Polskie Radio

Historia, koncerty i słuchowiska. Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 20:00
Jak udawało się Rosjanom przez pół wieku podtrzymywać kłamstwo katyńskie? W "Wieczorze ze słuchowiskiem" - "Raport" na podstawie zeznań Ferdynanda Goetla i Józefa Mackiewicza. Wspominamy 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej i jej ofiary. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Alexander Kobelyatskiy

logo

11.00-12.00 - Audycja specjalna - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Jedenasta rocznica katastrofy smoleńskiej to dobry moment, by przypomnieć sylwetki ofiar tej tragedii, ale i postawić pytania o to, jak wpłynęła ona na Polskę, polską politykę i społeczeństwo. Co zmieniła? Czy była momentem przełomu moralnego? Wreszcie czy wciąż pojawiające się pytania o jej przyczyny zostaną ostatecznie wyjaśnione? M.in. o tym porozmawiają: wicepremier Jacek Sasin​, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, prof. Aleksander Głogowski - politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, gen. pilot Dariusz Wroński - ekspert ds. lotnictwa.


Pożegnanie Krzysztofa Krawczyka. W dniu pogrzebu Artysty Jego twórczości poświęcone będą audycje:

12.00 - "Sobota z Jedynką" - zaprasza Paweł Sztompke

16.00-18.00 - "Przebojowa dekada" - zaprasza Iza Żukowska 

20.00-21.00 - "Muzyczny wehikuł czasu" - zaprasza Dariusz Michalski

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni.

"Saga rodu Forsyte'ów" obejmuje losy kilku pokoleń bogatej mieszczańskiej rodziny. Historia zaczyna się w 1886 roku w Londynie. Rodzina Forsyte’ów spotyka się na wystawnym przyjęciu w domu starego Jolyona, aby świętować zaręczyny młodej June Forsyte z architektem Filipem Bosinneyem. Wśród zgromadzonych obecny jest Soames Forsyte ze swą piękną żoną Ireną, jego najbardziej cenioną własnością. To spotkanie zapoczątkuje ciąg dramatycznych zdarzeń, które na zawsze podzielą rodzinę.

20.45 - od 29 marca do 18 kwietnia - "Tętniące serce" szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlöf, w interpretacji Włodzimierza Pressa. Nagranie z archiwum PR, rok 1992, emitowane w internecie w ramach projektu "Radiobook".

23.50 - od 6 do 17 kwietnia - "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki" Joanny Barszcz i Przemysława Barszcza, FRONDA PL. 


logo


10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" - prowadzi Waldemar Malicki

12.00-13.00 - "Mazurek słucha" / prof. Marek Cichocki - prowadzi Robert Mazurek

15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Katyń - prowadzą Jakub Kukla i Andrzej Zieliński

19.00-19.30 - "Domówka z Dwójką" / Stefan Wesołowski

19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - „Raport” – na podstawie zeznań Ferdynanda Goetla i Józefa Mackiewicza

Prod. 2006, reżyseria Waldemar Modestowicz, adaptacja tekstu i opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko, realizacja akustyczna Tomasz Perkowski, wyd. Małgorzata Szymankiewicz

Obsada: Adam Ferency, Mariusz Benoit, Andrzej Blumenfeld, Piotr Bajor

20.00-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Marcin Majchrowski

Giuseppe Verdi Otello - opera w czterech aktach (Barcelona, 27.03.2021), wyk. Gregory Kunde - tenor (Otello), Carlos Álvarez - baryton (Iago), Airam Hernández - tenor (Cassio), Francisco Vas - tenor (Roderigo), Felipe Bou - bas (Lodovico), Fernando Latorre - bas (Montano), Krassimira Stoyanova - sopran (Desdemona), Mireia Pintó - mezzosopran (Emilia), Chór i Orkiestra Gran Teatre del Liceu, dyr. Gustavo Dudamel

23.00-00.00 - "Rachunek myśli" / Przebaczenie - aud. Michała Nowaka


logo

"Śniadania w Trójce" na Facebooku Trójki, na kanale YouTube Polskiego Radia oraz na trojka.polskieradio.pl

00.00-04.00 - "Set DJ-ski w Trójce" - Norbert Borzym

04.00-06.00 - "Trójka budzi / jazz’n’bass" - Michał Grabkowski 

06.00-08.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan 

8.00-9.00 audycja specjalna – LOT 154M

Gość specjalny: prof. Janusz Odziemkowski, historyk, były kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Gośćmi audycji: Radosław Fogiel, Prawo i Sprawiedliwość, Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Kowal, Koalicja Obywatelska, Marek Sawicki, Polskie Stronnictwo Ludowe.

10.00-11.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski 

Miłosierdzie - w Polsce mocne słowo i raczej religijne.

W Ameryce Południowej MIŁOSIERDZIE jest słowem codziennym - jak "chleb", "klamka" lub "drzwi" i o tym będzie ta audycja.

11.00-12.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki 

Gość: Tomasz Karolak, aktor, twórca teatru Imka

W tygodniu gościem audycji będzie aktor serialowy (znany z m.in. Rodzinki.pl czy 39,5) oraz aktor teatralny Tomasz Karolak.  Z aktorem porozmawiamy o początkach jego kariery aktorskiej, o tym jak wygląda różnica między grą w serialu, a gry na deskach teatralnych oraz o sytuacji teatru w Polsce.

12.00-13.00 - "Trójka żąda debiutów" - Tomasz Żąda

13.00-14.00 - "Program kulinarny - Gorąca płyta" - Adriana Marczewska 

Tematem audycji będą trufle. Rzadko wykorzystywany w polskiej kuchni grzyb. Prowadząca rozmawia z importerami trufli z Włoch. Będzie o rodzajach tego przysmaku, cenie i wykorzystaniu w kuchni.

14.00-15.00 - "Świat i ludzie" - Michał Żakowski 

W audycji „Świat i ludzie” trzy różne wydarzenia mijającego tygodnia:

- Przemysław Biskup o śmierci księcia Filipa, jak to wpłynie na sukcesję korony brytyjskiej?

- ciąg dalszy wydarzeń w Birmie; jak mocno wojskowy zamach stanu oddziałuje na to państwo i jego sytuację - naszym gościem będzie dr Michał Lubina z Uniwersytetu Jagiellońskiego;

- minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau  odwiedził Kijów. Czemu jedynie Polska wspiera w tych „gorących dniach” Ukrainie tak mocnym gestem? Naszym gościem będzie Maciej Zaniewicz z PISM;

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska 

W… jak wiosna

Każdy na nią czeka – choć bywa kapryśna i niepunktualna. Potrafi być też nieprzyjemna, trzymać na dystans chłodem, by nagle zwodzić gorącymi pocałunkami. Jak ta tegoroczna. Wiosna – pora roku, która najczęściej staje się motywem muzycznym i tematem piosenek. Ale mało która przeszła do historii w aurze skandalu – jak ta, której nadał muzyczny kształt Igor Strawński, zaś wprawił ją w ruch (sceniczny) Wacław Niżyński.

W tym roku wiośnie towarzyszy inny nastrój… Ale liczymy, że gdy już na dobre zagości, okaże się nam pomocna.

16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński 

17.00-20.00 - "Nie tylko gitary" - Michał Kirmuć (w zast. Piotra Barona)

19.00 – 20.00 Koncert – Jan Ptaszyn Wróblewski z okazji 85 urodzin;

20.00-23.00 - "W rytmie na trzy" - Karol Gnat

23.00-00.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski 


logo


08.06 - "Polki" - zapraszają Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta

Cotygodniowa rozmowa przedstawiająca życiorysy najbardziej zasłużonych Polek, które swoją działalnością społeczną, polityczną i kulturalną przyczyniły się do umacniania polskiej państwowości. Bohaterką najnowszej odsłony audycji będzie postać Katarzyny Piskorskiej, rzeźbiarki, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

08.45 - "Cafe armia" - zaprasza Agnieszka Drążkiewicz

Powstaną dwa nowe pułki w 18 Dywizji Zmechanizowanej, nazywanej Żelazną Dywizją. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wręczył nominacje dwóm pułkownikom, którzy będą formować nowe jednostki.​ O tworzeniu się 18 Dywizji Zmechanizowanej​ i jej znaczeniu dla bezpieczeństwa naszego kraju, będzie mówił w Polskim Radiu 24 jej dowódca gen Jarosław Gromadziński.


logo

13.00-14.00 - "Podcasty w Czwórce" - Piotr Firan

Fragmenty najciekawszych podcastów tygodnia: z kategorii Odjechani pt. "Przeszłość kryje się pod wodą", w którym Martyna Matwiejuk zabiera nas do najchętniej odwiedzanego muzeum morskiego na świecie, czyli sztokholmskiego Vasamuseet.

Druga propozycja to Strefa Gamingu, Łukasz Chmiel i "Moralne dylematy w grach", czyli emocjonalny egzamin. Jeżeli znacie "Wiedźmina" albo "The Last of Us" zapewne wiecie, czym są wybory moralne w grach. Będzie też coś o współpracy psa i człowieka: Animalsi, gdzie Kacper Kowalczyk w podcaście "Psie oczy niewidomych" zajmuje się psami przewodnikami. Wszystkie podcasty Czwórki są w każdej chwili dostępne na platformie podcasty.polskieradio.pl.

14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - Anna Hardej

11 kwietnia 1943 roku niemiecka Agencja Transocean poinformowała o odkryciu "masowego grobu ze zwłokami 3000 oficerów polskich". Odpowiedzialność za mord Rosjanie zrzucili na Niemców. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku Michaił Gorbaczow oficjalnie przyznał, że zbrodnię katyńską popełnili sowieci. Jak udawało się Rosjanom przez pół wieku podtrzymywać kłamstwo katyńskie? Jakie były jego konsekwencje?

O tym porozmawiamy z dr. Michałem Korkuciem.

15.00-16.00 - "Klucz kulturowy" - Justyna Majchrzak

Zbudowany na symetrycznym planie, z dachem naczółkowym, z przeszklonym gankiem i jasną werandą… Bardzo często postawiony na wzgórzu, w otoczeniu drzew, z fasadą tak ukierunkowaną, żeby od kwietnia do września słońce oświetlało wszystkie ściany domu. Dwór polski - jego cechy charakterystyczne, znaczenie i tradycje, które do dziś odnajdujemy w projektach powstających domów - o tym porozmawiamy w Kluczu kulturowym.  

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

La bistecca alla fiorentina to befsztyk wołowy z kością serwowany we Florencji. Przygotowywany jest z dojrzałego, sezonowanego przynajmniej przez 2 tygodnie, wołowego mięsa, odpowiednio tłustego. Jak przygotować taki idealny stek? Ile powinien ważyć i jak gruby powinien być?

00.00-02.00 - "Basstion" - Marcin Hubert "Harper"

Francuz Dibby i jego mocno beatowa i zbasowana selekcja wypełniona takimi brzmieniami jak breakbeat, rave, UKG i jungle. Dla równowagi i relaksu zabrzmi za to atmosferyczno-jazzująca muzyka drum & bass z drugiej połowy lat 90. 

logo

10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - Biegi terenowe na orientację, gość: Julia Mianowska - Ursynowsko-Natolińskie Towarzystwo Sportowe.

12.00-13.00 - "Bajkowy ogród" - W wiosenny dzień będziemy pielić w ogrodzie a konkretnie w warzywniakach. Zajrzymy również do kompostownika. Będziemy się zachwycać przekomponowaną ziemią. Opowiemy o kompostowaniu, o tym, że każdy kompostować może choćby na balkonie.

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Z okazji Dnia Radia, który obchodzimy 11 kwietnia, opowiemy o historii fonografii. Historia fonografii ma swój początek w XIII wieku, kiedy to zakonnik Alber Magnus skonstruował mówiącą maszynę, która miała śmiertelnie przestraszyć św. Tomasza z Akwinu. Oficjalnie jednak za datę pierwszego zarejestrowanego dźwięku uznaje się przełom 1877/78 roku.

Cuda tego dokonał sławny wynalazca - znany nam głównie z wynalezienia żarówki - Thomas Edison. Mniej więcej w tym samym czasie, podobnych odkryć dokonał francuz Charles Cros, który jednak nie podszedł do sprawy tak poważnie, a więc cała chwała spłynęła na jego konkurenta.

Więcej ciekawostek opowie dr Jan Amos Jelinek.

Dla rodziców:

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - W audycji w ramach Pół Pięknej Płyty 4 albumy winylowe i sylwetki artystów. Będzie Korba, zespół rockowy założony w 1985 roku w Gdańsku, powstały na bazie zespołu Cytrus. Formacja brała udział między innymi w Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1987 roku.

W tym samym roku została wydana pierwsza winylowa płyta zespołu (także na kasecie) - "Motywacje". Za teksty odpowiadał Bogdan Olewicz, za muzykę zaś Andrzej Kaźmierczak, Kazimierz Barlasz i Marian Narkowicz. Będzie także debiutancki LP zespołu Klincz "Gorączka" z 1984 roku. Uzupełnieniem stanie się klasyczny krążek Motorhead "Ace Of Spades", wydany 8 listopada 1980 roku.

Druga godzina należeć będzie do Glenna Medeirosa, który pochodzi z wyspy Kauai na Hawajach. Młody wokalista podbił świat swoim debiutanckim singlem z 1986 roku "Nothing Gonna Change My Love For You". Piosenka znalazła się na pierwszej płycie Glenna, zatytułowanej "Glenn Medeiros" a wydanej rok później. Strony A z ww. przebojem wysłuchamy w ramach Pół Pięknej Płyty. I dowiemy się, czym Glenn zajmuje się obecnie. I jeszcze Thompson Twins i ich czwarta płyta zatytułowana "Into The Gap" wydana 17 lutego 1984 roku.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

18.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Kajtuś Czarodziej", na podstawie książki Janusza Korczaka. Słuchowisko TPR z 1993 r. w adaptacji Hanny Bielawskiej. Reżyseria - Janusz Kukuła. Wystąpili m.in. Witold Wysota, Danuta Stenka, Eugeniusz Robaczewski, Dominika Ostałowska, Joanna Jędryka, Marek Pawłowski, Wiesław Machowski, ​Teresa Lipowska, Janusz Bukowski.


.

10.00 - "Chopin. Konteksty, kontrasty, konfrontacje" - Maciej Grzybowski

W audycji Walce op. 69 i op. 70 Chopina w interpretacji Claudio Arraua oraz Koncert fortepianowy f-moll op. 21 w wykonaniu Alfreda Cortota.

17.00 - "Chopin. Odloty-przyloty" - Krzysztof Teodorowicz

Posłuchamy m.in. opracowań utworów Chopina autorstwa Lorenzo Coppoli oraz Ballady op. 18 Juliusza Zarębskiego.

22.00 - ICMA - audycja specjalna - Jakub Puchalski

Będąc jedyną polską redakcją zaangażowaną w prace International Classical Music Awards, postanowiliśmy przybliżyć Państwu pewne odkrycia nagraniowe, jakie przy okazji ubiegłorocznej edycji poczynił nasz juror, Jakub Puchalski. Chcemy zwrócić uwagę nie tylko na pojedyncze płyty, które wygrały w poszczególnych kategoriach, ale i na te, które miały odrobinę mniej szczęścia - uzyskały jednak nominację ICMA. Czwarta z cyklu sześciu audycji specjalnych, w których prezentujemy kilka szczególnie intrygujących tytułów.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU