Polskie Radio

Tajemniczy lud Ajnów

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 08:10
Mówiono o nich pogardliwie "kosmaci ludzie", ze względu na silne owłosienie ciała. Zdziwienie budził również tatuaż na kobiecych twarzach. Wykonywano go wokół ust, tak by przypominał męski zarost. Ta odmienność była przyczyną wielowiekowej dyskryminacji i dziś potomkowie tej oryginalnej kultury to społeczność zaledwie 20 tysięczna.
Mężczyzna w tradycyjnym stroju plemiennym Ajnów
Mężczyzna w tradycyjnym stroju plemiennym AjnówFoto: Shutterstock/PixHound

Ajnowie są najstarszą, autochtoniczną ludnością Sachalinu i Wysp Japońskich, ale przez stulecia byli uważani w Japonii za obywateli drugiej kategorii. To, co dzisiaj wiadomo o życiu i obyczajach Ajnów  w znacznym  stopniu zawdzięczamy pracom Bronisława Piłsudskiego ( starszego brata Józefa ), który w 1887 r trafił jako zesłaniec na Sachalin za udział w spisku przeciwko carowi. Piłsudski osiedlił się wśród Ajnów, przez wiele lat zbierał materiały etnograficzne na temat tego ludu i przede wszystkim rejestrował, na archaicznych wałkach fonografu Edisona, ich pieśni, obrzędy, rozmowy.

Materialne świadectwa - te związane zarówno z codziennością jak i duchowością kultury Ajnów - można zobaczyć na otwartej właśnie wystawie "Świat Ajnów. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano" prezentowanej w Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie. 

Ekspozycja została wypożyczona z Muzeum Miejskiego w Żorach. Kolekcja powstawała od 2015 roku a  głównymi miejscami zakupu eksponatów były warsztaty rzemieślnicze w Biratori oraz antykwariaty w Sapporo, Tokio i Brukseli.

Gościem audycji będzie dr Lucjan Buchalik - dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach.

Ponadto w audycji:

- Nieznaną wcześniej sieć tuneli o łącznej długości 270 m odkryto pod północnym skrzydłem i tarasem Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Część to najprawdopodobniej konstrukcje z czasów II wojny światowej, ale te przechodzą w pewnym momencie w tunel o średniowiecznej proweniencji. Świadczy o tym łukowe sklepienie i ceglane ściany. 

Do wnętrza tuneli alpiniści dostali się przez głęboki odwiert w stropie konstrukcji. Spenetrowali jednak tylko fragment tuneli, bowiem zawaliska blokują drożność części korytarzy. Czy kryją się tam jakieś niespodzianki? 

Gościem audycji będzie Monika Adamowska z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. 

***

Na "Eurekę" w piątek (12.03) o godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Kobylecka. 

ans

Zobacz więcej na temat: Szczecin
Czytaj także

Szczecin. Setki metrów tuneli odkryto pod Zamkiem Książąt Pomorskich

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 05:40
Ceglany średniowieczny tunel odkryto pod Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie – poinformowała w czwartek dyrektor instytucji. Łączy się on z żelbetonową konstrukcją z czasów III Rzeszy. 
rozwiń zwiń