Polskie Radio

Wyśmienita muzyka i niesamowici goście. Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 19:00
Jak odróżnić ułudę od rzeczywistości oraz dlaczego na prawdzie - fundamencie tożsamości - nie można jednak polegać. Czy małżeństwo Jadwigi i Władysława, mimo tylu różnic, mogło być udane? Wieczorem - nostalgiczna, chwytająca za serce muzyka filmowa z Azji.
Pozytywne wibracje zapewnimy w niedzielne popołudnie
Pozytywne wibracje zapewnimy w niedzielne popołudnieFoto: Glow Images/East News
logo


09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Roman Czejarek

O tym, że Dolny Śląsk jest pełen atrakcji, chyba nie muszę nikogo przekonywać. Książ, Czocha, Grodziec, Zagórze Śląskie to zamki pełne sekretów. Do tego słynna palmiarnia w Wałbrzychu, Afrykanarium we Wrocławiu, sztolnie Walimia i Rzeczki oraz Kościół Pokoju w Świdnicy. Tylko jak to wszystko zwiedzić w jeden weekend, by było szybko, tanio, eko i bezpiecznie. I to tak, by zabrać ze sobą całą rodzinę? Odpowiedź brzmi: tylko pociągiem! Zapraszamy na pięknie odnowioną stację Wałbrzych Szczawienko. Będziemy świętować Europejski Rok Kolei.

LATO Z RADIEM 2021 >>

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Piotr Kędziorek

10.00-12.00 - "Upiór w eterze" - Waldemar Malicki Show  

12.00-13.00 - "Mazurek słucha..." / ks. bp Michał Janocha - prowadzi Robert Mazurek 

13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta 

15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Maria Koterbska - prowadzą Jakub Kukla i Andrzej Zieliński

17.00-19.00 - "Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - audycja Jacka Hawryluka z udziałem Lilianny Stawarz, Agaty Szymczewskiej i Wojciecha Michniewskiego

Jan Sebastian Bach - Koncert d-moll na dwoje skrzypiec BWV 1043

19.00-19.30 - "Domówka z Dwójką" - T'ien Lai

19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Jerzy Krzysztoń "Sakramencka ulewa", prod. 1995, reżyseria Waldemar Modestowicz, realizacja Maria Olszewska, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko

20.00-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Joanna Grotkowska

Gala Fryderyków - retransmisja koncertu ze Szczecina (25.06.2021 Opera na Zamku, Szczecin)

Karol Szymanowski Loteria na mężów - operetka w 3 aktach (nagr. 04.02.2011, Katowice)

wyk. Wajda-Chłopicki Michał; Szybilska Ewelina; Szmyt Krzysztof; Styszko Janusz; Smołka Łukasz; Schmidt Agata; Poniszowska Aleksandra; Ochman Wiesław; Nowak Łukasz; Lubańska Anna; Lizak Karol; Leśniewska Anna; Kusiewicz Piotr; Kryger Urszula; Kruszewski Adam; Kowalski Bogusław; Kitala Jarosław; Bronikowski Marcin; Borucka-Kuflyuk Anna; Biegas Ewa; Bartmiński Rafał; Wiesław Ochman - tenor; Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Camerata Silesia - Zespół Śpiewaków Miasta Katowice, dyr. Michał Klauza

23.00-00.00 - "Rachunek myśli" / Pamięć - aud. Michała Nowaka

Jest fundamentem tożsamości, a jednak nie można na niej polegać. Jest pełna luk, przeinacza fakty, nieustannie zmienia postać tego, co się zdarzyło. Zwykle ukazuje nas w świetle korzystniejszym, niż na to zasługujemy, choć może być też obciążająca. Pamięć będzie ostatnim przed wakacjami tematem audycji. Gościem będzie dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.


logo

00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

04.00-06.00 - "Trójka budzi: Jazz’n’bass" - Michał Grabkowski 

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan 

W audycji m.in. o nauce prawidłowego oddychania oraz o wpływie aromatów na zdrowie.
Powiemy także o pomysłach, aby w ogródkach kawiarnianych wprowadzić zakaz palenia i o nauce śpiewu irlandzkiego. 

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Goście: Radosław Fogiel, Prawo i Sprawiedliwość, Paweł Poncyljusz, Koalicja Obywatelska, Marek Sawicki, Polskie Stronnictwo Ludowe, Andrzej Zybertowicz, Kancelaria Prezydenta.

10.00-12.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski

12.00-13.00 - "Gorąca płyta" - Adriana Marczewska 

Streetfood – o modzie na jedzenie na zewnątrz i o coraz częstszych imprezach kulinarnych na świeżym powietrzu. 

13.00-14.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra 

Analogowa przestrzeń to niejedyne miejsce, w którym możemy poznać tajniki i kulisy sztuk performatywnych. Wiedzę z interesujących nas dziedzin możemy poznawać dzięki internetowym zajęciom masterclass, na których specjaliści zdradzają sekrety swojej branży. Znany na zachodzie format do Polski przeniósł Patryk Czerniejewski, z wykształcenia aktor. Po wielu porażkach i sukcesie w teleturnieju "Koło Fortuny" zdecydował się na utworzenie własnej platformy masterclass. Z Patrykiem Czerniejewskim porozmawiamy o edukacji w szkole teatralnej, o początkach kariery, o zajęciach masterclass oraz o planach biznesowych platform internetowych.

14.00-15.00 - "Trójka żąda debiutów" - Tomek Żąda

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska 

Wakacje! Są jednak tacy, nad których wakacyjnym luzem ciąży kamień… poprawki. Gdyby ktoś miał problemy z egzaminem z języka obcego, podpowiadam, jak najszybciej nadrobić rok, a może przerobić cały kurs. I to bez ściągawki! Kto z nas trochę podróżuje, to wie – gdy nie znamy języka obcego, ale chcemy udawać, że jest przeciwnie, stosujemy tę samą zasadę: mówimy "po naszemu", głośno i wyraźnie, bez wahania, wtrącając kilka najbardziej charakterystycznych, powszechnie zwrotów z tego języka nieznanego, ewentualnie imitując lokalne akcent i intonację. Uprzedzam: ten system nie sprawdza się przy egzaminach pisemnych. Właśnie, ustnych też nie… Za to w życiu – jak najbardziej. Najpierw jednak wyraźmy solidarnie radość wraz z uczniami, że szkoła się skończyła!

16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński 

W audycji Polskie Nagrody Filmowe Orły 2021 – podsumowanie, wypowiedzi najważniejszych laureatów: Mariusza Wilczyńskiego, Jana Holoubka, Agaty Kuleszy i Piotra Trojana. Poza tym polska premiera - "Miasto" Marcina Sautera i spotkanie z reżyserem. Będzie też o 10 Festiwalu Hommage à Kieślowski - o programie opowie Diana Dąbrowska, filmoznawczyni i dyrektorka artystyczna festiwalu. Powiemy także o tym, co w kinach: "Magnezja" w reżyserii Macieja Bochniaka, "Ostatni komers" w reżyserii Dawida Nickela oraz piosenki z filmów i muzyka filmowa.  

17.00-19.00 - "Trzy wymiary gitary" - Michał Kirmuć

19.00-22.00 - "Departament rytmu" - Łukasz Ciechański

22.00-00.00 - "Departament rytmu" - Aleksandra Kaczkowska


logo

08.06 - "Polki" - zapraszają Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta

W audycji przypomnimy postać Wandy Zalewskiej-Zdun, plastyczki, uczestniczki Powstania Warszawskiego, żołnierza II Obwodu "Żywiciel" Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej i działaczki opozycji demokratycznej w PRL. Naszym gościem będzie jej syn Paweł Zdun. 


logo

11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Beata Kwiatkowska

Czym są instalacje site specific? Jak wyglądały te tworzone przez twórców, którzy biorą udział w tegorocznym Przeglądzie Sztuki Survival we Wrocławiu? Wszyscy w myśl hasła "nigdzie stąd nie pojedziecie" tworzą prace w dawnej hali Pafawagu, w której produkowano tabor kolejowy. Jak młodzi artyści rozumieją przestrzeń Pafawagu i jak zamierzają ją zmienić przez swoją sztukę?

12.00-13.00 - "W to mi graj" - Michał Piwowarek

Trwa Rok Stanisława Lema. Opowiemy o dwóch premierach w Gdyni: "Kongresie futurologicznym" w reżyserii Idy Bocian oraz "Teohiphip" według "Podróży 20" z "Dzienników gwiazdowych" w reżyserii Grzegorza Kujawińskiego. Jak odróżnić ułudę od rzeczywistości? Czy obudzenie się z koszmaru oznacza ostateczny powrót do prawdziwego życia?

14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - Anna Hardej

Dzieliła ich duża różnica wieku - niektórzy historycy są zdania, że Władysław Jagiełło był starszy od Jadwigi nawet o dwadzieścia dwa lata. W dodatku jej serce było już zajęte - była wcześniej zaręczona ze znanym sobie mężczyzną. Z Jagiełłą nigdy wcześniej się nie widzieli. Wychowywali się w różnych kulturach, różniło ich wykształcenie. Czy małżeństwo Jadwigi i Władysława mogło być - przy tak wielu rozdźwiękach - udane?

15.00-16.00 - "Klucz Kulturowy" - Justyna Majchrzak

Legendarna drużyna biało-czerwonych znana jako Orły Górskiego. Wiele lat upłynęło od sukcesów polskiej drużyny i trenera wszechczasów, a wciąż jest to żywa promocja futbolu.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Amerykański klasyk wymyślony przez włoskich emigrantów - Chiken parmigiana. Pierwowzorem tego dania była oryginalna włoska potrawa - bakłażany po parmeńsku. Teraz kurczak po parmeńsku to po prostu panierowane filety kurczaka zapiekane z sosem pomidorowym i mozzarellą. Jak przygotować to amerykańskie danie, jak je podawać?


logo

 

10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - Sport zespołowy albo rywalizacja "jeden na jeden" - przeciąganie liny to dyscyplina, która była znana już w starożytności. W jakim wieku można zacząć treningi-zabawę, jakie są zasady rywalizacji, jak trzymać linę - na te i inne pytania odpowie Prezes Polskiego Związku Przeciągania Liny Dariusz Bajkowski.

13.00-14.00 - "Kurtyna w górę" - Kulfon i Monika zapraszają do świata teatru. Wyjaśnią kilka trudnych terminów teatralnych, a na koniec zabiorą się do przygotowania scenariusza do kolejnego przedstawienia. Tym razem chcą wystawić sztukę na podstawie baśni "Nowe szaty króla".

​15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Kim był Mieczysław Bekker. Gość: Agnieszka Ludwig-Słomczyńska​, autorka książki "Oni zmienili świat".

Dla rodziców:

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - Urodziny obchodzą Mick Jones (66) z The Clash oraz Chris Issak (65). Tego pierwszego zagramy prawie w całości "London Calling" - kultowy album brytyjskiej formacji The Clash, tego drugiego - wszystkie największe przeboje.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

18.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Tajemniczy ogród" na podstawie książki Frances Hodgson Burnett, w adaptacji Emilii Stawskiej.

Reżyseria: Jan Warenycia. Słuchowisko TPR z 1994 r. Wystąpili: Jacek Wolszczak, Danuta Stenka, Jerzy Tkaczyk, Piotr Grabowski, Stanisława Celińska, Wojciech Skibiński, Jerzy Rostkowski, Aleksandra Rojewska, Antonina Girycz, Barbara Bursztynowicz.​


.

10.00 - "Chopin. Konteksty, kontrasty, konfrontacje" - Maciej Grzybowski

Audycję wypełnią Etiudy op. 10 pod palcami Györgya Cziffry i mazurki w interpretacjach Samsona Francois.

19.00 - "Orkiestra epoki Chopina" - Piotr Deptuch

W programie audycji dyrygenta i publicysty Piotra Deptucha m.in. II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina pod palcami Marii João Pires oraz III Symfonia Es-dur Roberta Schumanna w wykonaniu Estońskiej Orkiestry Narodowej.

21.00 - "Kino Polonia. Chopin" - Mariusz Gradowskiego

W audycji kino azjatyckie, a dokładnie koreańskie i japońskie. Będzie też kino amerykańskie, ale tym razem jako swoiste intermezzo. Zabrzmi muzyka fortepianowa, będzie oczywiście Chopin (przetworzony, ale i oryginalny), będzie orkiestra, będzie elektronika. Słowem - dla każdego coś miłego, ale najbardziej dla tych, którzy gustują w specyficznie nostalgicznej, chwytającej za serce muzyce filmowej z Azji.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU