Polskie Radio

Spora dawka wiedzy - historia i współczesność. Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 20:00
Międzynarodowy Dzień Limeryków, Dzień Pielęgniarki i kolejne spotkania z klimatem - podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Wieczorem - retransmisja koncertu "Pilecki. Życie wypełnione Polską". Zapraszamy! 
Studio Programu 1 Polskiego Radia
Studio Programu 1 Polskiego Radia Foto: M.Borawska/PR
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez 𝙿𝚘𝚕𝚜𝚔𝚒𝚎 𝚁𝚊𝚍𝚒𝚘 (@polskieradio)

logo
   

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Międzynarodowy Dzień Limeryków - antenowa zabawa limerykami ze słuchaczami oraz felieton o limerykach Małgorzaty Raduchy, a także limeryk o "Czterech Porach Roku". Zespół chronicznego zmęczenia - choroba coraz bardziej powszechna, a często nierozpoznana, a chory błędnie traktowany jako "zmęczony całe życie". Co powinno nas zaniepokoić - objawy? Jak odróżnić długotrwale zmęczenie wywołane np. brakiem urlopu, przepracowaniem od chronicznego zmęczenia? Współzależność między zmęczeniem fizycznym, psychicznym a sensorycznym? Zmęczenie jako objaw jednej z wielu chorób? Jak leczyć, przeciwdziałać? Gość - prof. Paweł Zalewski z Zakładu Ergonomii i Fizjologii Wysiłku Fizycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

20.00-21.00 - "Wieczór z operą i operetką" - zaprasza Robert Kamyk

Bohaterem audycji będzie jeden z najsłynniejszych śpiewaków w historii, który potrafił dotrzeć ze sztuką operową do masowej widowni - Luciano Pavarotti. Kochał życie, kochał śpiewanie, był fanem piłki nożnej i dobrego jedzenia. Nazywany "królem wysokiego C", ujmował rozbrajającym uśmiechem i umiejętnością zjednywania sympatii zwykłych ludzi. Posłuchamy jak śpiewał swoje popisowe arie, ale także bardziej popularny repertuar.

21.00 - retransmisja koncertu "Pilecki. Życie wypełnione Polską"

Został on zarejestrowany 9 maja br. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego dzięki współpracy Polskiego Radia, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Fundacji "Sztafeta" oraz PGNiG. W programie pieśni patriotyczne, wspomnienia Zofii Pileckiej o ojcu oraz fragmenty życiorysu rotmistrza. Wśród wykonawców znaleźli się m.in. Lidia Pospieszalska, Paweł Dusza, Małgorzata Przybysz, Małgorzata Rozwadowska, Antonina Święcińska, Klara Walicka, Arkadiusz Buczkowski, Sławomir Giska, Piotr Ochnik oraz Teatr Muzyczny Od Czapy.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 26 kwietnia - Jan Potocki "Rękopis znaleziony w Saragossie" w reżyserii Janusza Kukuły, realizacja Andrzej Brzoska; w roli Alfonsa van Wordena wystąpił Krzysztof Tyniec. 

21.45 - od 10 maja - "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Janusza Gajosa (Radiobook).

23.50 - od 10 do 17 maja - "Refleksje" księdza Władysława Gurgacza kapelana Żołnierzy Wyklętych czyta Łukasz Lewandowski. Książka ukazała się nakładem IPN.

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W "Poranku Dwójki" wraz z Wacławem Zimplem będziemy poszukiwać sonorystycznych faktur. Klarnecisa, producent muzyczny i kompozytor zaprosi na najbliższą Domówkę z Dwójką, którą przygotowuje wraz z Holly Hock - producentką muzyki elektronicznej, wokalistką, kompozytorką i autorka tekstów. Spotkanie o godz. 9.30. W audycji także: wywiad z Julią Orlik - autorką etiudy  "Jestem tutaj" - obraz znalazł się na shortliście nagród BAFTA Student Film  Awards 2020; "Klimat i my" - atrakcje i eksperymenty Pikniku Naukowego; Poznań i oferta tamtejszych instytucji kulturalnych po zniesieniu części ograniczeń. 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - A cappella, czyli bez instrumentów

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

11.10-12.00 - Eugène Ysaÿe Trio smyczkowe "Le Chimay", wyk. Henning Kraggerud - skrzypce, Lars Anders Tomter - altówka, Ole-Eirik Ree - wiolonczela

12.05-12.45 - Arie operowe w interpretacji Andrzeja Hiolskiego, Orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej, dyr. Bohdan Wodiczko

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" - Piotr Paleczny

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert symfoniczny (Sala Koncertowa Radia Duńskiego, Kopenhaga, 06.05.021)

Johannes Brahms Koncert fortepianowy nr 1 d-moll op. 15, Robert Schumann Symfonia nr 2 C-dur op. 61; wyk Beatrice Rana - fortepian, Duńska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, dyr. Lorenzo Viotti and, in Copenhagen

EURO/2020-2021/PC2/029

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

5 sztuk teatralnych znalazło się w "Antologii Europejskiej Dramaturgii Współczesnej", którą opublikował właśnie Teatr Dramatyczny w Warszawie. To owoc czterech lat istnienia międzynarodowego projektu interdyscyplinarnego "Fabulamundi. Dramaturgia w Europie: ponad granicami?", który zrzesza teatry, festiwale i organizacje kulturowe. O antologii porozmawiamy z Aldoną Figurą - kierowniczką Laboratorium Dramatu oraz Agnieszką Górnicką - sekretarzem literackim Teatru Dramatycznego w Warszawie. Przedstawimy także plany nowej dyrekcji Narodowego Starego Teatru w Krakowie, zdamy relację z konferencji poświęconej związkom twórczości Tadeusza Różewicza z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego i odwiedzimy wystawę "Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji" pokazywaną od dzisiaj w Muzeum Warszawy. W cyklu "Literackie witaminy" - Tomasz Grabiński.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Jednolita cena książki - prowadzi Paweł Siwek

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Koncert symfoniczny (Teatro Monumental, Madryt, 14.02.2020)
Benjamin Britten Koncert skrzypcowy op. 15, Dymitr Saostakowicz Symfonia nr 10 e-moll op. 93; wyk. Alena Baeva - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna RTVE, dyr. Pablo González

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Niemodne przyjemności - aud. Romana Dziewońskiego

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Kazuo Ishiguro "Klara i słońce", czyta Wiktoria Gorodeckaja.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Witold Gombrowicz "Trans-Atlantyk", czyta Krzysztof Globisz, odc. 3.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", odc. 3, czyta Danuta Stenka. 

logo

 

00.00-02.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski 

02.00-03.00 - "GH+ Extra" - Grzegorz Hoffmann 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" powtórka z wtorku Michalina Szymborska 

04.00-06.00 - "Trójka budzi / nowa fala" - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o tym, że grupa Pearl Jam udostępnia swoje koncerty za darmo w sieci oraz rozmowa z Paprodziadem z zespołu Łąki Łan - o tym jak żyje się w lesie i co las ma w sobie takiego, że ludzie lubią w nim przebywać. Powiemy tez m.in. o tzw. "paszportach covidowych" i wegańskich jajkach. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem - Konrad Szymański, minister ds. Unii Europejskiej.

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Gabriela Andrychowicz 

W cyklu "Bed & Breakfast" czyli w historii jednej piosenki - The Faces i "Ooh La La", a w "Informatorze ekonomicznym" - Arkadiusz Ekiery porozmawia ze Sławomirem Horbaczewskim o decyzji Sądu Najwyższego w sprawie frankowiczów, dlaczego drożeją mieszkania oraz o tym, czy po pandemii skończy się hossa branży gier komputerowych? W "Trójkowym felietonie kulturalnym" Katarzyna Cygler opowie o dobiegających końca 35. Warszawskich Spotkaniach Muzycznych, a w "Fajnym filmie" - Ryszard Jaźwiński opowie o chorwackim festiwalu filmu polskiego "Wisła". 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o tym, że w Wiedniu zakończyły się dwuletnie testy sprawowania autonomicznego autobusu, który jeździł po dzielnicy Aspern Seestadt. Niewielkie pojazdy jeździły nie szybciej niż 10-11 km/h. Autobus "nauczył" się omijać przeszkody tak by gwałtownie nie hamować. Czy autonomiczne pojazdy będą przyszłością nie tylko na zachodzie? Będzie też o budowie chińskiej wielomodułowej stacji orbitalnej Tiangong. Poza naszą atmosferę rakiety "Długi marsz" wynoszą jej kolejne elementy, co powoduje niemałe zamieszanie tu ... na Ziemi. Czego Chiny szukają w kosmosie? Co chcą osiągnąć? Co na to NASA? Powiemy też m.in. o tzw. "kosmicznym pociągu", który znów pokona podniebną trasę. Chodzi o 60 satelitów Starlink, czyli niewielkich rozmiarów satelity komunikacyjne, z których na orbicie powstaje "megakonstelacja" firmy SpaceX. Kiedy warto spojrzeć w niebo, by ujrzeć satelity? 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

Powiemy m.in. o Dniu Pielęgniarki, o wiosennej edycji Impact’21 oraz o publikacji najnowszego raportu o rozwoju transportu rowerowego w Polsce. Będzie też o Pikniku Naukowym, a także reportaż Antoniego Rokickiego "Z marzeniami na korcie". 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

19.00-20.00 - "Trójkowy PoWiernik" - Marek Wiernik 

20.00-21.00 - "Polski Express" - Tomasz Żąda

21.00-22.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska 

Erna Rosenstein uważana jest za najważniejszą polską surrealistkę (o ile nie jedyną), do końca życia wierną temu kierunkowi. 17 maja przypada 108 rocznica jej urodzin – a to powód, żeby przypomnieć jej postać, ale nie od oficjalnej, galeryjnej strony, lecz z perspektywy domowej. Goście: Adam Sandauer, fizyk, (syn artystki) i Stefan Szydłowski, filozof, kurator, przyjaciel artrystki. 

23.00-00.00 - "Między dniem a snem" - Piotr Majewski 


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.

logo

22.06 - "Posłowie" - Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Audycja, którą tworzą dwie, skrajnie różne osobowości literackie - omawiają gorące nowości wydawnicze oraz pozycje literackie warte szczególnej uwagi. Tym razem zajmą się postapokaliptyczną powieścią Dmitrija Glukhovskiego "Outpost" oraz książką "Pieśń Bogini Kali" - debiutem powieściowym Dana Simmonsa.​ 


logo

09.00-10.00 - "Wszystko gra" - Ula Kaczyńska

Nalewał piwo na biesiadach górniczych, handlował samochodami, produkował filmy korporacyjne - Jakub Skorupa ma za sobą szereg życiowych doświadczeń i przekuwa je na szczerą, kipiącą emocjami muzykę.  Znamy już jego "Pociągi towarowe", a w audycji przedpremierowo zaprezentuje "Wypowiedzenie z korpo".

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Olek jest sternikiem jachtowym. Podczas pandemii samotnie przez tydzień pływał ośmioosobową łodzią po mazurskich jeziorach - reszta załogi z obawy przed zakażeniem koronawirusem nie stawiła się w porcie. W audycji opowie o swojej "zajawce" i samotnym żeglowaniu. 

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Dariusz Matyja

W  cyklu "Sportowiec z indeksem - czyli jak zostać mistrzem i magistrem" tym razem rozmowa z 20-letnią szablistką Martą Okine, której dziadek pochodzi z Ghany. Marta udanie łączy uprawianie szermierki ze studiowaniem... kryminologii.

22.00-00.00 - "Noc rezydentów" - Kacper Ponichtera 

Izraelska elektronika, orientalne disco, dark disco z Albanii - nie zabraknie nowości płytowych. 

LITERATURA W CZWÓRCE:

Godz. 10.40 "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego – pierwszy odcinek Radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoita. 


logo

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - ​12 maja po rocznej przerwie wymuszonej sytuacją pandemiczną na świecie, Ośrodek Chopinowski w Szafarni organizuje 28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Z racji obowiązujących restrykcji, konkurs odbędzie się w formie hybrydowej. Młodzi pianiści z całego świata nadesłali swoje nagrania konkursowe, które zostaną przesłuchane przez międzynarodowe grono jurorów obradujące w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. W tym roku przewodniczącą jury jest profesor bydgoskiej Akademii Muzycznej, Katarzyna Popowa-Zydroń. Do tegorocznej edycji Konkursu zakwalifikowało się 55 wykonawców z 15 krajów. O konkursie opowiedzą jego organizatorzy.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Święto Limeryków, a więc krótkich żartobliwych utworów, obchodzimy 12 maja. Jest to dzień urodzin Edwarda Leara, który spopularyzował limeryki w połowie XIX wieku. Warto poprawić sobie humor lekturą Anglika, albo polskich pisarzy - np. Tuwima albo Szymborskiej. W programie zajrzymy do książki "ODKRYCIE LIMERYKI, CZYLI ZBIÓR DOBRZE UMIEJSCOWIONYCH WIERSZYDEŁ DLA DZIECI". Autorem Limeryków jest Bogusław Michalec. Wierszyków w książce jest aż 108. Opowiadają o różnej tematyce. Dotyczą ludzi, roślin i zwierząt, a także stanów ducha, uczuć i umysłu. ​

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Według statystyk spadła ilość zawieranych małżeństw w Polsce, ale tez rozwodów w 2020 roku. Czy przez pandemie ludzie bardziej racjonalnie podchodzą do zakładania rodzin, czy to jedynie wpływ utrudnień związanych z obostrzeniami? Goście: Sabina Zalewska, psycholog rodziny, UKSW, Anna Andrzejewska, socjolog rodziny Dorota Bojemska, pedagog.

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Kolejna porcja czeskich i słowackich nowości muzycznych.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Montgomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Misia i jej mali pacjenci. Złocista zagadka" Anieli Holewińskiej-Szkolik, czyta Beata Piechowska-Olszewska.

 

.
   

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - Marcin Majchrowski

W audycji dowiemy się jak brzmią utwory Fryderyka Chopina na fortepianie historycznym i współczesnym na przykładzie interpretacji Marthy Argerich i Nelsona Goernera. W programie zabrzmią: Preludia op. 28, Preludium cis-moll op. 45, Preludium As-dur op. posth oraz  Nokturn Des-dur op. 27 nr 2, a także Ballada f-moll op.

15.00 - Audycja specjalna "Klimat i my" - Klaudia Baranowska

Audycja specjalna z okazji Pikniku Naukowego organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. W cyklu audycji redaktorzy będą prezentowali dzieła muzyczne, które powstały jako inspiracja zjawiskami atmosferycznymi lub takie, w których możemy odnaleźć motywy imitujące pogodę.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Bohaterem programu będzie jeden z najsłynniejszych „klasycznych romantyków” - a może „romantycznych klasyków” pianistyki: Robert Casadesus. Wysłuchamy m.in. miniatur Claude’a Debussy’ego, Etiud symfonicznych op. 13 i Fantazji C-dur op. 17 Roberta Schumanna oraz Chopinowskich Ballad (nagranych dla wytwórni Sony w 1996 roku).


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU