Polskie Radio

Wystawy, odkrycia naukowe i doskonała muzyka. Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 22:00
O tym, jak przygotować skórę na gorące powietrze i słonce oraz jak odbudować formę po ponad roku bez regularnych treningów. Wieczorem Koncert Viva el tango! - transmisja ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Olena Yakobchuk
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

Naaaj… Lata z Radiem, czyli przypomnienie najbardziej emocjonujących momentów konkursowych ze Skojarzeń, najciekawszych gości, najzabawniejszych "wypadków przy pracy" oraz dawnych legendarnych prowadzących.

Nadchodzi fala upałów - jak przygotować skórę na gorące powietrze i słońce, jak chronić oczy, czy dzieci powinny być wystawione na słoneczną ekspozycję - porady kosmetolog Joanny Chatizow.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

Bardzo rzadko w zapisie kopalnym znajdujemy kości sędziwych dinozaurów. A taki przypadek zanalizowali badacze z Instytutu Paleobiologii PAN, którzy "wzięli pod lupę" szczątki roślinożernego dinozaura odkrytego w 1963 r. w czasie jednej z polsko-mongolskich wypraw na Pustynię Gobi. Jakie cechy świadczą o podeszłym wieku dinozaura i jakie choroby zostały zidentyfikowane u tego osobnika? O tym dr Tomasz Szczygielski - Instytut Paleobiologii PAN, jeden z autorów badań.

Dogonowie są jednym z najbardziej intrygujących plemion Afryki. Zamieszkują środkowe Mali, słyną z zamaskowanych rytualnych tańców, ciekawej architektury swoich domostw i niezwykłej wiedzy astronomicznej, zawartej w kosmogonicznej mitologii. Już pierwsi europejscy badacze, którzy dotarli do kraju Dogonów w latach 30. XX w. byli pod wrażeniem informacji na temat Syriusza - czyli najjaśniejszej gwiazdy nocnego nieba. Można ją oglądać gołym okiem, ale Dogonowie wiedzą również, że Syriuszowi A towarzyszy Syriusz B - biały karzeł odkryty dopiero w 1862 r. i widoczny tylko za pomocą teleskopu... Jak wyjaśnić tę zagadkę? M.in. o tym w rozmowie z dr. Lucjanem Buchalikiem - etnologiem, afrykanistą, dyrektorem Muzeum Miejskiego w Żorach.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Honoriusz Balzak "Stracone złudzenia". Słuchowisko z roku 1995.

21.45 - "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Janusza Gajosa (Radiobook). 

23.50 - "Lord Jim" Josepha Conrada (Radiobook).

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Warszawa jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy. Status ten zyskała po 1945 - a o jednej z pionierek architektury krajobrazu w Polsce odpowiedzialnej za powojenną odbudowę warszawskich parków, skwerów i ogrodów - Alinie Scholtz - porozmawiamy w Poranku Dwójki. Zastanowimy się, jak uczynić z miasta przestrzeń przyjazną dla wszystkich jego mieszkańców. Okazją do tej rozmowy jest wystawa w Muzeum Woli - oddziale Muzeum Warszawy "Więcej zieleni. Projekty Aliny Scholtz". O ekspozycji i towarzyszącej jej wydarzeniach i refleksjach porozmawiamy z Małgorzatą Kuciewicz z grupy projektowej Centrala oraz z Klarą Czerniewską- Andryszczyk - współkuratorką wystawy. Początek spotkania o godz. 9.30. W Jazzowej Rozmowie o godz. 8.30 spotkanie z Hanią Rani. Andrzej Zieliński porozmawia z pianistką kompozytorką i wokalistką o jej nowych nagraniach dla londyńskiej oficyny Gondwana Records i jej debiucie w wytwórni Deutsche Grammophon.

Ponadto w audycji: wywiad Cezarym Studniakiem - dyr. artystycznym Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, spektakl "Fanny i Aleksander" na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych oraz przedstawienie "1968//biegnij, mała, biegnij" w Teatrze Nowym w Łodzi.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" / Inspiracje z różnych stron świata. Pomysły na wakacje

11.10-12.00 - Manuel de Falla 7 popularnych pieśni hiszpańskich, wyk. Alison Balsom - trąbka, Gothenburg Symphony Orchestra, dyr. Edward Gardner; Nino Rota Trio na flet, skrzypce i fortepian, wyk. Emmanuel Phaud, Daishin Kashimoto, Eric Le Sage 

12.05-12.45 - Karol Szymanowski Symfonia Koncertująca, op. 60, wyk. Artur Rubinstein, Los Angeles Philharmonic, dyr. Alfred Wallenstein; Karol Szymanowski Mazurki op. 50, wyk. Kwadrofonik

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Leszek Długosz

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek

Na stołecznej ASP w latach 1918-1939 studiowało kilkaset studentek. Dzieliło je wiele - pochodzenie, status społeczny, poglądy, religia, nierzadko także temperament twórczy, wszystkie jednak łączyła chęć studiowania sztuki. Niektóre walczyły o swoją pozycję w świecie sztuki, inne stały się żonami swoich mężów, porzuciły karierę artystyczną lub zupełnie przepadły w wojennej zawierusze. "Kocham w życiu trzy rzeczy: samochód, alkohol i marynarzy" to wystawa będąca częścią międzynarodowego projektu "Not Yet Written Stories: Women Artists' Archives Online", w ramach którego badacze i badaczki z Polski, Chorwacji, Łotwy i Słowenii przeszukują archiwa lokalnych instytucji, wypatrując śladów zapomnianych artystek. O projekcie i wystawie porozmawiamy z gościem - Mariką Kiźmicz - odpowiedzialną za stronę merytoryczną wystawy. Ponadto w audycji zapowiemy premierę w Teatrze Horzycy w Toruniu, w Teatrze Polskim w Warszawie - będzie to "Savannah Bay" w reżyserii Józefa Opalskiego i porozmawiamy z Markiem Cecułą o jego retrospektywnej wystawie ceramiki użytkowej. Jak zwykle w piątek felieton Prosto z Manhattanu. W "Literackich witaminach" - prof. Anna Szczepan-Wojnarska.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Banacki Bawarczyk - spotkanie z Valerem Sabadusem - aut. Jakub Kukla

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Piotr Metz

Maciej Obara Quartet

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek, w studiu Joanna Grotkowska

Koncert Viva el tango!
Transmisja ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Gerardo Matos Rodriquez/Edward Czerny La Cumparsita, Stefan Maciejewski Comodoro. Tango argentyńskie na orkiestrę symfoniczną, Paweł Billert El recuerdo, Jacob Gade/Stefan Rachoń Tango "Jalousie", Marian Obst Złudzenie. Tango koncertowe, Ryszard Siwy/A. Czerwak Pampero. Tango argentyńskie, Astor Piazzolla Tres Tangos, Milonga del Angel, Adios Nonino, wyk.: Klaudiusz Baran - bandoneon, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Michał Klauza - dyrygent

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: Jubileusz 90-lecia urodzin Urszuli Kozioł - aud. Doroty Gacek i Elżbiety Łukomskiej

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Karnawał instrumentów - prowadzi Łukasz Borowicz

23.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Jacek Pomorski "Praskie święta radości, czyli zasada Don Giovanniego", czyta Przemysław Bluszcz. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stefan Grabiński "Opowiadania", czyta Tomasz Borkowski, odc. 5. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka.  

logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" 

02.00 - 03.00  Nocne Żądze - Tomek Żąda 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" powtórka z czwartku - Piotr Gontarczyk

04.00-06.00 - "Trójka budzi: off" - Mateusz Tomaszuk 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski

Zakopane szykuje się na wakacyjny najazd turystów, przedsmak tłoku już w ten weekend.

Rozmowa z pogodynką TVP: przed nami upalny weekend, co nas czeka w pogodzie, gdzie będzie najcieplej, gdzie najchłodniej, gdzie warto spędzić wolne dni?

 08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gość: Błażej Spychalski, Kancelaria Prezydenta.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz 

Nagrody Gospodarcze Polskiego Radia – finał

Goście:

Artur Bartoszewicz i Marcin Roszkowski, członkowie jury.

10.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Gabi Andrychowicz

W Dolnośląskim Centrum Filmowym rozpoczyna się Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej.  W programie wrocławskiego festiwalu znalazły się m.in.wystawa malarstwa, prezentacja filmów i zapisów spektakli teatralnych oraz spotkanie z literaturą białoruską.

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan 

Najkrótsze noce przed nami. Jak spać żeby się wyspać i nie przespać życia? Nadmiar światła w nocy potrafi zaburzyć sen, czy letnie, krótkie noce mają wpływ na zdrowy sen?

Zamek Czocha na Dolnym Śląsku, dzięki najnowszej technologii został przeniesiony w wirtualną przestrzeń. Miało to pomóc w analizie architektury średniowiecznego obiektu. Przeskanowanie obiektu sprawiło, że odkryto tajemniczą przestrzeń, coś w rodzaju dużej komnaty pod królewską łazienką. Co to mogło być? Na razie to tylko przypuszczenia ale być może tajemne przejście prowadziło do królewskiej winiarni. Jakie jeszcze tajemnice średniowiecznego zamku mogą skrywać mury?

Noc Kupały czyli Noc Świętojańska. Przed nami najkrótsza noc w roku. Legenda głosi, że wtedy zakwita magiczny "Kwiat Paproci". Jak świętowano letnie przesilenie za czasów pogańskich, jak już w czasach chrześcijańskich?

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar

Nadchodzi fala upałów. Pytamy wczasowiczów, czy wiedzą, jak bezpiecznie zachować się w morzu. Okazuje się, że pomimo oznaczeń, żeby nie zbliżać się do falochronów, wiele osób łamie ten zakaz.

W Krakowie zatrzymał się przejazdem Włoch, który jedzie skuterem na igrzyska do Tokio. Chce powtórzyć wyczyn swojego rodaka z 1964 r.

Wszyscy zdali. W szkołach oceny są już wystawione. Nigdy jeszcze tak wielki procent uczniów nie otrzymał promocji do następnej klasy. Wzrosła liczba świadectw z wyróżnieniem.

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Cztery strony dźwięku" - Łukasz Ciechański

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

W Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka Wystawa Jubileuszowa 70/70. Muzeum ma już 70 lat, a jego twórcą jest Alfons Długosz, pedagog, wizjoner, fotografik i artysta. Zbiory muzeum liczą ok. 20 tys. eksponatów. Muzeum, wraz z całą kopalnią, zostało wpisane w roku 1978 przez UNESCO na pierwszą Międzynarodową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. Gośćmi audycji będą dr Barbara Konwerska - współautorka projektu​wystawy i Marek Skubisz - kurator wystawy​.


logo


09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni

Jak odbudować formę po ponad roku bez regularnych treningów, siłowni i zawodów? Jak szybko wychodzimy z formy? Bieganie a kręgosłup: szkodzi czy pomaga? Czy można biegać z bólem pleców?

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Ada Janiszewska

Zespoły takie jak Pearl Jam, Alice in Chains czy Nirvana wywarły ogromny wpływ na swoje pokolenie. Muzyków chcieli naśladować wszyscy, a ich styl ogarnął ulice. To dzięki nim lata 90. w modzie to podarte swetry, ciężkie buty i dodatki z ćwiekami. Dominowały kolory ziemi, kolor czarny, brąz i khaki. Na nogach były trampki, glany, oficerki lub długie kozaki, a do tego oczywiście za duży płaszcz lub kurtka z futrem przy kapturze. Grunge to styl życia. Czy przetrwał do dziś?

17.00-18.00 - "Teraz k-pop" - Klaudia Tyszkiewicz

Co przygotowali k-popowi artyści w czerwcu, czyli przegląd nowości od najbardziej pracowitych zespołów jak EXO, TWICE czy TXT. Czym nas zaskoczą tym razem k-popowi idole?

18.00 - Retransmisja koncertu zespołu FUTURELIGHT

Koncert odbył się 12 maja 2017 roku w studiu koncertowym Czwórki w ramach audycji Będzie Głośno!.
Muzycy Futurelight pochodzą z Łodzi. Teoretycznie zespół istnieje od 2014, jednak skład uformował się w maju 2016. Grają synth-rock. Mają na koncie 3 EPki wydane własnym sumptem. Ich utwór "Lust" wykorzystano w koreańskiej reklamie telewizyjnej popularnej marki i filmie wiralowym na Youtube, który osiągnął ok. 26 mln wyświetleń. Zwycięzcy V edycji konkursu Stage4You na UW, którego główną nagrodą był koncert na Juwenaliach Uniwersytetu Warszawskiego i wydanie MAXI SINGLA. W marcu i kwietniu 2017 roku zagrali w Polsce trasę koncertową z niemieckim zespołem Atlas Bird. Ich piosenka L.O.V.E. cieszyła się popularnością na liście przebojów audycji Będzie Głośno. 

22.00-00.00 - "Teraz Rock" - Bartek Koziczyński

Spotkanie z zespołem Dziwna Wiosna - warszawskim trio, które wydaje właśnie debiutancki album.

00.00-02.00 - "BEATmaszyna" - Piotrek true.dat Truszkowski.

W BEATmaszynie od północy nowości z kategorii house i uk garage, a w drugiej godzinie specjalny weekendowy mixtejp, który przygotował dla naszych słuchaczy DJ WAR - człowiek, który łączy brytyjskie brzmienie ze słowiańską energią, twórca niezliczonych dublate'ów i bootlegów, w wolnych chwilach koncertowy dj DonGuralesko oraz połowa uk garage'owego duetu WAVY. 

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" Międzynarodowy Dzień Sushi. Wyruszamy do Japonii, by skosztować różnych japońskich przysmaków.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Odwiedzimy kolorowy i piękny Meksyk. To państwo w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi, z Oceanem Spokojnym, Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim oraz z Gwatemalą i Belize. Obok wspaniałych terenów archeologicznych rozciągają się tam zachwycające plaże, malownicze miasta kolonialne, zapierające dech w piersiach pejzaże, pustynie na północy i głęboka dżungla na południu a wszędzie pulsuje muzyka.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" Czy wiedzieliście, że kury mają bardzo dobrą pamięć? Potrafią zapamiętać, gdzie ostatnio znalazły dużo jedzenia, ale także zapamiętują swoich kurzych towarzyszy i potrafią ich rozpoznać nawet po kilku miesiącach, pamiętają też który kogut i czym nakarmił daną kurę pół roku wcześniej. Niesamowite, prawda? Dziś w Popołudniku zapraszamy do zaskakującego świata kur. Do tego relacje z drugiego etapu przesłuchań do II Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom, które potrwają dwa dni (piątek i sobota).​

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Igor Herbut. Z wokalistą zespołu Lemon porozmawiam o pracy muzyka, wychowywaniu syna, a także solowym albumie zatytułowanym Chrust. Ponad rok po premierze płyty "Chrust", Igor Herbut prezentuje kolejny singiel. Utwór "Kroki" doczekał się także teledysku. Na solowy album Igora Herbuta czekaliśmy przez ponad osiem lat, ale warto było uzbroić się w cierpliwość. "Chrust" to pierwszy solowy album artysty - piękny, dojrzały i bezwzględnie szczery. Igor, choć znany jest z troski o swoją prywatność, nowym albumem wpuszcza słuchaczy w swój świat.

Fani talentu wokalnego Igora z pewnością nie będą zawiedzeni, albowiem postawił sobie poprzeczkę jeszcze wyżej niż dotychczas. Album "Chrust" to znacznie więcej niż tylko głos i fortepian - to ponad 70 minut muzyki, na które składają się utwory, które nierzadko trwają nawet 7-8 minut. Oprócz premierowych utworów skomponowanych, napisanych, zaaranżowanych instrumentalnie, zaśpiewanych i zagranych na fortepianie przez Igora Herbuta, jest również utwór skomponowany do wiersza Leopolda Staffa. Zaprasza Damian Sikorski.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Malutka czarownica" Otfried Preussler w przekładzie Hanny Ożogowskiej, TPR z 1986 r. Występują: Joanna Żółkowska, Olga Bielska, Wiesław Drzewicz, Danuta Wodyńska, Jadwiga Kuryluk, Stanisława Stępniówna, Magdalena Celówna. 

19.10 - "Książka do poduszki" - "Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda" Donaty Bienieckiej-Popardowskiej, czyta Anna Wójcikiewicz. Książka wydana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Opowieść zachęca dzieci do ekologicznych postaw w codziennym życiu.​

 

.
 

18.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka

Audycja poświęcona Koncertowi fortepianowemu e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. W programie usłyszymy m.in. doskonałą interpretację dwóch pierwszych części dzieła pod palcami Marthy Argerich. Nagranie pochodzi z finału VII Konkursu Chopinowskiego z 1965 roku.

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Klaudia Baranowska

Głównym bohaterem audycji będzie Witold Małcużyński. W interpretacji tego znakomitego pianisty usłyszymy dzieła Fryderyka Chopina i Sergiusza Rachmaninowa. Ponadto w programie dzieła Antonina Dworzaka: m.in. zabrzmi IX Symfonia e-moll w wykonaniu Filharmoników Berlińskich pod dyrekcją Rafaela Kubelika.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski 

Jamajka (Chopin w rytmach ska, rocksteady, reggae, dub). Wśród wykonawców m.in.: Andy Poland, New Cool Collective, Maleo Reggae Rockers oraz ShopIn PL.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU