Polskie Radio

Finanse, premiery filmowe i festiwale. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 19:00
Dlaczego warto założyć dzieciom konto oszczędnościowe oraz jak przygotować nastolatka do pierwszych "dorosłych" wakacji. Lubimy wygrywać, ale nie zawsze chcemy - podpowiemy, co zrobić, by w kluczowym momencie wykonać ostateczny krok ku wygranej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Africa Studio
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Jak ważna jest edukacja ekonomiczna najmłodszych? Dlaczego warto założyć dzieciom własne konto oszczędnościowe i jak to zrobić? Czy dziecko może być właścicielem karty płatniczej? O tym wszystkim (tuż przed wakacyjnymi wyjazdami najmłodszych) w rozmowie z ekspertem dr Urszulą Wysocką z Wyższej Szkoły Bankowej. Będziemy też mówić o bezpieczeństwie naszej poczty elektronicznej i kont zakładanych przez nas w sieci. Jak postępować w sytuacji, gdy cyberprzestępcy włamią się nie? Na ten temat Igor Protasowicki - ekspert IT. Jak w każdy czwartek "Smaki polskie" Małgorzaty Raduchy.

19.00-19.30 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki! W tym roku impreza startuje 17 czerwca w Warszawie (i potrwa do 20 czerwca), a następnie odwiedzi kolejno: Radom, Katowice, Dąbrowę Górniczą, Sopot, Opole, Gdynię, Wrocław, Zamość oraz Lublin. Przed nami spotkania z autorami, warsztaty artystyczne, wystawy, spacery i gry literackie. To wszystko z myślą o dzieciach, ale także ich opiekunach: rodzicach i dziadkach. 

W Festiwalu wezmą udział - prof. Joanna Papuzińska, Grzegorz Kasdepke, Paweł Wakuła, Joanna Olech, Marcin Szczygielski, Tomasz Samojlik, Marta Kopyt, Krzysztof Łapiński, Małgorzata Swędrowska, Dorota Suwalska, Sylwia Majcher, Joanna Guszta, Agnieszka Frączek, Katarzyna Ryrych, Joanna Jagiełło, Elżbieta Pałasz. A specjalne warsztaty dla gości Festiwalu przygotowują mistrzowie ilustracji: Józef Wilkoń, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Marianna Oklejak, Marcin Minor, Paweł Mildner, Przemysław Liput, Bartek Brosz, Joanna Czaplewska, Robert Romanowicz.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Honoriusz Balzak "Stracone złudzenia". Słuchowisko z roku 1995.

21.45 - "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Janusza Gajosa (Radiobook). 

23.50 - "Lord Jim" Josepha Conrada (Radiobook).

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Zaprosimy na uznany, niekonwencjonalny i ambitny festiwal muzyki kameralnej - Kwartesencja. Propozycja programowa w 2021 roku zakłada realizację trzech koncertów: kompletu kwartetów smyczkowych Sofii Gubajduliny, recitalu solo Tomasza Rittera i z wykonaniem kwintetu fortepianowego oraz premierę nowego kwartetu smyczkowego Sławomira Wojciechowskiego "Magenta", który zestawiony zostanie z nowym utworami Mikołaja Laskowskiego i Aleksandra Nowaka, napisanymi specjalnie dla zespołu Royal String Quartet. Szczegóły o godz. 9.30 w rozmowie z artystami Royal String Quartet Izabellą Szałaj-Zimak oraz z Pawłem Czarnym. Ponadto w audycji: dr Patryk Kencki recenzuje spektakl "Baba-dziwo" w Teatrze Polskim w Warszawie oraz odwiedzimy wystawę "Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu".

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" / Słuchamy muzyki, ale jak?

11.10-12.00 - Igor Strawiński Święto Wiosny, cz. I Adoracja ziemi, wyk. MusicAEterna, dyr. Teodor Currentzis; Igor Strawiński Concerto Es-dur "Dumbarton Oaks", wyk. Alexei Lubimov - pianoforte, Salva Poprugin - pianoforte

12.05-12.45 - Wolfgang Amadeusz Mozart Koncert skrzypcowy D-dur, KV 271a, wyk. Liya Petrova - skrzypce, Orkiestra Sinfonia Varsovia

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Leszek Długosz

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Krenza, soliści: Kaja Danczowska - skrzypce, Andrzej Bauer - wiolonczela (Warszawa, 7.02.2003)

Johannes Brahms Uwertura tragiczna op. 81, Koncert podwójny a-moll op.102, César Franck Symfonia d-moll

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Piotr Kopszak objął wczoraj funkcję dyrektora Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, w którym właśnie otwarta została wystawa "Beksiński - Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich". O wystawie i wizji działalności Muzeum opowie nasz gość - dr Piotr Kopszak (godz. 16.30). Ponadto w audycji zaprezentujemy nowy sezon Teatru Wielkiego Opery Narodowej, ogłoszony kilka godzin wcześniej, porozmawiamy o wystawie Jacka Adamasa Idź w CSW Zamek Ujazdowski i zaprosimy na kolejny koncert w ramach cyklu Jazz.pl. W "Literackich witaminach" - Paweł Lipszyc. ​

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Czy Europa jest gotowa na nową falę uchodźców? - aud. Michała Szułdrzyńskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Royal Festival Hall (Londyn, 4.06.2021) Koncert pożegnalny Esy-Pekki Salonena. Ludwig van Beethoven I Symfonia C-dur op. 21, Franz Liszt II Koncert fortepianowy A-dur S. 125, Igor Stravinsky Symfonie instrumentów dętych, Jean Sibelius VII Symfonia C-dur op. 105, wyk: Yefim Bronfman, fortepian, Philharmonia Orchestra, dyr. Esa-Pekka Salonen

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Spotkanie z Zofią Witową - aud. Moniki Zając

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Zacznij od Bacha - prowadzi Ewa Pobłocka

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Bartek Chaciński

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Jacek Pomorski "Praskie święta radości, czyli zasada Don Giovanniego", czyta Przemysław Bluszcz. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stefan Grabiński "Opowiadania", czyta Tomasz Borkowski, odc. 4. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka.  

logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk 

02.00-03.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

03.00-04.00 - "Klub Trójki" / powtórka ze środy - Monika Małkowska

04.00-06.00 - "Synth-pop" - Michał Kirmuć 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

O pierwszych zwierzętach w kosmosie, którymi były muszki owocówki oraz o muzyce dla roślin. Poza tym o walce o lepsze oceny w szkole oraz o rodzicach, którzy odrabiają za dzieci prace domowe. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem - Paweł Kukiz, Kukiz’15.

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in. o wystawie "Gry i zabawy", o książce Andrzeja Nowaka "Polska i trzy Rosje" oraz o czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy lalek". Będzie także o nowym filmie Marii Sadowskiej "Miłość na pierwszą stronę". 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej  

W audycji m.in. o naukowcach z Politechniki Krakowskiej, którzy zaprojektowali tzw. cyber ryby. Będzie również o Zamku Czocha na Dolnym Śląsku, który skrywa wiele tajemnic i - być może - skarbów oraz odwiedzimy jedyną w Polsce oraz najnowocześniejszą w Europie - Pracownię Wideourodynamiki.

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

Jeszcze nie wszędzie nadbałtyckie plaże są stale strzeżone przez ratowników (pomoc przychodzi na wezwanie). Od lipca ruszy Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (deklaracja dotyczy źródła/ źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych). Co to takiego, kto musi dopełnić obowiązku i jak może to zrobić? W audycji powiemy także m.in. o stosunkach polsko-niemieckich na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat.

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć 

20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk 

21.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska  

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Piotr Gontarczyk 

Kontrowersje wokół powojennej działalności na Białostocczyźnie kpt. Romualda Rajsa "Burego". Gośćmi: historyk i przedstawiciel społeczności białoruskiej w Polsce - prof. Oleg Łatyszonek oraz autor najnowszej biografii Romualda Rajsa - Michał Ostapiuk. 

23.00-00.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

22.06 - "Nakręceni - magazyn premier filmowych" - Łukasz Adamski i Piotr Gociek

W audycji recenzje najgorętszych premier filmowych i serialowych tygodnia. Autorzy rozmawiają nie tylko o premierach kinowych, ale także o najważniejszych produkcjach sygnowanych przez popularne portale filmowe​.

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

1. Wielka gala arrasów na Zamku Królewskim na Wawelu. Wystawa "Wszystkie arrasy króla Zygmunta Augusta". Czym jest i jak powstaje arras? O werdiurach króla i dziejach kolekcji opowie prof. Andrzej Betlej - dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

2. Pałac Pod Blachą w nowej odsłonie. Wystawa "Apartament księcia Józefa Poniatowskiego" na Zamku Królewskim w Warszawie. W ostatnim roku w prywatnym mieszkaniu księcia Józefa przybyło ponad 250 eksponatów. W apartamencie prezentowane są również monety używane w okresie Księstwa Warszawskiego, a także kolekcja medali, ilustrująca wszystkie kampanie napoleońskie. O wszystkim opowie dr Maciej Klarecki - kurator wystawy. 

logo


13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Janek Kruczkowski

W cyklu "Był sobie numer" Marta Goluch przedstawi kulisy powstania piosenki "Moje serce" Mariki.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Anna Hardej

Odwiedzimy Gruzję - kraj który kojarzy się ze słońcem, górami i wspaniałym jedzeniem. Jakie są ograniczenia związane z pandemią, jeśli chodzi o wjazd do Gruzji? Co urzeka Polaków w tym kraju, co warto zobaczyć, czy język gruziński jest trudny?

17.00-19.00 - "TOP - Trochę optymizmu popołudniem" - Kuba Marcinowicz

OMG, czyli omawiamy mowę geeka - ktoś w każdym słowie dodaje zbitkę "mn", a cały tekst wygląda przez to jak napisany w innym języku? Prawdopodobnie jest fanem serii "Kuce z Bronksu", ale równie dobrze mógł nigdy o niej nie słyszeć. Dlaczego zatem taka pisownia się rozprzestrzeniła? Czy ma cokolwiek wyrażać? Czy jej użytkowników nie rażą liczne błędy, pojawiające się w takim stylu pisania?

21.30-22.00 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek

Lubimy wygrywać. Ale nie zawsze chcemy wygrywać. To tylko pozorna sprzeczność - często nie jesteśmy na wygraną gotowi i ze strachu wycofujemy się tuż przed metą. Wszyscy, nie tylko sportowcy, jesteśmy ciągle stawiani pod presją czasu, wyniku i skuteczności. Co zrobić, by w kluczowym momencie wykonać ostateczny krok w kierunku wygranej? Porozmawiamy o tym z autorami książki "Trening wygrywania. Jak wygrywać w życiu, biznesie i sporcie? Skup się dzisiaj i wygrywaj!", Pauliną Mechło i Katarzyną Selwant.

22.00-00.00 - "TŁUSTY Czwartek" - Vito Bambino

"W nadchodzący czwartek zapraszam Was na lot w nieznane! Postaram się wybrać niszowe nagrania z polskiego podziemia. Między innymi pojawią się Demarhe, czyli Dyonek i Famson w pełnej barwie. Haju Hajs i Denver z 2007. Jako terapia muzyczna będzie również trochę trueschoolowego brzmienia ze starego Asfaltu".

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" Główna cecha środowiska pustynnego to susza - w ciągu roku opady występują niezmiernie rzadko. Parowanie jest bardzo duże, temperatura w dzień osiąga nawet 50 st. C, a nocą gwałtownie spada. Przy takich warunkach klimatycznych roślinność nie może być zróżnicowana. Tereny pustynne porastają trawy, kaktusy i krzewy, przy czym na niektórych obszarach w ogóle nie ma roślin. Zwierzęta pustynne, podobnie jak rośliny, w rozmaity sposób przystosowały się do braku wody. Obszary te zamieszkują różne gatunki płazów, gadów, a nawet ssaków, które radzą sobie z brakiem wody, prowadząc nocny tryb życia. W ciągu dnia ukrywają się w chłodniejszych norach lub w cieniu. W Poranku poznamy niektóre z nich. Przed wami: adaks, fenek, grzechotnik teksański, heloderma arizońska, legwan obrożny i wielbłąd dwugarbny.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Pochodząca z Opola Lubelskiego Amelia Bakalarz ma dopiero 16 lat, a już mocno się odznaczyła na polskiej scenie muzyki pop. Wokalistka podążająca drogą wielu znakomitych poprzedniczek zaczęła karierę od udziału w Szansie na sukces. W odcinku z piosenkami zespołu IRA zdobyła wyróżnienie. Była też finalistką odbywającego się w Kielcach festiwalu Scyzoryki. Utwór "Ślad" to drugi singiel piosenkarki. Pierwszym było wydane latem ubiegłego roku "Przed siebie". O dalszych planach wokalistki porozmawiamy w programie.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Rowerem przez Woliński Park Narodowy z przyrodnikiem Bartkiem Popczyńskim. 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

1. Temat: Żeby być szczęśliwym człowiekiem i móc doświadczać radości, trzeba mieć na to czas - to właśnie w wolnych chwilach, a nie podczas intensywnej pracy przychodzą do głowy najgenialniejsze pomysły. O tym, jak zapanować nad własnym czasem, jak ustalać priorytety i cele, odchudzić listę obowiązków i zmienić złe nawyki w dobre. Jak nie poddać się chaosowi i związanemu z nim stresowi. O tym porozmawiamy z Bożeną Kowalkowską, dziennikarką i producentką, która od lat uczy freelancerów, etatowców i pracujących rodziców, jak dobrze planować, żeby mieć więcej czasu dla siebie, bliskich i na swoje pasje. Jest autorką książki "Odzyskać czas. Jak zrobić porządki w kalendarzu, pracy, głowie i wreszcie mieć czas na życie".

2. Temat: Zbliżają się wakacje i czas pierwszych, samodzielnych wyjazdów. A wraz z nimi pojawia się pytanie: pozwolić czy nie? Z Michałem Zawadką ekspertem rozwoju mentalnego młodych ludzi i rodzin oraz autorem książek porozmawiamy o tym, jak przygotować nastolatka do pierwszych "dorosłych" wakacji? Jak rozmawiać o wakacyjnych tematach tabu, czyli seksie, narkotykach i alkoholu, jak kształtować samodzielność i odpowiedzialność u własnego dziecka, jakie korzyści podczas wyjazdu i w życiu daje dziecku oswojenie tabu, czyli rozmowa na trudne tematy i do czego może prowadzić przemilczenie drażliwych i niewygodnych tematów?

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Malutka czarownica" Otfried Preussler w przekładzie Hanny Ożogowskiej, TPR z 1986 r. Występują: Joanna Żółkowska, Olga Bielska, Wiesław Drzewicz, Danuta Wodyńska, Jadwiga Kuryluk, Stanisława Stępniówna, Magdalena Celówna. 

19.10 - "Książka do poduszki" - "Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda" Donaty Bienieckiej-Popardowskiej, czyta Anna Wójcikiewicz. Książka wydana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Opowieść zachęca dzieci do ekologicznych postaw w codziennym życiu.​

 

.
       

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Krzysztof Jabłoński - Laureat III nagrody na XI Konkursie Chopinowskim 1985 roku, jako najlepszy Polak otrzymał też liczne nagrody dodatkowe m.in. nagrodę im. Witolda Małcużyńskiego, którą ufundowały córki pianisty: Pierret i Christine także Towarzystw Chopinowskich w Japonii i Kanadzie. Nagrodę pieniężną natomiast ufundował Henryk Bogusławski, zapraszając również artystę na koncerty do Hiszpanii.

13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Dorota Kozińska

W audycji liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni Hulanka Chopina do słów Stefana Witwickiego. Utwór zabrzmi w interpretacjach m.in.: Andrzeja Bachledy, Alfreda Orda, Olgi Pasiecznik, Józefa Korolkiewicza oraz Elisabeth Söderström. Całość dopełni Der Venusberg z Tannhäusera Wagnera-Moszkowskiego oraz Bachanalie z opery Samson i Dalila Camille'a Saint- Saënsa.

21.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński

W audycji kanon muzyki orkiestrowej. Dzięki syntetycznemu sposobowi traktowania utworów klasycznych przez jazzmanów możemy usłyszeć potężne i długie utwory w kilkuminutowych jazzowych aranżacjach. W programie zabrzmią wybrane Nokturny oraz Rondo à la Krakowiak op. 14 patrona naszej anteny w wykonaniu Johna di Martino, a także symfonie Mozarta, Beethovena oraz Mahlera.

 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU