Polskie Radio

Włochy–Turcja: pojedynek na popowe hity

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 09:00
Dziś wieczorem w Rzymie Włosi zmierzą się z Turkami w meczu otwarcia piłkarskich Mistrzostw Europy. Zdecydowanymi faworytami spotkania są jego gospodarze. A jak by to wyglądało, gdyby naprzeciw siebie stanęły muzyczne reprezentacje obu krajów?
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: Shutterstock / Moab Republic

Patrząc historycznie, Włochy mają w dziedzinie muzyki popularnej całkiem niezłe osiągnięcia. Bo i słynny festiwal w San Remo, i znani na całym kontynencie artyści, tacy jak Zucchero, Eros Ramazotti czy Laura Pausini, nie wspominając o całej plejadzie gwiazd italo disco z lat 80. czy słynącej nie tylko z walorów wokalnych Sabrinie.

Bardziej odległa geograficznie i kulturowo Turcja wyeksportowała do Europy znacznie mniej muzycznego surowca – wykonawcy tacy jak Tarkan, Sezen Aksu czy Sertab Erener są praktycznie nierozpoznawalni poza granicami swej ojczyzny. A jak prezentują się artyści, którzy w dniu inauguracji Euro królują na tureckich listach przebojów?

źródło: YouTube / netd müzik

Najpopularniejszą obecnie piosenką nad Bosforem jest "Sevmedim Deme", w wykonaniu duetu Kurtuluş Kuş & Burak Bulut. Oparta na nowoczesnym hiphopowym rytmie, ma jednak wyraźne naleciałości orientalne, słyszalne zarówno w wokalnych zaśpiewach, jak i w solówce zagranej na instrumencie przypominającym brzmieniem sitar.

źródło: YouTube /  Buray

Jeśli komuś przypadła do gustu twórczość ekipy Buraka, może pogłębić swą znajomość tureckiej muzyki pop, włączając najnowszy utwór jego rywala Buraya, zatytułowany "Alaz Alaz". Tutaj biesiada trwa już na całego – zarówno w samej piosence, jak i w towarzyszącym mu teledysku, który od premiery niecały miesiąc temu odnotował już ponad 20 milionów odsłon w serwisie YouTube.

źródło: YouTube / Cornetto Türkiye

Trzecią świeżą propozycją muzyczną z pogranicza Europy i Azji jest "Yaz Gülü" Yalına. To najbardziej taneczny kawałek w tym zestawie i najbliższy zachodnim standardom – choć i w tym wypadku bez trudu da się wyczuć egzotyczny, orientalny klimat, nie tylko ze względu na język turecki, w którym śpiewany jest ten utwór.

źródło: YouTube / Zero Assoluto

Znad Bosforu przenosimy się na drugi koniec kontynentu, czyli na Półwysep Apeniński. Tu na listach przebojów króluje duet Zero Assoluto i jego popowa balladka "Cialde". Nazwę zespołu można odczytywać jako plan taktyczny włoskiej reprezentacji na dzisiejszy mecz, jeśli chodzi o liczbę straconych bramek. Biorąc pod uwagę, że Włosi do perfekcji opanowali styl gry zwany catenaccio, jest to plan absolutnie do zrealizowania.

źródło: YouTube / Vibe Music

W ścisłej czołówce włoskich hitów początku czerwca 2021 roku jest też utwór rockowej grupy Måneskin, która niedawno nieoczekiwanie wygrała konkurs Eurowizji. Tutaj jednak nie ma mowy o żadnym lokalnym kolorycie, bo "I Wanna Be Your Slave" to klasyczny, gitarowy kawałek, który mógłby mieć w repertuarze wykonawca z każdego z 24 krajów reprezentowanych na Euro 2020.

źródło: YouTube / Warner Music Italy

Podium włoskiej listy przebojów zamyka artysta o pseudonimie, na dźwięk którego od razu robi się cieplej, czyli Fred De Palma. Jak przystało na rapera, w piosence "Ti Raggiungerò"wymagającej melodyjnego śpiewania, mocno posiłkuje się opcją autotune, a efektem jest wiosenno-letni, taneczny hit, który na YouTube ma już ponad 27 milionów odsłon. Oby włoscy piłkarze osiągnęli równie imponujący sukces bez konieczności wspomagania się niedozwolonym dopingiem.

kc