Polskie Radio

Powstanie Warszawskie we wspomnieniach Walentyny Słoneckiej ps. "Wala"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 07:05
Walentyna Słonecka ps. "Wala" w Powstaniu Warszawskim była łączniczką. Młodziutką harcerką Szarych Szeregów, która do upadku Powstania wspierała kolegów i koleżanki w walkach prowadzonych na Sadybie. W poruszającym wywiadzie opowiedziała nam o swoich doświadczeniach wojennych. Zdradziła też, co jej zdaniem w życiu jest najważniejsze.
Walentyna Słonecka ps. Wala
Walentyna Słonecka ps. "Wala"Foto: PR/Paweł Kurek

- Któregoś dnia, to było ze trzy lata temu, szłam rano do kościoła i nagle podszedł do mnie młody chłopak. Zapytał: "czy mógłbym z panią porozmawiać?". Naturalnie - odpowiedziałam - tylko na jaki temat? Na temat pani młodości - odparł. Zgodziłam się. Zaczynam mu opowiadać, jak to było za mojej młodości. Jakie to były kolosalne różnice, że wartością człowieka było jego wnętrze, a nie to, co się posiada. Że nie mieliśmy żadnych wygód. Nie wolno nawet był mieć radia, bo Niemcy nie pozwalali - tłumaczyłam. Na koniec mówię: wiesz co, ja mam dla ciebie taką radę: "nie martw się tym, czego nie masz, a ciesz się tym, co posiadasz". I proszę sobie wyobrazić, że on się rozpłakał - mówi w rozmowie z dziennikarzem portalu PoskieRadio24.pl Walentyna Słonecka ps. "Wala", uczestniczka Powstania Warszawskiego. 

powstanie warszawskie serwis.jpg
Zobacz serwis specjalny o Powstaniu Warszawskim

Zobacz cały wywiad z Walentyną Słonecką ps. "Wala"

Pani Walentyna opowiada nam, jak w czasie wojny poznała Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wspomina ostatni obóz harcerski, który odbył się tuż przed Powstaniem Warszawskim. Zdradza, jakie przydzielono jej zadnia, gdy wybuchły walki. Mówi o trudnych chwilach, kiedy opiekowała się rannymi żołnierzami i umierającą mamą. 

PAP-powstanie warszawskie niezakazane piosenki-1200.jpg
RELACJA z obchodów 77 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Jak dziś była Powstanka patrzy na świat i młodych ludzi? Skąd czerpie radość życia? I... komu kibicuje podczas olimpiady?

Rozmawiał Paweł Kurek


***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę


Czytaj także

Posłuchaj wspomnień gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego o okolicznościach wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 06:00
– Pamiętam, było to w sobotę albo niedzielę 30 lipca. Przebywałem wraz z całym sztabem w lokalu konspiracyjnym przy ulicy Pańskiej 6. To tam właśnie zapadła decyzja o wybuchu powstania – wspominał gen. Tadeusz Bór-Komorowski w rozmowie z Janem Nowakiem-Jeziorańskim, ówczesnym dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Była bardzo energiczną osobą, wspierała kombatantów". Mirosław Chada o Hannie Stadnik, ps. Hanka

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 09:05
- Hanna Stadnik brała udział w wielu akcjach społecznych, zbiórkach pieniędzy na rzecz żołnierzy Armii Krajowej i Powstańców Warszawskich - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Mirosław Chada, prezes zarządu Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, członek zwyczajny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Józef Kasprzyk: Powstanie Warszawskie było walką z obłędem, starciem dobra ze złem

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 10:00
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że Powstanie Warszawskie jest przykładem na to, że zawsze należy stać po stronie dobra. Dziś jest obchodzona 77. rocznica rozpoczęcia największej zbrojnej akcji podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstańcza Warszawa na zdjęciach Eugeniusza Lokajskiego ps. "Brok"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 07:01
Fotografie Eugeniusza Lokajskiego ps. "Brok" wpłynęły na zmianę postrzegania Powstania Warszawskiego. Zamiast krwi i gruzów najważniejsi stali się ludzie. - On miał doskonały zmysł zrobienia zdjęcia w odpowiednim momencie - mówi Ryszard Mączewski z Muzeum Powstania Warszawskiego, które dokonało digitalizacji 300 fotografii "Broka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dom Powstańców na warszawskim Muranowie łączy pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 07:02
"Zakochałem się w tym miejscu", "dla nas to jest zbawienie, że istnieje", "to mój drugi dom" - mówią reporterowi portalu PolskieRadio24.pl podopieczni Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich, który znajduje się na Muranowie. Poczuj niezwykłą energię tego miejsca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1 sierpnia. Pamiętajmy o Powstaniu Warszawskim i powstańcach

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 11:00
Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego na dzień 1 sierpnia czeka cały rok, jednak nie bezczynnie. Prężnie i bardzo kreatywnie działa, pielęgnując pamięć o bohaterach. Jej misją jest działanie na rzecz całego środowiska powstańców warszawskich – opieka nad miejscami pamięci oraz bieżąca pomoc powstańcom.
rozwiń zwiń