami wynikającymi z epidemii z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 15 do 12 marca - "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" Jaroslava Haška w tłumaczeniu Józefa Waczkowa. Reżyseria Andrzej Zakrzewski. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Nagranie pochodzi z roku 1994.

21.45 - od 22 lutego do 14 marca - "Silva rerum III" Kristiny Sabaliauskaite, Wydawnictwo Literackie.

23.50 - od 22 lutego do 14 marca - prezentujemy fragmenty "Listów z podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w niezapomnianej interpretacji Krzysztofa Kolbergera.

Całość nagrania znajduje się na stronie naszego Radiobooka. Radiobook to projekt Polskiego Radia, który prezentuje białe kruki literatury polskiej i światowej w interpretacji wybitnych aktorów i dostępny jest na kanale YouTube i na Facebooku, a także w serwisach z audiobookami. 

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Architektura to nie historia cegieł, betonu i stalowych prętów. To historia ludzi, którzy czuli, żałowali, pragnęli, ale też nienawidzili. Do projektowania domów, do kreślenia planów urbanistycznych popychały ich różne motywacje - czytamy w opisie najnowszej książki Krzysztofa Mordyńskiego "Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945 - 1952". Jest to opowieść o koncepcjach kształtowania nowej Warszawy, o próbach znalezienia urbanistycznego i architektonicznego przepisu na szczęście. Rozmowa z Krzysztofem Mordyńskim w "Poranku Dwójki" o godz. 9.30. W audycji także: premiera spektaklu "Edyp. Antygona" w Teatrze Collegium Nobilium, felieton językowy "Nowa mowa" oraz plany Centrum Kultury Zamek w Poznaniu​.

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - Znacie, to posłuchajcie - "drezdeński", "berliński", "londyński" - synowie Bacha.

11.10-12.00 - Józef Haydn Kwartet B-dur nr 4 op. 76, wyk. Chiaroscuro Quartet

12.05-12.45 - Carl Filip Emanuel Bach Sonata triowa A-dur, wyk. Rachel Podger - skrzypce, Katy Bircher - flet, Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela, Kristian Bezuidenhout - klawesyn

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: prof. Jerzy Limon

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Klaudia Baranowska

Nicholas Angelich - fortepian (La Roque d'Anthéron International Piano Festival, 8.08.2020)

Ludwik van Beethoven Sonata fortepianowa B-dur, op. 106; Sonata fortepianowa E-dur op. 109; Sonata fortepianowa As-dur op. 110, Sonata fortepianowa c-moll op. 111

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Dlaczego w pandemii inwestujemy w sztukę i dlaczego kupujący tak często wybierają artystów polskich? Na te i inne pytanie związane z rynkiem sztuki w czasach pandemii odpowie nasz gość - Rafał Kamecki z Artinfo.pl. W audycji zastanowimy się także, co Polacy sądzą o rodzimym kinie? Jakie filmy lubią, a jakich nie lubią? Omówimy właśnie otwartą wystawę "Aleksander Kotsis - Odcienie realizmu" w Muzeum Narodowym w Krakowie. Bohaterką jednej z rozmów będzie ponadto Eleonora Kalkowska - pisarka i aktorka polsko-niemiecka. To postać fascynująca, stojąca na pograniczu kultur, nieustannie migrująca przez kolejne "centra" i "peryferie" modernistycznej twórczości, która nie cofała się przed śmiałym przekraczaniem granic geograficznych, politycznych ani obyczajowych. W "Literackich witaminach" - Henryk Waniek. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Trudne dziedzictwo - aut. Jakub Kukla

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert symfoniczny (Filharmonia Narodowa, 6.12.2019)

Ryszard Strauss Poemat symfoniczny „Życie bohatera” op. 40, Grażyna Bacewicz Koncert skrzypcowy nr 6, Józef Haydn Symfonia nr 59 A-dur „Feuresymphonie”; wyk. Bartłomiej Nizioł - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Christoph Koenig

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / "Między ciszą a ciszą" - reportaż Beaty Kwiatkowskiej

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Moja Opera: Lilianna Stawarz poleca Dydonę i Eneasza Henry'ego Purcella - prowadzi Jacek Hawryluk

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta": Eseje Eustachego Rylskiego z tomu "Jadąc", czyta Jerzy Schejbal.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 35.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 42.


logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

02.00-04.00 - "Trójkowe archiwum koncertowe" - Zofia Sylwin 

04.00-06.00 - "Trójka budzi: post punk" - Michał Migała

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. powiemy o tym, że prawdopodobnie za 4 lata zacznie obowiązywać norma Euro 7, dotycząca emisji szkodliwym substancji przez samochody. W praktyce może się okazać, że produkcja samochodów spalinowych stanie się w dużej mierze nieopłacalna. Będziemy więc niejako zmuszeni do kupowania aut elektrycznych, których kilometrowy zasięg jest ograniczony. Rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się kondensatory, które uzyskują dodatkową energię podczas hamowania auta. Dzięki temu samochód będzie mógł przejechać więcej kilometrów po jego doładowaniu. Sprawdzimy też - jak działają ładowarki do autobusów elektrycznych. Jaka jest przyszłość napędu elektrycznego. Jakie są zalety autobusów o takim napędzie i jak one działają? Powiemy też jaki dźwięk powinny wydawać samochody elektryczne? Wiadomo powiem, że ciche auta na prąd są sporym zagrożeniem dla przechodniów, którzy mogą nie usłyszeć nadjeżdżającego samochodu. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Tomasz Siemoniak, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska).

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Sylwia Zadrożna

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Grabkowski 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

Przedstawiamy najbardziej oryginalne projekty z wystawy prac studentów wzornictwa Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, np. nowoczesnego przystanku komunikacji miejskiej, który ma dostęp do internetu i stacji USB. Powiemy też m.in. o fenomenie belgijskiej pisarki Amelie Nothomb, która brawurowo zdobywa francuskojęzyczny rynek książki. Autorka o pseudonimie "Kapelusznica" publikuje tylko co czwartą powieść, pozostałe chowa do pudełek po butach, słynie z ręcznego pisania, genialnej pamięci i 14 godzinnego dnia pracy. 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

Prezentacja raportu "Polskie miasta w czasach pandemii". Jak zmieniły się warunki życia ich mieszkańców? Jakie są prognozy miast dotyczące ich sytuacji w 2021 roku? Z kolei Ministerstwo Zdrowia już zapowiedziało, że Wielkanoc w tym roku niewiele będzie się różniła od ubiegłorocznej – z licznymi ograniczeniami, z zaleceniem by nie spotykać się z liczną rodziną. Jak będzie wyglądał czas świąteczny i poświąteczny z nowymi obostrzeniami? Na co muszą się przygotować rodziny? W spotkaniu z reportażem - czy rzeczywiście Islandia, w której Polacy są największą mniejszością to kraj miodem płynący? Wielu z nich pracy nie ma, a mimo to do kraju nie chce wracać. Czekają na zasiłku, aż ruszy turystyka, budownictwo, usługi. Epidemia koronawirusa spowodowała krach w turystyce, a za nim - wzrosło bezrobocie na Islandii - średni do ponad 10% a w niektórych regionach nawet do 25%. 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Piotr Baron

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Gh+" - Grzegorz Hoffmann

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Studio el-muzyki" – Jerzy Kordowicz

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Michał Żakowski 

Podsumowanie pielgrzymki papieża Franciszka do Iraku – znaczenie polityczne, społeczne, historyczne i symboliczne. Goście: Witold Repetowicz – dziennikarz bezpośrednio obserwujący przebieg pielgrzymki na miejscu w Iraku, autor książek o tematyce bliskowschodniej oraz Michał Kłossowski – dziennikarz dokumentujący wszystkie dotychczasowe pielgrzymki papieża Franciszka, specjalista aktualnego pontyfikatu. 

23.00-00.00 - "Wieczorny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

22.05 - "Głębia ostrości" - Iga Niewiadomska

Helmut Newton należał do najbardziej znanych i kontrowersyjnych fotografów XX wieku. Jego fotografie, początkowo pokazujące modę, z czasem stały się prowokującymi dziełami sztuki. Artysta, często krytykowany za swoje pomysły, przy pomocy prowokacyjnej nagości, wypowiadał się na temat kultury i obyczaju. Wystawa "Helmut Newton: Lubię silne kobiety" prezentowana w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej to ponad 200 fotografii, moda, portrety, akty, retrospektywny przegląd prac artysty. Wystawa została zorganizowana we współpracy CSW z Fundacją Tumult i Fundacją Helmuta Newtona z Berlina. Gość: współkurator ekspozycji Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu Camerimage​.


logo

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

"Pasjonaci edukacji" to ogólnopolski program stypendialny dla studentów. Jego celem jest wspieranie młodych ludzi, którzy swoją przyszłość chcą związać z edukacją dzieci i młodzieży, ale brakuje im na to środków. Program skierowany jest do studentów kierunków humanistycznych i ścisłych. Spośród przesłanych zgłoszeń wybranych zostanie 50 osób, które otrzymają stypendia na pokrycie kosztów związanych edukacją. Jak zgłosić się do tego konkursu? Jakie umiejętności i działania mogą sprawić, że uda nam się dostać stypendium? 

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"

Zapraszamy na miks: Borovski (Vinyl Is Back). Borovski to DJ o kilku pseudonimach, pod którymi kryją się różne gatunki muzyki. Fan analogowego brzmienia. Na scenie od 2006 roku.

22.00-00.00 - "Numer raz na fali"

Wywiad z Sebastianem Fabijanskim - aktorem, raperem, który wydał właśnie kolejny album zatytułowany "Reset". 

00.00-02.00 - "Folk off" - Maciej Szajkowski

Rozmowa z muzykami Składu niearchaicznego – młodego zespołu, który pokazuje, że beskidzka muzyka to ciągle żywy, niezwykle inspirujący twór, który można świadomie rozwijać i wzbogacać, nie zatracając przy tym jej wyjątkowego charakteru.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty "Procesu" Franza Kafki czyta Piotr Bajtlik. 


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Wiatr ma wiele zadań: popycha chmury, rozsiewa nasiona roślin, wpływa na pogodę, ratuje nas przed smogiem i nawet zmienia krajobraz. Ludzie już przed setkami lat nauczyli się wykorzystywać jego energię. Kiedyś obracał ramiona wiatraków, w których mielono mąkę, dziś - energię wiatru wykorzystują do produkcji prądu w elektrowniach wiatrowych. Wiatr uatrakcyjnia również nasz odpoczynek, dzięki niemu możemy na przykład uprawiać surfing czy latać na lotni. W Poranku szukamy wietrznych ciekawostek. 

11.00-12.00 - "Myszka Fela reporterka" - Poznajcie Bruna. Bruno uwielbia czytać książki. Bruno bardzo przywiązuje się do książkowych bohaterów, więc zdecydowanie wybiera kilkutomowe sagi, a nie zamkniętą w jednej książce powieść. Myszce Feli opowie o tym, jak nauczył się czytać i jak to się stało, że czytanie przerodziło się w jego wielkie hobby, bez którego nie wyobraża sobie życia. Zdradzi, na jakiej zasadzie kupuje książki, jak korzystać z biblioteki oraz czy warto pożyczać swoje książki kolegom. Zamieni się również w eksperta weryfikującego tezy na temat tego, co daje ludziom czytanie, oraz poleci swoją ulubioną lekturę.

17.15 - "Bezpieczny Maluch" Wiosna za pasem. Czas zacząć przygotowywać swoje rowery do wiosennych wycieczek. Jakie wyposażenie powinien mieć rower?

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" Płyty winylowe i ich tajemnice. Jak powstają, skąd się wzięły i jakie są bajki dla dzieci na płytach winylowych. Gość: Aleksandar Ćirlić - animator wydarzeń kulturalnych, znawca i miłośnik płyt winylowych.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - 1 temat: Kiedy i jaką metodą rozszerzać dietę niemowlęcia? Odległe konsekwencje zdrowotne błędów w tym zakresie. Gość: Magda Bednarczyk, neurologopeda z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 2 temat: Bezpieczeństwo żywności dedykowanej niemowlętom. Gość: prof. Hanna Mojska, kierownik Zakładu Metabolomiki w Instytucie Żywności i Żywienia.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "Biuro podróży nosorożki Papti. Papti i góra na horyzoncie" Marcina Mortki, czyta Wojciech Słupiński.​


.

12.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Doroty Kozińskiej

Najbliższą audycję autorka poświęci Wariacjom B-dur op. 2 Fryderyka Chopina na temat „La ci darem la mano” z „Don Giovanniego” Mozarta. Opowie także o miłości, jaką polski romantyk darzył sztukę wokalną i operę.

21.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński

W audycji usłyszymy jazzowe aranżacje utworów klasycznych takich jak m.in.: Suita „Peer Gynt” Edwarda Griega, Walc cis-moll oraz wybrane Preludia op. 28 Fryderyka Chopina oraz Humoreska nr 7 op. 101 Antoniego Dworzaka. Wśród wykonawców: Morten Gunnar Larsen, Duke Ellington Band, Art Tatum i Adam Makowicz.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Audycja poświęcona będzie przypomnieniu wybitnej wykonawczyni Beethovena, Elly Ney. Tajemnice niemieckiej pianistki prześledzimy, słuchając nie tylko wizjonerskiego Beethovena, ale i wspaniałego II Koncertu Brahmsa, zarejestrowanego pod batutą Maksa Fiedlera - kapelmistrza, który dyrygował przed obliczem kompozytora jego symfoniami.


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU