Polskie Radio

Historia, sport i muzyka. Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 17:00
Niedziela w Polskim Radiu pod znakiem pamięci o 77 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Audycje specjalne - koncerty, słuchowiska i wywiady - we wszystkich antenach Polskiego Radia. Z tej też okazji specjalny koncert i słuchowisko na podstawie życiorysu i twórczości Baczyńskiego w Trójce. Nie zabraknie także najnowszych wieści z Igrzysk Olimpijskich - specjalne relacje w Jedynce, Trójce i w Polskim Radiu 24. Sprawdź nasze propozycje! 
Pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie
Pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie Foto: Shutterstock
logo

02.00-04.00 - Studio Tokiomecz siatkarzy Polska-Kanada 

10.00-12.00 - "Czas pogody" - Zbigniew Krajewski

W ten szczególny dzień będziemy wspominać, ale i przypominać Bohaterów sierpnia 1944 roku, którzy spotykają się i spędzają czas w Domu Dziennego Pobytu dla Weteranów PW . Pokażemy ich codzienne życie, troski i przywołamy atmosferę wspomnień sprzed lat. W archiwum PR mamy też przykłady znanych ludzi ze świata kultury, którzy brali udział w PW – przypomnimy skecz i piosenkę w wyk. Ireny Kwiatkowskiej i Aliny Janowskiej – powstańczych łączniczek. Posłuchamy też arii „Twoim jest serce me” wybranej przez Kazimierza Kowalskiego.

W tym: Powstanie Warszawskie z perspektywy mieszkańców podwarszawskich miejscowości. Co czuli ludzie, którzy widzieli płonącą Warszawę z odległości kilku kilometrów? Czy chcieli pomóc? Czy czuli bezsilność? A może strach? Rozmowa z człowiekiem, który przeżył Powstanie w Piasecznie. Jednocześnie w Piasecznie właśnie znajduje się dom rodzinny Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - nawiążemy do tej historii, do korzeni poety. Dziś ma tutaj powstać Muzeum K.K.Baczyńskiego, które będzie swoistym dopełnieniem Muzeum Powstania. 

12.00-13.00 - Studio Tokio - najnowsze wieści ze stadionów Igrzysk Olimpijskich 

15.10-16.00 - "W otwarte karty" - Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Rozmowa z Alojzym Nowakiem - rektorem UW o roli inteligencji w Powstaniu, rzucaniu "pereł przed wieprze", roli samego gmachu UW w Powstaniu, kontynuacji tradycji powstańczych w ramach nauczania na UW.

16.10-17.00 - "Zapomniane, przypomniane" - Dariusz Michalski

Audycja poświęcona Powstaniu Warszawskiemu: jego piosenkom, chronologii dwumiesięcznych wydarzeń, „marszrucie” piosenek z dzielnicy do dzielnicy. 

17.06 - audycja specjalna

"Opowieść o Andrzeju Morro" i piosenki powstańcze - Dariusz Kwiatkowski 

Gdy wybuchła wojna ,do tych niezłomnych, którzy nie opuścili rąk, należał z pewnością Andrzej Romocki pseudonim "Andrzej Morro". W czasie Powstania Warszawskiego dowódca kompanii "Rudy", w harcerskim batalionie Armii Krajowej "Zośka". Dwudziestojednoletni porucznik (pośmiertnie kapitan), którego Jan Mazurkiewicz, dowodzący powstańczym zgrupowaniem Radosław , nazwał najlepszym dowódcą kompanii walczących w Powstaniu Warszawskim. Mówiono o nim, że był służbistą, a zarazem wrażliwcem dbającym o zdrowie i życie podkomendnych, oficerem nadmiernie przywiązanym do dyscypliny i jednocześnie potrafiącym przyznać się do błędnych metod wychowawczych. Jednego mu tylko nie odmawiali ci przychylni i krytykujący, wojskowego profesjonalizmu i tego, że nadrzędnym celem jego działania było wywalczenie wolności dla Polski.

Działał w mokotowskim środowisku organizacji samokształceniowej "PET", (w języku greckim - przyszłość). Wraz z kolegami przeszedł do konspiracyjnego harcerstwa - Szarych Szeregów, a następnie do Grup Szturmowych. We wrześniu 1943 r. dowodził akcją dywersyjną, podczas której wykolejono pociąg z Niemcami wracającymi z frontu wschodniego. Sprawdził się też jako dowódca udanego ataku na strażnicę graniczną w Sieczychach, w ramach akcji "Taśma". Poległ wówczas Tadeusz Zawadzki "Zośka". Podczas Powstania Warszawskiego 5 sierpnia uczestniczył w zdobywaniu Gęsiówki – obozu koncentracyjnego przy ulicy Gęsiej , z którego uwolniono ponad trzystu żydowskich więźniów , Andrzej Morro był w pierwszej linii, walczył i ratował swych podkomendnych spod ostrzału. Jako dowódca 2 kompanii "Rudy" w batalionie "Zośka", zasłynął z przeprowadzenia tego oddziału do Śródmieścia , podczas przebijania się oddziałów powstańczych ze Starego Miasta, w nocy z 30 na 31 sierpnia.

Andrzej Romocki poległ 15 sierpnia podczas nawiązywania kontaktu z żołnierzami 1 Armii Wojska Polskiego, którzy przybywali z pomocą powstańcom. W Powstaniu zginął jego brat Jan Romocki pseudonim "Bonawentura". O Andrzeju Romockim mówią między innymi koleżanki i koledzy z batalionu "Zośka".

20.00 - audycja specjalna, w tym transmisja koncertu z MPW "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" - Zbigniew Krajewski 

22.00-23.00 - "Klasyczne Lato z Radiem" - zaprasza Adam Rozlach


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Tomasz Szachowski

09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" / Powstanie Warszawskie w filmie - prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-11.00 - "Cafe Muza" / Henryk Wojnarowski prowadzi Andrzej Sułek 

11.30-12.30 - "Musae inter arma - brzmienia warszawskich kawiarń czasów okupacji" - prow. Andrzej Sułek

12.30-13.00 - "Czytelnia" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

O książkach: Barbara Woźniak "Niejedno" oraz Ryszard Bawołek "Furtka przy dozorcy" porozmawiamy z Iwoną Rusek i Piotrem Koftą. 

13.00-15.00 - "Niedzielnik muzyczny" - prowadzi Piotr Matwiejczuk 

Fryderyk Chopin Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13, wyk. Emanuel Ax - fortepian, Orkiestra Wieku Oświecenia, dyr. Charles Mackerras; Józef Elsner Kwartet smyczkowy d-moll op. 8 nr 3, wyk. Equilibrium String Quartet; Ernst Theodor Amadeus Hoffmann Sonata fortepianowa A-dur AV 22, wyk. Wolfgang Brunner - fortepian; Karol Kurpiński Te Deum, wyk. Collegium 1704, Collegium Vocale 1704, dyr. Václav Luks. 

17.00-19.00 - "Kalambury z partytury" - prowadzi Krzysztof Herdzin 

19.00-22.00 - Letnia promenada – prowadzi Klaudia Baranowska, w studiu Ewa Szczecińska 

Transmisja z Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy, Kościół Pokoju  

Claudio Monteverdi madrygały (VIII księga): Ardo Avvampo, Lamento della Ninfa, Altri canti di Marte, Hor ch’el ciel e la terra; Johann Sebastian Bach Msza Luterańska g-moll

W przerwie - rozmowa z Fabio Bonizzonim. 

21.00-21.45 - "Słuchowisko na lato" / Krzysztof Choiński "Moje zakazane podwórze"

22.00-00.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski, Piotr Metz, Przemysław Psikuta 

powstanie warszawskie dzieci 1200.jpg
Rocznica wybuchu powstania warszawskiego w Polskim Radiu

logo

Studio igrzysk olimpijskich w Trójce / Tokio 2020 - wejścia na żywo od 02.00 - 04.00, po 9.00 i 10.00 -11.00

00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański 

02.00-04.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann 

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Marcin Witan  

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan/Raf Uzar

09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk  

Audycja na żywo z Zamościa - o 1 sierpnia w kontekście dzieci. Z Piotrem Dudą i Magdą Kłos-Podsiadłą porozmawiamy o najciekawszych punktach programu Festiwalu Stolica Języka Polskiego; z Dominiką Lipską ze Stowarzyszenia Przewodnicy z Pasją - o fenomenie Zamościa i Roztocza. 

10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek 

11.00-13.00 - "Muzyczne podróże" - Raf Uzar & Małgorzata Jakubowska 

13.00-13.45 - "Trójka literacka" - Magdalena Złotnicka 

Powstanie Warszawskie, bohaterski zryw mieszkańców stolicy, którzy podjęli nierówną walkę z niemieckim okupantem to temat nie tylko wielokrotnie omawiany przez historyków, ale także będący źródłem tematów dla literatury, filmu czy piosenki. Bój Warszawy o wolność to temat często wykorzystywany przez to, co nazywamy popkulturą. Pojawiają się komiksy, murale z powstańcami, po wątki powstańcze sięga współczesna muzyka, chociażby Lao Che. Czy to wszystko służy upamiętnianiu Powstania, czy jednak trochę spłyca jego znaczenie? Gdzie leży granica między upamiętnianiem a komercją? Goście: Małgorzata Czerwińska-Buczek - autorka książek o II wojnie światowej i o Powstaniu Warszawskim oraz Szymon Sławiński - autor książki "Mały powstaniec". 

13.45-14.00 - "Kwadrans Leszka Długosza" - Leszek Długosz 

14.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński 

16.00-17.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz 

17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - red. sportowa  

19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" 

Damian Ukeje śpiewa Baczyńskiego

20.00-20.45 - "Scena teatralna Trójki"  

Baczyński - "Autobiografia"

21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska 


powstanie warszawskie serwis.jpg
Zobacz serwis specjalny o POWSTANIU WARSZAWSKIM
logo

07.06 - "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja" - zaprasza Maciej Woźniakiewicz

W Powstaniu Warszawskim walczyło wielu poetów: Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, Krystyna Krahelska, Józef Szczepański, Teresa Bogusławska i inni, o których prof. Stanisław Pigoń powiedział "...należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów". Wielu z nich zginęło w Powstaniu. Po Krystynie Krahelskiej pozostał tylko pomnik "Warszawska Syrenka", do którego przed wojną pozowała. Gościem PR24 będzie dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

08.35 - "Rozmowa kulturalna" - zaprasza Maja Kluczyńska

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego o kampanii "BohaterOn - włącz historię!" opowie pomysłodawczyni i organizatorka akcji Agnieszka Łęska-Krajewska.

16.35 - "Pro publico" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, to okazja, by wspomnieć także najmłodszych bohaterów tego zrywu. O heroizmie polskich dzieci w czasie II wojny światowej będzie mówił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

22.06 - "Poczytnik" - zapraszają Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert

O swojej książce "Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia" będzie mówił prof. Wojciech Roszkowski. 


logo

13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia" - Beata Kwiatkowska

"Tokio. Kultowe przepisy". To książka stworzona przez Japonkę, Maori Murotę. Dlaczego warto sięgnąć po zbiór ponad stu przepisów na japońskie dania i desery? Dowiemy się też jak kuchnia japońska kadruje się w filmie "Między słowami". Bohaterowie delektują się shabu-shabu - japońskim daniem jednogarnkowym typu nabe-mono. 

15.00-16.00 - "Artystyczny wybieg" - Kasia Cygler

Z okazji setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przypomnimy sylwetkę tego poety, prozaika i rysownika, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia Kolumbów. Gościem w audycji będzie Artur Gotz - pomysłodawca, reżyser i główny wykonawca w koncercie “Wola 44”. To poetycki koncert, który zostanie zaprezentowany premierowo w 77 rocznicę rozpoczęcia rzezi Woli. 

16.00-17.00 - "Faktofonia" - Agata Nowotnik 

Spotkanie z  Agnieszką Cubałą, autorką książek: "Miłość '44", "Kobiety '44" oraz najnowszej - "Warszawskie dzieci '44". Autorka pracowała w Muzeum Powstania Warszawskiego, m.in. koordynowała prace nad realizacją scenariusza ekspozycji stałej i konsultowała dwa rozdziały polskiej edycji książki Normana Davisa "Powstanie ’44". Za popularyzację tematu otrzymała nagrodę Klio i odznakę Zasłużony dla Warszawy. 

17.00 - Godzina "W" - w hołdzie Powstańcom Warszawy nadamy sygnał syreny alarmowej a po nim Wiadomości poświęcone rocznicy.

17.05-18.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert "Harper"

Gośćmi audycji będą Jarecki i Dj BRK, którzy opowiedzą o najnowszej płycie zatytułowanej "Totem". 


logo

09.00 - 10.00 - "Niebieska Szkatułka" - W 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wybierzemy się pod Pomnik Małego Powstańca. Co może podpowiadać dzieciom ON i inni bohaterowie tamtego sierpnia. Jaki skarb pomagają odkryć? Spotkanie z Bartłomiejem Włodkowskim z Fundacji AVE (organizującej wydarzenia związane powstaniem) oraz jego z synkami: Jankiem i Stasiem.

11.00-12.00 - "Źródełko" - wiejskie pieśni rekruckie. 

13.00-14.00 - "Zwierzyniec" Zamek w Malborku jest najpotężniejszą twierdzą średniowiecznej Europy. Porozmawiamy jakie zwierzęta hodowano w czasach krzyżackich na zamku, w folwarku, ale skupimy się na kuchni krzyżackiej. Co jadano na zamku w tamtym czasie. Jakie mięsiwa, jakie rośliny. O wielu które teraz są znane wtedy nikt nie słyszał.

17.00-18.00 - "Kulturoteka" - Audycja z Muzeum Powstania Warszawskiego, po którym oprowadzi słuchaczy pan Karol Mazur, kierownik Działu Edukacyjnego.

22.00 - "Muzyka dla rodzica" - Wakacje trwają w pełni! W audycji zaprezentujemy kolejne przeboje, ale też piosenki niekoniecznie wakacyjne. Będzie m.in Margaret i jej "Gelato EP", Tomasz Makowiecki z utworem "Bardziej niż zwykle" i One Republic z zapowiedzią piątego albumu studyjnego "Human".


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

18.30 - "Strzał zielonego pioruna" na podstawie książki Krystyny Zalewskiej - wyjątkowy audiobook na wakacje dla słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom. Czyta Adam Ferency.​ 


.

09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska   

Specjalne wydanie Weekendowego potpourri poświęcone rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. 

15.00 - Audycja specjalna - Małgorzata Pęcińska  

Dwugodzinna audycja specjalna, w której pojawią się m.in. powstańcze pieśni oraz kompozycje symfoniczne związane z Warszawą czasów wojny.

21.00 - "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" - z komentarzem Marty Jankowskiej

W audycji przypomnimy konkursowe wykonania pianisty określanego mianem "nowej gwiazdy" czy "lidera swojego pokolenia" - Aleksandra Słobodianika. Redaktor Jan Weber opowie nieco o zawrotnej karierze artysty, wrócimy do jego najważniejszych debiutów i oczywiście interpretacji z VI jubileuszowej edycji Konkursu Chopinowskiego. 

22.00 - "Z archiwum PR" - Dariusz Marciniszyn

Fragmenty występów pianistów zaproszonych na tegoroczny Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju - m.in. Antonio Pompabaldi, Adam Kałduński, Kamil Pacholec. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU