Polskie Radio

Sportowe emocje i muzyczna werwa. Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 17:00
Przez cały dzień relacje z Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Polskie Radio Dzieciom będzie też na Festiwalu "Jemy Borówki na polu, czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim", a Polskie Radio 24 zaprosi na Festiwal "Simcha" oraz na VII Projekt Arboretum "Powrót". Wieczorem - legendarna jazzowa grupa Walk Away zagra na żywo w Dwójce; w Czwórce - retransmisja koncertu zespołu Kamp, a w Jedynce - retransmisja koncertu Krzysztofa Krawczyka z trasy "Lata z Radiem" z 2013 roku. 
Medale olimpijskie
Medale olimpijskieFoto: shutterstock
logo

Od 07.00 - Relacje z meczu siatkarzy Polska-Japonia z Igrzysk Olimpijskich w Tokio

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Roman Czejarek

Jak w każdy piątek na naszej antenie "Peleton Lata z Radiem". Tym razem Patryk Kuniszewicz na motocyklu i trasa z Włocławka do Płocka. Po drodze przystanek w Dobrzyniu nad Wisłą.

Poza tym jak zawsze  konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem", najnowsze notowanie Turystycznej Listy Przebojów .PL i kolejny odcinek słuchowiska "Klub wielbicieli Agaty Ch.", oraz związany z nim plebiscyt dla Słuchaczy, którzy decydują o dalszych losach bohaterów słuchowiska, a także Moje Archiwum i relacje z Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

LATO Z RADIEM 2021 >> 

19.30 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

5 sierpnia minie 120 rocznica urodzin Stanisława Skibniewskiego, inżyniera elektryka, absolwenta Politechniki Gdańskiej, kapitana artylerii Wojska Polskiego. Stanisław Skibniewski pseudonim "Cubryna" był dowódcą oddziału szturmowego w Powstaniu Warszawskim, w Zgrupowaniu Krybar. Niemcy w czasie II wojny światowej uczynili z warszawskiej elektrowni na Powiślu fortecę trudną do zdobycia z zewnątrz. Tymczasem zostali zaskoczeni. Na początku sierpnia 1944 roku elektrownię opanowali od wewnątrz pracownicy, energetycy, którymi dowodził "Cubryna”, jej dyrektor, jednocześnie żołnierz Armii Krajowej i bronili jej przed Niemcami do początku września. Po zbombardowaniu obiektu przez niemieckie samoloty załoga ewakuowała się. "Cubryna" jest jednym z bohaterów wystawy, która upamiętnia udział energetyków w Powstaniu Warszawskim. Jaką rolę odegrali, czym było zdobycie i obrona przed Niemcami elektrowni dla przebiegu powstania, czy ta historia jest powszechnie znana Gościem audycji będzie Prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej - Wojciech Dąbrowski.

Trudno powiedzieć "Polak, Norweg, dwa bratanki...". A jednak naukowcy z Polski i Norwegii postanowili przyjrzeć się historii obu krajów między rokiem tysięcznym a tysiąc trzechsetnym. Prowadzą projekt pt. "Zasoby symboliczne i struktury polityczne na peryferiach. Legitymizacja elit w Polsce i Norwegii, od ok. roku 1000-1300” tysięcznego do tysiąc trzechsetnego”. Dlaczego w tym czasie? I jeszcze zdecydowali się zajrzeć na dwory władców, do siedzib możnych i duchownych wtedy na peryferiach średniowiecznej łacińskiej Europy. Czego chcą się dowiedzieć dzięki takiej historycznej podróży do świata ówczesnych elit na ziemiach piastowskich oddzielonych od Norwegii Morzami: Bałtyckim i Północnym? O tym historycy , uczestnicy projektu, profesorowie: Grzegorz Pac z Uniwersytetu Warszawskiego i Wojciech Jezierski z Uniwersytetu w Oslo.

20.00-22.00 - "Koncerty Lata z Radiem" - zaprasza Marcin Kusy

Archiwalny koncert Krzysztofa Krawczyka, który odbył się w 2013 roku w Rudzie Śląskiej w ramach trasy koncertowej "Lata z Radiem".

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.

21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - "Trzy po trzy" Aleksandra Fredry  w interpretacji Andrzeja Zaorskiego

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

To nie opowieść o bohaterskich walkach małych żołnierzy ani dyskusja o tym, czy wolno było im dać broń do ręki. Książka "Warszawskie dzieci '44. Prawdziwe historie dzieci w powstańczej Warszawie" Agnieszki Cubały po raz pierwszy ukazuje, jak dzieci uczyły się żyć w zupełnie nowej dla nich powstańczej rzeczywistości. Jak szybko musiały dorosnąć, by "wielka przygoda" nie zakończyła się śmiercią. Jak radziły sobie z przerażeniem, bólem, cierpieniem oraz koszmarnymi doświadczeniami, których były uczestnikami bądź świadkami. A także jak z traumą wyniesioną z powstańczej Warszawy musiały zmagać się do końca życia. O książce i jej bohaterach porozmawiamy z autorką w piątkowym "Poranku Dwójki" o 9.30. Godzinę wcześniej zaprosimy Państwa na Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep" - największą imprezę teatralną w regionie Puszczy Białowieskiej. Wydarzenie przybrało formę festiwalu wędrownego, by artyści każdego dnia mogli wystąpić w innej miejscowości - mniejszej lub większej. Szczegóły przedstawi dyrektor "Wertepu" - Dariusz Skibiński. Ponadto w audycji: spektakl "Obiecuję, obiecuję ci..." w reż. Rafała Pyki w Teatrze Ochoty oraz XX Międzynarodowy Letni Festiwal Kultury i Sztuki w Helu. 

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Marcin Majchrowski 

10.00-11.00 - Kompozytorzy podróżnicy

11.10-12.00 - Gabriel Faure Sonata skrzypcowa A-dur, wyk. Rafał Blechacz - fortepian, Bomsori-Kim - skrzypce

12.05-12.45 - Płyta na lato: Schubert Symfonie nr 2 i 3,  Kammerorchester Basel

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / "Mój Herbert, wspomnienia o Zbigniewie Herbercie" - Wojciech Kaliszewski 

13.00 – 15.00 – Dźwięki na 96 obrotów – prowadzi Roża Światczyńska  

Utwory Fryderyka Chopina gra Jan Ekier; Karol Szymanowski Koncert skrzypcowy op. 35, wyk. Eugenia Umińska - skrzypce, WOSPR dyr. Jan Krenz; Witold Lutosławski Wariacje na temat Paganiniego, opr. M Ptaszyńska, wyk. Kwadrofonik, Andrzej Panufnik Warszawskie dzieci; wyk. Orkiestra Polskiego Radia, dyr. Włodzimierz Kamirski Pieśni powstania warszawskiego gra Trio Andrzeja Jagodzińskiego.

16.00-17.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek

W przededniu 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - o tegorocznych obchodach - porozmawiamy z Janem Ołdakowskim, dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego. Zajrzymy też na Festiwal Lema w Wiedniu - tego miasta nie mogło zabraknąć na mapie wydarzeń związanych z setną rocznicą urodzin pisarza. Tam mieszkał i tworzył w latach osiemdziesiątych. Udamy się też na Podlasie - do Tykocińskiej Akademii Kresów oraz do Gdańskiej Galerii Miejskiej, by opowiedzieć o wystawie "Wołają na mnie Cygan, choć tak się nie nazywam".

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Herbert archiwalny – aud. Doroty Gacek

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Piotr Metz

Koncert Walk Away 

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Andrzej Sułek 

First Night of the Proms - transmisja z Royal Albert Hall (początek o godz. 20.30)

Ralph Vaughan Williams Serenade to Music, Francis Poulenc Koncert na organy, kotły i smyczki g-moll FP 93, Sir James MacMillan When Soft Voices Die, Jean Sibelius Symfonia nr 2 D-dur op. 43, wyk. Daniel Hyde, organ

Elizabeth Llewellyn – sopran, Jessica Dandy – kontralt, Allan Clayton – tenor, Michael Mofidian – bas-baryton, BBC Symphony Orchestra, dyr. Dalia Stasevska.

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: "Przestałem być miłym chłopcem. Rozbrat Norwida ze współczesnymi" - aud. Anny Lisieckiej

22.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Kazimierz Orłoś "Powrót", czyta Andrzej Mastalerz, opr. Elżbieta Łukomska. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Marek Hłasko "Piękni dwudziestoletni", czyta Andrzej Chyra.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik

02.00-03.00  - "Nocne Żądze" - Tomasz Żąda 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" powtórka z czwartku Wojciech Reszczyński

04.00-06.00 - "Trójka budzi: off" - Mateusz Tomaszuk 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski 

W audycji m.in. rozmowa z siatkarzem Marcinem Możdżonkiem o występach polskich siatkarzy podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Sprawdzimy też zainteresowanie Bonem Turystycznym, wieści na temat krokodyla Mireczka z Czech i przyjrzymy się obchodom 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. W Międzynarodowy Dzień Przyjaźni - sprawdzimy również, jak utrzymywać tego typu relacje w czasach epidemii. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Piotr Patkowski, wiceminister finansów

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in. zajrzymy na IO Tokio 2020 - na mecz siatkówki Polska-Japonia. Powiemy również o uroczystościach, wydarzeniach kulturalnych i artystycznych, które towarzyszą obchodom rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przyjrzymy się kulturze w Nowym Jorku, która wciąż w lockdownie, zajrzymy na wystawę w gdańskiej Galerii Miejskiej "Wołają na mnie Cygan, choć tak się nie nazywam" oraz sprawdzimy repertuar cyklu nocnych maratonów horrorów.

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Cztery strony dźwięku" - Łukasz Ciechański  

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

1. 31 lipca rozpoczyna się 23. Festiwal Kultury Żydowskiej "Simcha". Wydarzenie potrwa do 6 sierpnia. O programie festiwalu oraz wydarzeniach towarzyszących opowie w audycji Stanisław Rybarczyk - dyrektor festiwalu.

2. 31 lipca będzie miał miejsce VII Projekt Arboretum "Powrót". To muzyka źródeł, jazz. Wydarzenie ma na celu twórczą interpretację spuścizny kulturowej obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej.
Z kolei 1 sierpnia obchodzić będziemy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W związku z nią odbędzie się Koncert Niepodległości "Leśni", czyli 9 wieków historii w wydaniu słowno-muzycznym.
Gościem PR24 będzie Jacek "Wiejski" Górski, który jest autorem i producentem tych projektów.

logo

07.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" -  Szymon Jaworski

Nauczymy się robić chocolate bombs, czyli kule z gorącą czekoladą – magia polega na tym, że zalana gorącym mlekiem topi się, a jej zawartość wystrzela na powierzchnię. Opowiemy też jak wyglądała praca przy teledysku do piosenki „12 małp” zespołu Cukier, ile czasu zajęło nakręcenie tego klipu i co okazało się najtrudniejszą kwestią?

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Maciej Wójcik

Czym jest smog świetlny i dlaczego oraz dla kogo jest niebezpieczny? W cyklu "Sportowo-naukowo" porozmawiamy o lataniu bez silnika, czyli o szybowcach. Jakie siły pomagają mu utrzymać się w powietrzu? Na koniec porównamy języki brytyjski i irlandzki – czy istnieją duże różnice miedzy nimi? Czym jest tzw. irlandzka odmiana języka angielskiego?

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Ada Janiszewska

Moda plażowa - sprawdzimy jakie kroje i materiały są obecnie modne oraz które są najbardziej praktyczne.      

15.00-16.00 – "Ratujemy świat" - Kasia Dydo

Wybieramy się nad polskie morze: dlaczego nie możemy chodzić po wydmach będąc na wakacjach? Dlaczego nie można puszczać lampionów? Dlaczego Bałtyk kwitnie?

19.00-20.00 – "Będzie głośno!" - retransmisja koncertu zespołu Kamp!

Jeden z najważniejszych polskich zespołów elektronicznych, który jest obecny na scenie od ponad dekady postanowił zaprezentować słuchaczom oblicze "live". Utwory, które znalazły się na płycie, artyści zagrali też na żywo w Polskim Radiu. Koncert zespołu Kamp! odbył się w sylwestrową noc na Scenie Muzycznej Polskiego Radia.

22.00-00.00 - "Rock Blok" - Bartek Koziczyński

Wywiad z irlandzkim zespołem Inhaler, w którym gra syn wokalisty U2 – Bono. Grupa wydała właśnie kolejny album zatytułowany” It Won't Always Be Like This”.

00.00-02.00 - "BEATmaszyna" - Piotr Truszkowski

W BEATmaszynie letnia selekcja house'owych rytmów i nowe wydawnictwa od takich producentów jak Cinthie, Damiano von Erckert, Daniel Steinberg czy Lxury. Od północy zaprasza Piotrek true.dat Truszkowski

logo

08.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - Łączenie z Rabką-Zdrój, gdzie odbywa się Festiwal "Jemy Borówki na polu, czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim" gość: spotkanie z Agnieszką Frączek w nawiązaniu do otwierającego tegoroczną edycję wydarzenia "O pleceniu andronów (z łyka) i innych zabawach językowych w twórczości Jana Brzechwy", które ta znana i ceniona autorka poprowadzi o godzinie 10.00

15.00-17.00 - "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" - Międzynarodowy Dzień Sernika. Sernik podawano już starożytnym olimpijskim atletom. Dziś ten słodki deser cieszy się popularnością pod każdą szerokością geograficzną. Do Polski sernik sprowadził król Jan III Sobieski. + łączenie z Festiwalu "Jemy Borówki na polu, czyli wakacyjne spotkania z językiem Polskim 

17.15-17.45 - "Rodzice pod żaglami" - Wakacje. Jak się spakować, walizki czy torby podróżne? Czy są uniwersalne sposoby pakowania? A czy walizki zawsze się sprawdzają? Na te i inne pytania odpowie rodzina podróżników!

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak zorganizować nocowanie z dziećmi w lesie? O czym koniecznie trzeba pamiętać, aby zabrać ze sobą. Jakich błędów nie popełniać, i jakie środki ostrożności należy podjąć, aby być bezpiecznym. Gdzie wolno, a gdzie nie wolno przebywać w lesie. U kogo szukać pomocy kiedy wydarzy się coś złego. gość: Adam Gełdon z nadleśnictwa Spychowo.

23.00-01.00 "Muzyka dla rodzica" - Gościem audycji będzie syn Stanisława Sojki - Antek Sojka. W 2018 roku wydał debiutancki album zatytułowany "Po Niebie". Płyta ta, to to 11 utworów utrzymanych w ciekawej stylistyce, w której można odnaleźć wiele różnych "smaków i barw". Teraz Antek Sojka powraca z piosenką “Zabiorę Ciebie…”, która zapowiada nowy album artysty.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

14.00 - Słuchowisko "Tajemnica granatowego zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Zborowski Wiktor, Wawrzecki Paweł, Pawlik Bronisław, Merle Zofia, Ludwiżanka Barbara, Kwieciński Cezary, Krafftówna Barbara, Kociniak Jan, Grabowski Tadeusz, Friedmann Stefan.

19.10 - "Książka do poduszki" "Mały książę" Antoine'a de Saint-Exupery'ego, w przekładzie Agaty Kozak, czyta Patryk Bartoszewski. 


.
                  
18.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka [PREMIERA]


W audycji skupimy się na drugim Nokturnie z opusu 9 Fryderyka Chopina. Dzieło zabrzmi w interpretacji m.in. Vladimira Horowitza, Józefa Hofmanna oraz w jazzowej aranżacji Andrzeja Jagodzińskiego, Czesława "Małego" Bartkowskiego oraz Adama Cegielskiego.

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś

W audycji zabrzmią m.in.: Polonez As-dur  op. 53 i Nokturn c-moll op. 48 nr 1 Fryderyka Chopina (wyk. Seong-Jin Cho), V Symfonia D-dur op. 107 „Reformacyjna” Feliksa Mendelssohna (wyk. Orkiestra XVIII Wieku, dyr. Frans Brüggen) oraz Kwartet fortepianowy Es-dur Józefa Elsnera (wyk. Józef Kolinek, Piotr Nowicki, Adrian Kreda, Zbigniew Krzymiński).

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Wielka pianistka pierwszej połowy XX wieku zaczęła dokonywać nagrań w ostatnich dekadach swojej kariery: w premierowej audycji słuchać będziemy różnych jej ujęć muzyki Chopina, z Koncertem e-moll, Sonatą h-moll, Scherzami i Balladami. Zastanowimy się też, jak brzmieć mógł jej egzamin do Konserwatorium Paryskiego, gdy grając m.in. Balladę As-dur zdystansowała blisko czterystu kandydatów – a przesłuchujący ją Debussy, Fauré i Moszkowski poprosili o powtórzenie utworu.

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU