Polskie Radio

Fotowoltaika, bursztyn i szachy. Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 18:00
Sprawdzimy, jak pozyskuje się energię ze słońca oraz na czym polega terapia prowokatywna i komu pomaga. O tym czy Bałtyk stanie się jeziorem i o otwarciu Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku. W Międzynarodowym Dniu Szachów o fenomenie, pochodzeniu i tajnikach królewskiej gry. Będziemy również transmitować kolejne przesłuchania Konkursu Chopinowskiego. Zapraszamy! 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/Happy cake Happy cafe
logo


09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

W audycji relacje Patryka Bedlińskiego z farmy słonecznej w Choszcznie na północnym zachodzie Polski. Sprawdzimy, jak pozyskuje się energię ze słońca, jaką temperaturę osiąga taka instalacja latem i dla kogo może to być dobra inwestycja. Poza tym codzienne konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem", rzut oka na Turystyczną Listę Przebojów PL i kolejny odcinek słuchowiska "Klub wielbicieli Agaty Ch.". 

LATO Z RADIEM 2021 >>

19.00-19.30 - "Jedynka Dzieciom" - zaprasza Joanna Ficińska

Łatwiej spotkać u nas niedźwiedzia czy morświna? Czy Bałtyk stanie się jeziorem? Czy dorsz jest rybą polityczną? Kim są bałtyccy czyściciele piasku? Czy Bałtyk to ciekawe miejsce do nurkowania? Która ryba wyciągnięta z wody buczy i sapie? Jaka przyszłość czeka "nasze morze"? O tym wszystkim opowie współautor książki "Planeta Bałtyk" Andrzej Kruszewicz. 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.

21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska (Radiobook).

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Po raz pierwszy w historii polskiej kultury aż ponad 50 organizacji zrzeszających polskich twórców występuje ze wspólnym głosem. Wspólnie  apelują w sprawie systemu wsparcia artystów zawodowych. Szczegóły po 8.30 w rozmowie z Katarzyną Klimkiewicz - jedną z sygnatariuszek apelu. Spotkanie z reżyserką będzie też okazją do rozmowy o jej najnowszym filmie poświęconym Kalinie Jędrusik "Bo we mnie jest sex". Ponadto w audycji: filmowe spacery po Łodzi, otwarcie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku i felieton językowy Bartka Chacińskiego. 

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - XVIII Konkurs Chopinowski - relacje z przesłuchań Eliminacji - prowadzi Klaudia Baranowska

11.10-12.00 - Cecil Coles From the Scottish Highlands, wyk. BBC Scottish Symphony Orchestra, dyr. Martyn Brabbins; Eugen d’Albert II Koncert fortepianowy E-dur op. 12, wyk. Piers Lane - fortepiano, BBC Scottish Symphony Orchestra, dyr. Alun Francis

12.05-12.45 - Płyta na lato: Teodor Currentzis: Beethoven VII Symfonia A-dur op. 92

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: prof. Karol Myśliwiec

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Klaudia Baranowska

Lausanne Chamber Orchestra, Daniel Müller-Schott - wiolonczela, dyr. Simone Young  (Victoria Hall, Geneva, 20.10.2020)
Robert Schumann Koncert wiolonczelowy a-moll, op. 129; Franz Schubert VI Symfonia C-dur, D. 589

16.00-17.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

W Międzynarodowym Dniu Szachów nie zabraknie rozmowy o fenomenie tego święta oraz o pochodzeniu i tajnikach królewskiej gry, która w ostatnim czasie - między innymi za sprawą serialu "Gambit Królowej" przeżywa kolejną młodość. O tym, czego uczą szachy i dlaczego warto w nie grać, szczególnie w dzisiejszych czasach porozmawiamy z Michałem Kanarkiewiczem - szachistą, autorem książek i popularyzatorem gry w szachy. Ponadto w audycji opowiemy też o najnowszej książce Michała Gancarczyka - "Petrus Wilhelmi de Grudencz i muzyka Europy Środkowej XV wieku". Odwiedzimy także wystawę "Jarocin - Stacja Wolność!" oraz zajrzymy do Pragi, w której spotkamy się z czeskim pisarzem i polonistą Ondřejem Klipą.

17.00-18.00 - "XVIII Konkurs Chopinowski" / Eliminacje - prowadzi Róża Światczyńska

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Róża Światczyńska

Pianista Leif Ove Andsnes i Orkiestra Filharmonii w Bergen pod dyrekcją  Edwarda Gardnera na festiwalu Chopin i jego Europa ( 23.08.2018, Teatr Wielki - Opera Narodowa)
Ignacy Jan Paderewski  Uwertura Es-dur na orkeistrę; Benjamin Britten Koncert fortepianowy op. 13; Jean Sibelius  II Symfonia D_dur  op. 43
Wyk Leif Ove Andsnes - fortepian, Orkiestra Filharmoniczna z Bergen dyr. Edward Gardner

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Spotkanie z Krzesimirem Dębskim

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Maurizio de Giovanni "Miejsce każdego z nas. Lato komisarza Ricciardiego", czyta Szymon Kuśmider.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Marek Hłasko "Piękni dwudziestoletni", czyta Andrzej Chyra.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.


logo


00.00-02.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko 

02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" - powtórka z poniedziałku Łukasz Jasina 

04.00-06.00 - "Trójka budzi: soul, funk, r’n’b" - Justyna Grabarz 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o opłacie klimatycznej i uzdrowiskowej, sukcesie Polaków, którzy jako pierwsi na świecie osiągnęli najwyższy poziom w pewnej kultowej grze komputerowej oraz o polskim łuczniku, który po... 29 latach wraca do rywalizacji na Igrzyskach Olimpijskich. Poza tym - rocznica lądowania na księżycu i druga próba komercyjnego lotu w kosmos, Szczecin Music Fest oraz psie menu w restauracjach.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gość - Tomasz Trela, Lewica.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in. Team100 - program Polskiej Fundacji Narodowej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, realizowany we współpracy z Instytutem Sportu. Przyjrzymy się również kolejnej odsłonie "Artus Festival" oraz propozycjom seansów plenerowych, przede wszystkim dla wielbicieli filmów dokumentalnych. 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda 

W audycji m.in. o podbojach księżyca, popularności szachów i kondycji polskich uzdrowisk. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in. o rejonizacji w szkolnictwie, przemyśle motoryzacyjnym oraz o Olimpiadzie w Tokio. W spotkaniu z reportażem - "Włoch w Warszawie" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej. To historia Gianniego, który od 30 lat mieszka w Warszawie. Mentalnie Polska go nie zmieniła. Kiedy jest się w jego pobliżu, to ma się wrażenie jakby się było w słonecznej Italii. Nigdzie się nie śpieszy, lubi zagadywać ludzi i pośpiewać piękne włoskie piosenki. I kocha gotować. Do Polski przyjechał za miłością swojego życia. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann 

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik 

21.00-22.00 - "Apteka wieczorna" - Jędrzej Kodymowski 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Michalina Szymborska 

George Orwell pisał "Kto kontroluje przeszłość - kontroluje przyszłość. Kto kontroluje teraźniejszość - kontroluje przeszłość". Wojna informacyjna to jeden z najważniejszych elementów gry geopolitycznej, którą prowadzi Rosja Putina. Czy marzenia o Euroazji Aleksandra Dugina mają szansę się ziścić? Gośćmi audycji - profesor Romuald Szeremietiew oraz dr Leszek Sykulski. 

23.00-00.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski 


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska 

Szukasz pomysłu na wakacje? Przyjdź do Łazienek Królewskich w Warszawie. W lipcu i w sierpniu każdy znajdzie tam coś dla siebie. Przygotowano program dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych. Wydarzenia odbywać się będą w plenerze, w pięknych zakątkach łazienkowskich ogrodów, oraz w obiektach. Można lepiej poznać królewską rezydencję - jej architekturę i historię, a także tutejszą faunę i florę. Niewątpliwą wakacyjną atrakcją jest plenerowe granie - ruszyła bowiem dziewiąta edycja Festiwalu Strefa Ciszy. O szczegółach w rozmowie z Martą Bogutą, kierownik Działu Inwestycji w Muzeum Łazienki Królewskie. ​

logo


14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

Jak młodzi naukowcy spędzają wakacje? Odwiedzimy studentów z Naukowego Koła Chemików Politechniki Gdańskiej na Letnim Obozie Naukowym we Władysławowie, gdzie odpoczynek łączą z badaniami na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Porozmawiamy też z jednym z laureatów Studenckiego Nobla - czy lato dla niego to czas odcięcia się od spraw naukowych?

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Akademik, pokój czy mieszkanie? Rekrutacja na studia dobiega końca, podobnie jak zawarte rok temu umowy na wynajem mieszkań i pokoi. To oznacza, że studenci mogą już rozglądać się za własnym kątem. Podpowiemy jak to zrobić.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek

Czym jest terapia prowokatywna? Komu pomaga, na czym polega i jaki ma przynieść skutek? Pytania te zadamy Tomaszowi Kowalikowi, pierwszemu w Polsce trenerowi coachingu prowokatywnego.

00.00-01.00 - "Folk Off" - Maciek Szajkowski

Spotkanie z Chłopcami z Nowoszyszek - grupą muzyków ludowych z okolic Sejn. Są kontynuatorami wiejskich tradycji muzykowania, uczniami i przyjaciółmi dwóch wielkich postaci - Franciszka Racisa i Wacława Kułakowskiego, od których pochodzi repertuar kapeli.

logo

08.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Czy wiecie że: Księżyc, to naturalny satelita Ziemi. Powstał ok. 4,6 miliarda lat temu. Nie ma kształtu kuli. Jest spłaszczony, więc kształtem przypomina jajko;  polska nazwa Księżyc pochodzi od słowa książę, tylko jedna strona Księżyca jest widoczna z Ziemi (jest skierowana w naszą stronę). Ta strona jest cięższa i jest mocniej przyciągana przez Ziemię. Księżyc nie ma swojej atmosfery, jest więc często narażony na kolizję z kometami i planetoidami. Dlatego jego powierzchnię pokrywa wiele kraterów w miejscach, gdzie spadły. Ciekawostek dotyczących księżyca jest mnóstwo. W "Dniu Księżyca" w Poranku opowiemy o tych najbardziej fascynujących.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Co najbardziej lubicie robić w czasie wolnym od szkoły? Co Was najbardziej interesuje i przy jakiej aktywności czas leci najszybciej. Dziś podpytamy naszych słuchaczy o ich hobby.

17.15-17.45 - "Bezpieczny maluch" - Jakie niebezpieczne sytuacje mogą nas spotkać latem na wakacjach? Jak ich unikać i co zrobić kiedy już nam się przydarzy np. oparzenie słoneczne albo ukąszenie pszczoły.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

14.00 - Słuchowisko "Tajemnica Granatowego Zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Zborowski Wiktor, Wawrzecki Paweł, Pawlik Bronisław, Merle Zofia, Ludwiżanka Barbara, Kwieciński Cezary, Krafftówna Barbara, Kociniak Jan, Grabowski Tadeusz, Friedmann Stefan.

19.10 - "Książka do poduszki" "Mały książę" Antoine'a de Saint-Exupery'ego, w przekładzie Agaty Kozak, czyta Patryk Bartoszewski.


.
               

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński  i Anna Skulska

Bohaterami - prof. Margerita Trombini Kazuro i Jorge Bolet.

20.00 - "Chopin na ludowo" - Kuba Borysiak

Premierowy odcinek audycji, w której redaktor razem z gośćmi rozmawiać będzie o ludowej proweniencji mazurków Fryderyka Chopina oraz o inspiracjach patrona naszej anteny muzyką ludową. 

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Chopiniana, Chopinesque... Tak zatytułowanych utworów, które powstały w hołdzie dla Fryderyka Chopina jest wiele. A co z imieniem? Czy inspiruje tak samo jak nazwisko? Czy bywa wybierane jako tytuł kompozycji? Czy każdy Fryderyk to Chopin? Odpowiedzi brzmią: tak, tak i nie. Nie każdy Fryderyk to Chopin, ale w wybranych przykładach naprawdę nie ma wątpliwości, o którego Fryderyka chodzi.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU