Polskie Radio

Za kulisami i w środku wydarzeń. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 17:00
Zajrzymy do dawnej Fabryki Samochodów Osobowych i zerkniemy do pierwszej taksówki, którą dało się zamówić przez radio i która miała radio w środku. Będziemy też za kulisami 25-tego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku oraz sprawdzimy przygotowania do wyjątkowego koncertu "Baczyński 100" w Warszawie. 
Studio Trójki
Studio TrójkiFoto: Ola Baszun
logo

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Joanna Racewicz

Historyczna dzielnica Warszawy, jedna z nielicznych zachowanych po II wojnie: praska Pelcowizna – tam usytuowano FSO – Fabrykę Samochodów Osobowych, powstałą na przełomie lat 40 tych i 50-tych ub. wieku: Warszawy, Syreny polskie Fiaty, Polonezy i Matizy schodziły z taśm fabryki. W tym roku mija dziesiąta rocznica wygaśnięcia ostatniej licencji - co się dzieje w żerańskiej fabryce? Jakie prototypy były przez lata w niej zaplanowane i ...nie zostały zrealizowane?

W dawnych halach Fabryki Samochodów Osobowych na warszawskim Żeraniu skrywa się teraz największa kolekcja zabytkowych pojazdów w Polsce! Zajrzymy do środka. Będzie historia garbatych warszaw, syrenek kurołapek z drzwiami otwierającymi się "pod wiatr", dużych fiatów, maluchów i oczywiście polonezów wszystkich możliwych typów. Będą też inne zaskakujące pojazdy, na przykład pierwsza taksówka, którą dało się zamówić przez radio i która miała radio w środku. Oczywiście po to, by umilać jazdę pasażerom. Ciekawe czy to radio działa do dziś i odbiera "Lato z Radiem"? O tym w relacjach Romana Czejarka z FSO na Żeraniu. Będzie też kolejny odcinek naszej specjalnej letniej powieści "Klub wielbicieli Agaty Ch.", konkursy - "Skojarzenia" i "Karuzela z nagrodami" oraz akcja "Moje archiwum".

LATO Z RADIEM 2021 >>

19.00-19.30 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Joanna Ficińska

Wizyta w Hajnówce, w Chatce Baby Jagi. Magiczne miejsce na skraju Puszczy Białowieskiej, w którym dzieci wraz z rodzicami mogą na własne oczy zobaczyć słynną Chatkę Baby Jagi i przeżyć niezapomnianą przygodę jak w bajce. Ta rodzinna atrakcja jest świetnym pomysłem na spędzenie wartościowego czasu!


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.

21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - "Trzy po trzy" Aleksandra Fredry  w interpretacji Andrzeja Zaorskiego.

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - zaprasza Paweł Siwek 

Rozpoczyna się 25-ty Festiwal Szekspirowski w Gdańsku! To jedna z największych międzynarodowych imprez, na którą organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense - co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata. Nurtem alternatywnym festiwalu jest SzekspirOFF, który odbywa się w formule konkursowej i skierowany jest do młodych twórców, którzy, zainspirowani Szekspirem, tworzą spektakle, wydarzenia multimedialne, muzyczne i taneczne oraz interdyscyplinarne. Spektaklom jak co roku towarzyszą warsztaty, spotkania z twórcami, próby otwarte i seminaria czyli działania Letniej Akademii Szekspirowskiej. Jakie atrakcje czekają na widzów w tym roku? O tym opowie o 9:30 rzeczniczka prasowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - Magdalena Hajdysz. 

W wieku 87 lat zmarła Barbara Połomska. Aktorka była znana m.in. z głównych ról w filmach "Eroica", "Zezowate szczęście" i "Inspekcja pana Anatola". Uważana za gwiazdę polskiego kina lat 60. i 70. Z powodu urody często porównywano ją do Brigitte Bardot. Od 64 lat była związana z Teatrem Powszechnym w Łodzi. Barbarę Połomską będziemy wspominać kilka minut po 8:00 wraz z dyrektorką Teatru Powszechnego w Łodzi - Ewą Pilawską.

W audycji także: dr Patryk Kencki zrecenzuje spektakl "Don Juan albo kamienna uczta" w reż. Mikołaja Grabowskiego w Teatrze Ateneum,; zaprezentujemy najnowszą aplikację "ENOTE" służącą do edycji zapisu nutowego oraz zaprosimy na monodram Ewy Żurakowskiej „Home Beyond the Borders?” w reż. Macieja Gorczyńskiego w Pałacu Gorzanów. 

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - Co czytamy podczas podróży?

11.10-12.00 - Georges Gershwin An American in Paris, wyk. Anima Eterna Brugge & Jos van Immerseel 

12.05-12.45 - Płyta na lato: Italian Baroque Mandolin Sonatas, Artemandoline

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Mój Herbert, wspomnienia o Zbigniewie Herbercie: Andrzej Franaszek

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marin Majchrowski

Koncert NDR Radiophilharmonie pod dyrekcją Andrew Manze’ego, solista: Nils Mönkemeyer – altówka (Neubrandenburg, 12.06.2021)

Marco Hertenstein Festspiel Overture na altówkę i orkiestrę, William Walton Koncert altówkowy, Józef Haydn Symfonia Es-dur Hob. I/99 'London'

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

"Baczyński 100" - to tytuł niezwykłego koncertu, który będzie miał miejsce 1 sierpnia w Warszawie. Widowisko zorganizowano z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Utwory poety wykonają znani artyści a wyjątkową, specjalne skomponowaną muzykę zaprezentuje zdobywca nagrody Grammy - Włodek Pawlik, z którym porozmawiamy o przygotowaniach do tego koncertu. Poza tym opowiemy też o 35-leciu Totartu oraz o Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Transilvania".

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert z Festiwalu Chopin i jego Europa (19.08.2019) 

Wolfgang Amadeus Mozart Uwertura do opery „Don Giovanni” KV 527, Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op. 11, Felix Mendelssohn Symfonia nr 4 A-dur „Włoska” op. 90, wyk. Tomasz Ritter - fortepian historyczny, Bach Collegium Japan, dyr. Masaaki Suzuki. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Archiwum Henryka Mikołaja Góreckiego - Jakub Kukla 

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem": Kazimierz Orłoś "Powrót", czyta Andrzej Mastalerz

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Marek Hłasko "Piękni dwudziestoletni", czyta Andrzej Chyra.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.


logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk 

02.00-03.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

03.00-04.00 - "Klub Trójki" / powtórka ze środy - Monika Małkowska

04.00-06.00 - "Synth-pop" - Michał Kirmuć 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

W audycji m.in. o opóźnionych tegorocznych żniwach, o ślubach na plaży i branżach, w których brakuje rąk do pracy. Sprawdzimy też jak wybrać wymarzony zawód i odwiedzimy okolice Gryfina, gdzie rośnie... krzywy las.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gościem Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny. 

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler  

W audycji m.in. Podlasie SlowFest, "Antygona. Edyp" - spektakl dyplomowy studentów IV roku kierunku aktorstwo dramatyczne Akademii Teatralnej w Warszawie oraz rozmowa z reżyserem Ksawerym Szczepanikiem - o jego dokumencie "Po złoto", historii o Władysławie Kozakiewiczu. 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda 

W audycji m.in. o przygotowaniach uroczystości obchodów 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego, o Transatlantyku "Chrobry", okręcie podwodnym "Nautilus" oraz o kampanii "BohaterON - włącz historię". Powiemy też o wychodzeniu z bezdomności, raporcie dotyczącym pracy zdalnej oraz o tym, jak uczyć dzieci o podstawowych cechach fizycznych wody?

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

18.45 - reportaż "Rzucić wszystko i jechać w Bieszczady". Czy te góry ciągle są tak dzikie, jak sobie wyobrażamy, i czy są tacy, których legenda Bieszczad zachęciła do przeprowadzki tam na stałe? Co z bieszczadzkich marzeń zostało do dziś i czego szukamy, spędzając w tym roku urlop w Bieszczadach? 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć 

20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk 

21.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska  

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński

Tematem audycji będzie ostatni Raport RDI poświęcony hipotetycznej wojnie w krajach bałtyckich i w Polsce. Raport zawiera analizę potencjałów militarnych Rosji i krajów NATO w Europie oraz omawia przebieg i konsekwencje nasilającej się od lat agresji dezinformacyjnej przeciwko Polsce. Goście: Romuald Szeremietiew i Maciej Świrski, Prezes Reduty Dobrego Imienia. 

23.00-00.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

22.06 - "Nakręceni - magazyn premier filmowych" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Adamski

Rozmowa o najgorętszych premierach filmowych i serialowych tygodnia. W audycji publicyści Piotr Gociek i Łukasz Adamski​ dyskutują nie tylko o premierach kinowych, ale także o najważniejszych produkcjach sygnowanych przez popularne portale filmowe. W tym tygodniu tematem audycji będą: "Klasyczny horror" w produkcji Netflixa, kinowa "Noc oczyszczenia: żegnaj Ameryko" i 3. sezon serialu "Cudotwórcy" dystrybuowany przez HBO.

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

1. W książce "Bezecnik gramatyki polskiej. Tajemnice językowego półświatka" profesora Jacka Wasilewskiego z humorem i dystansem w obrazowy sposób tłumaczone są językowe zawiłości w oparciu o teksty, które wszyscy dobrze znamy: cytaty z filmów, teksty piosenek, czy szkolne lektury. O dziele opowie w audycji sam autor.

2. Projekt "Wirtualny teatr historii" to 20 miast w całej Polsce, historia, pamiątki, sztuka, pokazy filmu VR "Wiktoria 1920". O wydarzeniach będzie mówił Wojciech Kirejczyk - zastępca dyrektora biura Programu Niepodległa. 


logo


13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Ula Kaczyńska

W cyklu "Był sobie numer" - Maken przedstawi historię powstania utworu "See I & I" grupy Izrael. W audycji również wywiad z zespołem Kroki o najnowszej płycie zatytułowanej "Szkoda".

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Anna Hardej

Najlepsze miejsca do surfowania w Polsce? Odpowiedź jest prosta - Chałupy! Surferzy znajdą tam aż dwa spoty i dobre warunki - dużą, płytką i bezpieczną Zatokę Pucką oraz długą na 30 km plażę od strony Bałtyku. Ale Chałupy to nie tylko surfowanie, co jeszcze warto zobaczyć w tych okolicach?

15.00-17.00 – "Czat Czwórki" – Piotr Firan

Słonecznikowe, buraczane, z krówkami i bananami - lody, które trafiają na media społecznościowe muszą przede wszystkim wyglądać. Czy czekoladę można połączyć ze smakiem buraka? Czy zimny deser można zrobić ze wszystkiego? I jak to wszystko apetycznie sfotografować? 

17.00-19.00  - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Mateusz Kulik

OMG, czyli omawiamy mowę geeka: "Mood" i do tego obrazek lub link do piosenki - tak w prosty sposób możemy pokazać jaki właśnie mamy nastrój, a tym samym zasugerować co właśnie przeżywamy. Czy to uproszczona droga do przekazania swoich przemyśleń czy już wołanie o uwagę?

22.00 - 00.00 - "TŁUSTY Czwartek"  Vito Bambino.

Muzyczna podróż przez emocje, gatunki oraz wyjątkowa dźwiękowa selekcja przygotowana przez autora. Będą nowości, nie zabraknie nieoczywistych hitów oraz utworów dostrojonych do sezonu wakacyjnego. 

 

logo

08.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - Tygrysy to największe koty, większe nawet od samych lwów, a w dodatku są jednymi z największych drapieżników lądowych. Samce często przekraczają 300 kilogramów, a przy takiej masie ciała wciąż są na tyle zwinne, by podskoczyć aż na 5 metrów! Oznacza to, że z łatwością byłyby w stanie wskoczyć przez okno do mieszkania na pierwszym piętrze. W Poranku w "Dniu tygrysa" poznacie ciekawostki dotyczące tych pięknych zwierząt.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Dziś poleżymy pod palmami, będziemy pić wodę z kokosa i popływamy w Oceanie Spokojnym. Leszek zabiera misia na Hawaje! Przy okazji dowiemy się jak powstają wyspy i co oznacza słowo "Hawaje". 

15.00-17.00 - "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" - Zajrzymy do naszych sąsiadów i dowiemy się więcej o ich kulturze, mieszkańcach, zabytkach i atrakcjach tego państwa. Poznamy również bliżej bohaterów czeskich, którzy zasłynęli poza Czechami, np. bajkowego krecika.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Wakacyjne ćwiczenia poprawiające dykcje i wymowę, które możemy ćwiczyć podczas wakacyjnych podróży i wyjazdów. gość: Alicja Sitek - dyplomowany logopeda , terapeuta pedagogiczny oraz pedagog.​


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Tajemnica Granatowego Zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Zborowski Wiktor, Wawrzecki Paweł, Pawlik Bronisław, Merle Zofia, Ludwiżanka Barbara, Kwieciński Cezary, Krafftówna Barbara, Kociniak Jan, Grabowski Tadeusz, Friedmann Stefan.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Mały książę" Antoine'a de Saint-Exupery'ego, w przekładzie Agaty Kozak, czyta Patryk Bartoszewski. 

 

.
                 

08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Anna Skulska

Bohaterem audycji będzie Piotr Paleczny - laureat III nagrody na VIII Konkursie Chopinowskim (1970). W wykonaniu pianisty i pedagoga muzycznego usłyszymy: Nokturn cis-moll op. posth., Fantazję f-moll op. 49 oraz Scherzo E-dur op. 54 patrona naszej anteny, a także Fantazję polską op. 19 Ignacego Jana Paderewskiego.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski [PREMIERA]

"Sny Chopina". Mówienie, że muzyka Chopina kojarzy się z nocą, to truizm. Oczywiście, kojarzy się, głównie za sprawą nokturnów, ale nie tylko, muzyka nocy pobrzmiewa i w innych dziełach. Noc jest zatem pewna. Ale co z jej atrybutami, na przykład ze snem... Jak sypiał Chopin, o czym śnił? A kiedy śni się o Chopinie, to co się w tym śnie zjawia? I jak te dwie oniryczne przestrzenie - wyobrażony sen Chopina i sen o Chopinie - wpływają na muzykę? O tym w audycji "Chop-in-pop", w której śledzić będę tropy spod znaku snów Chopina i snów o Chopinie. Będzie ciekawie, choć siłą rzeczy - trochę sennie. 

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Bohaterem audycji będzie Leon Fleisher. W audycji zabrzmią I- i II Koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa z towarzyszeniem Cleveland Orchestra pod batutą George’a Szella oraz fragmenty Koncertu fortepianowego C-dur KV 503 Wolfganga Amadeusza Mozarta, również z towarzyszeniem Cleveland Orchestra - pod batutą George’a Szella. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU