Polskie Radio

"Temple of the Dog" – płyta, która zasługuje na nieśmiertelność

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 11:21
Równo 30 lat temu ukazał się album "Temple of the Dog", nagrany przez zespół-efemerydę, złożony z muzyków grup Soundgarden i Pearl Jam. Płyta, która początkowo przeszła prawie niezauważona, dziś należy do kanonu muzyki grunge.
Temple of the Dog na koncercie w 2016 roku
Temple of the Dog na koncercie w 2016 rokuFoto: Forum / Zuma Press / Daniel DeSlover

Pod koniec lat 80. w Seattle istniała całkiem prężna scena muzyczna, a do jej wyróżniających się przedstawicieli należały grupy takie, jak Green River, Nirvana, Soundgarden, Skin Yard, Alice In Chains, Mother Love Bone czy Mudhoney. Choć grały ciekawą i zróżnicowaną muzykę, ich popularność nie wychodziła daleko poza granice rodzinnego stanu Waszyngton. Kilka lat później niektóre z tych zespołów były już gwiazdami na skalę światową, ich płyty osiągały milionowe nakłady, a "grunge" (taką etykietkę dziennikarze przyczepili niemal całej muzyce tworzonej wówczas w Seattle) stał się najmodniejszym gatunkiem muzycznym.

Wydany 16 kwietnia 1991 roku album "Temple of the Dog" był ogniwem grunge'owej ewolucji, łączącym twórcze, acz biedne lata 80. z owymi szalonymi latami 90., podczas których muzycy odziani z konieczności w podarte dżinsy i tanie flanelowe koszule stali się milionerami rozpieszczanymi przez fanów, media i szefów wytwórni płytowych.

Ziarnem, z którego wykiełkowała płyta, była śmierć Andrew Wooda – 24-letni wokalista zespołu Mother Love Bone w marcu 1990 roku przedawkował narkotyki. Jego przyjaciel i współlokator Chris Cornell, na co dzień wokalista grupy Soundgarden, napisał dwa utwory upamiętniające zmarłego muzyka: "Reach Down" i "Say Hello 2 Heaven". Niedługo potem dogadał się z muzykami Mother Love Bone, gitarzystą Stonem Gossardem i basistą Jeffem Amentem, w sprawie nagrania całego albumu poświęconego pamięci Wooda.

Temple of the Dog - "Say Hello 2 Heaven", źródło: YouTube / Temple of the Dog

Skład zespołu, który nagrał płytę "Temple of the Dog" uzupełnił perkusista Soundgarden, Matt Cameron, a także gitarzysta Mike McCready i wokalista Eddie Vedder. Ci dwaj byli nieopierzonymi muzykami, po raz pierwszy mającymi wówczas okazję pracować w studiu nagrań, ale ze swych zadań wywiązali się wzorowo – Mike zagrał porywające, 5-minutowe solo w kawałku "Reach Down", a Eddie stworzył niesamowitą wokalną harmonię z Chrisem w piosence "Hunger Strike".

Album został nagrany w dwa tygodnie, a jego repertuar jest w niemal w całości dziełem Cornella, który nie tylko wykazał się dużym talentem kompozytorskim, ale również objawił swe liryczne oblicze, nieznane fanom Soundgarden. Większość krążka wypełniają emocjonalne rockowe ballady, nadające się do grania zarówno w radiu, jak i na stadionowych koncertach. Nagraniu płyty nie towarzyszyły żadne oczekiwania fanów ani naciski ze strony wytwórni płytowej, muzycy mogli więc zamienić w dźwięki dokładnie to, co im w duszach grało.

Temple of the Dog - "Hunger Strike", źródło: YouTube / Temple of the Dog

Stwierdzenie, że album "Temple of the Dog" z miejsca zawojował listy bestsellerów, byłoby grubą przesadą – pierwszy nakład wyniósł ledwie 70 tysięcy egzemplarzy. Jednak we wrześniu 1991 roku ukazał się krążek "Nevermind" Nirvany, który przewrócił do góry nogami świat muzyki popularnej. Chwilę wcześniej miała premierę płyta "Ten", rewelacyjny debiut formacji Pearl Jam, złożonej z większości członków projektu Temple of the Dog. Wytwórnia A&M Records nie mogła zaprzepaścić takiej okazji – "Temple of the Dog" doczekał się wznowienia i trafił na listę 100 najpopularniejszych albumów 1992 roku w Stanach. Do dziś ma go w swej kolekcji ponad milion fanów.

30. rocznica premiery to z pewnością dobra okazja, by wrócić do albumu "Temple of the Dog" (lub poznać go, jeśli ktoś dotąd nie miał okazji). Wszak, jak napisał David Fricke z magazynu "Rolling Stone", "to płyta, która zasługuje na nieśmiertelność".

kc

Czytaj także

Premierowy utwór od Pearl Jam

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 13:31
To pierwsza oryginalna kompozycja zespołu od premiery albumu "Gigaton".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legendarny album "MTV Unplugged" Pearl Jam w końcu na streamingach

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 18:29
Klasyk z 1992 roku jest już dostępny w wersji cyfrowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Będzie druga część albumu z niewydanymi utworami Chrisa Cornella

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 13:58
"No One Sings Like You Anymore vol. 2" w drodze.
rozwiń zwiń