Polskie Radio

Rosja uznaje niezależny portal za zagranicznego agenta. UE krytykuje działania Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 13:55
Unia Europejska wypowiedziała się krytycznie o uznaniu przez Rosję portalu informacyjnego "Meduza" za zagranicznego agenta. Oświadczenie w tej sprawie opublikował rzecznik szefa unijnej dyplomacji Peter Stano.
Obowiązkiem mediów jest informowanie o sprawach leżących w interesie publicznym, a obowiązkiem władz państwowych jest zapewnienie, że mogą to robić w atmosferze wolnej od zastraszania i prześladowań - napisał rzecznik szefa dyplomacji UE
"Obowiązkiem mediów jest informowanie o sprawach leżących w interesie publicznym, a obowiązkiem władz państwowych jest zapewnienie, że mogą to robić w atmosferze wolnej od zastraszania i prześladowań" - napisał rzecznik szefa dyplomacji UEFoto: Botond Horvath / Shutterstock.com & meduza.io (screen)

Chodzi o przepisy, które wymuszają na organizacjach, redakcjach, czy osobach uznanych za zagranicznych agentów przekazywanie tej informacji przy każdej publicznej wypowiedzi. W przeciwnym razie grożą wysokie grzywny i kara do 5 lat łagru.

Rzecznik szefa unijnej dyplomacji przypomniał, że Wspólnota od dawna uważa, że ustawa o zagranicznym agencie doprowadza do systematycznego naruszania podstawowych swobód i ogranicza społeczeństwo obywatelskie, niezależne media oraz prawa opozycji.

Posłuchaj
00:42 11039560_1.mp3 UE krytycznie o uznaniu przez Rosję portalu informacyjnego "Meduza" za zagranicznego agenta. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Mariusz Błaszczak 663 PR24.JPG
Szef MON: polityka Putina skierowana jest na odbudowę imperium rosyjskiego

Czytaj także:

"Obowiązkiem mediów jest informowanie o sprawach leżących w interesie publicznym"

Napisał, że bardzo niepokojące jest ciągłe ograniczanie przez rosyjskie władze działalności niezależnych dziennikarzy. Podkreślił, że to jest sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji i prawami człowieka.

"Obowiązkiem mediów jest informowanie o sprawach leżących w interesie publicznym, a obowiązkiem władz państwowych jest zapewnienie, że mogą to robić w atmosferze wolnej od zastraszania i prześladowań" - brzmi oświadczenie rzecznika szefa unijnej dyplomacji.

ms

Czytaj także

Wojenne kino zamiast Euronews. Jeden z nielicznych zachodnich kanałów znika z białoruskiej kablówki

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 11:48
Białoruskie ministerstwo informacji poinformowało o wycofaniu z siatki nadawania w tym kraju europejskiego kanału telewizyjnego Euronews. Zamiast niego w białoruskiej kablówce pojawił się rosyjski kanał telewizyjny TV Pobieda.
rozwiń zwiń