Polskie Radio

Sygnały Dnia 24 czerwca 2021 roku, rozmowa z Krzysztofem Saczką

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 07:15
Audio
  • Krzysztof Saczka: wariant delta już krąży w naszym społeczeństwie (Sygnały Dnia/Jedynka)

Krzysztof Świątek: Gościem Sygnałów Dnia główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka. Dzień dobry, panie inspektorze.

Krzysztof Saczka: Dzień dobry, panie redaktorze, dzień dobry państwu.

Boli ta porażka ze Szwecją?

Myślę, że boli, dlatego że tak naprawdę na wielkich imprezach już od wielu, wielu lat nie odnieśliśmy żadnych sukcesów, tak naprawdę to był rok 82, gdzie osiągnęliśmy trzecie miejsce na mistrzostwach świata. A więc od tamtego czasu w zasadzie na żadnej wielkiej imprezie daleko nie doszliśmy.

Ale trener Soussa powinien pana zdaniem zostać na stanowisku?

W moim przekonaniu tak, dlatego że wydaje mi się, że zmiana co chwilę osoby próbującej zbudować zespół nie prowadzi do niczego innego. To powinna być stabilizacja, która w jakiejś perspektywie czasu doprowadzi do realnego zbudowania dobrego, mocnego zespołu.

„Czy rząd zatrzyma Deltę?”, pyta Rzeczpospolita na pierwszej stronie. I jest sugestia, że kwarantanna dla osób przyjeżdżających spoza strefy Schengen powinna być natychmiastowa, że nie powinno być doby na to, żeby osoba dotarła do miejsca odbywania kwarantanny. Czy pan podziela opinię? To jest opinia między innymi prof. Marcina Czecha, epidemiologa, byłego wiceministra zdrowia.

Panie redaktorze, podzielam tę opinię, chociaż jednak powinniśmy mieć możliwość dotarcia z lotniska choćby do miejsca kwarantanny. Natomiast ten sposób dotarcia powinien odbywać się tak, abyśmy potencjalnie nie narażali przypadkowych osób na zakażenie.

Jest tutaj sugestia, panie inspektorze, pana profesora, żeby były na przykład specjalne taksówki albo żeby rodzina odbierała bezpośrednio osoby z lotniska, żeby te osoby nie wracały na przykład komunikacją miejską.

Myślę, że rozwiązanie z odbieraniem przez rodzinę jest realne, natomiast też popatrzmy na efekt w skali. Jeśli codziennie przez granicę przekracza kilkadziesiąt, kilkaset tysięcy osób, no to jest to olbrzymie wyzwanie logistyczne, aby takie osoby przetransportować.

Ale możliwe pana zdaniem jako głównego inspektora sanitarnego możliwe do zrealizowania, do wprowadzenia?

Panie redaktorze, wszystkie rozwiązania są możliwe do wprowadzenia, natomiast musimy tutaj rozważyć wady i zalety takiego rozwiązania oraz skutki ekonomiczne czy też skutki dla społeczeństwa. Myślę, że w tej sytuacji choćby zachowanie tych podstawowych zasad sanitarno-epidemiologicznych, czyli dezynfekcja, dystans, maseczka, jest już sporym ograniczeniem w zakresie transmisji czy też przekazywania wirusa. Sugerowałbym też stosowanie maseczek nie tych zwykłych bawełnianych w takim transporcie, czyli raczej jednak tych bardziej wyspecjalizowanych, odpowiednich, certyfikowanych.

Tylko dopóki nie ma takiej regulacji prawnej, no to każdy może się zasłonić, że nie ma takiego obowiązku. To może należy wprowadzić takie prawne rozwiązanie.

Panie redaktorze, ja cały czas zastanawiam się właśnie nad naszym społecznym podejściem do rozwiązań prawnych, dlatego że patrząc wstecz na to, co przeszliśmy czy z tą jesienną falą zakażeń, czy też teraz tą wiosenną, ale i też tym, co działo się pomiędzy tymi falami w okresie powiedzmy stycznia, lutego, w naszym społeczeństwie ważniejsze było kontestowanie uwarunkowań prawnych, niż tak naprawdę dbanie o swoje zdrowie, życie, bezpieczeństwo swoje, swoich najbliższych, rodzin, przyjaciół.

Panie inspektorze, ale à propos tych fal pandemicznych, które przeżywaliśmy, tutaj właśnie prof. Czech mówi o grudniu 2020 roku, kiedy w sposób niekontrolowany i właściwie taki jako rozsadniki koronawirusa pojawili się nasi rodacy z Wielkiej Brytanii, mieliśmy kolejną falę. Czy ta Delta w takim razie z pana informacji jest jednak niebezpieczna i czy nie należy w takim razie zapobiec tej fali, która mogłaby się pojawić na jesieni właśnie w taki sposób, jak sugerowane rozwiązania?

Panie redaktorze, powiem inaczej. Oczywiście, że powinniśmy starać się zapobiegać takiej fali i takim zakażeniom. I chcę pana i państwa słuchaczy zapewnić, że Inspekcja Sanitarna już zapobiega rozprzestrzenianiu się tej mutacji.

W jaki sposób?

W taki sposób, że identyfikujemy... znaczy mam informacje o wszystkich wynikach pozytywnych, tę informację mamy już od dawna, poddajemy...

Czy wzrasta, panie inspektorze, jakoś znacząco ta liczba? Na razie mieliśmy 96 osób, u których wykryto zakażenie tą odmianą Delta. Czy ta liczba wzrosła znacząco?

Właśnie do tego, panie redaktorze, chciałbym dojść, mianowicie ta liczba nie wzrasta jakoś znacząco, ale te przypadki jednak się pojawiają. Jeśli popatrzymy na wywiady epidemiologiczne, to okazuje się, że oczywiście wśród tych osób są osoby, które podróżowały, ale w zdecydowanej większości są to osoby, które nigdzie nie podróżowały ani nie miały kontaktu z osobami podróżującymi. Więc  o czym to świadczy? Ano świadczy o tym, że ta mutacja już krąży w naszym społeczeństwie. Natomiast patrząc przez pryzmat aktualnego stanu pandemii, czyli tej niewielkiej ilości zakażeń, którą notujemy codziennie, wygląda, że w naszym społeczeństwie, odpukać, jakoś dramatycznie ta mutacja się nie rozprzestrzenia.

A czy powinniśmy się jej bardziej obawiać? Czy ona jest tylko tyle, że łatwiej się rozprzestrzenia, łatwiej się nią zarazić, czy także jest cięższa, jeżeli chodzi o przebieg po zachorowaniu na covid?

Jest nieco cięższa i ma nieco inne objawy niż poprzednie mutacje, natomiast każda...

To znaczy?

Panie redaktorze, każda mutacja oddziałuje bardzo indywidualnie na organizm, więc nie możemy generalizować, że dana mutacja jest bardziej niebezpieczna, inna mutacja jest mniej niebezpieczna. To są bardzo indywidualne kwestie. Popatrzmy, że zdecydowana większość społeczeństwa przechodzi tę mutację czy też zakażenie koronawirusem w sposób łagodny czy też bezobjawowy, ale jest też procent społeczeństwa, który wymaga pomocy medycznej, wymaga hospitalizacji.

Panie inspektorze, ja chciałem tylko jeszcze jedną rzecz uporządkować, bo też takie głosy od słuchaczy dostawałem, żeby pan uporządkował sprawę, czym różni się teraz kwarantanna dla osób wracających z krajów Schengen od tej spoza krajów Schengen.

Panie redaktorze, więc jeśli chodzi o kwarantannę spoza krajów Schengen, zgodnie z wczorajszym rozporządzeniem wszystkie osoby powracające spoza krajów Schengen poddawane są obowiązkowej kwarantannie i z tej kwarantanny mogą być zwolnieni po wykonaniu testu, który może być wykonany najwcześniej po siódmej dobie od przekroczenia granicy.

Czyli przez 7 dni jest bezwzględna kwarantanna, chyba że ktoś jest zaszczepiony w pełni, tak?

Tak. Natomiast jeśli chodzi o podróże w ramach Schengen, no to wszystko odbywa się na tych dotychczasowych zasadach.

To jeszcze jedno pytanie w części radiowej. Czy Główny Inspektorat Sanitarny odradza Polakom spędzanie wakacji za granicą, czy po prostu zaleca stosowanie się do procedur sanitarnych?

Główny Inspektorat Sanitarny rekomenduje przede wszystkim stosowanie się do reguł sanitarno-epidemiologicznych, ale też zwracanie uwagi, w jakie regiony jedziemy, bo sytuacja w regionach ulega dynamicznej zmianie. Popatrzmy w tej chwili choćby na Wielką Brytanię, gdzie kilka tygodni temu w Wielkiej Brytanii praktycznie notowaliśmy bardzo niski spadek zakażeń, nie notowano zgonów, natomiast w tej chwili notujemy tam wysoki wzrost zakażeń związanych szczególnie z mutacją właśnie Delta, o której rozmawialiśmy, ale również chcę tutaj zwrócić uwagę, że dotyka to zakażenie głównie osób niezaszczepionych. Więc nawiązując tutaj do naszego... [przerwa w połączeniu]

Krzysztof Saczka, główny inspektor sanitarny, jest gościem Sygnałów Dnia. Ciąg dalszy naszej rozmowy na portalu Polskiego Radia i także w mediach społecznościowych radiowej Jedynki.

*

Panie inspektorze, czy słyszymy się? Mam nadzieję, że za moment ponownie nawiążemy połączenie. Naszym gościem przypomnę jest Krzysztof Saczka, główny inspektor sanitarny. Rozmawialiśmy w części radiowej o wirusie Delta. Panie inspektorze, w takim razie jeszcze podsumowując ten wątek związany z wirusem odmiany Delta, czy... Bo rozumiem, że pan też uczestniczy w takich naradach, czy jest pan informowany, kiedy są rządowe sztaby te antykryzysowe związane także z zaleceniami epidemiologicznymi i tymi kolejnymi, bądź to zaostrzaniem tych zaleceń, bądź ich luzowaniem. Czy my jako... jeżeli chodzi o te wakacje, czy to będą właśnie wakacje spokojne? Pytam szczególnie także o Polskę, wielu Polaków planuje już wakacje, już ma je wykupione. Czy możemy być spokojni o przebieg tych wakacji? Czy pan jako główny inspektor sanitarny wskaże, że jednak może być taka sytuacja, że na przykład będzie powrót niektórych obostrzeń?

Panie redaktorze,  szanowni państwo, sytuacja może się zmienić praktycznie może niekoniecznie z dnia na dzień, ale myślę, że z tygodnia na tydzień. Natomiast my w naszych prognozach w tej chwili, w naszych analizach nie przewidujemy jakichś komplikacji w wakacje. Natomiast bardzo mocno chcę podkreślić fakt, że to, co będzie działo się dalej, zależy głównie od dwóch czynników, czyli od nas samych, jak będziemy się zachowywać, czy będziemy raczej unikać dużych skupień ludzkich, unikać takich sytuacji, gdzie wirus będzie się mógł w łatwy sposób rozprzestrzeniać. Tak jak powiedziałem wcześniej, mutacje krążą w naszym społeczeństwie, ale to, że dzisiaj mówimy o mutacji Delta, czyli poprzednio tej indyjskiej, ale mamy też mutację brazylijską, Beta, południowoafrykańską, one też gdzieś tam u nas się pojawiają i krążą. Więc oprócz tych mutacji zawsze może pojawić się kolejna mutacja. Nie daj Boże, może również pojawić się mutacja polska oznaczana jakąś kolejną literą alfabetu greckiego.

Oby nie. Panie inspektorze, jeszcze pytam o taką praktykę życia codziennego i także dotyczącą spędzania czasu na wakacjach. Można zaobserwować, to pewnie także jest wrażenie wielu naszych słuchaczy, że czy to w sklepach, czy w komunikacji miejskiej, czyli krótko mówiąc w przestrzeniach zamkniętych wiele osób już nie stosuje tych maseczek, czasami nagabywani przez... takie sygnały też otrzymywałem, mówią, że albo że są zaszczepieni, albo mówią, że w końcu przecież epidemia już wygasła. Czy Inspektorat Sanitarny jakoś tutaj zmienił zasady, czy pan jednak apelowałby wciąż o rozsądek i stosowanie maseczek w przestrzeniach zamkniętych?

Te zasady nie uległy zmianie i ja dalej rekomendowałbym stosowanie maseczek w przestrzeniach zamkniętych, bo tak naprawdę nie wiemy, kto w tych przestrzeniach zamkniętych się porusza. Jeśli te skupiska są duże, faktycznie my narażamy się na duże ryzyko. Ale też możemy być zakażeni i też nieświadomie możemy zakażać innych. Jednak ten wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową głównie, więc drogi układu oddechowego, usta, nos, powinny być bezwzględnie zasłonięte. Ale też zwracam uwagę, że należy stosować podstawowe zasady higieny, czyli właśnie myć ręce, dezynfekować ręce, nie przecierać rękami oczu, czasem nas coś tam zaswędzi, zaszczypie, więc mamy taki odruch. Również przez gałkę oczną możemy się zakazić.

Panie inspektorze, wakacje to są też inne tematy związane z działalnością Inspekcji Sanitarnej, między innymi kleszcze, których wysyp już nastąpił można powiedzieć w maju, szczególnie w takich rejonach, jak Warmia czy Podlasie. Mówi się, tak się szacuje, że co trzeci kleszcz jest nosicielem tych groźnych wirusów, między innymi boreliozy. Jak wrócimy z takim pasażerem na gapę, co powinniśmy zrobić pana zdaniem?

W moim przekonaniu na podstawie publikacji naukowych, rekomendacji naukowców, jeśli czujemy się pewni w tym działaniu, powinniśmy mieć jakąś pęsetę, którą możemy chwycić tego kleszcza bardzo blisko skóry...

Są nawet takie specjalne lassa, które można kupić, i to są bardzo łatwe w użyciu nawet dla osób bez zdolności technicznych bym powiedział.

No właśnie, dlatego zalecałbym zastosowanie tego typu narzędzi...

Tylko pojawia się inne pytanie: czy... bo są różne teraz strategie stosowane, niektórzy mówią: oddawać kleszcza do badania, z kolei inni mówią: po dwóch, trzech tygodniach zbadać krew. A co pan by rekomendował?

Ja bym rekomendował zdezynfekować miejsce po usunięciu tego kleszcza oraz obserwować, czy pojawią się nam jakieś objawy. Te objawy mogą też w sposób bardzo indywidualny pojawić się dość szybko, ale też mogą pojawić się po kilku miesiącach. Więc jeśli zaobserwujemy...

Jakie to objawy?

Przede wszystkim jakieś zaczerwienienia w obrębie tego ukąszenia przez kleszcza, jak również objawy jakieś grypopodobne, złe samopoczucie i w ogóle objawy, które mogą nas niepokoić. Wtedy powinniśmy udać się jednak do lekarza, żeby skonsultować ten fakt. No i powinniśmy lekarza poinformować o tym fakcie, że zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza. I to do decyzji lekarza będzie ocenić tę sytuację, czy te objawy, które mamy, mogą być związane i mogą świadczyć o tym, czy faktycznie zakaziliśmy się boreliozą, czy też są to inne schorzenia. Tutaj przestrzegałbym przed jakimś nadmiarowym działaniem, bo u nas jednak w społeczeństwie jest takie przekonanie, że branie leków różnego rodzaju sprzyja rozwiązaniu naszych problemów. Tak naprawdę pamiętajmy, że są to wszystko zawsze środki chemiczne, które w nadmiarze niestety nie wpływają korzystnie na stan naszego zdrowia, więc...

Panie inspektorze, jeszcze tradycyjnie w wakacje Inspekcja Sanitarna zajmowała się kontrolą gastronomii, szczególnie tych małych, powstających właśnie w okresie wakacyjnym tylko punktów gastronomicznych, i także kontrolą kąpielisk. Czy tak będzie także w tym roku? I jakie są doświadczenia, czy w ostatnich latach, zarówno jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, stan wody w tych kąpieliskach czy właśnie bezpieczeństwo takie spożywania posiłków w tych drobnych punktach gastronomicznych, czy ta sytuacja się poprawia, czy pogarsza?

Szanowni państwo, więc jeśli chodzi o kontrolę żywności, kontrolę kąpielisk, oczywiście cały czas prowadzimy tutaj kontrole, prowadzimy kontrole planowe, nieplanowe, ale również prowadzimy kontrole w sytuacji, kiedy ktoś zgłasza nam jakiś problem. Obserwujemy zdecydowaną poprawę, jeśli chodzi o obiekty gastronomiczne, tutaj jednak obserwujemy niestety wraz z sezonem letnim pojawiających się coraz więcej takich przypadków kłopotów z układem pokarmowym, czyli spożyciu jakichś... zatruciami i tego typu kwestiami. Tutaj zalecam jednak stosowanie przede wszystkim stosowania podstawowych zasad higieny, mycia rąk, stosowania czystych sztućców, niekładzenia żywności na brudnych stołach i tego typu kwestie. Natomiast jeśli chodzi o kąpieliska, na szybko odsyłam do naszego serwisu kąpieliskowego pod adresem https://www.gov.pl/web/gis, gdzie mamy w tym roku zarejestrowane 665 kąpielisk, tam mamy na bieżąco informacje o stanie tego kąpieliska, o stanie wody, pod nadzorem jakiej stacji znajduje się to kąpielisko, kto jest administratorem kąpieliska. I tam wszystkie po prostu informacje w tym zakresie możemy uzyskać.

Zalecał wszystkim naszym słuchaczom przed wakacjami główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka. Panie inspektorze, bardzo dziękuję za rozmowę.

Dziękuję, panie redaktorze, dziękuję państwu. No i życzę wszystkim zdrowych, bezpiecznych wakacji, obyśmy po tym sezonie urlopowym wrócili uśmiechnięci i zdrowi (...)

Tego też życzymy panu. Dziękuję bardzo.

Dziękuję uprzejmie.

JM