Polskie Radio

"Polski ekspress" i "Strefa sportu". Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 19:00
O wpływie kolorów na nasze samopoczucie, wirtualnym pacjencie dla studentów medycyny i uzdolnionych artystycznie młodych z e-Banku Talentów. Wieczorem w ramach Festiwalu Muzyki Barokowej - Antonio Vivaldi prosto z Zamku Królewskiego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

O tym, w jaki sposób otaczające nas kolory wpływają na nasze samopoczucie i nastrój nie tylko w domu, ale także w miejscu pracy. Czy to prawda, że barwy ciepłe działają na nas pobudzająco, a zimne wyciszają i relaksują, i wreszcie czy kolory stosowane w sklepach mogą mieć wpływ na nasze decyzje dotyczące zakupów? O tym wszystkim ekspert dr Marek Borowiński zajmujący się psychologią koloru.

20.00-22.00 - "Tu jest muzyka" / Wieczór z operą i operetką - zaprasza Robert Kamyk

Bohaterem pierwszej godziny audycji będzie tym razem Mariusz Kwiecień - znakomity polski baryton, który do niedawna śpiewał na najważniejszych scenach świata, w towarzystwie gwiazd opery. Ze względów zdrowotnych musiał zrezygnować z występów w spektaklach operowych i dzisiaj jest dyrektorem artystycznym Opery Wrocławskiej. W programie usłyszymy go we fragmentach z oper oraz w pieśniach. W drugiej części audycji - obszerne fragmenty II aktu "Cyrulika Sewilskiego" G. Rossiniego.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Honoriusz Balzak "Stracone złudzenia". Słuchowisko z roku 1995.

21.45 - "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Janusza Gajosa (Radiobook). 

23.50 - "Lorda Jima" Josepha Conrada (Radiobook).

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

"Zaśpiewam Ci piosenkę o starym człowieku: Bob Dylan - 80-te urodziny" - pod takim hasłem odbędzie się najbliższe spotkanie w ramach artystycznego cyklu "Przestrzeń słowa". W pierwszej części wydarzenia - spotkanie z wybitnymi znawcami twórczości Dylana, a także fundamentalnymi postaciami świata literackiego. Druga część to koncert grupy Dylan.pl. A gośćmi audycji będą: Filip Łobodziński - dziennikarz, autor książek, muzyk (zespół Dylan.pl), tłumacz (za przekład "Tarantuli" Boba Dylana nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia)​ oraz Bartek Majzel - poeta, podróżnik, pomysłodawca cyklu "Przestrzeń Słowa" w Sosnowcu. Szczegóły w rozmowie o godz. 9.30.

W audycji zajrzymy także do e-Banku Talentów. Przypomnijmy, że celem i misją tego programu jest odnalezienie najbardziej uzdolnionych artystycznie młodych muzyków oraz zapewnienie im pomocy w budowaniu kariery. O kolejnej odsłonie tej inicjatywy, prowadzonych wykładach, a także obecnych realiach rozwoju kariery artystycznej porozmawiamy z jednym z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów - profesorem Tomaszem Strahlem, a także pomysłodawcą e-Banku Talentów, wiolonczelistą Jakubem Dubikiem. Ponadto w audycji zapowiemy premierę w Teatrze Muzycznym w Poznaniu - "Kombinat" w reż. Wojciecha Kościelniaka ze słowami i muzyką Grzegorza Ciechowskiego.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" / Nagrania z koncertów na żywo czy studyjne - stare czy nowe?

11.10-12.00 - Johannes Brahms I Koncert fortepianowy d-moll, op. 15, wyk. András Schiff & Orchestra of the Age of Enlightenment

12.05-12.45 - Bohuslav Martinů Koncert wiolonczelowy, H. 196, wyk. Sol Gabetta, Berliner Philharmoniker & Krzysztof Urbański

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Leszek Długosz

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski

Gershwin in Rhythm - koncert Orchestre Philharmonique Royal de Liège pod dyrekcją Gergelya Madarasa, solistka: Yeol Eum Son - fortepiano (Liège, 08.01.2021)

George Gershwin Girl Crazy - uwertura, Wariacje na temat "I Got Rhythm" na fortepian I orkiestrę, Błękitna rapsodia, Catfish Row - suita z Porgy and Bess

Made in France - koncert Orchestre Philharmonique Royal de Liège pod dyrekcją Samuela Jeana, solista: Olivier Latry - organy (Liège, 26.03.2021)

Maurice Ravel Valses nobles et sentimentales

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

W programie trwających Warszawskich Spotkań Teatralnych znalazł się spektakl Teatru im. Osterwy z Lublina Nad Niemnem Obrazy z czasów pozytywizmu, o tym spektaklu porozmawiamy z jego reżyserem - Jędrzejem Piastowskim. Zapowiemy "Sweat" w reżyserii nagrodzonego Paszportem Polityki Magnusa von Horna. Jest to jedyna polska fabuła, która znalazła się w oficjalnej selekcji ostatniego Festiwalu Filmowego w Cannes. To także zdobywca największej liczby nagród na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym Srebrnych Lwów dla Najlepszego Filmu. Ponadto porozmawiamy z Ewą Winnicką o jej książce "Greenpoint". Nowojorski Greenpoint to przedsionek ziemi obiecanej, do którego od ponad stu pięćdziesięciu lat przybywają Polacy w poszukiwaniu lepszego życia. Książka Ewy Winnickiej to wciągająca kronika tego zakątka Brooklynu i historii "Polish neighborhood", poczynając od XVII wieku, poprzez kolejne punkty zwrotne, fale imigrantów, rewolucje i przełomy. W "Literackich witaminach" - Jerzy Illg.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Od Gustawa do hrabiego Szarma - jubileuszowe spotkanie z Ignacym Gogolewskim - aud. Małgorzaty Szymankiewicz

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Festiwal Muzyki Barokowej. Antonio Vivaldi – transmisja z Sali Wielkiej Zamku Królewskiego (godz. 19.00)

Antonio Vivaldi Koncert na smyczki i basso continuo C-dur RV 114, Koncert na flet, smyczki i basso continuo G-dur RV 436, Koncert na flet, smyczki i basso continuo F-dur "La tempesta di mare" op. 10 nr 1 RV 433, Koncert na flet, smyczki i basso continuo g-moll "La notte" op. 10 nr 2 RV 439, Koncert na smyczki i basso continuo g-moll RV 157, Carl Philipp Emanuel Bach Koncert na flet i smyczki d-moll Wq 22, wyk.: Jadwiga Kotnowska - flet, Arte dei Suonatori: Aureliusz Goliński, Małgorzata Malke, Izabela Kozak - I skrzypce; Ewa Golińska, Michał Marcinkowski, Łukasz Strzelczyk - II skrzypce; Natalia Reichert - altówka; Maciej Łukaszuk, Anna Cierpisz - wiolonczela; Anna Bator - kontrabas; Maria Wilgos - lutnia, gitara; Marcin Świątkiewicz - klawesyn, kierownictwo artystyczne

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Skarbiec Nauki Polskiej - Katarzyna Kobylecka

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Nowa Polska - prowadzi Ewa Szczecińska 

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk (Kraków)

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Jacek Pomorski "Praskie święta radości, czyli zasada Don Giovanniego", czyta Przemysław Bluszcz. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stefan Grabiński "Opowiadania", czyta Tomasz Borkowski, odc. 3. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka.  

logo

00.00-02.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski 

02.00-03.00 - "GH+ Extra" - Grzegorz Hoffmann 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" powtórka Arkadiusz Gołębiewski  

04.00-06.00 - "Trójka budzi / nowa fala" - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o długowieczności, badaniach nad możliwościami naszego mózgu oraz o rocznicy emisji polskiej telenoweli - serial "Klan" kończy 24 lata. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak  

Gościem - Witold Waszczykowski, eurodeputowany PiS.

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Gabriela Andrychowicz  

W audycji m.in. o tym, jak dzieci są inspirowane do obserwacji, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi? Jak się uczą przez sztukę i poznają eksponaty? Jak wygląda zwiedzanie, gdy mija pandemia? Powiemy również o spektaklu "Protest" Vaclava Havla w warszawskim Teatrze Dramatycznym, a także o dramacie biograficznym Thora Kleina "Geniusze". To opowieść o kilkunastu latach życia Stanisława Ulama, pochodzącego z Polski wybitnego matematyka i współtwórcy amerykańskiej bomby termojądrowej. Wspomnimy także 120-tą rocznicę urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. Z tej okazji Instytut Pileckigo zainaugurował Międzynarodową Nagrodę jego imienia i organizuje jej pierwszą edycję. Nagrodę otrzymają autorzy najlepszych książek naukowych i reporterskich, które ukazały się w minionym roku a dotykają polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów. 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o naukowcach, którzy chcą ustabilizować kombuchę, o nałogowym odkładaniu wszystkiego na później oraz o znaczeniu, tradycji i wpływie jarmarków i targów na lokalną społeczność. Powiemy także o próbie ustanowienia Rekordu Guinnessa na lotnisku w Lesznie oraz podpowiemy jak sprzedać swoją twórczość w sieci.  

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in. o rozwoju programu szczepień. Odwiedzimy także dawne zakłady wojskowe Rosomak, gdzie powstał mural upamiętniający bohaterów Powstań Śląskich. Ogłosimy również laureatów nagród "Amicus Hominum" dla osób działających na rzecz dobra innych oraz "Kryształy Soli" dla najlepszych organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Radosław Okrasko 

20.00-21.00 - "Trójkowy poWiernik" - Marek Wiernik 

21.00-22.00 - "Polski express" - Tomasz Żąda 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska 

Nie był jedynym, którego kariera i ogromny dorobek po śmierci poszedł w zapomnienie. Tak jak dzieła Antonio Vivaldiego, podobnie na kilkaset lat przepadły utwory innych wielkich mistrzów baroku – Lully’ego, Charpentiera, Rameau, nawet Bacha. Goście: Aleksandra Buszta - muzyk i muzykolog, kurator programu muzycznego Zamku Królewskiego w Warszawie, organizatorka tegorocznego Festiwalu Muzyki Barokowej oraz Jadwiga Kotnowska - flecistka, pedagog, laureatka siedmiu międzynarodowych konkursów muzycznych. 

23.00-00.00 - "Między dniem a snem" - Piotr Majewski 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Autorzy tym razem zrecenzują "Podziemie" Williama Hunta oraz książkę Tadeusza Dołęgi-Mostowicza "Pechowy literat i inne opowiadania, nowele, humoreski".

23.35 - "Między nami kobietami" - Anna Popek

Kim jest dla kobiet Jezus Chrystus i gdzie się z Nim spotykają? Jaką wiarę chcą przekazać swoim dzieciom? Czego oczekują od Kościoła, a co chciałyby Kościołowi dać? Jak opowiadają o Bogu innym kobietom? Takie pytania odważyła się zadać swoim rozmówczyniom Magdalena Kędzierska-Zaporowska w książce "To my wychowamy Kościół". Autorka będzie goście Anny Popek.

logo


12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Patryk Kuniszewicz

Wirtualny pacjent pomoże w nauce studentom medycyny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wynalazek zostanie wprowadzony na uczelnie w przyszłym roku akademickim. Ile chorób i objawów będzie symulował?

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe

16 czerwca 2021 r. to Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim. Co zrobić, aby wesprzeć chociaż w niewielkim stopniu dzieci Afryki? Czy wolontariat i wpłata na konto to jedyne możliwości? Jak zostać takim wolontariuszem?

17.00-19.00 - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Robert Grzędowski

Politechnika Gdańska wprowadziła e-sport na zaliczenie z wychowania fizycznego. Czy podobnie będzie na innych uczelniach w Polsce i za granicą?

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek       

Według badań obniżoną tolerancję na dźwięki spostrzega u siebie 15,2 proc. osób. Mizofonia jest specyficznym schorzeniem, ale przecież każdy z nas jest narażony na negatywne oddziaływanie hałasu słuchając bardzo głośno muzyki przez słuchawki czy jeżdżąc komunikacją miejską. Joanna Opiat-Bojarska przed laty w wyniku komplikacji po grypie zachorowała na zespół Guillaina-Barrégo. Udało jej się z tego wyjść, chociaż do dziś są konsekwencje - np. wrażliwość na hałas. W książce "Winny" pokazuje, z czym muszą się borykać osoby cierpiące na to schorzenie.       

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski

W RAUdycji przyjrzymy się kultowym syntezatorom, które ukształtowały synth-popowe brzmienie lat 80. Z jakich brzmień w swoich kultowych utworach korzystali Depeche Mode, Gary Numan czy Hall & Oates? Tego dowiecie się już po 19.00, tradycyjnie zaprasza RAU Performance.

21.30 -22.00 - "Strefa sportu" - Darek Matyja

Pamiątki sportowe są bardzo cenione przez wszystkich kibiców, przypominają chwile przeżywanych emocji, a niekiedy są także "świadkami" ciekawych historii sportowych. O historii koszulki, na której są autentyczne podpisy Maradony i oraz innych pamiątkach sportowych swojej kolekcji - także związanych z mistrzostwami Europy w piłce nożnej - opowie Stefan Szczepłek.

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - W podróż koleją. Chabówka, Jaworzyna Śląska i przede wszystkim Wolsztyn – to ostatnie miejsca w Polsce, gdzie nadal można podziwiać eksploatowane parowozy. Natomiast żywe muzeum dawnej kolei znajduje się w parowozowni w Skierniewicach. Wizyta w niej jest doskonałą okazją do obejrzenia niezwykłej kolekcji zabytkowych pojazdów. Niektóre liczą sobie ponad 120 lat, co najmniej kilka jest unikatami na skalę europejską. W Poranku opowiemy o historii parowozów, które dymią i szarpią, ale od lat fascynują.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Lubicie czytać książki? Jeśli tak, to zapraszamy do słuchania Popołudnika, bo będzie on pełen niesamowitych historii, anegdot i ciekawostek o książkach. Czy wiecie, że najdłuższą książką świata jest pewien chiński słownik wydany w 5020 tomach a Władca Pierścieni został napisany przez J.R.R. Tolkiena na maszynie przy użyciu tylko dwóch palców? Więcej książkowych ciekawostek usłyszycie w audycji.​

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

1. Temat: Jak nie chwalić dzieci. Dzieci tak bardzo pragną naszej uważności, akceptacji, zachwytów... To, jak reagujemy na ich sukcesy i porażki, jaki feedback im dajemy, jak je widzimy, słyszymy i czujemy, kształtuje ich tożsamość, samoocenę. Gość: Sylwia Włodarska, mediatorka w nurcie Porozumienia bez Przemocy (NVC), coach, trenerka empatycznej komunikacji.

2. Temat: Kiedy mama przywiązuje zbyt duże znaczenie do wyglądu dziecka... Gość: Katarzyna Gałązka, trenerka "W równowadze" Mama Gucia, Heli i Danusi, fotografka, trenerka FamilyLab. Prowadzi seminaria inspirujące dla rodziców i wychowawców oraz bloga.

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Program prosto z Masarykovo Namesti w Ostravie. Dwa spotkania, dwie rozmowy - z komikiem, aktorem, kompozytorem, autorem tekstów i piosenkarzem Jirim Krhutem, który debiutował w Kabarecie Bo pod czujnym okiem Jaromira Nohavicy. Rozmowa na dzień przed wydaniem jego ostatniej płyty z aktorem Stepanem Kozubem.

Po północy spotkanie z legendarnym bardem, opowieści o polsko-czeskiej miłości, bratnich kontaktach, Monice i innych kobietach, najnowszej płycie i pracy jako bibliotekarz w Czeskim Cieszynie. Jaromir Nohavica i jego twórczość, o życiu w pandemii, tęsknocie za koncertami.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Malutka czarownica" Otfried Preussler w przekładzie Hanny Ożogowskiej, TPR z 1986 r. Występują: Joanna Żółkowska, Olga Bielska, Wiesław Drzewicz, Danuta Wodyńska, Jadwiga Kuryluk, Stanisława Stępniówna, Magdalena Celówna. 

19.10 - "Książka do poduszki" - "Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda" Donaty Bienieckiej-Popardowskiej, czyta Anna Wójcikiewicz. Książka wydana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Opowieść zachęca dzieci do ekologicznych postaw w codziennym życiu.​

 

.
     

18.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwona Puchalska

W kolejnej audycji z cyklu zajmiemy się osobą Stefana Witwickiego - poety i pisarza, długoletniego przyjaciela Chopina, z którym kompozytora łączyła nie tylko sympatia, ale i relacje artystyczne: jemu zadedykował Mazurki op. 41, do jego wierszy najczęściej komponował swoje pieśni. 

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski  

Najzabawniejszy żart na całym świecie? A może tykająca miłość? Bez głosu? Wielki pies, słoń i lew, a do tego... Kolberger. Czy to w ogóle ma sens? Ma, jeśli przypomnimy sobie, że to tytuły świetnego albumu z 2010: "Chopin Shuffle" Levity, czyli interpretacji "Preludiów" op. 28. Pogranicze muzyki Chopina i... tak wielu tropów, że trudno zliczyć. Ale nie o liczenie tu chodzi, a o wspólne słuchanie.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Bohaterem programu będzie Leon Fleisher. W audycji zabrzmią I i II Koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa z towarzyszeniem Cleveland Orchestra pod batutą George’a Szella oraz fragmenty Koncertu fortepianowego C-dur KV 503 Wolfganga Amadeusza Mozarta również z towarzyszeniem Cleveland Orchestra pod batutą George’a Szella.

 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU