Polskie Radio

Moda, kultura i najlepsza literatura. Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 19:00
Opowiemy, jak zmieniały się stroje sportowców i o Majorce ukrytej przed oczami masowego turysty, a także o kabaretach jako nośnikach kultury w PRL. O "Dniach Muzyki Karola Szymanowskiego" w Zakopanem i Czarnoleskim Festiwalu Sztuk. W ramach "Słuchowiska na lato" - znakomita "Pożegnalna podróż" Stanisława Dygata. Zapraszamy!
.
.Foto: Glow Images/East News
logo


22.00-23.00 - "Klasyczne Lato z Radiem" - zaprasza Adam Rozlach

W audycji rozmowy: z Robertem Kamykiem, koordynatorem oferty filmowej odbywającego się w lipcu br. 21. Festiwalu "Ogrody Muzyczne" - "Grande amore" oraz z Arkadiuszem Kubicą, dyrektorem artystycznym 44. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Na zakończenie zapraszamy też do Czarnolasu gdzie odbywa się III Czarnoleski Festiwal Sztuk pod hasłem "Sztuka wolności". W nadchodzących, ostatnich dniach Festiwalu przewidziane są wykłady oraz koncerty m.in. Marka Toporowskiego z zespołem Concerto Polacco oraz Łukasza i Włodka Pawlików w okolicznych kościołach w Zwoleniu i w Gródku oraz w Dworku - Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

W części muzycznej słuchać będziemy Elli Fitzgerald oraz Lory Szafran i Marka Bałaty z Trio Włodka Pawlika. I część Koncertu fortepianowego A-dur KV 414 W. A. Mozarta (w autorskiej wersji na kwintet fortepianowy) w wykonaniu gości zakopiańskiego Festiwalu: Piotra Sałajczyka oraz muzyków Kwartetu Śląskiego.


09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" / Podsumowanie Cannes  - prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-11.00 - "Cafe Muza" / Katarzyna Popowa-Zydroń - prowadzi Andrzej Sułek 

11.30-12.30 - "Muzyka w kadrze" / Muzyka filmowa i igrzyska - prowadzi Mariusz Gradowski

12.30-13.00 - "Czytelnia" / Liam Brown "Skóra", Agustina Bazterrica "Wyborny trup" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk, Piotr Kofta

13.00-15.00 - "Niedzielnik muzyczny" - prowadzi Piotr Matwiejczuk 

Luigi Boccherini Divertimento primo A-dur G. 461, wyk. Piccolo Concerto Wien; Friedrich Eugen Thurner Wielka sonata E-dur op. 29, wyk. Anneke Scott - róg naturalny, Steven Devine - fortepian; Michele Mascitti Sonaty op. 8 (wybór), wyk. Quartetto Vanvitelli; Carl Philipp Emanuel Bach Gnädig und barmherzig ist der Herr Wq 250, wyk. Barbara Schlick - sopran, Hilke Helling - kontralt, Wilfried Jochens - tenor, Gotthold Schwarz - bas, Rheinische Kantorei, Das Kleine Konzert, dyr. Hermann Max

15.00-17.00 - "Chopin osobisty" / XVIII Konkurs Chopinowski - Eliminacje - prowadzi Róża Światczyńska 

17.00-19.00 - "Party-tur" - prowadzi Adam Sztaba

19.00-20.00 - "Słuchowisko na lato" - Stanisław Dygat "Pożegnalna podróż", prod. 2014, adaptacja i reżyseria Janusz Zaorski, realizacja Andrzej Brzoska, opr. muz. Marian Szałkowski

Słuchowisko według fragmentów prozy Stanisława Dygata: "Pożegnania", "Jezioro Bodeńskie", "Karnawał", "Podróż"

19.30-22.00 - "Dawna promenada" - prowadzi Marcin Majchrowski

14. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" - "Od Chopina do Paderewskiego": Concerto Köln pod dyrekcją Gianluci Capuana, soliści: Lorenzo Coppola - klarnet, Howard Shelley - fortepiano (Warszawa, 14.08.2021)

Wolfgang Amadeus Mozart Don Giovanni KV 527 - uwertura, Symfonia A-dur KV 201, Franz Danzi II Potpourri B-dur na klarnet i orkiestrę, David Steibelt III Koncert fortepianowy e-moll, E. T. A. Hoffmann Symfonia Es-dur "Warszawska"

22.00-00.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Przemysław Psikuta i Piotr Metz

logo

00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański 

02.00-04.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann 

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Agnieszka Trzeciakiewicz  

Na początek nowa płyta Artura Dutkiewicza i spotkanie z kompozytorem. W drugiej części audycji razem z gośćmi zaprosimy na koncert poprzedzający kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego "Alert przed godziną W", który w tym roku odbędzie się w Garwolinie

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan/Raf Uzar

09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk  

Ciekawostki i zagadki dla dzieci. Zwierzęta, które ratowały ludzi, miasta i świat. Gość: Wojciech Mikołuszko.

10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek 

W audycji m.in.: kultura, przyroda i muzyka na Mazurach – Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Polakowski. O pracy zespołowej w życiu i w teatrze – Grzegorz Kempiński. Perfumy i ich historia – prof. Małgorzata Biniecka.

11.00-13.00 - "Muzyczne podróże" - Raf Uzar & Małgorzata Jakubowska 

13.00-13.45 - "Trójka literacka" - Magdalena Złotnicka 

Wokół Sergiusza Piaseckiego narosło wiele mitów. Miał trafić do więzienia z powodu szkolnej bójki, miał z niego uciec z pomocą ukochanej, miał być mylnie uznanym za poległego w walkach z bolszewikami… co wiemy na pewno o tych najwcześniejszych latach życia Piaseckiego? ​Gość: dr hab. Krzysztof Polechoński, historyk literatury

13.45-14.00 - "Kwadrans Leszka Długosza" - Leszek Długosz 

14.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński 

16.00-17.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz 

17.00-19.00 - Trzecia Strona Medalu – red. sportowa  

19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" -  Piotr Salata – TRANSMISJA – ze studia im. Agnieszki Osieckiej

20.00-20.45 - "Scena teatralna Trójki"  

Jak już tego lata praktykowaliśmy, wieczór premiery wypełnią kolejne dwie, zamówione wcześniej , miniatury. Tym razem – jeden autor: EDWARD DEWEREŃSKI (laureat Konkursu: Nasłuchiwanie. Niepodległość)

- „Nie ma tego złego, co by na randce nie wyszło” – reż. Waldemar Modestowicz

-„Piraci z Mazurskich Jezior” – reż. Adam Wojtyszko

21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska 


logo

07.06 - "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja" - zaprasza Maciej Woźniakiewicz

"Galeria 72" - galeria sztuki współczesnej w Chełmie Lubelskim została założona w latach siedemdziesiątych przez malarza Kajetana Sosnowskiego. O "Galerii 72", jej historii i znaczeniu dla kultury lokalnej i polskiej opowiedzą Jagoda Barczyńska - historyk sztuki i kustosz "Galerii 72" oraz prof. Jerzy Miziołek - historyk sztuki, były dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

08.35 - "Rozmowa kulturalna" - zaprasza Maja Kluczyńska

Trwające Igrzyska Olimpijskie w Tokio, to okazja rozmowy nie tylko o sporcie, ale także o kulturze i sztuce. A ta może przyjmować bardzo różną postać. Sztuką mogą być obrazy, utwory, a także... ubrania. Zagadnienie przedstawia wystawa Muzeum Sportu zatytułowana "Modnie na igrzyska". O tym, jak zmieniały się stroje sportowców, będą mówić w audycji Sławomir Majcher - dyrektor Muzeum Sportu oraz Marta Marek - kurator wystawy.

11.33 - "Konfrontacje Idei" - zaprasza Zdzisław Krasnodębski

Jednym z nośników kultury, a także obszarem względnej wolności w okresie PRL-u był kabaret. Ten realizowany był w różnych formach i przez różne osoby. W Krakowie najważniejsza była Piwnica pod Baranami - kabaret literacki, powstały jeszcze w 1956 roku. Wśród twórców legendarnej Piwnicy pod Baranami był Leszek Długosz, pieśniarz i poeta. Artysta opowie w audycji o swojej twórczości, a takzę o kulturze PRL i III RP.

19.06 - "Życie z duszą czy bez?" - zaprasza Filip Memches

Papież Franciszek zakazał odprawiania w kościołach parafialnych mszy po łacinie w liturgii tzw. przedsoborowej. Decyzja papieża i wprowadzone zmiany wraz z ograniczeniem możliwości korzystania z tzw. liturgii przedsoborowej zostały zawarte w dokumencie w formie Motu proprio "Traditionis Custodes". Publikacji tej towarzyszy też list Franciszka do biskupów na całym świecie w sprawie liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 roku. Sprawę będzie wyjaśniał i komentował w Polskim Radiu 24 ks. prof. Robert Skrzypczak z Papieskiego Wydziału Teologicznego.

20.06 - "Temat dnia / Gość PR24" - zaprasza Krzysztof Grzybowski

Książka "Warszawskie dzieci '44" pozwala spojrzeć z zupełnie nowej perspektywy na udział najmłodszych mieszkańców miasta w Powstaniu Warszawskim. O tej pozycji opowie w Polskim Radiu 24 autorka Agnieszka Cubala.

22.06 - "Poczytnik" zapraszają Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert

Marek Ławrynowicz był twórcą wieloletniego słuchowiska Polskiego Radia zatytułowanego "Malinówek". Słuchowisko musiało się zakończyć w związku ze śmiercią odtwórcy głównej roli, czyli Krzysztofa Kowalewskiego. Autor postanowił rozwinąć swoje dzieło, co zawarł w książce pod tym samym tytułem - "Malinówek". Książka jest świetną satyrą na zwyrodnienia demokracji. W audycji opowie o niej sam autor Marek Ławrynowicz.


logo

11.00-12.00 - "Strefa gamingu" - Łukasz Chmiel

Czym jest japońskie RPG i co je odróżnia od klasyków z zachodu?

13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia" - Beata Kwiatkowska

Novel food, czyli nowe jedzenie, to m.in. ciastka z larw, cukier z bakterii i oleje z grzybów. To nie tylko wymysł i fanaberia, ale strategia UE na walkę z głodem. Jej założeniem jest dopuszczanie do produkcji  alternatywnych produktów. 

14.00-15.00 - "Hrapkowidz" - Błażej Hrapkowicz

Gościem w audycji będzie Ksawery Szczepanik, reżyser dokumentu „Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza. Posłuchamy też rozmowy z Burhanem Qurbanim, twórcą filmu "Berlin Alexanderplatz".

16.00-17.00 - "Faktofonia" - Agata Nowotnik i Szymon Jaworski

"Majorka. Nie tylko pod palmą" - zapraszamy na rozmowę z autorką tej książki, Anną Klarą Majewską, która z humorem opisuje to, co zna od podszewki. Poszukuje Majorki ukrytej przed okiem masowego turysty.

17.00-18.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert "Harper"

Brytyjski soulman Joel Culpepper, kalifornijska ekipa Your Grandparents, Jarecki, Genesis Owusu, nowa hiphopowo-rapowana muzyka drum & bass (Fox, Chimpo, Beat Merchants & T.R.A.C.), a w drugiej godzinie DJ Format i jego porywający miks klasycznego, breakbeatowego hip-hopu z Wielkiej Brytanii (Demon Boyz, Ragga Twins, Gunshot,  Shut Up & Dance, Hijack, Silver Bullet).


logo

09.00 - 10.00 - "Niebieska Szkatułka" - kanonizacja - (łac. canonizatio) - oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym. Ponadto, II Największa Góralska Majówka - relacja.

11.00-12.00 - "Źródełko" - Ptaki w polskiej muzyce ludowej (w polskiej tradycji mamy mnóstwo pieśni tradycyjnych, w których mowa o ptakach; mowa zresztą nieprzypadkowo - każdy ptak coś symbolizował, miał jakieś ukryte znaczenia, które rozszyfrujemy)​.

22.00 - "Muzyka dla rodzica" - Bitamina w utworze "Niech no tylko zakwitną jabłonie" z repertuaru Haliny Kunickiej. Utwór pochodzi z lat 60. ubiegłego wieku. Piosenka stała się jednym z największych przebojów Haliny Kunickiej. Teraz utwór doczekał się współczesnej interpretacji. Sam Fender zapowiada nowy album, Muniek i Przyjaciele z winylowym wydaniem płyty "Na żywo i akustycznie 2018/2019".


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

18.30 - "Strzał zielonego pioruna" na podstawie książki Krystyny Zalewskiej - wyjątkowy audiobook na wakacje dla słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom. Czyta Adam Ferency.​

Marcin ma 10 lat, na wakacje wyjeżdża do babci - do domu na skraju rozpalonych słońcem pól i lasów. To lato zmieni jego życie na zawsze. 


.

17.00 - "Nie samym Chopinem…" - Adam Rozlach

Kolejna część fonograficznej sagi poświęconej pianistyce wielkiego Alfreda Brendla.

21.00 - "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" - z komentarzem Marty Jankowskiej

Nadamy kolejną audycję z cyklu "Wielkich recitali". Przeniesiemy się znów do VI edycji Konkursu Chopinowskiego, tym razem poświęconej już nie szczęśliwemu zdobywcy pierwszego miejsca, a ulubieńcowi publiczności Michelowi Blockowi, którego uhonorowano zaledwie wyróżnieniem. Co przesądziło o takim werdykcie jurorów? Zapraszamy do słuchania.

22.00 - "Z archiwum PR" - Dariusz Marciniszyn

Fragmenty występów pianistów zaproszonych na tegoroczny Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju - m.in. Seong Jin Cho i Alexandra Kobrina.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU