Polskie Radio

Odkrycia, wystawy i akcje społeczne. Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 20:45
Ostatni tydzień zgłoszeń do Plebiscytu Czwórki NIEPRZECIĘTNI 2021. Szukamy ludzi mających niebanalne pasje. W "Eurece" powiemy z kolei o osiągnięciu polskich uczonych, którzy rozpracowali strukturę enzymów koronawirusa SARS-CoV-2.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ beccarra
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez 𝙿𝚘𝚕𝚜𝚔𝚒𝚎 𝚁𝚊𝚍𝚒𝚘 (@polskieradio)

logo


19.30-20.00 - "Eureka" / Wieczór odkrywców / Ludzie Nauki - Nauka w walce z koronawirusem - zaprasza Krzysztof Michalski

W audycji porozmawiamy o głośnym osiągnięciu polskich uczonych z Politechniki Wrocławskiej, którzy rozpracowali i opisali strukturę enzymów koronawirusa SARS-CoV-2, które są kluczowe dla ich funkcjonowania i znaleźli substancje, które hamują ich działanie. Publikacje temu poświęcone ukazały się w prestiżowych magazynach naukowych "Science Advances" i "Nature Chemical Biology". Osiągnięcia polskich uczonych to punkt wyjścia do stworzenia leku, który powstrzyma namnażanie się wirusa odpowiedzialnego za COVID-19. Przeprowadzono już testy ze związkami opracowanymi przez uczonych z Wrocławia, które dały bardzo dobre wyniki. Rezultatem badań może być także opracowanie superszybkiego testu diagnostycznego do wykrywania koronawirusa. Gościem programu będzie profesor Marcin Drąg kierownik Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, szef zespołu, który dokonał tych odkryć - laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2019. 

21.00-22.00 - "Historia żywa" / Jan III Sobieski i Marysieńka - zapraszają prof. Andrzej Nowak i Dorota Truszczak

Na obrazie uświetnił go jego imiennik Jan Matejko. Ma swoje pomniki sławiące jego czyny. Był jednym z najwybitniejszych polskich wodzów i władców. Pogromcą Turków pod Wiedniem i obrońcą świata chrześcijańskiego. Lwem Lechistanu. Jan III Sobieski, który zasłynął także z dużej wartości literackiej Listami do Marysieńki, swojej żony. Jan III Sobieski oraz Maria Kazimiera, arystokratka francuska, nazywana Marysieńką - będą bohaterami audycji.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni.

"Saga rodu Forsyte'ów" obejmuje losy kilku pokoleń bogatej mieszczańskiej rodziny. Historia zaczyna się w 1886 roku w Londynie. Rodzina Forsyte’ów spotyka się na wystawnym przyjęciu w domu starego Jolyona, aby świętować zaręczyny młodej June Forsyte z architektem Filipem Bosinneyem. Wśród zgromadzonych obecny jest Soames Forsyte ze swą piękną żoną Ireną, jego najbardziej cenioną własnością. To spotkanie zapoczątkuje ciąg dramatycznych zdarzeń, które na zawsze podzielą rodzinę.

21.45 - od 29 marca do 18 kwietnia - "Tętniące serce" szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlöf, w interpretacji Włodzimierza Pressa. Nagranie z archiwum PR, rok 1992, emitowane w internecie w ramach projektu "Radiobook".

23.50 - od 6 do 17 kwietnia - "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki" Joanny Barszcz i Przemysława Barszcza, FRONDA PL. 

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

Gościem Poranka Dwójki będzie dyrektor Sinfonii Varsovii -  Janusz Marynowski. Podsumujemy 37 lat działalności orkiestry, ​najważniejsze wydarzenia ostatnich lat, porozmawiamy o powstającej inwestycji Sinfonia Varsovia Center oraz o wpływie ograniczeń związanych z pandemią na funkcjonowanie zespołu.  Ponadto w audycji posłuchamy, jak współpracę z Jerzym Grzegorzewskim wspomina Jan Englert. Sięgniemy też  po najnowszą pracę prof. Ireny Poniatowskiej - "Chopin w poezji". 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Bach Nostalghia, wyk. Francesco Piemontesi - fortepian

11.10-12.00 - Carl Maria von Weber Koncert fortepianowy Es-dur nr 2 op. 32 J. 155, wyk. Ronald Brautigam - fortepian, Kölner Akademie, dyr. Michael Alexander Willens

12.05-12.45 - Henryk Wieniawski Kujawiak a-moll, wyk. Krzysztof Jakowicz - skrzypce, Joanna Bocheńska - fortepian; Henryk Wieniawski Koncert skrzypcowy nr 2 d-moll op 22, wyk. Bartłomiej Nizioł - skrzypce, Sinfonia Varsovia, dyr. Grzegorz Nowak

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Anna Przedpełska-Trzeciakowska

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem będzie Barbara Orlicz-Szczypuła - nowa prezes Krakowskiej Fundacji Filmowej. Spotkamy się także z czeskim pisarzem i publicystą - Jirim Kamenem, który właśnie wydał tom opowiadań "Świece w pogańskim gaju", zapowiemy II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie i odwiedzimy wystawę Krystyny Głowniak dostępną w siedzibie Radia Lublin. W cyklu "Literackie witaminy" - prof. Bogusław Dopart.  

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Rzeczypospolite - aud. prof. Antoniego Dudka

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Leopold Tyrmand "Cywilizacja komunizmu", czyta Krzysztof Kwiatkowski.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc. 15.


logo

00.00-02.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski

02.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi / synth pop" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

Kto powinien dostać honoraria oraz tantiemy za stworzone przez sztuczną inteligencję dzieło muzyczne lub obraz?

Miliarder Elon Musk zaprezentował małpę z chipem w mózgu. Wszczepienie urządzenia pozwala zwierzęciu na obsługę komputera bez użycia rąk. Jak działa innowacyjny chip?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem będzie: : Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Marcin Jagiełowicz 

Gość: Dawid Piekarz z Instytutu Staszica

Tematy: co dalej ze sporem handlowym Unia-USA? 

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Mateusz Tomaszuk

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

O najcenniejszym komiksie świata. 8 kwietnia za kwotę 3,25 mln dolarów sprzedany został jeden z około 100 zachowanych egzemplarzy komiksu z 1938 roku, w którym po raz pierwszy pojawiła się postać Supermana.

Niezła historia –  dr hab. Tomasz Gajownik, Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie 

Jurij Gagarin odbył na statku Wostok 1 pierwszy w historii lot w przestrzeni kosmicznej dokonując jednokrotnego okrążenia Ziemi. w ciągu 1 godziny i 48 minut. Czym był ten wyczyn? Jakie miał znaczenie? Co na to Amerykanie? Kim dla ZSRR był Gagarin?

Trójkowy Felieton Kulturalny - Katarzyna Cygler

Fajny Film - Ryszard Jaźwiński rozmawia z Kazimierzem Suwałą - dyrektorem Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage

Premiera krótkometrażowego filmu o C. K. Norwidzie w reżyserii braci Quay (facebook, youtube Instytutu Książki godz. 19.00). Rok 2021 jest Rokiem Norwida -  200 rocznica jego urodzin. Jaki obraz pisarza i artysty zobaczymy w produkcji?

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

Medyczny komentarz do bieżącej sytuacji epidemicznej. Pytania od słuchaczy dotyczące profilaktyki i obostrzeń. Gość: dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych i wykładowca Uczelni Łazarskiego.

Powstał ranking bezpieczeństwa w ruchu drogowym, który pokazuje te miasta, w których zdarza się najmniej kolizji i wypadków. O zdarzenie na drodze najłatwiej w Rudzie Śląskiej, a najlepiej jest w Ostrowcu Świętokrzyskim i Gnieźnie. Co o tym decyduje? Czy wielkość miasta ma tu znaczenie?

 18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Akordy alterowane" - Archie Shevsky (Konrad Biliński) 

20.00-21.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz

21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.

 

logo


22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman

W audycji o życiu i twórczości Krzysztofa Klenczona. Gośćmi będą: siostra artysty Hanna Klenczon oraz jego brat stryjeczny - Jerzy Klenczon.         


logo

Płyta tygodnia - Oxford Drama "What’s The Deal With Time"

Po dwóch świetnie przyjętych płytach - "In Awe" z 2015 i "Songs" z 2018 roku - przyszła pora na napisanie kolejnego rozdziału w historii wrocławskiej formacji. Trzeci długogrający album w dorobku Oxford Drama nosi tytuł "What’s The Deal With Time?". Płyta do zdobycia codziennie w "Muzycznym Lunchu" między godz. 13.00 a 14.00.

14.00-15.00 - "Dajesz Radę" - Kacper Kowalczyk

"Spring Alive - na skrzydłach wiosny" - to ogólnoeuropejska akcja, która na terenie Polski jest koordynowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Na czym polega ta akcja? Obserwacje których ptaków każdy może zgłosić na specjalnie przygotowanej stronie springalive.net?

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - Jerzy Przeździecki

Zamiast kolejnych fascynujących opowieści o dźwiękach, gatunkach i ich historii, tym razem przemówi sama muzyka - starannie do programu przez autora wyselekcjonowana. Spodziewajcie się elektroniki najwyższej próby.

20.00-21.30 - "Strefa Prywatna" - Weronika Puszkar

Rozpoczął się ostatni tydzień zgłoszeń do Plebiscytu Czwórki NIEPRZECIĘTNI 2021, w którym szukamy ludzi mających niebanalne pasje. W poniedziałki rozmawiamy z uczestnikami poprzednich Plebiscytów i tym razem zadzwonimy do Julii Kaffki, która m.in. pomaga innym licealistom w realizacji ich własnych projektów, będąc mentorem na platformie Zwolnieni z Teorii oraz do Anny Dragan-Babraj, która założyła platformę sąsiedzką. To prawdopodobnie największą taka grupa dla sąsiadów na Facebooku. Jak pomysł sprawdza się w czasie pandemii?

22.00-00.00 - "Strefa Dread" - Mirosław Dzięciołowski "Maken" 

Piotr Gutkowski, czyli popularny Gutek opowie o swoim najnowszym krążku zatytułowanym “Stan rzeczy” tuż przed jego premierą zaplanowaną na 16 kwietnia. 


logo

11.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Poznamy najlepszych skoczków wśród zwierząt. Na pierwszym miejscu jest pchła, która potrafi skoczyć na odległość 350 razy dłuższą i 220 razy wyższą od swojego ciała. Miś dowie się ciekawostek też o kangurach, koziołkach, żabach i dyscyplinach sportowych ze skakaniem związanych.

18.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Drift i wyścigi samochodowe, czy tylko dla chłopców? Gość: Karolina Pilarczyk nazywana Królową Polskiego Driftu.

Dla rodziców:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Za nami rok pandemii, lockdownu, zdalnego nauczania, społecznej izolacji - co się zmieniło z punktu widzenia terapeuty? Z czym ludzie przychodzą do specjalisty? Jak walczyć z cyberuzależnieniem u dzieci? Gość: Mateusz Puchowski, certyfikowany psychoterapeuta uzależnień.

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - Gość: Olga Polikowska opowiada o debiutanckiej płycie, która jest następcą EPki sprzed dwóch lat. Do tego nowe płyty od Accept, Foo Fighters, Eddie Brickell and New Bohemians, Paula Stanleya - lidera Kisss i XII Stoleti.​


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.00 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Papiernik. Targowisko opowieści" Rocha Urbaniaka.


.

18.00 - "Chopin osobisty" - Róża Światczyńska

Bohaterem odcinka audycji będzie Andrzej Czajkowski. W programie zabrzmią m.in. Barkarola Fis-dur op. 60 oraz wybrane Preludia op. 28 i Etiudy op. 10.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Różnie bywa w audycji "Chop-in-pop", to już Państwo wiedzą, ale tym razem będzie wyjątkowo spokojnie i spójnie. Przeniesiemy się do roku 1999 - wtedy bowiem zarejestrowano utwory, które ukazały się w 2016 roku na płycie "Tęczowy Chopin". Mrożek, Nesterowicz, Namysłowski, Herdzin, Dębski... Czy zachęcają Państwa nazwiska osób zaangażowanych w ten projekt? A jeśli dodamy, że mamy tu Chopina rozpisanego na orkiestrę i klarnet w roli głównej? I wspomnimy, że Chopinowska klasyka łączy się z muzyką filmową i jazzującymi aranżacjami?

22.00 - ICMA - audycja specjalna - Jakub Puchalski

Będąc jedyną polską redakcją zaangażowaną w prace International Classical Music Awards, postanowiliśmy przybliżyć Państwu pewne odkrycia nagraniowe, jakie przy okazji ubiegłorocznej edycji poczynił nasz juror, Jakub Puchalski. Chcemy zwrócić uwagę nie tylko na pojedyncze płyty, które wygrały w poszczególnych kategoriach, ale i na te, które miały odrobinę mniej szczęścia – uzyskały jednak nominację ICMA. Piąta z cyklu sześciu audycji specjalnych, w których prezentujemy kilka szczególnie intrygujących tytułów.


Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU