Polskie Radio

"Rock Blok", "Chop-in-pop" i "Jazz.pl". Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 19:00
O pozytywnych skutkach życia w pandemii, o przygotowaniach do sobotniego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Wieczorem - Chopin w odsłonie bałkańskiej, klezmerskiej, tureckiej oraz kolejna porcja jazzu! Zapraszamy! 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Antonio Gravante
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez 𝙿𝚘𝚕𝚜𝚔𝚒𝚎 𝚁𝚊𝚍𝚒𝚘 (@polskieradio)

logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

Jak zmieniliśmy się "in plus" pod maseczkami przez rok, czyli tym razem o pozytywnych skutkach życia w pandemii, pracy zdalnej i funkcjonowania w innych realiach. Jak w całym tym niewątpliwie trudnym czasie znaleźć trochę pozytywnych stron? Co zmieniło się na korzyść przez ponad rok w naszych relacjach rodzinnych, codziennym, ale i zawodowym życiu? Co udało się zrobić, czego nauczyć, o kim pamiętać? (oszczędzenie czasu i środowiska na dojazdach, zmiana nastawienia do pracy stacjonarnej, otworzenie się na relacje w związku, rodzinie, nowe umiejętności, itp.) O tym gość - dr Magdalena Żadkowska, socjolog z Zakładu Socjologii Życia Codziennego Uniwersytetu Gdańskiego.

Piknik Naukowy, czyli kolejna odsłona tego, co nas czeka online od soboty. Klimat się zmienia. Zmień sposób myślenia. Wpływ klimatu na nasze życie i wpływ ludzi na zmiany klimatu. Adaptacja do zmian klimatu oraz działania w celu poprawy jego stanu. Warsztat eksperta z Instytutu Ochrony Środowiska.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Zbigniew Zegler

Nieustająco celebrując Maj Polskiej Piosenki, zapraszamy w piątek na spotkanie z debiutującym duetem Martin Lange (po 13.20), którego twórcy - Marcin Makowiec i Michał Lange są jednak już od jakiegoś czasu obecni na polskiej scenie muzycznej, więc tematów do rozmowy nie zabraknie. Ich nowej muzyki - również. Gwiazdą odcinka będzie zaś Beata Kozidrak (po 14.20), która oderwie się dla Państwa od pracy nad czwartą solową płytą, o której opowie i z której posłuchamy premierowej piosenki.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 26 kwietnia - Jan Potocki "Rękopis znaleziony w Saragossie" w reż, Janusza Kukuły, realizacja Andrzej Brzoska; w roli Alfonsa van Wordena wystąpił Krzysztof Tyniec. 

21.45 - od 19 kwietnia - "Jaszczur" Honoriusza Balzaka, w interpretacji Jana Englerta. Nagranie z roku 1970, udostępniane w ramach projektu "Radiobook".

23.50 - od 18 kwietnia do 9 maja - "Opowieść o naszym domu" Zofii Szymanowskiej (Radiobook).

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Gościem "Poranka Dwójki" będzie Kasia Pietrzko - pianistka, kompozytorka, aranżerka, absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej. Jej debiut z 2017 roku - album "Forthright Stories" - został bardzo dobrze przyjęty w Polsce i na rynkach zagranicznych. Koncertowała m.in. na festiwalach w Hiszpanii, Serbii, Rumunii, Słowacji, Czechach, na Węgrzech i w Chinach. W zeszłym roku artystka wraz ze swoim zespołem Kasia Pietrzko Trio wystąpiła na festiwalu jazzowym w Brnie - na jednym afiszu z kwartetem Branforda Marsalisa, w Hamburgu w NDR Jazz - Rolf-Liebermann-Studio, na marokańskim festiwalu Jazz au Chellah i wreszcie europejskim festiwalu 12Points, w klubie Bimhuis w Amsterdamie - by wymienić tylko tych kilka wydarzeń. W miniony weekend Kasia Pietrzko Trio wzięło udział w prestiżowym wydarzeniu Jazzahead. Na rozmowę z artystką zapraszamy na godz. 9.30.

"Klimat i my" - pod takim hasłem w najbliższą sobotę startuje Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. O przygotowanych atrakcjach tegorocznej odsłony tego wydarzenia opowiemy w Poranku kilka minut po godz. 8.00. Ponadto w audycji: "Ustawa dla artystów. Artyści o ustawie"​ - projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego; trudna sytuacja teatrów na Broadwayu; program Festiwalu Danuty Szaflarskiej "Śleboda/Danutka". 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" / Józef Haydn Kwartet smyczkowy B-dur op. 76 nr 4 "Wschód słońca", wyk. The London Haydn Quartet

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

11.10-12.00 - Igor Strawiński Święto wiosny, wyk. Berliner Philharmoniker, dyr. Bernard Haitink 

12.05-12.45 - Eugeniusz Morawski Don Quichotte - poemat symfoniczny, wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Monika Wolińska

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Marek Pijarowski

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem będzie Jan Tomasz Adamus - szef Capelli Cracoviensis, która nagrywa symfonie Haydna na płytach winylowych. Ponadto w audycji zapowiedź Festiwalu Millennium Docs Against Gravity i omówienie wystawy "Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza" w Pałacu Wilanowskim. Ponadto w audycji felieton "Widziane z Manhattanu", tym razem o konflikcie rasowym w USA z perspektywy indoktrynacji dzieci w szkołach podstawowych. Początki prac nad musicalem Mistrz i Małgorzata w realizacji Janusza Stokłosy i Janusza Józefowicza w Teatrze Muzycznym w Gdyni. W "Literackich witaminach" - Dionisios Sturis. ​

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Dokąd idziemy? Spotkanie z Krzysztofem Zanussim - aut. Jakub Kukla

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Andrzej Zieliński

Wojciech Gogolewski - współtwórca ważnych jazzowych formacji (jak chociażby Air Condition Zbigniewa Namysłowskiego), ale współpracował też z Michałem Bajorem, Grażyną Łobaszewską czy Haliną Frąckowiak. Od blisko pół wieku prowadzi zespoły sygnowane własnym nazwiskiem prezentujące oryginalny repertuar pianisty, a także autorskie aranżacje utworów innych artystów. W działalności kompozytorskiej Gogolewski nie stroni od muzyki filmowej i teatralnej, a także piosenek. Właśnie miłość do tych ostatnich sprawi, że w cyklu Jazz.PL pojawią się również utwory z repertuaru grupy Skaldowie w nowych, jazzowych interpretacjach. 

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

75-te urodziny Gabriela Chmury

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Nikołaj Znajder - skrzypce, dyr. Gabriel Chmura (Sala im. Grzegorza Fitelberga Górnośląskiego Centrum Kultury, Katowice, 2.12.2004) Józef Haydn 7. Symfonia C-dur "Le Midi" Hob.I:7; Max Bruch Fantazja szkocka op.46 - na skrzypce i orkiestrę; Robert Schumann III Symfonia Es-dur op.97 "Reńska"

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: "Chcę zdążyć choćby poniewczasie" - Jerzy Ficowski w 15. rocznicę śmierci - aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek

 

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Krzysztof Rutkowski "Mickiewicz w Stambule. Opowieść filmowa", czyta Tomasz Borkowski. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc.9.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Różewicz "Opowiadania", czyta Adam Ferency, odc. 12.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - K. Łoniewski i A. Małecki 

02.00-03.00 - "Trójkowe archiwum koncertowe" - Zofia Sylwin 

Janusz Strobel Trio – retransmisja koncertu nagranego w studiu im. Agnieszki Osieckiej 22.04.1995 r. 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" - powtórka z czwartku - Łukasz Jasina 

04.00-06.00 - "Trójka budzi: off" - Mateusz Tomaszuk 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Mateusz Drozda  

W audycji m.in. o tym, że na lotnisku w Lesznie zamontowano nowoczesny system oświetlenia. Włączyć go może pilot, wysyłając sms-em specjalny kod. Jak działają nowoczesne systemy oświetlenia lotnisk. Innym tematem, który poruszymy jest fakt, że na rynku zaczyna brakować nowych samochodów. Zdarza się, że auta które miały zjechać z taśm w pierwszym kwartale b.r., zostaną dostarczone dopiero pod koniec roku. Najczęściej brak dostępności wynika z opóźnień w dostawie m.in. automatycznych skrzyni biegów, foteli czy wyświetlaczy. Czy jeśli na rynku brakuje nowych samochodów to kupno fabrycznie nowego auta jest dobrą inwestycją? Jaki jest stan rynku samochodowego? O tym porozmawiamy również z ekonomistą - Markiem Zuberem. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem - Grzegorz Schetyna, Platforma Obywatelska.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz 

Z Marcinem Roszkowskim i doktorem Arturem Bartoszewiczem porozmawiamy o walce z Covid-19, KPO, Ustawie o uprawnieniach artysty zawodowego oraz o transakcjach zbliżeniowych w Polsce. W RTG - czyli Rozmowie Trójkowo-gospodarczej: Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.  

10.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Gabriela Andrychowicz 

W ten weekend, w pandemicznej rzeczywistości, katowicki Spodek będzie obchodził 50 lat działalności. W specjalnie zorganizowanym "Studiu Spodek" zostaną wyemitowane rozmowy i filmy przybliżające dzieje kultowego obiektu. O najważniejszych imprezach kulturalnych, koncertach i festiwalach, ciekawostkach i anegdotach z nimi związanych opowie Wojciech Zamorski - dziennikarz Polskiego Radia Katowice. Z kolei od 1981 roku w Spodku jest organizowany największy i jeden z najstarszych w Polsce, jeden z największych na świecie -festiwal muzyki bluesowej RAWA BLUES FESTIVAL. O jego historii, teraźniejszości i przyszłości opowie Ireneusz Dudek twórca i organizator festiwalu, który dzisiaj obchodzi swoje 70 urodziny. 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan 

W audycji o Pikniku Naukowym 2021 i o jednym z pokazów: "Co wisi w powietrzu?" Jak działa miernik zanieczyszczenia powietrza? W jaki sposób można go skonstruować? Powiemy też m.in. o tym, że studenci uruchomili akcję "Dziadkowie biznesu", która ma wesprzeć rzemieślników i właścicieli firm tzw. „starej daty”. Są to często świetni fachowcy w swoich dziedzinach, ale nie funkcjonują w Internecie. Przez pandemię mają kłopoty, a działalność w sieci może pomóc. 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat 

Na drogach pojawia się coraz więcej motocyklistów. Zapowiada się coraz lepsza aura, więc jednośladów jeszcze przybędzie. Policjanci apelują o rozwagę – aby wszyscy uczestnicy naszych dróg byli bezpieczni. Poza szosami - będzie też m.in. wiosenny spacer po ogrodach botanicznych. Czym się zachwycać, co dopiero zaczyna kwitnąć, co sami możemy zrobić w naszych ogródkach.

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Cztery strony dźwięku" - Łukasz Ciechański

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska 

Cykl koncertów "Port Kultury" znad Wisły rusza już 8 maja. W tym roku zaplanowano osiem koncertów, od jazzu przez folk i hip-hop po elektronikę. Na dobry początek zagra zespół Coals. Transmisja na żywo na fanpage'u i kanale YouTube Narodowego Centrum Kultury (NCK). Gościem Polskiego Radia 24 będzie dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski.

Zaprosimy również na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W tym roku największa plenerowa impreza naukowa w Europie przeniesie się do internetu. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w wersji online odbędzie się w dniach 8-15 maja 2021 roku pod hasłem "Klimat i my" i będzie wydarzeniem pełnym fascynujących spotkań z ekspertami, naukowych pokazów oraz warsztatów online.​


logo

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Ada Janiszewska

Kwiaty, pasy, a może printy w duchu etno? Największe domy mody w tym sezonie właśnie na nie stawiają. Jak mieszać ze sobą printy i czy da się je samemu zrobić?

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus

Czym jest trening hiperboliczny? Czy wykorzystując stare metody rozciągania, możemy zwiększyć masę mięśniową, siłę i elastyczność? W audycji również zaproszenie na "Potrójną Koronę" - cykl długodystansowych marszów górskich po Sudetach, w czasie których w pięknej scenerii oraz limicie 24 godzin zdobywa się każdorazowo 3 koronne szczyty różnych pasm górskich.

18.00-20.00 - "Będzie głośno!" - Damian Sikorski

Gościem pierwszej godziny audycji będzie Kasia Makowiecka - Seeme. To artystka komponująca przy pianinie swoje bardzo osobiste i intymne piosenki. Debiutowała w audycji "Będzie głośno!" w 2019 roku piosenką "Dżon", teraz prezentuje piosenkę "Chmury". To pierwszy singiel zapowiadający drugi album "Seeme", który ukaże się jeszcze w 2021 roku. Po godz.19 gośćmi audycji będą muzycy zespołu Ars Latrans Orchestra - w składzie Orkiestry usłyszymy między innymi takich wykonawców jak: Bass Astral [Kuba Tracz], runforrest [Grzegorz Wardęga], Odet [Aleksandra Dąbrowska], Dybiński [Nikodem Dybiński], Gypsy and the Acid Queen [Kuba Jaworski], Clock Machine/kidei [Jakub Wojtas i Piotr Wykurz]. Muzyka stanowi rdzeń narracji multidyscyplinarnego spektaklu muzycznego "Sztuka miłości", którego premiera odbędzie się jesienią 2021 roku.

22.00-00.00 - "Rock Blok" - Bartek Koziczyński

Zapraszamy na spotkanie z zespołem Kruk, który opowie o swojej najnowszej płycie "Be There".

00.00-02.00 - "BEATmaszyna" - Piotr Truszkowski

E.F.G. to pseudonim, pod którym ukrywa się gdynianin Oleg Szyszkin - DJ i producent o ponad dziesięcioletnim doświadczeniu. Jego produkcje ukazywały się w takich wytwórniach jak Levitate, Dirty Stuff, UDTK Records czy rodzimej Electronic Tree. W "BEATmaszynie" posłuchamy specjalnego godzinnego seta przygotowanego przez Olega, a z rozmowy dowiemy się, co potrzebne jest początkującym producentom, aby rozpocząć przygodę z tworzeniem dźwięków. 


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.40 - "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego - kolejny odcinek radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in. Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit. 

logo


07.00-10.00 - "Poranek w PRD" Dzień Kosmosu. Sprawdzimy, co obecnie ciekawego dzieje się w kosmosie, przypomnimy, kto pierwszy w nim był i jakie panują tam warunki.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Premiera płyty "Magic Kids Hity z sieci dla dzieci". To najpopularniejsze piosenki dla dzieci i rodziców, które znajdziemy w internecie. Kompilacja zawiera 15 znanych utworów, których odsłony osiągnęły milionowe wyniki w serwisach internetowych. Na płycie znalazły takie piosenki jak: "Mucha w mucholocie", "Idziemy do Zoo", "Impreza w Dżungli" czy roztańczone "Boogie Woogie".

21.00-22.00 - "Strefa rodzica" Jak wykształcić kadrę gotową do zmian w edukacji? Jakie predyspozycje powinni w sobie rozwijać nauczyciele, by sprostać nowym wymaganiom, które pojawiły się wraz z chęcią zmiany dotychczasowych technik nauczania? Jak zachęcić do bycia nauczycielem, który to zawód staje się zawodem deficytowym? A także na czym polega działanie szkół korczakowskich. Goście: Marzena Martyniak - założycielka Instytutu Rozwoju Emocji i współwłaścicielka przedszkola "Kraina emocji" oraz Centrum Diagnozy i Terapii Poradis i prof. nadzw. dr hab. Mirosław Grewiński - rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" Gościem audycji będzie Konrad Aksinowicz - muzyk, reżyser, autor książki "Samorealizacja filmowa"​, rodzic. Tworzył teledyski m.in. dla: De Mono, Brodki, Lemon, Lady Pank, Margaret, Mikromusic, Sarsy i wielu innych. Wyreżyserował dwa pełnometrażowe filmy fabularne: "Zamiana" i "W spirali". Twórca AKX ENTERTAINMENT - miejsca, które łączy muzyków i filmowców. Kolejne wcielenie Konrada Aksinowicza to zespół AKX. Twórca dzieli swój czas między zamiłowanie do muzyki i reżyserowanie filmów fabularnych. Jego osobowość ukształtowała popkultura połowy lat 80., co ma odzwierciedlenie w jego twórczości. 

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.00 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Montgomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Powrót Tappiego do Szepczącego Lasu" Marcina Mortki, czyta Leszek Filipowicz.


.

18.00 - "Arcydzieło miesiąca" - zaprasza Magdalena Sawicka

Audycja poświęcona Wariacjom na temat "Là ci darem la mano" z opery "Don Giovanni" Mozarta op. 2 Fryderyka Chopina. W programie usłyszymy interpretację Krzysztofa Jabłońskiego z towarzyszeniem Sinfonii Varosovii pod dyrekcją Jacka Kaspszyka oraz fragment pierwszej części Sonaty "Patetycznej" c-moll Ludwiga van Beethovena.

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś

W programie audycji m.in.: Koncert fortepianowy C-dur nr 1 op. 11 Ludwiga van Beethovena w interpretacji Ronalda Brautigama z towarzyszeniem Kölner Akademie pod dyrekcją Michaela Alexandra Willensa, Preludia op. 28 Fryderyka Chopina pod palcami Charlesa Richard-Hamelina, a także Ma Mere l'Oye Maurice’a Ravela w wykonaniu Stevena Osborne’a i Paula Lewisa.

21.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

Folkowy rekonesans: Chopin w odsłonie bałkańskiej, klezmerskiej, tureckiej, w kapelusiku górala podhalańskiego, przy syntezatorze, ze śpiewem na ustach.


Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU