Polskie Radio

"Trzy kwadranse jazzu" i "Stacja Nauka". Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 19:00
W Światowym Dniu Astmy wszystko o tej - najczęściej występującej chorobie układu oddechowego. Poza tym - Agnieszka Osiecka i jej bezlitosna psychoanaliza własnego pokolenia oraz jubileusz pianisty prof. Piotra Palecznego. A także czy warto przekraczać muzyczne granice i sięgać po ekstremum?
zdjęcie ilustracyjne, studio multimedialne Polskiego Radia
zdjęcie ilustracyjne, studio multimedialne Polskiego Radia Foto: materiały promocyjne
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez 𝙿𝚘𝚕𝚜𝚔𝚒𝚎 𝚁𝚊𝚍𝚒𝚘 (@polskieradio)


logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Daniel Wydrych

W audycji m.in. o tym, jak wybrać szkołę? Przyszły zawód? Jak rodzice mogą w tym pomóc? Ponadto tradycyjnie koronawirusowy poradnik, konkursy i słuchowisko. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Krzysztof Michalski

1. Nauka w walce z pandemią - z okazji Światowego Dnia Astmy - rozmowa o astmie - najczęściej występującej chorobie przewlekłej układu oddechowego w czasach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Gościem programu będzie doktor Piotr Dąbrowiecki, z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego, Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, który opowie o przyczynach powstawania astmy, predyspozycjach genetycznych tej choroby, możliwości diagnostyki, najnowszych metodach leczenia astmy (leki biologiczne) i o wpływie astmy na przebieg choroby COVID-19.

2. Drugim gościem programu będzie Agnieszka Mikołajczyk - doktorantka z Katedry Elektrotechniki, Systemów Sterowania i Informatyki Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej, która prowadzi badania na algorytmach sztucznej inteligencji i jest pomysłodawczynią i projektantką aplikacji, która zainstalowana na telefonie komórkowym może diagnozować znamiona skórne pod kątem zmian nowotworowych. Rozwiązanie opracowane przez młodą badaczkę wykorzystuje tzw. "deep learning", czyli uczenie głębokie, które jest podkategorią uczenia maszynowego polegającego na tworzeniu i trenowaniu sieci neuronowych tak, by na podstawie zdjęć zmian skórnych można było rozpoznać, czy dane znamię jest złośliwe, czy łagodne. Aplikacja opracowana przez Agnieszkę Mikołajczyk została nagrodzona w konkursie "Młodzi innowacyjni".

23.00-00.00 - "Historia żywa" - zaprasza Dorota Truszczak

Tadeusz Kościuszko, Napoleon Bonaparte i książę Józef Poniatowski - trzej legendarni wodzowie, wojskowi, których losy skrzyżowały się, kiedy Rzeczypospolita była w potrzebie na przełomie XVIII i XIX  wieku - to bohaterowie  naszej opowieści. Jak próbowali zmienić lub zmienili historię Królestwa, jak wpłynęli na jego dalsze dzieje ?


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 26 kwietnia - Jan Potocki "Rękopis znaleziony w Saragossie" w reż, Janusza Kukuły, realizacja Andrzej Brzoska; w roli Alfonsa van Wordena wystąpił Krzysztof Tyniec. 

21.45 - od 10 maja - "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Janusza Gajosa (Radiobook).

23.50 - od 10 do 17 maja - "Refleksje" księdza Władysława Gurgacza kapelana Żołnierzy Wyklętych czyta Łukasz Lewandowski. Książka ukazała się nakładem IPN.

logo

75-te urodziny Piotra Palecznego

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W "Poranku Dwójki" sięgniemy do ostatniego - obejmującego lata 1956-58 i 1970 - tomu autobiograficznych zapisków Agnieszki Osieckiej. Dokonuje w nich bezlitosnej autoanalizy i psychoanalizy własnego pokolenia. Rozlicza się ze światem, stawia sobie niewygodne pytania, nie unika gorzkich diagnoz, wreszcie też - pisze testament. I nie są to gesty jednokrotne, tylko "typowe" dla niej sposoby rozładowywania napięcia i radzenia sobie z bólem i smutkiem. Lata 1957 i 1970 to dla autorki "Okularników" czasy szczególnie trudne - szósty tom dzienników i zapisków zbiera życiowe doświadczenie Agnieszki Osieckiej w opowieść zaskakującą: pełną nieoczekiwanych kontrapunktów i jeszcze bardziej niespodziewanych puent. Rozmowa z recenzentką wydania Karoliną Felberg o godz. 8.30​.

W audycji zaprezentujemy także wydawnictwo Agencji Muzycznej Polskiego Radia "Sercem Polak a talentem świata obywatel" poświęcone Fryderykowi Chopinowi i kilkudziesięciu artystom, których los zmusił do opuszczenia kraju i tworzenia poza ojczyzną. W programie będziemy świętować też jubileusz prof. Piotra Palecznego. 10 maja wybitny pianista, pedagog, laureat Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina i wieloletni dyrektor Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju kończy 75 lat. Nie zabraknie też relacji z Pikniku Naukowego w tym roku odbywającego się pod hasłem "Klimat i my".

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Piotr Paleczny 75*

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

11.10-12.00 - Antonin Dvořák Kwintet smyczkowy Es-dur nr 3 "Amerykański" op. 97, wyk. Škampa Quartet, Krzysztof Chorzelski - altówka

12.05-12.45 - Karol Szymanowski IV Symfonia "Koncertująca" op. 60, wyk. Piotr Paleczny - fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Jerzy Semkow

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" - Piotr Paleczny

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Lunchtime Concerts at Wigmore Hall Live
Johannes Brahms Sonata na altówkę i fortepian f-moll op. 120 nr 1, Sonata na altówkę i fortepian Es-dur op. 120 nr 2, Kurt Schwertsik (1935) Haydn lived in Eisenstadt; wyk. Timothy Ridout - altówka, Tom Poster - fortepian
SM/2021/04/29/02

Recital Piotra Palecznego (Filharmonia Narodowa, 12.11.1999)
Modest Musorgski Obrazki z wystawy, Robert Schumann Etiudy symfoniczne; wyk. Piotr Paleczny - fortepian

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem będzie Paweł Szamburski - klarnecista, jedna trzecia zespołu Bastarda, który wspólnie z João de Sousą wydał nową płytę zatytułowaną "Fado". Spotkamy się także z Agnieszką Lubomirą Piotrowską – autorką tłumaczenia trzech rosyjskich sztuk, które zostaną zaprezentowane podczas Przeglądu Współczesnej Dramaturgii Rosyjskiej w teatrze Dramatycznym w Warszawie, odwiedzimy wystawę "Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy" w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, a Mateusz Waligóra opowie o książce "Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody". W cyklu "Literackie witaminy" - prof. Michał Paweł Markowski.

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Koncert symfoniczny - Piotr Paleczny i NOSPR (Katowice, 1997-03-14)
Anton Bruckner Te Deum (wersja z 1884), Ignacy Jan Paderewski Koncert a-moll op.17; wyk. Piotr Paleczny - fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Stanisław Skrowaczewski
DA 1342

Koncert Piotra Palecznego i Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (Katowice, 1997-03-14)
Ludwig van Beethoven Koncert fortepianowy nr 5 Es-dur op. 73, Piotr Paleczny - fortepianowy, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Krzysztof Penderecki
DA 999

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Rzeczypospolite: Solidarność Rolnicza - aud. Antoniego Dudka

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Kazuo Ishiguro "Klara i słońce", czyta Wiktoria Gorodeckaja.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Witold Gombrowicz "Trans-Atlantyk", czyta Krzysztof Globisz, odc. 1.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", odc. 1, czyta Danuta Stenka. PREMIERA

logo


00.00-02.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

02.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / Klub Folkowy - Wojciech Ossowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. sportowe podsumowanie weekendu - po nocnym finale MŚ Kobiet w curlingu. Powiemy również o dogecoinie - kryptowalucie opartej na wizerunku psa znanego z memów. W ostatnich miesiącach zyskiwała ona na wartości dzięki Elonowi Muskowi, który zachęcał do inwestowania w nią. Po sobotniej wizycie miliardera w Saturday Night Live kryptowaluta spadła o 30%. Miliarder nazwał dogecoina "szwindlem".

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gościem - Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. 

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Gabriela Andrychowicz 

W audycji m.in. Bed & Breakfast czyli historia jednej piosenki - tym razem Bob Dorough - "Three is a Magic Number". Będzie też o planowanej wystawie Wilhelma Sasnala "Taki pejzaż", a także o atrakcjach na Noc Muzeów, czyli m.in. o spacerach "Pollywood". O tym porozmawiamy z Joanną Fikus, kierowniczką działu wystaw Muzeum POLIN oraz z Katarzyną Jankowską, przewodniczką Muzeum. W "Informatorze ekonomicznym: Marcin Jagiełowicz porozmawia z Dawidem Piekarzem z Instytutu Staszica o posiedzeniu SN ws. kredytów frankowych. W "Trójkowym felietonie kulturalnym" o rzeźbach 3D. 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o rozwoju elektromobilności, a także o studentach Politechniki Wrocławskiej, którzy zbudowali jednoosobową łódź w pełni napędzaną energią słoneczną. W trakcie pierwszych testów na Odrze konstruktorzy sprawdzali m.in. jej zwrotność i maksymalną prędkość. Łódź solarna powstaje na międzynarodowe zawody organizowane co roku m.in. w USA i Holandii. Będzie też o lodach odchudzających oraz o Starym Sączu, gdzie powstają kosmiczne kule. 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

Wszyscy pełnoletni mogą się już zapisywać na szczepienia. Jakie jest zainteresowanie szczepieniami wśród młodzieży? Od dziś osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie z pierwszeństwem w punktach szczepień. Dziś też rozpoczną się szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych. W audycji też o egzaminach maturalnych - dla większości tegorocznych maturzystów zaczął się już ostatni tydzień zmagań na egzaminie dojrzałości. W ramach Pikniku Naukowego powiemy również o Europejskim Zielonym Ładzie. Degradacja środowiska to wyzwanie, któremu musi sprostać cały świat. Europa ma swój plan działania - unikalny na skalę międzykontynentalną. 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Wieczorny przegląd myśli"- Michał Kirmuć

20.00-21.00 - "Nie tylko gitary" - Aleksandra Kaczkowska

21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina  

Ciąg dalszy rozmowy o historycznej roli Napoleona z okazji dwusetnej rocznicy jego śmierci. Tym razem gościem będzie historyk Adam Zamoyski – autor biografii cesarza Francuzów. 

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.

logo

22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman 

23.35 - Rozpruwacz kulturalny - zaprasza Jakub Moroz

Co decyduje o konkretnych posunięciach władz Federacji Rosyjskiej w polityce wewnętrznej i międzynarodowej? W audycji przyjrzymy się wielkiej strategii państwowej, procesom o krótkotrwałym charakterze, jak i wykraczającym poza horyzont dziesięcioleci. Gościem będzie dziennikarz i ekspert ds. międzynarodowych Marek Budzisz, autor książki "Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna".​


logo

Płyta tygodnia - Plastic "SPACE"

Plastic, czyli Agnieszka Burcan i Paweł Radziszewski, po raz kolejny zabiera słuchaczy w eklektyczny świat elektroniki i alternatywnego popu. Na swoim czwartym autorskim albumie "SPACE" Plastic powraca do swoich korzeni, czyli muzyki, która podbijała klubowe parkiety. Płyta do wygrania w audycji "Muzyczny Lunch" od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-14.00.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Maciej Wójcik

Czy możliwe jest zbudowanie silnika łodzi o mocy dwóch czajników? Udało się to studentom z Politechniki Wrocławskiej, którzy już przetestowali swoją łódź solarną na Odrze. Jak wyszła na testach jej zwrotność i maksymalna prędkość?

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Kacper Kowalczyk

Czy małpy w domu to dobry pomysł? Większość osób znająca biologię tych zwierząt ze zdecydowaną stanowczością odpowie, że nie. Niestety ludzie przez lata kupowali marmozety, kapucynki czy tamaryny, ufając sprzedawcom, że małpka zawsze będzie miłym zwierzątkiem, które chętnie przytuli się do swojego właściciela. Ale to tylko część prawdy.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Decyzją Rady Europejskiej larwy chrząszcza mącznika młynarka zostały dodane do listy "nowej żywności". Suszone larwy mogą wkrótce trafić do sklepów, w całości i sproszkowane, jako składnik ekologicznych potraw. Spróbujecie?

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - Jerzy Przeździecki

Czy potrzebujemy dziś buntu i antysceny? Czy dzisiejsza rzeczywistość byłaby inspiracją dla twórczości Throbbing Gristle? Czy warto przekraczać granice i sięgać po ekstremum? O własnej perspektywie na te sprawy opowiedzą sami artyści i ludzie, dla których muzyka industrialna jest niezwykle ważna. Nie zabraknie wyselekcjonowanych nagrań takich twórców jak Shed, Setaoc Mass, Endlec czy Regal.

LITERATURA W CZWÓRCE:

Godz. 10.40 "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego – pierwszy odcinek Radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit. 


logo

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - "Dwa piraci, piegowaci, piegowate mają twarze..." Leszek i Miś jako dwaj piraci wybiorą się na Karaiby. To tam kiedyś spotkać można było piratów. W jaki sposób, kiedyś, gdy nie było GPS-a, piraci odnajdywali drogę?

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Po co śpimy, dlaczego sen jest ważny i ile go potrzebujemy? Co zrobić, żeby naprawdę się wyspać i wstawać pełnym energii? Kto jest największym śpiochem wśród zwierząt i w których bajkach spotkamy prawdziwych śpiochów.

17.15 - "Skarbonka" - Co to są rezerwy walutowe i kiedy banki centralne muszą ich używać? Dlaczego nie jest dobrze, kiedy złotówka jest słaba i niedobrze kiedy jest zbyt silna? W Skarbonce opieka nad walutą.

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - Gośćmi będą Dorota i Henryk Miśkiewiczowie - o relacjach rodzic - dziecko, o muzycznych podróżach, o urodzinowym prezencie, jaki wymyśliła ojcu i zrealizowała córka, wspomnienie dwóch ważnych albumów każdego z nich plus wspólne dzieło, które całkiem niedawno ujrzało światło dzienne. Do tego premierowo Kaśka Sochacka, nieoczywiste covery orkiestry Męskie Granie.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Montgomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Misia i jej mali pacjenci. Złocista zagadka" Anieli Holewińskiej-Szkolik, czyta Beata Piechowska-Olszewska.

 


.

08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Anna Skulska

Bohaterem audycji będzie Krystian Zimerman - polski pianista i pedagog, zwycięzca IX Konkursu Chopinowskiego (1975). W wykonaniu wybitnego pianisty usłyszymy Mazurek g-moll z op. 24 Fryderyka Chopina oraz I Koncert fortepianowy d-moll op. 15 Johannesa Brahmsa z towarzyszeniem Wiener Philharmoniker pod batutą Leonarda Bernsteina.

15.00 - Audycja specjalna "Klimat i my" - Klaudia Baranowska

Audycja specjalna związana ze zjawiskami pogodowymi występującymi w muzyce.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

W najbliższej audycji kolejne spotkanie z utworami inspirowanymi twórczością Fryderyka Chopina. Hasło? Chopinesque. Ale też Chopiniana, Chopiniada. Kiedyś słuchaliśmy już tego typu utworów, ale jest ich więcej i właśnie przyszła na nie pora. Dadzą się Państwo skusić?


Zapraszamy!

 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU