Polskie Radio

Wyjątkowi goście i ciekawe wydarzenia. Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 17:00
O krótkofalówkach, przygotowaniach do wyjazdu pod namiot i o sekretach zdrowego odchudzania. Przyjrzymy się także przygotowaniom do Festiwalu Kultury Żydowskiej w Lublinie, Przeglądowi Filmów Kino na Granicy w Cieszynie i wystawie prac dyplomowych katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Wieczorem w Jedynce - o kampanii BohaterON, a w Dwójce - orkiestra smyczkowa i pieśni pasyjne. W Czwórce o dopingu w sporcie, a w Polskim Radiu Dzieciom - o rodzicielstwie w zabawie. Sprawdź nasze propozycje! 
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Nejron Photo / Shutterstock.com
logo

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Roman Czejarek

Tym razem będziemy gościć w Kielcach, gdzie odwiedzimy Świętokrzyski Klub Krótkofalowców SP 7 PKI. Miłośnicy krótkofalarstwa opowiedzą Patrykowi Bedlińskiemu nie tylko o swojej pasji, ale też o tym jak ważna i pomocna może być tego rodzaju łączność w różnych sytuacjach, jak choćby podczas powódzi czy awarii sieci telefonii komórkowej.

Poza tym nasze codzienne konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem", Turystyczna Listę Przebojów .PL, kolejny odcinek słuchowiska "Klub wielbicieli Agaty Ch." i relacje z Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

LATO Z RADIEM 2021 >>

19.30-20.00 "Eureka" - zaprasza Zaprasza Artur Wolski.

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania, prowadzona od 2016 roku. Jej celem jest uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promowanie historii Polski XX wieku.

O idei kampanii, o czterech najważniejszych jej elementach oraz w przeddzień konferencji na której poznamy zadania na ten rok, opowie: Agnieszka Łesiuk-Krajewska-koordynatorka projektu

Naukowcy wyznaczyli nową granicę dla upałów. Opublikowana w "Lancet Planteraty Health" praca naukowców opisuje górne granice wytrzymałości ludzi, zwierząt i roślin na wysokie temperatury. Jak się okazuje, upały zaczynają się do zaskakująco niskich temperatur.

Czy jest jakaś obiektywna granica, powyżej której wysoka temperatura staje się groźna dla zdrowia i życia? Przeanalizowali to naukowcy z Uniwersytetu Technicznego  Monachium.

A jakie są wnioski badaczy o tym w Eurece opowie:  Iwona Pawluczuk, absolwentka Wydziału Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Lublinie i Wydziału Położnych Medycznego Studium Zawodowego w Białymstoku. Jest także specjalistką w zakresie opieki nad osobami chorymi i niesamodzielnymi.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.

21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 -  "Trzy po trzy" Aleksandra Fredry  w interpretacji Andrzeja Zaorskiego

logo


07.00-10.00 "Poranek Dwójki" prowadzi Paweł Siwek

30 lipca rozpocznie się kolejny Przegląd Filmowy Kino na Granicy / Kino na Hranici! To największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji - i jedyne wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy – w polskim i czeskim Cieszynie. Prócz bogatej oferty filmowej zaplanowano spotkania z ich twórcami. Niemal każdy film reprezentowany będzie w Cieszynie przez kilkuosobową grupę: reżysera, aktorów i innych artystów. Organizatorzy Przeglądu Filmowego Kina na Granicy powracają też z bogatym programem spotkań dotyczących środkowoeuropejskiej literatury i reportażu literackiego. Zwieńczeniem 23. Kina na Granicy będzie debata o polskim kinie w trudnym dla niego momencie. Z jakiego powodu widzowie nie wrócili do kin po pandemii i jak będzie to wyglądało dalej? W ramach spotkania pod hasłem: Quo vadis polskie kino? - odpowiedzi na te między innymi pytania będą szukali m.in. Andrzej Chyra, Magdalena Łazarkiewicz, Tomasz Kot czy Piotr Domalewski. O szczegółach 23. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy / Kino na Hranici opowie w środę o 9:30 jego dyrektorka - Jolanta Dygoś. W audycji także: Lubliner Festival - II Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie oraz przedpremierowy koncert z kobiecą poezją jidysz „Mejne Hent” na Festiwalu Szekspirowskim.

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - Wenecja Antonia Vivaldiego

11.10-12.00 - Johannes Brahms IV Symfonia e-moll op. 98, wyk. Orchestre des Champs-Elysées & Philippe Herreweghe

12.05-12.45 – Płyta na lato: Praetorius and Italy , RIAS Kammerchor, Capella de la Torre

12.45-13.00 – Zapiski ze współczesności: Mój Herbert, wspomnienia o Zbigniewie Herbercie: Maciej Wojtyszko

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marin Majchrowski

Festiwal Verbier – recital Francesca Piemontesiego (Verbier, 17.07.2021)
Franciszek Schubert Sonata fortepianowa c-moll D 958, Franciszek Liszt Sonata fortepianowa h-moll S. 178

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Jest kompozytorem, muzykiem, śpiewakiem i laureatem I miejsca tegorocznego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego. Zwycięska kompozycja "L'entourage se silence per archi" została właśnie zaprezentowana w Operze Leśnej  podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic. O tym niezwykłym wydarzeniu i o nagrodzonym utworze porozmawiamy z samym kompozytorem - Krystianem Neściorem. Odwiedzimy też katowicką ASP i wystawę "Najlepsze dyplomy", a w rozmowie z Janem Młynarskim zaprosimy na sobotnią "Miejscówkę z Dwójką".

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Spotkanie z Kazimierzem Orłosiem – aud. Wacława Holewińskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus (Poznań, Aula UAM, 14 lutego 2021)

Yasushi Akutagawa Triptyque na orkiestrę smyczkową, Carl Maria von Weber Andangte e Rondo Ungarese na altówkę i orkiestrę smyczkową, Nicolo Paganini Sonata na altówkę i orkiestrę, Grażyna Bacewicz Koncert na orkiestrę smyczkową, wyk. Nils Mönkemeyer – altówka, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, dyr. Anna Duczmal-Mróz. 

Koncert z Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej (Fryburg, Eglise du Collège Saint-Michel, Fryburg 3.07.2021)

František Ignác Antonín Tůma Stabat Mater, Jan Dismas Zelenka Missa Omnium Sanctorum, wyk. Helena Hozová – sopran, Kamila Mazalová – mezzosopran, Aneta Petrasová – mezzosopran, Václav Čížek – tenor, Ondřej Holub – tenor, Tomás Šelc, baritone, Collegium 1704, Collegium Vocale 1704, dyr. Václav Luks

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Zielona Warszawa Aliny Scholtz - zaprasza Monika Pilch 

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem": Kazimierz Orłoś "Powrót", czyta Andrzej Mastalerz

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Marek Hłasko "Piękni dwudziestoletni", czyta Andrzej Chyra.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.


logo

00.00-02.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski 

02.00-03.00 - "GH+ Extra" - Grzegorz Hoffmann 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" powtórka Arkadiusz Gołębiewski

04.00-06.00 - "Trójka budzi / nowa fala" - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o tym, jak uchronić się przed włamaniem do mieszkania? Będzie też o nieprawidłowościach na komendach policji oraz o krokodylu, który wydostał się z czeskiej hodowli w okolicach Ostrawy. Zajrzymy też do muzeum, w którym będzie można "podziwiać" urządzenia elektroniczne - takie jak smartfony, ipady czy tablety, zostanie otwarte w Warszawie jeszcze w tym roku. W środku znajdzie się prawie 2000 eksponatów.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Piotr Müller, rzecznik rządu. 

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka  

W audycji m.in. Międzynarodowe sympozjum "Polityki (nie)dostępności" w poznańskiej Galerii Arsenał, monodram "Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą" w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk oraz kolejny Przegląd Filmowy "Kino na Granicy" w Cieszynie. 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o nauce przedmiotów ścisłych na wzór japoński - czyli uczniowie pracują nad projektem, a nie wkuwają reguły - nad takim modelem pracują naukowcy z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Nie zabraknie również doniesień z tokijskich hal sportowych.  

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Mateusz Drozda 

W audycji m.in. o festiwalach, kPowiemy także o tym, że samorządy chcą znów mieć fotoradary u siebie. Postuluje o to Związek Powiatów Polskich, który ma pomysł, jak to zrobić. Na wrzesień zapowiedział założenia do projektu. Ma być transparentnie i bez naciągania kierowców. A z tym przed laty bywało różnie, stąd decyzja o odebraniu gminom tych urządzeń. Gość Grzegorz Kubalski z biura Związku Powiatów Polskich. Szykuje się z kolei "bat" na tzw. domokrążców i handlarzy pokazowych, którzy zwłaszcza osobom starszym po znacznie zawyżonych cenach sprzedają m.in. garnki czy kołdry. Nieświadomi klienci pod wpływem chwili i emocji dają się naciągać na astronomiczne kwoty. W parlamencie jest już procedowana zmiana przepisów, którą zaproponował UOKiK. Odwiedzimy także pocovidową "ścieżkę zdrowia" w Polanicy Zdroju. Zestaw ćwiczeń przygotowany przez ekspertów z AWF we Wrocławiu ma być jednocześnie formą rehabilitacji na świeżym powietrzu, jak i prostą metodą diagnozującą stan zdrowia po przejściu choroby (nie dajesz rady, być może trzeba się zgłosić do lekarza). Do ćwiczenia zachęca olimpijka Monika Pyrek. 

19.00-20.00 - "Kobiety mają głos" - Radosław Okrasko

20.00-21.00 - "Trójkowy poWiernik" - Marek Wiernik 

21.00-22.00 - "Polski express" - Tomasz Żąda 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska 

Optymistycznej wizji współczesnego świata przeczy wzrastająca liczba samobójstw. Dlaczego ONI to robią? I kim są? Czy ci, którzy odbierają sobie życie, podlegają jakimś uogólnieniom? Może coś ich łączy: mają super-ego, nadwrażliwość, zbyt wiele oczekują od świata i bliźnich? Są słabi – czy przeciwnie, zbyt silni?  Jak ich ratować? Ponad miesiąc temu została uruchomiona pierwsza w Polsce platforma pomocowo-edukacyjna dla osób w kryzysie samobójczym oraz ich bliskich, dostępna bezpłatnie i anonimowo. Gość - dr Halszka Witkowska, suicydolog z kampanii "Życie warte jest rozmowy", wykładowca UW na Wydziale Artes Liberales. 

23.00-00.00 - "Łagodne takty" - Roman Dziewoński


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

 ​

22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Audycja, którą tworzą dwie, skrajnie różne osobowości literackie. Wraz z zaproszonymi gośćmi omawiają gorące nowości wydawnicze. Tym razem zrecenzowane zostaną dwa tytuły: "Księga krwi" Clive Barkera i "Black Hole" Charlesa Burnsa.

23.35 - "Między nami kobietami" - zaprasza Anna Popek

Czy jest recepta na skuteczne odchudzanie? W czym tkwi sekret zdrowego odchudzania i gdzie szukać motywacji? Na te pytania odpowie psychodietetyk Paulina Wysocka-Świeboda.

logo


09.00-10.00 - "Wszystko gra" - Ula Kaczyńska

Spotkanie z Tomaszem Makowieckim, który zaprezentował nowy singiel "Bardziej niż zwykle" - pierwszy od dawna premierowy materiał artysty. W audycji opowie o tym, dlaczego nie odzywa się, kiedy nic nie ma do powiedzenia, jaką rewolucję wprowadzi w nowych utworach, który utwór wzbudził zainteresowanie w Japonii i co go połączyło z Kylie Minogue. 

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Ania Hardej

Jak przygotować się do wyjazdu pod namiot, co warto zabrać, gdzie się rozbić i jakie zasady panują na polach namiotowych. 

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski

Niekwestionowane klasyki muzyki filmowej i niezapomniane ścieżki dźwiękowe. Powspominamy wspólnie kultowe utwory i sceny z filmów, z którymi się kojarzą, tradycyjnie nie zabraknie oryginalnych komentarzy autora audycji oraz tzw. "producenckiej kuchni" czyli tajników tworzenia sound tracków. 

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Darek Matyja

Niedozwolony doping - czy to jest rywal którego w ogóle można pokonać? O walce z niedozwolonym  dopingiem w sporcie teraz i w przeszłości porozmawiamy z Andrzejem Pokrywką - specjalistą od zwalczania dopingu w sporcie.

22.00-00.00 - "Noc rezydentów" - Kacper Ponichtera

Przegląd letnich muzycznych wydarzeń w Polsce. Będzie też mnóstwo muzycznych premier - polskich i zagranicznych. ​

 


logo

07.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - "Wierzcie lub nie, ale mój dziadek był najprawdziwszym warszawskim cwaniakiem, czyli ulicznym urwisem. To on nauczył mnie, że Warszawa miała kiedyś swój własny język, czyli gwarę warszawską, swoje piosenki, wierszyki i powiedzonka. Była zupełnie innym miastem niż to, które znamy dzisiaj. Jeśli chcesz, trochę Ci o niej opowiem...". Tak zaczyna się ta rysunkowa opowieść o tym, jak się nosić i mówić po warszawsku. "Mała książka o gwarze warszawskiej" dostała wyróżnienie w kategorii Kultura w konkursie "Świat przyjazny dziecku" zorganizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w 2014 roku. W audycji przyjrzymy się różnym gwarom. Przypomnimy też fragmenty "Małego Księcia" i "Kubusia Puchatka" przełożone na gwarę śląską i podhalańską. Podkreślimy znaczenie i wartość regionalizmów.

15.00-17.00 - "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" - Najbardziej znane dzieła sztuki na świecie. Co określane jest dziełem sztuki i kto o tym decyduje? Gdzie znajdują się największe dzieła sztuki i kto określa ich wartość.  

17.15-17.45 - "Opowieści z lasu Joszka Brody" - Czy można malować kolorami po ścianach i sufitach? Czy można zagrać muzykę ukrytą w kolorach i malarskich formach? Co ma wspólnego Giotto z Józefem Wilkoniem? 

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Czas. Porozmawiamy o upływającym czasie i o tym w jaki sposób go odmierzamy, za pomocą czego możemy to zrobić, jak to robiono kiedyś, co jest wyznacznikiem czasu i czy możemy czas cofnąć. 

​​21.00-22.00 - "Strefa rodzica":

Rozmawiamy o zabawach na kocyku czy o rodzicielstwie przez zabawę. Dlaczego warto się czasem pobawić z dziećmi - wakacje to dobry czas aby wypróbować się w zabawie z dzieckiem. Gość - Estera Wocial, autorka profilu na Instagramie "Z mamą się nie nudzę".

Rodzic obecny, "gotowy do użycia" najzdrowszym wzorcem relacji. Co to znaczy? Gość: Marta Szperlich-Kosmala - Boska Nioska. 

23.00-01.00 - "Muzyka dla rodzica" - Tym razem podróże odbędę z pięknymi młodymi wokalistkami, każda wydała właśnie swój drugi album. W pierwszej godzinie prosto z Kielc w Plenerowym Studiu Polskiego Radia Dzieciom pojawi się Kasia Lisowska, znana przede wszystkim z występów u boku Piaska. Opowie o swoich fascynacjach, pracy z dziećmi, leczeniu "zmęczonych głosów" i o swojej pierwszej miłości. Będzie też o synestezji czyli "widzeniu muzyki". W drugiej godzinie audycji spotkamy się z Emilią Pawłowską, która zabierze nas do swojego muzycznego świata "nad jeziorem w Więcborku". W audycji tylko śpiewające kobiety - także ze świata. 


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Tajemnica Granatowego Zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Zborowski Wiktor, Wawrzecki Paweł, Pawlik Bronisław, Merle Zofia, Ludwiżanka Barbara, Kwieciński Cezary, Krafftówna Barbara, Kociniak Jan, Grabowski Tadeusz, Friedmann Stefan. 

19.10 - "Książka do poduszki" - "Mały książę" Antoine'a de Saint-Exupery'ego, w przekładzie Agaty Kozak, czyta Patryk Bartoszewski. 


.
                
18.00 - "Romantyczne brzmienia" - MagdalenA Łoś [PREMIERA]

W audycji zabrzmią m.in. miniatury fortepianowe Fryderyka Chopina w interpretacji Daniłła Trifonova, Uwertura Akademicka op. 80 Johannesa Brahmsa w wykonaniu NFM Filharmonia Wrocławska pod dyrekcją Giancarlo Guerrera, a także Kwartet E-dur nr 4  Luigiego Cherubiniego w wykonaniu Hausmusik London.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

W audycji śledziliśmy przetworzenia muzyki Chopina w różnych częściach świata. Teraz przyszedł czas na Afrykę. Będzie więc muzyka Chopina przerabiana w duchu południowoafrykańskiego jazzu, będzie Chopin samplowany w nigeryjskim r&b, będzie Chopin z Kongo, będzie marimba, będzie też klasyczna kompozycja zderzająca inspiracje Chopinem i muzyką afrykańską. A to, tradycyjnie, nie wszystko! 

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Jakub Puchalski prezentuje nagrania wybitnej kubańsko-amerykańskiej, a z wykształcenia francuskiej pianistki Juany Zayas: Preludia op. 28, Barkarolę op. 60, a także Etiudy op. 10 i op. 25 Fryderyka Chopina, które zachwyciły Harolda Schonberga podczas amerykańskiego debiutu artystki... a później nie tylko jego. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU