Polskie Radio

"O wszystkim z kulturą" i "Cały ten rock". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 21:57
O tym, czym jest i jakie tajemnice skrywa tzw. Kokon Łabędzia. Zapowiemy premierę opery "Hiob" Krzesimira Dębskiego do libretta na podstawie dramatu Karola Wojtyły. Wieczorem przypomnimy koncert Tomasza Stańki z festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Christian Bertrand
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Niecałe 100 dni - dokładnie tyle czasu zostało wszystkim tym, którzy przez internet chcieliby złożyć wniosek o dowód osobisty. 2 sierpnia zniknie taka możliwość. Pojawią się za to nowe dowody - z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela. Skąd takie zmiany? Wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie. Gość Krzysztof Konopka prawnik UTH. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

1. Czy środek Ziemi jest w środku Ziemi? Obserwacje dokonane przez 80 sztucznych satelitów nawigacyjnych zostały wykorzystane przez polskich naukowców, po raz pierwszy na świecie, do wyznaczenia środka naszej planety.

2. Jakie tajemnice skrywa Kokon Łabędzia? Łabędź to jeden z gwiazdozbiorów letniego nieba. W jego środku znajduje się źródło gigantycznego promieniowania kosmicznego tzw. Kokon Łabędzia. Te spostrzeżenia pochodzą z obserwatorium HAWC (High-Altitude Water Cherenkov Gamma-Ray Observatory) na zboczach meksykańskiego wulkanu Sierra Negra. To najpotężniejsze z dotychczas odkrytych takich źródeł w naszej galaktyce - Drodze Mlecznej, o czym poinformowało ostatnio prestiżowe czasopismo NATURE Astronomy. W badaniach uczestniczyli naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. O tym dr hab. Sabrina Casanova, prof. Jacek Niemiec. 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni.

"Saga rodu Forsyte'ów" obejmuje losy kilku pokoleń bogatej mieszczańskiej rodziny. Historia zaczyna się w 1886 roku w Londynie. Rodzina Forsyte’ów spotyka się na wystawnym przyjęciu w domu starego Jolyona, aby świętować zaręczyny młodej June Forsyte z architektem Filipem Bosinneyem.

Wśród zgromadzonych obecny jest Soames Forsyte ze swą piękną żoną Ireną, jego najbardziej cenioną własnością. To spotkanie zapoczątkuje ciąg dramatycznych zdarzeń, które na zawsze podzielą rodzinę.

21.45 - od 19 kwietnia - "Jaszczur" Honoriusza Balzaka, w interpretacji Jana Englerta. Nagranie z roku 1970, udostępniane w ramach projektu "Radiobook".

23.50 - od 18 kwietnia do 9 maja - "Opowieść o naszym domu" Zofii Szymanowskiej (Radiobook).

 
logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

Ja sam napisałem dramat nowy. Grecki formą, chrześcijański duchem, odwieczny treścią […]. Dramat o cierpieniu: "Hiob". Tak o swym dziele napisał w 1940 roku dwudziestoletni Karol Wojtyła. Znamienne, że premiera opery "Hiob" Krzesimira Dębskiego do libretta na podstawie dramatu Wojtyły, planowana pierwotnie na maj 2020 roku, nie odbyła się ze względu na trwającą pandemię. W związku z obowiązującymi ograniczeniami opera zostanie zaprezentowana 25 kwietnia online, bez bezpośredniego udziału publiczności. Być może jednak te wszystkie trudne okoliczności wzmocnią uniwersalny przekaz dzieła - zaznaczają organizatorzy. Jest to bowiem - jak podkreśla Krzesimir Dębski - opera (…) o losie człowieka, który wpadł w nieszczęścia, a potem wydobywa się z tego upadku. W operze nie brak śmiałych zestawień archaizującego języka z nowoczesnymi środkami orkiestrowymi i ciekawym brzmieniem komentującego - niczym w greckiej tragedii - chóru. W Poranku Dwójki o operze "Hiob" porozmawiamy z Adamem Kruszewskim. Śpiewak wykona tytułową partię Hioba. Początek rozmowy - godz.9.30.

Ponadto w audycji tłumaczka Ewa Małachowska-Pasek opowie o nagrodzonym w konkursie Found in Translation przekładzie na język angielski książki "Kariera Nikodema Dyzmy". W Poranku także posłuchamy opowieści polskich finalistów konkursu Litewska Fotografia Prasowa. Zajrzymy również do magazynu "Autoprtret - pismo o dobrej przestrzeni" poświęconemu "Przestrzeniom przyjemności".

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Motywy, figury, znaczenia. Malarstwo dźwiękowe, programowość w muzyce

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

11.10-12.00 - Robert Schumann Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44, wyk. Trio Wanderer, Christophe Gaugué & Catherine Montier; Wolfgang Amadeusz Mozart Sonata skrzypcowa G-dur, KV 379, wyk. Isabelle Faust - skrzypce, Aleksander Melnikov - fortepian

12.05-12.45 - Domenico Scarlatti Sonaty klawesynowe (oprac. na skrzypce i klawesyn), wyk. Paweł Łosakiewicz - skrzypce, Lilianna Stawarz - klawesyn

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: powstanie w getcie warszawskim

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś

Łukasz Długosz - flet, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Paweł Kotla (Katowice, Sala im. G. Fitelberga, 2.03.2008)

Gioacchino Rossini Uwertura do opery Sroka złodziejka; Giuseppe Saverio Mercadante Koncert e-moll - na flet i orkiestrę smyczkową; Ottorino Respighi Gli ucelli - suita utworów dawnych na orkiestrę

Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Antoni Wit (Katowice, Sala im. G. Fitelberga, 8.10.1988)

Antonin Dvořák Uwertura Karnawał op. 92, Jean Sibelius Koncert skrzypcowy d-moll op. 47, Sergiusz Rachmaninow Tańce symfoniczne op. 45   

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Mateusz Kowalski to jeden z najwybitniejszych gitarzystów młodego pokolenia, według "Classical Guitar Magazine" jest muzykiem "spektakularnym", który rozległy repertuar wykonuje z niezwykłym znawstwem i wyczuciem stylu oraz z wielką kulturą muzyczną. Szerokim echem odbił się recital Mateusza Kowalskiego w lutym tego roku zorganizowany przez NIFC, w tym tygodniu artysta zaprasza na Domówkę z Dwójką. W programie gitarowe interpretacje klasyków: Bacha, Piazzolli czy Schuberta - Mateusz Kowalski będzie naszym gościem o godz. 16.30. Ponadto poznamy laureata tegorocznego Grand Prix d Honneur Triennale Grafiki - prof. Jana Pamułę. To pretekst do rozmowy o tegorocznej edycji, wystawach i wydarzeniach. Zapowiemy 61. Krakowski Festiwal Filmowy i przedstawimy projekty Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. W "Literackich witaminach" - Robert Papieski.​

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Żydowski Związek Wojskowy - aud. Wacława Holewińskiego

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert orkiestry NDR Radiophilharmonie pod dyrekcją Łukasza Borowicza, solista: Dejan Lazić - fortepian (Hanower, 14.12.2012)
Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op. 11, Fazil Say I Symfonia "Istanbul"

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Wszystkie gatunki Lema: W (prawie) wszystkich językach - aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Izrael Joszua Singer "Perły", czyta Andrzej Mastalerz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc. 21.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tomasz Łubieński "Norwid wraca do Paryża", odc. 18.

logo

00.00-02.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko 

02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" - Elżbieta Korczyńska 

04.00-06.00 - "Trójka budzi: Soul, funk, r’n’b" - Justyna Grabarz 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

Pandemia wpłynęła na sposób pracy w biurach. Aż 70 proc. firm ma zamiar już na stałe pracować w systemie zdalnym albo hybrydowym. Ogromna ilość sprzętu biurowego ląduje na portalach internetowych zajmujących się sprzedażą, czy na wysypiskach śmieci. To głównie fotele biurowe czy biurka.

Za mniej więcej 40 dni dojdzie do załamania na rynku drobiarskim – po prostu zabraknie kurczaków. To pokłosie grypy ptaków. Ceny mięsa pójdą mocno w górę. Co może być alternatywą dla kurczaka?

Bez jedzenia przez 382 dni – Angus Barbieri i najdłuższa głodówka w dziejach. Mężczyzna schudł ponad 100 kg nic nie jedząc. - Komentarz Lekarza - jak długo można nie jeść? Jakie zmiany zachodzą w naszym organizmie?

Nowe przepisy dotyczące poruszania się na hulajnodze. Gdzie i z jaką prędkością jest to dozwolone?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem: Szymon Hołownia, przewodniczący stowarzyszenia Polska 2050.

09.00-12.00 - "Trójka do południa" - Gabriela Andrychowicz

Studio Oscarowe -  ciekawostki i anegdoty z dotychczasowych ceremonii rozdania Oscarów oraz zapowiedź i newsy tegorocznej Gali.

Bed&Breakfest – historia jednej piosenki - Coldplay - Army of One. 

Trójkowy felieton kulturalny – Katarzyna Cygler

22 maja zostanie otwarte przesunięte o rok Biennale Architektury w Wenecji. Organizatorem Pawilonu Polskiego jest warszawska Zachęta. O ofercie i temacie wystawy rozmawiamy na żywo z Olgą Gawerską - rzecznikiem prasowym Narodowej Galerii Sztuki.

Fajny film

09.50-10.00 - Informator ekonomiczny 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

Inwestycje w fotowoltaikę to hit ostatnich dwóch lat. Powstają małe, przydomowe instalacje, ale i olbrzymie, nawet 100 ha farmy. Każda z takich inwestycji wymaga odpowiedniego zaplanowania i zarządzania. Pomoże w tym Sztuczna Inteligencja (AI), czyli programy i aplikacje działające w oparciu o algorytmy wykorzystujące dane choćby z satelitów. To pozwala np. obliczyć wydajność "słoneczną" danego dachu czy pola

Niezła historia 

Marsjański dron Ingenuity odbył w poniedziałek pierwszy, historyczny lot sterowany z Ziemi. Jak lot podsumowała NASA? Rozmowa z Mateuszem Borkowiczem z Centrum Nauki Kopernik.

Powrót kaset magnetofonowych. Nie tylko płyty winylowe ale i kasety wracają do łask. Czy tylko jako gadżet dla koneserów starej fonii czy służą także do delektowania się dźwiękiem 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

Sytuacja epidemiczna COVID-19. Raport, zalecenia, decyzje, aktualności.

Ukraina-Rosja. Trwa eskalacja napięć na granicy ukraińsko - rosyjskiej. Sytuacja bieżąca, rozwój wydarzeń, komentarze

Rusza kampania edukacyjna pt. "Ogranicz dostępność alkoholu" organizowana przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wg informacji agencji pandemia sprzyja piciu alkoholu. Jak zapobiegać i przeciwdziałać temu problemowi? 

Zbliżają się egzaminy praktyczne w Szkołach Zawodowych. Jak wygląda nauka w czasie pandemii, czy uczniowie mają szansę zdobyć umiejętności praktyczne, jak sobie radzą nauczyciele i uczniowie?

Spis Powszechny 2021.

Sławny bloger z Mosiny uniewinniony po 12 latach. Łukasz Kasprowicz od 2008 roku prowadził blog, w którym krytykował władze gminy. Ówczesna burmistrz Mosiny skierowała przeciwko niemu prywatny akt oskarżenia. Sprawa przeszła przez wszystkie instancje, teraz Sąd Najwyższy prawomocnie uniewinnił blogera odrzucając kasację pełnomocnika byłej burmistrz.

Reportaż  „Ogrody społeczne” – Urszula Żółtowska-Tomaszewska  

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Aleksandra Kaczkowska 

19.00-20.00 - "GH+" - Grzegorz Hoffmann 

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik 

21.00-22.00 - "Apteka wieczorna" - Jędrzej Kodymowski 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina

23.00-00.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

22.06 - "Głębia ostrości" - Iga Niewiadomska

Karolina Jonderko zdobyła wyróżnienie w prestiżowym konkursie World Press Photo 2021. Nagrodzony w kategorii projekty długoterminowej cykl "Reborn" opowiada historię hiperrealistycznych lalek - dzieci i reakcje, jakie wywołują one u osób dorosłych. Karolina należy do Agencji Napo Images, jest absolwentką fotografii na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. World Press Photo 2021 to jej kolejne wyróżnienie. Zdobyła m.in. nagrodę Magnum & Ideas Tap oraz ukończyła staż w biurze Magnum Photos w Nowym Jorku. Jest trzykrotną laureatką Grand Press Photo. 

23.35 - "Kwadratura kultury" - Monika Małkowska

W nocy z 11 na 12 kwietnia, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, historyk sztuki, konsultor Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego​. O życiu i działalności kapłana będzie mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Plewa, przyjaciel i współpracownik ks. Nowaka.

logo

14.00-15.00 - "Strefa Studenta" - Weronika Puszkar

Na dwa tygodnie przed maturą porozmawiamy z tymi, którzy egzamin dojrzałości mają już za sobą. Rok temu również uczniowie przygotowywali się do niego częściowo zdalnie. Jakie mają spostrzeżenia po tym doświadczeniu? Co zrobiliby inaczej ci, którzy maturę zdawali kilka lat temu? 

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Sitko do parzenia dobrej kawy, ser, fasola i mąka pan – czego jeszcze nie może zabraknąć w domu Wenezuelczyka? Na to pytanie odpowie Adrianna Jarczyk, mieszkanka Caracas, w cotygodniowym cyklu "Wiadomości z końca świata".

17.00-19.00 - "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem" - Kuba Marcinowicz

Czy każdy z nas może zostać "cosplayerem"? Cosplay pochodzi od słów costume playing, czyli zabawa w przebieranie. Wielu cosplayerów traktuje swoje hobby niezwykle poważnie. Czym się różni fotografia cosplayowa od tej "zwykłej"? Jakie miejsca wybierane są na sesje? 

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"

Zapraszamy na set warszawskiego duetu Holiday 80, który o disco wie niemal wszystko. Na koncie ma dwie winylowe EP-ki "Hotel Victoria" i "Mokotuff", które zawierały edity polskich nagrań Kombi, Krystyny Prońko, Krzysztofa Krawczyka, Skaldów, Ewy Bem czy Haliny Frąckowiak.

00.00-01.00 - "Folk Off" - Maciej Szajkowski

"Spięty" i jego nowy album "Black Mental". Hubert "Spięty" Dobaczewski, wokalista, gitarzysta i lider Lao Che, tym razem prezentuje swoją solową odsłonę. 


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.40 - "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego - pierwszy odcinek radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in. Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit. 



logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" Dlaczego Chiny nazywa się Państwem Środka? Ile tysięcy znaków ma chińskie pismo? Dlaczego Święto Wiosny w Chinach obchodzi się zimą? I czy dawni mistrzowie chińskich sztuk walki naprawdę przenikali przez ściany? Chińczycy to najliczniejszy naród na świecie. I bardzo niezwykły! Jadają stuletnie jajka i ośnieżone wulkany, herbatę piją na trzy łyki, a na urodziny zamiast tortu dostają makaron. Wynaleźli kompas, proch, papier, druk i najtrudniejszą grę planszową na świecie. Dużo jeżdżą na rowerze, w święto zmarłych karmią głodne duchy i palą sztuczne pieniądze na grobach, a projektując większe budynki, pośrodku umieszczają otwór tak duży, by mógł przez niego przelecieć smok (gdyby chciał, oczywiście). W Poranku wiele chińskich ciekawostek.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Wyprawa do przedwojennej Warszawy w rocznicę urodzin kompozytora Jerzego Petersburskiego.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak potoczyłaby się historia ludzkości, gdyby nie wynaleziono... papieru? O tym kto i gdzie wynalazł papier oraz do czego papier był i jest wykorzystywany usłyszycie w dzisiejszej audycji.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Jak powstawały legendy i opowieści, dziś skupimy się głównie na tych o Smoku Wawelskim. Słów parę o drzeworytach. Gość: Tadeusz Grajpel, heraldyk.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" Co jeść, aby schudnąć? Czy kawa rozpuszczalna jest szkodliwa? Czy powinniśmy wykluczyć jakieś produkty z naszego jadłospisu? Czy żywność ekologiczna jest naprawdę zdrowsza? Zazwyczaj myślimy, że wpisanie w wyszukiwarkę internetową podobnych zapytań rozwiąże większość naszych dylematów. Wątpliwości jednak zaczynają wtedy narastać. Pojawia się wiele sprzecznych informacji i opinii. Nie zawsze te, które znajdują się na pierwszych miejscach wyświetlonych przez wyszukiwarkę, są rzeczywiście wiarygodne. Bardzo często za doradzanie innym zabierają się celebryci lub osoby bez przygotowania dietetycznego. Umiejętnie korzystają oni z narzędzi promocji, ale opierają się na błędnych informacjach lub półprawdach. Jak nie dać się oszukać? Gość: dr Justyna Bylinowska, prowadząca i twórca portalu dla dietetyków Dietetycy.org.pl, doświadczony wykładowca akademicki i szkoleniowiec, autorka najnowszej książki "Mity żywieniowe".


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.00 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Opowieści spod oliwnego drzewa" Aidy Amer, czyta Ania Wójcikiewicz.​


.

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska

Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim - pianistą i pedagogiem - o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterem trzeciej "Lekcji mistrzowskiej" jest Vladimir Horowitz.

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś

W audycji zabrzmią: Etiudy op. 10 Fryderyka Chopina w wykonaniu Jana Lisieckiego, Kwartet smyczkowy E-dur op. 80 nr 8 Antonina Dworzaka (wyk. Albion Quartet), Symfonia fantastyczna op. 14 Hectora Berlioza w wykonaniu Mahler Chamber Orchestra i Les Musiciens du Louvre pod batutą Marka Minkowskiego, a także Wonne der Wehmut nr 1 op. 83 i Das Liedchen von der Ruhe nr 3 op. 52 Beethovena w interpretacji Jana Lisieckiego oraz Matthiasa Goerne.

21.00 - "Na Jazzowo" - Andrzej Zieliński

W programie prezentacja koncertu Tomasza Stańki z 2010 roku podczas festiwalu "Chopin i jego Europa". Artysta wystąpił z pianistą Dominikiem Wanią, kontrabasistą Sławomirem Kurkiewiczem oraz perkusistą z Finlandii Olavi Louhivouri. Koncert był zatytułowany "Tomasz Stańko w hołdzie Chopinowi". Muzycy wykonali utwory patrona naszej anteny w jazzowych aranżacjach.


Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU