Polskie Radio

"Nakręceni" i "Stacja Kultura". Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 20:00
O poezji Adama Zagajewskiego, a w Roku Stanisława Lema o filmach, które powstały z inspiracji twórcy "Cyberiady". Przypomnimy też koncert orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyr. Jerzego Maksymiuka.
Orkiestra Sinfonia Varsovia
Orkiestra Sinfonia Varsovia Foto: Grzegorz Śledź/PR2
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez 𝙿𝚘𝚕𝚜𝚔𝚒𝚎 𝚁𝚊𝚍𝚒𝚘 (@polskieradio)

. 

9.00-12.00 "Cztery pory roku" - Sława Bieńczycka

W audycji m.in.: „Zbierz, przechowaj, zjedz” – kompleksowy przewodnik po sezonowej kuchni. Ogrodniczka Joanna Motek opowie o tym, jak uprawiać zioła, pomidory, szczypior i wiele innych roślin, żeby mieć najlepsze zbiory? Jak przechowywać warzywa i owoce, żeby nie straciły niebywałego smaku jesieni, zapachu lata czy wiosennej świeżości? Jak połączyć jakościowo produkty pochodzące z własnego warzywniaka lub od lokalnych dostawców, żeby stworzyć smaczne i proste potrawy? 

21.00-22.00 - "Magazyn Bardzo Filmowy"- Joanna Sławińska 

Rok Stanisława Lema. We wrześniu będzie stulecie urodzin pisarza. 27 marca przypadła 15. rocznica Jego śmieci. W "Magazynie Bardzo Filmowym" opowiemy o fascynujących kulisach powstawania filmów, dawniejszych i najnowszych, opartych na jego twórczości. Usłyszą państwo między innymi o tym, co działo się na planie filmu "Solaris", na którym spotkało się dwóch geniuszy: Stanisław Lem i reżyser Andriej Tarkowski. 

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni. "Saga rodu Forsyte'ów" obejmuje losy kilku pokoleń bogatej mieszczańskiej rodziny.

Historia zaczyna się w 1886 roku w Londynie. Rodzina Forsyte’ów spotyka się na wystawnym przyjęciu w domu starego Jolyona, aby świętować zaręczyny młodej June Forsyte z architektem Filipem Bosinneyem. Wśród zgromadzonych obecny jest Soames Forsyte ze swą piękną żoną Ireną, jego najbardziej cenioną własnością. To spotkanie zapoczątkuje ciąg dramatycznych zdarzeń, które na zawsze podzielą rodzinę.

21.45 - od 29 marca do 18 kwietnia - "Tętniące serce" szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlöf, w interpretacji Włodzimierza Pressa. Nagranie z archiwum PR, rok 1992, emitowane w internecie w ramach projektu "Radiobook".

23.50 - "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki" Joanny Barszcz i Przemysława Barszcza.

logo

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

W audycji powrócimy do twórczości Adama Zagajewskiego. Na niedzielę zaplanowana jest pierwsza część uroczystości pogrzebowych poety - msza w bazylice św. Floriana w Krakowie. Kazanie okolicznościowe wygłosi przyjaciel artysty - ks. Alfred Wierzbicki, mszę koncelebrować będzie ks. Andrzej Luter, wiersze przeczyta Maja Komorowska.

Kiedy będzie możliwe zorganizowanie państwowych uroczystości pogrzebowych, urna z prochami poety zostanie złożona w Panteonie Narodowym. W Poranku Dwójki wraz z Iwoną Smolką - dziennikarką Polskiego Radia, pisarką, krytykiem literackim opowiemy dziełach, którym Adam Zagajewski nadał życie i poprzez które poeta z nami pozostanie. 

Początek rozmowy o godz. 9.30.

W audycji porozmawiamy też o II Międzynarodowym Festiwalu Filmowym o Totalitaryzmach "Echa Katynia". Celem organizatorów tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni, w której będziemy rozważać i przeżywać zagadnienie totalitaryzmu w wielu aspektach. Uczulać na mechanizmy przemocy i dyskryminacji.  

Szczegóły w rozmowie z Karolem Litwinem - kierownikiem Biura Edukacji Narodowej IPN. Godz. 8.30.

Ponadto w audycji dr Patryk Kencki przypomni spektakl "Burza" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego z Zygmuntem Malanowiczem w roli Alonzo. Zaprosimy też na koncert Najlepszych Dyplomantów Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.

10.00 – 11.00 – Znacie to posłuchajcie: Antoni Szałowski Uwertura na orkiestrę symfoniczną, wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk; Wojciech Kilar Kościelec 1909 – poemat symfoniczny, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Jerzy Maksymiuk

10.00 – 13.00 – Kanon Dwójki – prowadzi Marcin Majchrowski

11.10 – 12.00 – Johannes Brahms I Symfonia c-moll op. 68, wyk. NFM Filharmonia Wrocławska, dyr. Giancarlo Guerrero

12.05 – 12.45 – Roman Statkowski Maria – opera w trzech aktach (fragmenty), wyk. Wioletta Chodowicz – sopran, Dariusz Pietrzykowski – tenor, Artur Ruciński – baryton, Wojtek Gierlach – bas, Krzysztof Kur – tenor, Chór Polskiego Radia, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Katyń w radiowych archiwach.

13.00 – 15.00 – Koncerty w porze lunchu – prowadzi Joanna Grotkowska

Wigmore Hall (Londyn, 6.10.2020) Franz Schubert O Quell, was strömst du rasch und wild D. 874, Der Jüngling am Bache D. 30, Im Frühling D. 882, An mein Herz D.860, Nachtstück D. 672, Der Musensohn D. 764, Am Flusse D. 766, Nähe des Geliebten D. 162, Wandrers Nachtlied D. 224, Ganymed D. 544, Liebhaber in allen Gestalten D. 558, wyk: Robin Tritschler, tenor, Graham Johnson, fortepian.

Wigmore Hall (Londyn, 5.10.2020) Robert Schumann Motyle op. 2, Johannes Brahms Cztery utwory na fortepian op. 119, Franz Liszt Sposalizio, Lata pielgrzymki. Rok drugi – Włochy S. 161, Fryderyk Chopin Mazurek a-moll op 59 nr 1, Mazurek cis-moll op. 63 nr 3, Ballada As-dur op. 47, wyk: Llyr Williams, fortepian

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla, wyd. Beata Stylińska

Gdzieś na krańcu czasu znajduje się Miasto. Miasto, w którym metafizyka przeplata się z groteską, a prawa fizyki oraz biologii zdają się być zupełnie inne. Miasto, w którym żyją Człowiek o Dziwnym Spojrzeniu, archanioł Rivanol, Śpiewacze, golem Zygmunt i wiele innych, równie dziwacznych istot. Miasto, w którym rozgrywa się akcja Fastnachtspiela.

Twórcą tego komiksu jest Marek Turek, jeden z najbardziej oryginalnych polskich artystów komiksowych. Fastnachtspiel to jego największe dzieło – 340 stron wypełnionych niepokojem, lękiem, subtelną grozą, kafkowskim nastrojem i surrealizmem, a wszystko to wyrażone za pomocą pełnych ekspresji, czarno-białych rysunków. Marek Turek będzie gościem Wybieram Dwójkę o 16.30.

Ponadto w audycji porozmawiamy o nowych książkach z cyklu Wschodni Express Warsztatów Kultury o książce Frida Kahlo: artystka, rewolucjonistka, feministka i zapowiemy występ tria, które tworzą saksofonista - Radek Nowicki, kontrabasista - Andrzej Święs i perkusista Sebastian Frankiewicz. Panowie w marcu wydali długo wyczekiwany nowy album. Premierowy repertuar wybrzmi w piątek wprost ze Studia S3 Polskiego Radia.

19.00 – 22.00 – Filharmonia Dwójki – prowadzi Magdalena Łoś

BBC Scottish Symphony Orchestra, dyr. Jerzy Maksymiuk (Poznań, Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza 24.09.1985)
Siergiej Rachmaninow III Koncert fortepianowy d-moll op.30, John Ogdon – fortepian
BBC Scottish Symphony Orchestra, dyr. Jerzy Maksymiuk 28. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień 1985 (Filharmonia Narodowa 27.09.1985)
Martin Dalby Nozze di primavera; Lyell Creswell Speak for us, great sea


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Genki Kawamura "A gdyby tak ze świata zniknęły koty?", czyta Piotr Bajtlik.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc. 13.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tomasz Łubieński "Norwid wraca do Paryża", odc. 7.


logo

00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański

02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / nowa fala - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański, Michał Migała, Łukasz Szwed 

W audycji m.in.:

7:20 - tektura towarem deficytowym cz. 1 – firmy kurierskie narzekają na braki kartonowych pudełek, w których mogą przewozić paczki. Okazuje się, że pandemia doprowadziła do tego, że tektura stała się towarem deficytowym. To dlatego, że w tym trudnym czasie, wysyłamy więcej paczek, zamawiamy „diety pudełkowe”, etc. Zajrzymy do skupu makulatury, żeby sprawdzić, czy można się „dorobić” na sprzedaży tego deficytowego ostatnio materiału. Zapytamy firmy kurierskie czy faktycznie mają problem z pozyskaniem kartonowych pudełek. Sprawdzimy czym można by zastąpić tekturę;

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gość: Krzysztof Gawkowski Lewica (Wiosna);

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Sylwia Zadrożna 

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Marek Wiernik 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in.:

11.30 Niezła historia – dr hab. Tomasz Gajownik, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (cykl historyczny)

1979 - Edward Bernard Raczyński objął urząd prezydenta RP na uchodźstwie. Kim był Edward Raczyński? Czym jest urząd prezydenta na uchodźstwie? Czym była Rada Trzech?

15.00-17.45 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar  

W audycji m.in.:

16:15 Nowe stawki mandatów będą obowiązywać od soboty. Karane będzie brak opieki nad psem na spacerze, bałagan na własnej posesji czy brak informacji w kiosku o szkodliwości palenia. Co jeszcze trafiło na listę wykroczeń i jakie kary grożą za nieprzestrzeganie nowego prawa?

16:40 Jak samorządy radzą sobie w praktyce ze szczepieniami mieszkańców? – organizacja nowych punktów szczepień; 

16:50 Śnieg i szron zastały w gniazdach pierwsze bociany, które dotarły do Wielkopolski. Aura w tym roku nie jest dla nich łaskawa, ale zawsze mogą liczyć na pomoc ludzi. I bociany same potrafią się o pomoc upomnieć – przychodzą nawet do domów i dosłownie pukają do drzwi;

17:45 Reportaż "Poeta jasny" - Jakub Tarka

Teatr Polskiego Radia przygotował wyjątkowe słuchowisko (emisja 11.04) złożone z utworów Adama Zagajewskiego w mistrzowskich wykonaniach. Wiersze interpretują m.in. Danuta Stenka, Olgierd Łukaszewicz, Adam Ferency. Jaki obraz poety wyłania się z jego dzieł?

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką" 

19.00-20.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko

20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

21.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina

„Indie - zapomniany miliard”. O współczesnych Indiach, ich rozwoju politycznym i gospodarczym, konfliktach, problemach i miejscu w Azji.

Gość: Patryk Kugiel

23.00-00.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

20.06 - "Szkiełko i oko" - Dorota Kania

3 kwietnia 1940 r. NKWD uruchomiło "likwidację" obozu w Kozielsku, a w kolejnych dniach obozów w Ostaszkowie i Starobielsku. Tak 81 lat temu rozpoczęło się jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Polski. Symboliczną datą Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest 13 kwietnia.​ Przy tej okazji gościem Polskiego Radia 24 będzie historyk prof. Tadeusz Wolsza.

22.06 - "Nakręceni - magazyn premier filmowych" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Adamski 

"Wąż", "Wonder woman 1984" i "Fargo". To filmowe i serialowe propozycje, które zrecenzujemy w audycji poświęconej nie tylko kinowym premierom, ale także najważniejszym produkcjom sygnowanym przez popularne portale filmowe.​​

W "Tonacji Trójki" po godzinie 18.05 – Aleksandra Kaczkowska przedstawi muzyczne wspomnienie Krzysztofa Krawczyka.


logo

6.00-9.00 – "Pierwsze słyszę" – Kamil Jasieński

273 studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zgłosiło się do pracy przy zwalczaniu epidemii. O taką pomoc zaapelowało Minister Zdrowia, w związku z coraz poważniejszą sytuacją epidemiologiczną. Czy studenci z innych miast też będą pomagali?          

10.00-12.00 – "Stacja Kultura" – Kasia Dydo                            

W cyklu „Historia jednego zdjęcia” fotografia Margaret Hamilton, bez której misje księżycowe byłyby niemożliwe. Gdy miała 24 lata, z dyplomem matematyki w kieszeni zdobyła posadę programistki w Massachusetts Institute of Technology.

14.00-15.00 - "Dajesz Radę" – Ania Hardej

Polska język... trudna język! Ortografia, przypadki, wyjątki - z tym zmagają się obcokrajowcy uczący się polskiego. Jak sobie z tym radzą? Czy pomagają im w tym filmy, książki, a może piosenki? Czy istnieje patent na opanowanie naszego języka?

17.00-19.00 - "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem" – Kuba Marcinowicz

OMG, czyli omawiamy mowę geeka - nierealistyczny ideał męskiego piękna ma w internecie imię. Wyraźnie zarysowana szczęka i minimum 180 cm wzrostu to podstawowe cechy Chada. Po czym jeszcze można go poznać? Czy kobiety są zainteresowane wyłącznie Chadami?

22.00-00.00 - "TŁUSTY Czwartek" – Vito Bambino

Tym razem wybierzemy się do lat 70. - Scott McKenzie wytłumaczy, dlaczego warto nosić wianek w San Francisco. Skoro powoli robi się cieplej, to skojarzenie z Kalifornią jest najbardziej zasadne - o czym przekona nas brytyjska grupa Jungle, a także ścieżka dźwiękowa z serialu 'The O.C'.


logo


15.30 - "Jak będę duży/ Jak będę duża" - zostanę leśniczym. Leśniczy to strażnik lasu i zwierząt w nim mieszkających, na czym polega to zadanie i co trzeba zrobić aby je pełnić? O zawodzie leśniczego opowie Rafał Mosiołek.

17.15 - "Zbieraj z klasą" - Porównanie poczynań ekologicznych, państw na całym świecie - który kraj jest najbardziej ekologiczny i jakie rozwiązania wprowadził, a który radzi sobie z tym najgorzej i gdzie w tym wszystkim jest Polska?

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Morsowanie i jego zasady. Kto może korzystać z kąpieli w zimnej wodzie, jak się do takiej kąpieli przygotować, jakie są z niej korzyści dla zdrowia?​ Gość: Renata Demiańczuk - pedagog, uczestniczka maratonów, entuzjastka morsowania.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - 1 temat: 14 kwietnia ruszają podcasty Idy Nowakowskiej. Dzisiaj opowie nam, czego możemy się po nich spodziewać, jakie tematy będzie poruszać i jak się czuje sama będąc już w końcówce swojej ciąży.

2 temat: Czy na balkonie można stworzyć ogród? Czy można sprawić, aby na niewielkiej przestrzeni uprawiać warzywa i kwiaty, ku uciesze Małych i Dużych. Gość: Wojciech Wardecki - ogrodnik, bloger.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Papiernik. Targowisko opowieści” Rocha Urbaniaka.​

.

13.00 - Śpiewnik chopinowski Doroty Kozińskiej

Dorota Kozińska przedstawi liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni Pierścień Chopina do tekstu Stefana Witwickiego. Utwór zabrzmi w kilku najtrafniejszych interpretacjach, m.in. Elżbiety Szmytki, Olgi Pasiecznik, Dorothee Mields, Iwony Sobotki czy Andrzeja Bachledy. Całość uzupełni transkrypcja pieśni autorstwa Franciszka Liszta.

18.00 - Chopin osobisty Róży Światczyńskiej

Róża Światczyńska zaprezentuje dwa koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina. Koncert e-moll op. 11 usłyszymy w interpretacji Marthy Argerich z towarzyszeniem London Symphony Orchestra pod dyrekcją Claudia Abbado, natomiast trzecia część z Koncertu f-moll op. 21 zabrzmi w wykonaniu Iva Pogorelicha z towarzyszeniem Chicago Symphony Orchestra, podobnie pod batutą włoskiego dyrygenta.

22.00 - Audycja specjalna - ICMA Jakuba Puchalskiego 

Będąc jedyną polską redakcją zaangażowaną w prace International Classical Music Awards, postanowiliśmy przybliżyć Państwu pewne odkrycia nagraniowe, jakie przy okazji ubiegłorocznej edycji poczynił nasz juror, Jakub Puchalski. Chcemy zwrócić uwagę nie tylko na pojedyncze płyty, które wygrały w poszczególnych kategoriach, ale i na te, które miały odrobinę mniej szczęścia – uzyskały jednak nominację ICMA. Druga z cyklu sześciu audycji specjalnych, w których zaprezentujemy kilka szczególnie intrygujących tytułów.


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU