Polskie Radio

Nowe audycje w Polskim Radiu Chopin! Sprawdź nasze propozycje

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 09:00
"Linie i pięciolinie", "Chopin na ludowo", "Chopin inspiruje", "Z nagraniowej skarbnicy Krystiana Zimermana" oraz "Chopin Talk". Od lipca w Polskim Radiu Chopin na słuchaczy czeka aż 5 nowych pasm. Audycje poprowadzą wybitni eksperci z dziedziny literatury oraz muzyki: dr Jakub Beczek, Kuba Borysiak, Wojtek Krzyżanowski, Adam Rozlach i dr Mariusz Gradowski. W każdym z programów na słuchaczy czeka dawka najwyżej jakości kompozycji oraz muzyczne podróże: zarówno do epoki Chopina, jak i do czasów współczesnych. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Wojciech Kusiński/PR

W każdy poniedziałek o godz. 17.00 Polskie Radio Chopin zaprasza na autorską audycję "Linie i pięciolinie" doktora Jakuba Beczka, w której wybitny krytyk literacki i literaturoznawca, monografista Edwarda Stachury, znany chociażby z publikowanych na stronie Polskiego Radia Chopin artykułów (cykl Ut musica poesis), będzie przybliżać związki muzyki i literatury.

Podejmowane będą wszechobecne w literaturze pięknej tematy i wątki muzyczne, pojawią się także wszelkie muzyczne "napomknienia i skojarzenia". Na początku każdego tygodnia słuchacze dzięki prowadzącemu odbędą podróż w czasie - zarówno do epoki Chopina, jak i do czasów późniejszych. Audycje będą bogato inkrustowane muzyką Chopina i jego współczesnych, w możliwie najlepszych, kanonicznych wykonaniach. 

Z kolei w każdy wtorek o godz. 20.00, odbywać się będą premiery audycji "Chopin na ludowo". Ich autor, Kuba Borysiak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej, zderzać będzie opinie artystów ludowych działających głównie w Polsce centralnej z poglądami etnomuzykologów. Nie zabraknie muzyki patrona anteny, bardzo często jednak podawanej w zaskakujących, folkowych interpretacjach. Dla spóźnialskich lub dla tych, którzy będą pragnęli posłuchać raz jeszcze, w każdy czwartek o godz. 20.00 Polskie Radio Chopin zaprasza do wysłuchania powtórki premier tego cyklu. 

Źródło - serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia Chopin 

W piątki o godz. 21.00 swoich sił na antenie spróbuje muzykolog i kompozytor Wojtek Krzyżanowski. W cyklu "Chopin inspiruje" ten młody artysta i radiowiec, w rozmowach z kolegami po fachu będzie starał się odpowiedzieć na pytanie, jak współcześnie twórczość Fryderyka Chopina może pobudzać wyobraźnię polskich kompozytorów, uprawiających różne gatunki muzyczne - od muzyki fortepianowej, po symfoniczną, elektroniczną czy stającą na granicy świata rozrywki. W audycjach będą nierzadko miały miejsce światowe premiery nowych kompozycji inspirowanych dziełami Chopina. 

Część sobotniego popołudnia, począwszy od godz. 16.00, zdominuje sztuka najwybitniejszego żyjącego polskiego pianisty i jednego z największych wirtuozów w całej historii fonografii Krystiana Zimermana. Audycje te, dla których pretekstem stał się przypadający na grudzień bieżącego roku jubileusz sześćdziesiątych piątych urodzin artysty, tworzyć będzie przyjaciel pianisty z czasów szkolnych, redaktor Adam Rozlach. W kolejnych odcinkach pasma "Z nagraniowej skarbnicy Krystiana Zimermana" przedstawiona zostanie najbardziej kompletna retrospektywa fonograficznych dokonań szacownego jubilata, który zawsze świetnie odnajdywał się nie tylko w muzyce Chopina, Beethovena, Schuberta czy Schumanna, ale także w wymagających dużego skupienia dziełach Antona Weberna, Grażyny Bacewicz czy Witolda Lutosławskiego. 

W każdą trzecią sobotę miesiąca o godz. 15.00 doskonale znany i lubiany redaktor dr Mariusz Gradowski zapraszać będzie na swoje nowe, comiesięczne pasmo "Chopin Talk". W audycjach tych pojawią się uznani reprezentanci szeroko rozumianej polskiej muzyki rozrywkowej, którzy opowiadać będą o swoim stosunku do partytur Chopina. Czy dzieła polskiego romantyka kiedykolwiek ich inspirowały lub poruszały, czy też pozostawiały zupełnie obojętnymi? Czy słuchając Chopinowskich mazurków, nokturnów lub polonezów można łatwiej odnaleźć wenę dla własnej twórczości, czy przeciwnie – muzyka polskiego romantyka blokuje wyobraźnię i na czas komponowania trzeba o niej całkowicie zapomnieć? Te i inne kwestie w szczerych rozmowach z gwiazdami polskiego showbiznesu muzycznego zostaną poruszone na antenie Polskiego Radia Chopin. 

Źródło - serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

Nowa ramówka Polskiego Radia Chopin obowiązywać będzie do końca grudnia 2021 roku. Wszystkie propozycje Polskiego Radia Chopin - TUTAJ

mat.pras./rk 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU chopin

Czytaj także

"Przede wszystkim dobra muzyka". Prezes Polskiego Radia o nowej ofercie programowej

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 06:40
- Wiosenno-letnie ramówki wszystkich anten Polskiego Radia skupiają się na tym, co jest ich najbardziej charakterystyczną cechą: różnorodność muzyczna - powiedziała Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Letnia ramówka Dwójki. Nowości i powroty

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 19:04
W poniedziałek 28 czerwca wystartowała letnia ramówka Programu 2 Polskiego Radia. Na słuchaczy czeka kilka nowości oraz ulubione audycje znane z ubiegłych lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audycje pełne lata. Letnia ramówka Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 11:45
Wraz z zakończeniem roku szkolnego Polskie Radio Dzieciom rozpoczęło nadawanie programu według letniej ramówki. Na antenę tej całodobowej stacji powróciły audycje pełne lata, a poranna audycja nadawana od poniedziałku do piątku startuje o godzinę później czyli o 8.00. Czego posłuchamy w wakacje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowości - nie tylko na lato

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 21:47
Na lato i nie tylko – od 1 lipca rusza nowa ramówka Polskiego Radia Chopin. Zmiany to raczej lifting: będzie więcej tego, co się i Państwu, i nam podoba. Patrząc na plany – nasza doba zdaje się wydłużać.
rozwiń zwiń