Polskie Radio

Koncerty, wywiady i adaptacje literackie. Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 19:00
W Jedynce udamy się tropami Templariuszy, w Dwójce posłuchamy gitarowych klasyków w interpretacji Mateusza Kowalskiego, a w Trójce przyjrzymy się kilku filmowych festiwalom. W Czwórce natomiast - kontynuujemy przedmaturalne powtórki. 
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjne
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjne Foto: pxhere.com

logo


09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" / Tropami Templariuszy - zapraszam Roman Czejarek

Czy czeka nas archeologiczna sensacja? Skąd wziął się przesąd o piątku trzynastego? W sobotę pójdziemy polskimi śladami tajemniczego zakonu templariuszy. Już wiemy, że 700 lat temu dotarli także na nasz teren! Przed rozwiązaniem zakonu i spaleniem wielkich mistrzów na stosie (oskarżono ich o rzekomą herezję) zbudowali swoje zamki i komandorie. Może to u nas jest schowany ich zaginiony, legendarny skarb? Będziemy razem z ekipą archeologów na miejscu wykopalisk koło Torzymia w woj. lubuskim. Opowiemy o ekspedycji Alte Haus Templariusze i Słowianie. Pójdziemy tropem przejętych po templariuszach przez joannitów zamków w Łagowie i Swobnicy. Zajrzymy do Muzeum Pojezierza Myśliborskiego, opowiemy o rekonstruktorach machin oblężniczych w Trzcińsku-Zdroju i jedynym templariuszu we współczesnej Polsce. 

14.45 - "Kultura na weekend" - zaprasza Martyna Podolska 

Opowiemy m.in. o: nowym serialu "Mare z Easttown" z główną rolą Kate Winslet (wypowiedź krytyka filmowego Artura Zaborskiego), pełnym wydaniu biografii "Maria Curie" autorstwa Ewy Curie (wypowiedź tłumaczki Agnieszki Rasińskiej-Bóbr), spektaklach teatralnych, które będzie można obejrzeć online w weekend np. "Kasta La Vista" w stołecznym Teatrze Ateneum oraz "Kopciuszek" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, a także o Festiwalu "Kino w Trampkach". 

logo


10.00-12.00 - "Upiór w eterze" - Waldemar Malicki Show
  

12.00-13.00 - "Mazurek słucha..." - prowadzi Robert Mazurek

Gościem - ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier. 

15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Różewicz - prowadzą Beata Kwiatkowska i Paweł Siwek

19.00-19.30 - "Domówka z Dwójką" - wyd. Aleksandra Baszun

Mateusz Kowalski. Gitarowe interpretacje klasyków 

19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" Tadeusz Różewicz "Recycling"

Słuchowisko wyprodukowane w 2000 roku; adaptacja i reżyseria - Waldemar Modestowicz, realizacja akustyczna - Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne - Małgorzata Małaszko; obsada: Olgierd Łukaszewicz, Mariusz Benoit, Adam Woronowicz, Anna Chodakowska, Dorota Landowska.


logo


04.00-06.00 - "Trójka budzi/ jazz'n'bass" - zaprasza Michał "Grabek" Grabkowski

Bohaterem audycji będzie reprezentant współczesnej londyńskiej szkoły jazzowej, a zarazem jeden z najpopularniejszych brytyjskich bohaterów tego sobotniego pasma w Programie 3, wydaje swój nowy krążek, a premiera ma miejsce właśnie 23 kwietnia. Radiowe spotkanie, w którym ta muzyka się pojawi, zasługuje na pewno na miano ponadprzeciętnego.

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - zaprasza Beata Michniewicz

Gośćmi "Śniadania w Trójce" będą: Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe) Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość) oraz prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta).

Audycja jest co tydzień transmitowana online. Stream jest dostępny na Facebooku Trójki, Twitterze Trójki, kanale YouTube Polskiego Radia oraz stronie internetowej Polskiego Radia.

13.00-14.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki

W niedzielę na antenie Trójki zostanie wyemitowane najnowsze słuchowisko w reżyserii Tomasza Mana "W nocy lepiej widać głosy". Przy tej okazji reżysera teatralnego zapytamy o to, czym się różni przygotowywanie przedstawienia na scenie od przygotowywania sztuki dla Teatru Polskiego Radia. Porozmawiamy też o bieżącej sytuacji teatru, systemie kształcenia aktorów oraz wpływie ścieżek dźwiękowych i festiwali muzycznych na reżyserski proces twórczy.

16.05 - "Trójkowo, filmowo" - zaprasza Ryszard Jaźwiński

W audycji: Polskie Nagrody Filmowe Orły 2021 - nominacje; Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscary 2021 - przypomnienie najważniejszych nominowanych, zapowiedź niedzielnej ceremonii; Złote Taśmy 2021, Nagrody Koła Piśmiennictwa Filmowego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich: laureaci - filmy zagraniczne, pierwsza część rozmowy z Barbarą Hollender, krytykiem filmowym i przewodniczącą Koła; Przegląd Filmów Oscarowych (w sieci) - rozmowa z Marleną Gabryszewską, prezesem Stowarzyszenia Kin Studyjnych; K-animation: festiwal najlepszych koreańskich animacji (online, do 25.04) – aktualne wydarzenia filmowe, rozmowa z Joanną Łapińską autorką programu; piosenki nominowane do Oscara 2021, muzyka filmowa. 

19.07 - "W rytmie na trzy" - zaprasza Tomasz Dudek.

To był wyjątkowy tydzień dla fanów Prince'a. Muzycznych, purpurowych wspomnień ciąg dalszy zabrzmi w najnowszym programie "W rytmie na trzy". W programie odpowiemy również na pytanie, którzy polscy artyści pojawili się ze swoją kompozycją w serialu "Queen Sugar" produkowanym przez stację telewizyjną Oprah Winfrey. W pierwszej godzinie zaprosimy na wydawniczy debiut grupy Lublin Street Band, przypomnimy sylwetkę "Lady Africa" czyli Margaret Singana, pojawi się także Jarecki ze swoim pytaniem "Co dalej?". Będzie również zaskakujący tribute dla pewnego legendarnego polskiego, żeńskiego zespołu... Niech połączy nas soul, funk i r'n'b. 


logo 


20.06 - "Aria czy barbaria" - zaprasza Magdalena Piejko

Już w poniedziałek 26 kwietnia odbędzie się 93. ceremonia wręczenia Oscarów. Które z nominowanych produkcji mają największą szansę na statuetkę? Ile z nich mieliśmy okazję oglądać w Polsce w tym trudnym dla kina roku? W audycji także dyskusja o tym, czy i jak polityczna poprawność odciska swoje piętno na współczesnych filmach. Goście audycji: Łukasz Adamski, krytyk filmowy; Mikołaj Mirowski, historyk; Miłosz Lodowski, publicysta.

23.35 - "Kulturalnie na temat" - zaprasza Katarzyna Cygler 

Książkę "Karmię piersią, jem zdrowo. Poradnik dietetyczny w laktacji" powinna przeczytać każda świeżo upieczona mama. Magdalena Czyrynda-Koleda i Monika Stromkie-Złomaniec w łatwy i przystępny sposób opisują mechanizm laktacji, to, skąd bierze się mleko w piersiach oraz jak postępować po urodzeniu dziecka, by z powodzeniem karmić je piersią przez długie miesiące. Autorki będą gośćmi audycji. 


logo


11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Beata Kwiatkowska

Spotkanie z Pawłem Piechnikiem, autorem scenariusza i ilustracji do komiksu wydanego przez Muzeum Pamięci Sybiru „Sybir. Moja historia” . Jest to ukazanie w postaci graficznej opowieści losów wielu osób deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w latach 1940-1941 na przykładzie przedstawienia losów jednej z nich. 

12.00-13.00 - "W to mi graj" - Michał Piwowarek

W "Powtórkach do matury z Czwórką" - Biblia. Do lektur z języka polskiego na poziomie rozszerzonym należą fragmenty Starego oraz Nowego Testamentu jako konteksty interpretacyjne dla lektury dzieł z innych epok. Gdzie możemy obejrzeć współczesną muzyczną interpretację historii Hioba?

 15.00-16.00 - "Klucz kulturowy" - Justyna Majchrzak

Przeniesiemy się do średniowiecznego Krakowa. Strukturę społeczną tego miejsca tworzyli Niemcy, Włosi, Węgrzy, Litwini, Żydzi a nawet Francuzi i Szkoci. Jak funkcjonowali razem, czy często dochodziło do konfliktów etnicznych?

16.00-17.00 - "Muzyczne biuro podróży" - Mateusz Tomaszuk

Odwiedzimy Francję, Stany Zjednoczone, Szwajcarię, Brazylię. Usłyszymy muzykę skrojoną przez Emilie Proulx, Stacey Kent, Saccades, The KVB, Deradoorian, Augenwasser, Marcio Faraco.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Smash burger to ostatnio jedno z ulubionych streetfoodowych dań w USA. Technika jego przyrządzania polega na umieszczeniu mielonej wołowiny na dymiącym, gorącym grillu i rozbijaniu jej dosyć cienko za pomocą ciężkiej łopatki. Jak smakuje taki burger? 

logo


10.00-11.00 - "Rodzinny W-F"
- Jak przygotować swoje ciało na zwiększony wysiłek podczas pierwszych długich wiosennych wypraw pieszych lub rowerowych. Jak sprawdzić nasze sprzęty sportowe czy bezpiecznie można ich używać? Gość: Piotr Galus, dziennikarz radiowej Czwórki.

12.00-13.00 - "Bajkowy ogród" - Dziś wyruszymy do królestwa czekolady. Zatem musimy się przenieść do starożytnej Mezoameryki, gdzie czekoladę pili podczas ceremonii lub stosowali ją w charakterze lekarstwa. W późniejszych wiekach Majowie uważali czekoladę za napój bogów. Aztekowie używali ziaren kakaowych jako środka płatniczego aż do XV wieku. Zatem wszystko o czekoladzie. Od początku do dnia dzisiejszego. Jako że czekolada od kakaowca pochodzi, to oczywiście o samej roślinie również.

14.00-15.00 - "Akademia muzyczna" - Polskie Radio Chopin zaprasza wszystkich młodych pianistów do udziału w Alternatywie Konkursowej, czyli pierwszym wirtualnym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla dzieci i młodzieży. O konkursie opowie Marcin Gmys - Dyrektor Polskiego Radia Chopin. 

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" – W najbliższą sobotę zapraszamy na radiową podróż do Chester. Angielskie miasto jest równolatkiem rzymskiego Koloseum. Zostało założone w 71 r. n.e. przez Rzymian jako Deva Victrix i było w tamtym czasie największym miastem i stolicą rzymskiej prowincji Brytania. Pozostało tu zaskakująco zabytków z tamtych czasów, a także ze Średniowiecza. Przez to Chester wygląda jak stare europejskie miasto, z dwiema średniowiecznymi katedrami, wspaniałym ratuszem i całą dzielnicą „Sukiennic” – 700-letnich domów handlowych. Zwiedzimy też tutejsze zoo, uważane za najlepsze w całej Wielkiej Brytanii i fabrykę lodów.​

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - zaprasza Adam Dobrzyński

Krzysztof Logan Tomaszewski - autor najbardziej nostalgicznego hitu 30-lecia "Już nie ma dzikich plaż", scenariuszy filmowych, programów TV oraz bestselerowych książek: "Zawsze możesz powrócić", "Bohdan Tomaszewski - Poeta mikrofonu", "Ecstasy - 10 opowiadań o miłości", "Zawodowiec" - Bohdan Tomaszewski, "Stadion Zachodzącego Słońca", "Odpoczynek Casanovy" - 21 opowiadań, "Najpiękniejsi są Kochankowie" - 12 opowiadań. Producent piosenek, wydawca, kompozytor, malarz, scenarzysta, a ostatnio dramaturg - na ukończeniu sztuka "Mama jesień" oraz scenariusz filmowy "Kochankowie z Placu Mariackiego". W tym roku obchodzi 45 lat pracy twórczej. 


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

18.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" –"Kajtuś Czarodziej", na podstawie książki Janusza Korczaka. Słuchowisko TPR z 1993 r. w adaptacji Hanny Bielawskiej. Reżyseria - Janusz Kukuła. Wystąpili m.in. Witold Wysota, Danuta Stenka, Eugeniusz Robaczewski, Dominika Ostałowska, Joanna Jędryka, Marek Pawłowski, Wiesław Machowski, ​Teresa Lipowska, Janusz Bukowski.


.

08.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska

Wynton Marsalis, Glenn Gould, Eugen Jochum – artyści najwybitniejsi wśród wybitnych, a w mozaikowym programie popularny, jakże melodyjny Koncert trąbkowy Haydna, 32 Wariacje Beethovena i pierwsze z monumentalnych dzieł symfoniki Brucknera, a także - ciekawostka: "kapryśne" Trio fortepianowe Paula Juona, zapomnianego, ale bardzo ciekawego kompozytora rosyjsko-szwajcarskiego późnego romantyzmu. 

10.00 - "Chopin. Konteksty, kontrasty, konfrontacje" - Maciej Grzybowski

Najbliższą audycję Macieja Grzybowskiego wypełnią chopinowskie kreacje wielkiej brazylijskiej pianistki Guiomar Novaes.

17.00 - "Chopin. Odloty-przyloty" - Krzysztof Teodorowicz

W najbliższej audycji posłuchamy m.in. opracowań utworów Chopina autorstwa Lorenzo Coppoli oraz Ballady op. 18 Juliusza Zarębskiego. 

Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU