Polskie Radio

"Koncerty w porze lunchu" i "Po kolei". Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 19:00
O rozpoczynających się eliminacjach do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Po finale Euro - podsumowanie tego piłkarskiego turnieju. Wieczorem muzyka Chopina przerabiana w duchu południowoafrykańskiego jazzu.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Nomad_Soul
logo

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Daniel Wydrych

Będziemy gościć w Domu Kultury "Nad Wirynką" - tam podejmie nas Koło Gospodyń Wiejskich Łęczyca. Poznamy tradycyjne wielkopolskie smaki, czyli pyry z gzikiem, oraz specjalność Koła - pierogi że szpinakiem i że słonecznikiem. Gospodynie wielkopolskie jako kobiety i pracowite, i rozrywkowe, mają też swój autorski kabaret" Pod strzechą". Opowie o nim Przewodnicząca KGW Łęczyca Grażyna Kosmowska.

Poza tym codzienne konkursy „Karuzela z nagrodami” i „Skojarzenia Lata z radiem”, rzut oka na Turystyczną Listę Przebojów.PL i kolejny odcinek słuchowiska „Klub wielbicieli Agaty Ch.”

LATO Z RADIEM 2021 >>


19.00-19.30 - Jedynka Dzieciom

Wycieczka do płockiego zoo.

Wakacje to znakomita  okazja, żeby odwiedzić na przykład ogród zoologiczny. Np. płockim ZOO żyje najprawdziwsza gwiazda filmowa?

Niedawno wykluł się szpaczek balijski, ale rozmawiać będziemy także o innych ptakach, bo tam nawet rodzime gatunki znalazły najlepszy dom.

Na audycję zaprasza Agnieszka Kunikowska.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.

21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska (Radiobook)

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Niemal 160 pianistów z całego świata ubiega się o tytuł jednego z osiemdziesięciu uczestników Konkursu Chopinowskiego. W Poranku Dwójki będziemy rozmawiać o rozpoczynających się eliminacjach do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Naszym gościem będzie Artur Szklener - Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Spotkanie o godz. 9.30.

Ponadto w audycji porozmawiamy z laureatem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej wręczonej podczas Festiwalu Miłosza. Wybierzemy się też na wystawę "Pustka" w Stacji Orunia w Gdańsku. To prezentacja prac 20 trójmiejskich artystów, pokazujących efekty pracy w pandemii.

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Róża Światczyńska 

11.10-12.00 - Frank Bridge Summer - poemat symfoniczny, wyk. BBC National Orchestra of Wales, dyr. Richard Hickox; Ralph Vaughan Williams Fantazja na temat Thomasa Tallisa, wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk; Josef Holbrook Auld Lang Syne - Wariacje na orkiestrę op. 60, wyk. Brandenburg Staatsorchester Frankfurt, dyr. Howard Griffiths

12.05-12.45 - Płyta na lato: Kammerorchester Basel & Heinz Holliger - Schubert Symphony no 7 "Unfinished", Deutsche Tanze, Nonet

12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Andrzej Strzelecki

17 lipca przypada pierwsza rocznica śmierci Andrzeja Strzeleckiego - reżysera, aktora teatralnego i filmowego, twórcy spektakli muzycznych, prezentera telewizyjnego, satyryka oraz wykładowcy akademickiego i wieloletniego rektora Akademii Teatralnej w Warszawie. W "Głosach z przeszłości" przypomnimy nagrane w 2019 roku gawędy artysty.

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

14.00-15.00 - WIGMORE HALL LIVE

Joseph Haydn Kwartet smyczkowy nr 52 Es-dur op. 64 nr 6, Felix Mendelssohn Kwartet smyczkowy nr 2 a-moll op. 13, wyk. Elias String Quartet w składzie Sara Bitlloch - skrzypce, Donald Grant - skrzypce, Simone van der Giessen - altówka, Marie Bitlloch - wiolonczela

16.00-17.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Piosenki Władysława Szpilmana w oryginalnych aranżacjach przenoszą słuchaczy w czasy pełne elegancji i splendoru, w których królowały tango i swing, wspaniałe rewie i orkiestry. Ta muzyka stała się tematem płyty, o której opowiedzą Lala Czaplicka i Sebastian Wypych (godz. 16.30). Rozpoczniemy natomiast od spotkania z Leonorą Armellini - włoską pianistką, która jako pierwsza wystąpi na estradzie Filharmonii Narodowej, zapoczątkowując wyścig młodych pianistów do Konkursu Chopinowskiego. Krótszą niż zwykle audycję, bo ograniczoną właśnie przez relacje z Eliminacji do Konkursu, zamknie niezwykły projekt przepłynięcia kajakiem z Lubelszczyzny do Francji. 

17.00-18.00 - "XVIII Konkurs Chopinowski" / Eliminacje - prowadzi Marcin Majchrowski

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Klaudia Baranowska

Milo Ferrazzini  - wiolonczela, Ekaterina Valiulina, Veronika Miecznikowski - skrzypce, Diego Bassi - trąbka, Luca Magariello - wiolonczela, Orchestra della Svizzera italiana, dyr. Alessandro Calcagnile (24.04.2021, Church of San Biagio, Bellinzona)

Luigi Boccherini Koncert wiolonczelowy G-dur; Piotr Czajkowski Waltz-Scherzo C-dur, op. 34; Johann Baptist Georg Neruda Koncert skrzypcowy Es-dur; Joseph Haydn Koncert wiolonczelowy D-dur, Hob. VIIb:2; Pablo de Sarasate Navarra, op. 33

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Wszystkie gatunki Lema: Lemowskie utopie - aud. Kingi Michalskiej

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Krzysztof Dziuba

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Jan Suzin "Nieźle się zapowiadało", czyta Krzysztof Gosztyła, opr. Anna Lisiecka.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Bolesław Leśmian "Przygody Sindbada Żeglarza" (wybrane fragmenty), czyta Marek Kondrat.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.


logo

00.00-01.00 - "Nocny przegląd myśli" - Jędrzej Kodymowski 

01.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

03.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / Klub folkowy - Wojciech Ossowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" Michał Kirmuć 

W audycji m.in.:

6:20 Na Lubelszczyźnie uruchomiono największą w naszej części Europy wypożyczalnie i sieć drezyn. Nowa sieć, jest pierwszą w Polsce po której szynach jeżdżą zarówno drezyny, jak i pociągi;

7:15 Ruszył rządowy portal turystyczny. Za pośrednictwem nowej platformy: turystyka.gov.pl możemy sprawdzić bazę hotelową, znaleźć licencjonowanych przewodników. Portal posiada też interaktywną mapę pokazująca obłożenie danej atrakcji;

7:50 Ruszyła możliwość szczepień w aptekach. Prawie 400 placówek dołączyło do ogólnopolskiego programu. Jakie warunki trzeba spełnić aby móc zaszczepić się w aptece, jak przygotowywali się do szczepień farmaceuci;

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak   

Gościem: Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in.:

9.30 VIII Jazz Zdrój Festiwal w Konstancinie organizowany przez Konstanciński Dom Kultury Hugonówka.  Dwudniowe wydarzenie muzyczne w Parku Zdrojowym, poświęcone pamięci wybitnego jazzmana, Louisa Armstronga.

Gość: Magdalena Mich, organizator;

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan 

W audycji m.in.:

11.30 Niezła historia - dr hab. Tomasz Gajownik, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Piotr Łodej.

Ostatnie przygotowania do największego starcia w XV w. Bitwy pod Grunwaldem.  Król Władysław Jagiełło, nietypowo, jak na ówczesnego monarchę, przygotowywał się do wojny bardzo starannie. Nie inaczej było po stronie Krzyżaków.  O przyczynach i przygotowaniach do Bitwy pod Grunwaldem opowie dr hab. Tomasz Gajownik.

13.15 By zapobiegać i powodziom, i suszom - potrzebne jest odpowiednie magazynowanie wody. Na przykład Holendrzy „renaturyzują” rzeki i odtwarzają tereny zalewowe.  Czy w Polsce, taki sposób mógłby się sprawdzić zwłaszcza w obliczu letnich okresów suszy? O sposobach opowie

Gość: hydrolog dr hab. Zbigniew Popek z SGGW

13.30 Szpadle, młotki i pędzelki poszły w ruch. W Krasiejowie ruszył obóz paleontologiczny. Badacze z Uniwersytetu Opolskiego do połowy sierpnia będą kopać, szukać i sprawdzać znalezione skamieniałości. Do tej pory udało im się odnaleźć między innymi obojczyk metopozaura i czaszkę cyklotozaura z żuchwą.


15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in.:

15.20 Od 12 lipca będzie można ubiegać się o niemal 19 tysięcy złotych dotacji na zakup auta elektrycznego. W przypadku osób posiadających Kartę Dużej Rodziny, to dofinansowanie wyniesie 27 tysięcy złotych.

O wsparcie z programu "Mój elektryk "będą mogły starać się osoby fizyczne, w kolejnych tygodniach będą ogłaszane podobne propozycje dla firm i organizacji oraz dopłaty do leasingu pojazdów;

18.10 Grupa 29 polskich dziennikarzy napisała książkę o 20 białoruskich żurnalistach prześladowanych przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Publikacja nosi tytuł „Partyzanci. Cel, nie tarcza”.

To pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, przy którym wspólnie pracowali przedstawiciele kilkunastu redakcji. Wśród autorów jest także korespondent zagraniczny Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik 

20.00-21.00 - "Nie tylko gitary" - Radosław Okrasko

21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski

22.00 - 23.00 Klub Trójki – Elżbieta Korczyńska

Wakacje to czas nie tylko odpoczynku ale też wzmożonych podróży. Czy jednak znamy i potrafimy docenić to wszystko co mamy w Polsce? Co pozwala wypoczywać nie tylko w pięknych okolicznościach przyrody ale też w połączeniu z ciekawą ofertą turystyczną.

Chcemy się temu przyjrzeć poprzez pryzmat działalności, tradycji i osiągnięć Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, najstarszego stowarzyszenia w Polsce, skupiającego turystów i krajoznawców.

PTTK kontynuuje tradycje Towarzystwa Tatrzańskiego, które powstało w 1873 r. i do którego należała elita (Członkami honorowymi byli m. innymi Józef Ignacy Kraszewski, Henryk Sienkiewicz, dr. Tytus Chałubiński) oraz Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, które powstało w 1906 r.

Przyjrzymy się też doświadczeniom i działaniom Polskiej Organizacji Turystycznej.

Goście: Marian Jurak , wiceprezes ZG PTTK i Przemysław Marczewski z Polskiej Organizacji Turystycznej

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

22.06 - "Towarzystwo Niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman​

Książka "Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991" - jak informuje wydawnictwo IPN - prezentuje sylwetki kapłanów, nauczycieli, naukowców i innych przedstawicieli elit polskich, którzy po 1945 r. pozostali na terenie ZSRS. Jedni nie chcieli, a inni nie mogli osiąść w powojennej Polsce. O wydawnictwie będzie mówił Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Informacji INP​.

logo


Płyta Tygodnia - "Będzie Głośno Vol.3" - składanka Czwórki

W ostatnich dniach przyjmowania zgłoszeń do konkursu Czwórki "Wydaj płytę z Będzie głośno" przypominamy album "Będzie Głośno Vol.3". To 12 utworów nagranych przez finalistów konkursu Czwórki z 2020 roku. Ta jedna płyta to zapis tego, co dzieje się "tu i teraz" wśród młodych polskich artystów, którzy działają poza głównym nurtem. Płyta do wygrania w konkursie codziennie po godz. 13.00 w audycji "Muzyczny Lunch".

14.00-15.00 - "Po kolei" - Oliwia Krettek

Jak na wakacje to... koleją! Kto i co sprawia, że podróże koleją są znacznie bezpieczniejsze od podróży samochodem? Dlaczego sygnalizacje są inne niż te, które widzimy na drodze? Jak hamuje pociąg - czyli jak bezpiecznie zachować się w sąsiedztwie kolei i co zrobić jak pechowo zostaniemy "zamknięci" pomiędzy rogatkami? Spróbujemy też odpowiedzieć na pytanie skąd się biorą nazwy pociągów i poszukamy tych najciekawszych. 

19.00-20.00 - "Wieczór Rezydentów" - Jurek Przeździecki

Zamiast rozważań o muzyce, jej znaczeniu, gatunkach i ich historii, autor skupi się tym razem na selekcji i utworach. Skoro mamy lato i wakacje, to i charakter audycji nieco lżejszy i tańczeniu sprzyjający. 

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Robert Grzędowski

Dzień po finale Euro podsumujemy piłkarski turniej roku w rozmowie z czwórkową ekspertką - reprezentantką Polski w piłce nożnej Eweliną Kamczyk. Porozmawiamy też z reprezentantami polski na Igrzysko w Tokio tuż po ślubowaniu w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

22.00-00.00 - "Strefa Dread" - Mirosław Dzięciołowski "Maken"

Relacja z Ostróda Reggae Festival oraz  rozmowa z zespołem GDP Squad, którego piosenka zatytułowana "Nigdy" pojawiła się na składance Czwórki Będzie Głośno.


logo

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Oliver! - muzyka z filmowego musicalu, czyli jak przenieść historię z książki na ekran.

11.00-12.- 00 "Leszek i Miś Michaś" - Instrumenty muzyczne. Prawdopodobnie pierwowzorem instrumentów strunowych był łuk z drgającą cięciwą. Najstarszy znany wizerunek instrumentu strunowego pochodzi z malunków odkrytych we francuskich jaskiniach. Przedstawiają one mężczyznę grającego na jednostrunowym instrumencie za pomocą smyczka. Z czego robione są instrumenty? Jak wyglądał klawesyn? Dziś zgłębiamy tajniki instrumentów.

17.15 -17.45 - "Skarbonka" - Polecimy do Grecji, to jeden z najchętniej wybieranych kierunków podróży przez Polaków! Pamiętajmy w Gracji płacimy w Euro! Mieszkańcy tego pięknego kraju żyją głównie z turystyki i właśnie w niej jest zatrudniony co 5 obywatel. Grecy kochają turystów i przyjmują ich z otwartymi rękami.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Zabawy plemienne. Przyjrzymy się zabawom dzieci, które żyją w plemionach i nie mają komputerów, komórek czy telewizorów.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - Strefa rodzica" - Przyjrzymy się bliżej historii lotnictwa polskiego na podstawie książki "Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników". Książka jest przeznaczona dla dzieci, ale dorośli też powinni zagłębić się w lekturę, bo okazuje się, że Polacy mają piękną kartę w historii lotnictwa. Poza tym mieliśmy świetne pilotki już sto lat temu, więc poruszymy wątki emancypacyjne. Naprawdę możemy być dumni, bo byliśmy hej, do przodu w równouprawnieniu zanim to było modne. I właśnie w lotnictwie było to możliwe. Porozmawiamy również o tym w jaki sposób podniebny świat rozwija wyobraźnię naszych dzieci. Rozmowa z autorką - Anną Litwinek.

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - Nowości płytowe od Bastille (EPki - oficjalnie wydane tylko w streamingu) i Seleny Gomez, Nik Kershaw, pierwsza prezentacja muzyki z polskich regionów- "Orły i lwy" - składanka artystów sceny niezależnej z województwa kujawsko-pomorskiego oraz lubuskiego "Lubuskie dobrze rockuje". W Plenerowym Studiu Polskiego Radia Dzieciom pojawi się z najnowszym solowym albumem Krzysztof Lenczowski, jedna czwarta Atom String Quartet. Opowie o zestawieniu pracy w domowych pieleszach w kontrze do dziecka i żony, tęsknocie za przemieszczaniem, stypendium od Ministra Kultury za skomponowanie Koncertu Wiolonczelowego, o inspiracji książką Olgi Tokarczuk.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

14.00 - Słuchowisko "Tajemnica Granatowego Zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Zborowski Wiktor, Wawrzecki Paweł, Pawlik Bronisław, Merle Zofia, Ludwiżanka Barbara, Kwieciński Cezary, Krafftówna Barbara, Kociniak Jan, Grabowski Tadeusz, Friedmann Stefan.

19.10 - "Książka do poduszki" "Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi" Agaty Romaniuk, czyta sama autorka.


.
           

08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Anna Skulska

Bohaterem będzie Lukas Geniušas - laureat II nagrody na XVI Konkursie Chopinowskim (2010). Artysta wykona m.in. Sonatę c-moll op. 10 nr 1 Ludwiga van Beethovena, Scherzo humorystyczne op. 19 nr 2 Piotra Czajkowskiego oraz Etiudy op. 25 Fryderyka Chopina.

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś

Program wypełnią dzieła Fryderyka Chopina i Ludwiga van Beethovena. W audycji usłyszymy m.in. Barkarolę Fis-dur op. 60 i Scherzo h-moll patrona naszej anteny w interpretacji Benjamina Grosvenora oraz II Symfonię D-dur op. 36 Beethovena w wykonaniu Isabelle Faust, Alexandra Melnikova i Jean-Guihena Queyrasa.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski  

W audycji śledziliśmy przetworzenia muzyki Chopina w różnych częściach świata. Teraz przyszedł czas na Afrykę. Będzie więc muzyka Chopina przerabiana w duchu południowoafrykańskiego jazzu, będzie Chopin samplowany w nigeryjskim r&b, będzie Chopin z Kongo, będzie marimba, będzie też klasyczna kompozycja zderzająca inspiracje Chopinem i muzyką afrykańską. A to, tradycyjnie, nie wszystko! 

Zapraszamy!

 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU