Polskie Radio

Dr Szymon Kardaś o przerwaniu litewskiej konferencji: Kreml dość konsekwentnie realizuje pewną linię

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 15:11
- Z takimi sytuacjami mamy do czynienia wielokrotnie i w związku z tym każde tego typu zdarzenie siłą rzeczy nasuwa pewne skojarzenia - mówił w Polskim Radiu 24 dr Szymon Kardaś z OSW.
Kreml. Zdjęcie ilustracyjne
Kreml. Zdjęcie ilustracyjneFoto: FOTOGRIN/shutterstock
rau pap 1200.jpg
"Polska jest gotowa wesprzeć Litwę". Szef MSZ o kryzysie migracyjnym

Alarm bojowy przerwał konferencję litewskiego prezydenta Gitanasa Nausedy z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem na lotnisku wojskowym Zokniai na Litwie, w pobliżu bazy lotniczej w Szawlach. Hiszpańskie siły powietrzne pełnią tam obecnie dyżur w ramach misji Baltic Air Policing. 

Podczas konferencji prasowej okazało się, że piloci otrzymali sygnał do startu w celu przechwycenia samolotów, które naruszyły przestrzeń powietrzną Litwy. Nie miały one planów lotu i nie odpowiadały na wezwania.

- My się przyzwyczailiśmy, że te naruszenia ze strony rosyjskiej, jeśli chodzi o przestrzeń powietrzną, choć nie tylko, bo też przestrzeń morską, pojawiają się dość regularnie - zauważył dr Szymon Kardaś. Jak dodał: "jest naprawdę wiele różnych akcji, które mają na celu testowanie czujności i operatywności państw zachodnich". 

- Z podobnymi sytuacjami mamy do czynienia często i w związku z tym każde tego typu zdarzenie siłą rzeczy nasuwa pewne skojarzenia - podkreślił. 

Szymon Kardaś zaznaczył, że "Kreml dość konsekwentnie realizuje pewną linię". - Postrzega takie gesty, które pojawiają się po stronie zachodniej, jako gotowość do rozmów, jakąś potrzebę przejścia na poziom normalizacji - powiedział. - Z jednej strony docenia to na poziomie retorycznym, a z drugiej traktuje jednak jako słabość - dodał.

Podkreślił również, że "zwykle odbywa się to bez oczekiwania jakichkolwiek ustępstw wyjściowych ze strony Rosji". - Jeśli Rosja widzi, że ktoś na Zachodzie chce z nią usiąść do stołu, nie oczekując poważniejszych koncesji o charakterze politycznym, to w naturalny sposób interpretuje to jako słabość - objaśnił. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: dr Szymon Kardaś, OSW

Data emisji: 08.07.2021

Godzina emisji: 14.33

IAR/ jb

Czytaj także

Fotyga: europejskie demokracje zbyt miękko reagują na kolejne brutalne działania Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 10:10
- Potrzebne są dalsze kroki, takie jak sankcje sektorowe, które będą dla reżimu bardziej dotkliwe niż indywidualne - mówi europosłanka Anna Fotyga (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litwa wydala większość białoruskich dyplomatów

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 19:16
Litwa wydala z kraju większość białoruskich dyplomatów. To odpowiedź władz w Wilnie na wczorajszą decyzję władz w Mińsku, które postanowiły ograniczyć skład osobowy litewskiej ambasady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Szymon Kardaś: reżim Łukaszenki wszedł na drogę, z której nie ma odwrotu

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 20:01
Sąd w Mińsku skazał Wiktara Babarykę na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Babaryka to były bankier, który zamierzał wystartować w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich na Białorusi. Według dr. Szymona Kardasia to nie ostatni taki wyrok. - Reżim jest na drodze zaostrzania kursu - ocenia analityk OSW
rozwiń zwiń