Polskie Radio

Rzut, skok i set - po złoto! Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 18:00
W Kole Gospodyń Wiejskich w Łódzkiem poszukamy gospodarzy, a potem spróbujemy wypocząć w kamperze. Powiemy także o polskim leku na Covid-19 i o powrocie na scenę Ewy Bem! Nie zabraknie także emocji sportowych z Tokio i muzycznych - choćby dzięki transmisji z Nowego Festiwalu Muzyki Dawnej. Sprawdź nasze propozycje! 
Radość Polaków podczas meczu finałowego mistrzostw świata siatkarzy z Brazylią w Turynie
Radość Polaków podczas meczu finałowego mistrzostw świata siatkarzy z Brazylią w TurynieFoto: PAP/Maciej Kulczyński
logo
baner serwis tokio.png
Sprawdź SPECJALNY SERWIS OLIMPIJSKI Polskiego Radia

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Sława Bieńczycka i Małgorzata Raducha 

W "Lecie z Radiem" odwiedzimy Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Gadce koło Pabianic, aby sprawdzić, jak sprawuje się "siedmiu wspaniałych"... panów w Kole i czy podchodzą do kuchni, w której królują młoda kapusta, gulasz i kluski z truskawkami. 

Porównamy smak klusek żelaznych do kopytek i posmakujemy tej słynnej zalewajki, podpowiadając, czym i jak ją doprawić, aby nie była łódzką "bida  zupą". Gośćmi będą: przewodnicząca Koła Katarzyna Rusinkiewicz, zapraszająca nas Beata Ścibór, oraz rodzynek - Mirosław Jarczak. 

Ponadto w audycji: akcja "Moje Archiwum", kolejny odcinek słuchowiska "Klub wielbicieli Agaty Ch.", o którego dalszym ciągu zdecydowali Słuchacze Programu 1 oraz relacje z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. 

LATO Z RADIEM 2021 >>

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Paweł Sztompke 

Po godz. 14.00 Artur Gotz opowie o utworze "Wiatr" - napisanym do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. 

14.00-16.30 - "Sport w Jedynce" 

Studio z meczu siatkarzy Polska-Francja podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. 

19.30 - "Eureka" - zaprasza Krzysztof Michalski 

Czy polska onkologia jest przygotowana na nadejście kolejnej fali pandemii koronawirusa? Gościem audycji będzie prof. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, szef zespołu ekspertów (lekarzy, matematyków i specjalistów od organizacji opieki zdrowotnej), którzy na zlecenie Ministerstwa Zdrowia opracowali raport "Wpływ pandemii Covid-19 na system opieki onkologicznej". Z prof. Piotrem Rutkowskim porozmawiamy o wnioskach zawartych w raporcie i o przygotowaniu polskiej onkologii na nadejście kolejnej fali pandemii koronawirusa. Specjalista był także szefem zespołu, który opracował Narodową Strategię Onkologiczną. 

Ponadto w audycji będziemy mówić o polskim leku na Covid-19, nad którym pracują naukowcy i lekarze z trzech warszawskich placówek: Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Polacy opracowali projekt nowej oryginalnej terapii, w której chcą połączyć bakteriofaga z nanoprzeciwciałami. Lek opracowany przez polskich uczonych może się okazać przełomem w walce z obecną epidemią. Będzie miał zastosowanie szczególnie u pacjentów onkologicznych - najbardziej narażonych na ciężkie powikłania choroby Covid-19.

Gośćmi programu będą: dr hab. Elżbieta Sarnowska - profesor w Narodowym Instytucie Onkologii, kierownik Zakładu Immunoterapii Eksperymentalnej - i dr hab. Tomasz Sarnowski - profesor w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN - Pracownia Regulacji Ekspresji Genów.

23.10 - "Reportaż w Jedynce" - zaprasza Urszula Żółtowska-Tomaszewska 

"Wszystko zawdzięczam rodzicom" - Krzysztof Gasior zdobył wykształcenie dzięki stypendium rządu Stanów Zjednoczonych. Całe życie zawodowe pracował w wielkich amerykańskich firmach. Kilka lat temu wrócił do Polski. Postanowił z rodziną odwiedzić Park Pamięci w Toruniu, gdzie są uwiecznieni jego bracia i mama, jako osoby ratujące Żydów w czasie okupacji. Mama pana Krzysztofa walczyła w Powstaniu Warszawskim, ojciec, żołnierz KEDYWU również. Historia jego rodziny, głęboko patriotycznej, miała wielki wpływ na jego wybory życiowe. "Wszystko zawdzięczam rodzicom" - tak mówi bohater. 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.

21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - "Trzy po trzy" Aleksandra Fredry w interpretacji Andrzeja Zaorskiego. 

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Milcząca "Miejscówka z Dwójką" Magdaleny Cieleckiej i Michała Pepola! To będzie nietypowa "Miejscówka...". Jej pierwowzorem był projekt "Milczenie syren", który powstał na zamówienie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2017 roku. Teraz, podczas mini koncertu w warszawskim Porcie Czerniakowskim, specjalnie dla słuchaczy radiowej Dwójki - Magdalena Cielecka i Maciej Pepol zarejestrowali połowę koncertu wraz z jednym utworem, którego wcześniej nie wykonali publicznie. O 9:30 w "Poranku Dwójki" opowie o tym wiolonczelista, aranżer, członek Royal String Quartet i kompozytor - Michał Pepol. Godzinę wcześniej, wraz z Łukaszem Serwińskim - dyrektorem Festiwalu Musica Divina - zaprosimy na to krakowskie święto muzyki klasycznej, które jest próbą prezentowania arcydzieł muzyki sakralnej w kontekście możliwie najbardziej zbliżonym do pierwotnego. 

Ponadto w audycji - powiemy o filmie "Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza", zdamy relację z Festiwalu "Kino na Granicy" w Cieszynie oraz zaprezentujemy felieton "Nowa mowa" Bartka Chacińskiego. 

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - W azjatyckie przestrzenie: Aleksandr Borodin - W stepach Azji Środkowej, wyk. Orkiestra Symfoniczna w Goeteborgu, dyr. Neeme Järvi; Zygmunt Noskowski Step, wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Grzegorz Nowak. 

11.15-12.00 - Max Bruch Kwintet smyczkowy a-moll op. post., wyk. WDR Sinfonieorchester Chamber Players; Leopold Godowski Symphonic Metamorphosis on Künstlerleben, wyk. Marc-André Hamelin – fortepian. 

12.05-12.45 - "Płyta na lato": Praetorius dances, Margaret Hunter, Cappella de la Torre

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Wspominając Baczyńskiego - Tytus Karlikowski, opr. Dorota Gacek

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert Kameralny z Festiwalu Yehudi Menuhina w Gstaad (9.08.2020) 

Ludwig van Beethoven Sonata na wiolonczelę i fortepian nr 1 F-dur op. 5 nr 1, Ferdinand Ries Grande Sonata A-dur op. 21, Ludwig van Beethoven Sonata na wiolonczelę i fortepian nr 5 D-dur op. 102 nr 2, wyk. Sol Gabetta - wiolonczela, Alexander Melnikov - fortepiano.

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla 

Jest okazją do spotkań z muzyką w niezwykłych i nieprzewidywalnych wykonaniach, ale też w wyjątkowych i często nieodkrytych miejscach. To jedno z najciekawszych wydarzeń w polskim życiu muzycznym. 5 sierpnia festiwal muzyki dawnej "Muzyka w Raju" powraca - po rocznej przerwie - w wersji koncertowej. Miejscem koncertów będzie pocysterski klasztor w Paradyżu oraz inne miejscowości na Ziemi Lubuskiej i na Dolnym Śląsku. O programie tegorocznego festiwalu porozmawiamy z jego organizatorem - Cezarym Zychem.

O swoim powrocie na scenę - po czterech latach nieobecności - opowie Ewa Bem, która w tym roku świętuje 50-lecie pracy artystycznej. Odwiedzimy też wystawę fotografii błyskawicznej, czyli polaroidów, a także porozmawiamy o tym, dlaczego Chorwacja inspiruje artystów.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / "Szyfrantki w powstaniu warszawskim" - rozmowa z Krzysztofem Leszczyńskim - aut. Dorota Gacek

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Klaudia Baranowska  

Nowy Festiwal Muzyki Dawnej w Szczawnie Zdroju, retransmisja z 28.03.2021 (wideo) 

Czytania z ciemnej jutrzni: Marta Czarkowska - sopran, Dagmara Barna - sopran, Piotr Zalewski - viola da gamba, Anna Wiktoria Swoboda - teorba, Władysław Kłosiewicz - pozytyw, kierownictwo muzyczne.

François Couperin / LEÇONS DE TÉNÈBRES /

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Dramaty Jarosława Abramowa - aud. Wacława Holewińskiego 

22.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.15 - "To się czyta latem" / Władysław Zambrzycki "Kwatera bożych pomyleńców" w interpretacji Jarosława Gajewskiego, wyd. Elżbieta Łukomska (powtórzenie). 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Marek Hłasko "Piękni dwudziestoletni", czyta Andrzej Chyra.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.


logo
siatkarze 1200 forum.jpg
Tokio 2020: przełamać klątwę ćwierćfinału. Francuzi na drodze polskich siatkarzy

00.00-02.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko 

02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" - powtórka z poniedziałku Aleksander Gołębiewski 

04.00-06.00 - "Trójka budzi: soul, funk, r’n’b" - Justyna Grabarz 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o aplikacji, która będzie dawać punkty tym, którzy nie łamią ograniczeń prędkości na drodze oraz o aplikacji, która podpowie jak czuje się nasz kot. Sprawdzimy także czy Polacy są pewni siebie? Będzie też Studio Olimpijskie i zaproszenia na koncerty. 

08.45-09.00 - "Letni salon Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gościem - Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS, były kandydat na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. 

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in. łódzka wystawa o największym marszu głodowym w Polsce, Festiwal Stolica Języka Polskiego oraz wspomnienie o Kazimierzu Kowalskim - radiowcu i śpiewaku operowym. 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej  

W audycji m.in. o wirtualnym ubieraniu się, geście Kozakiewicza oraz o psim życiu championów. Będzie też o ofertach pracy wakacyjnej i o ćwiczeniach na gibkość ciała. Nie zabraknie też doniesień z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

18.45 - reportaż "Kamperowcy" autorstwa Jakuba Tarki. Od kilku lat widać coraz większe zainteresowanie podróżowaniem kamperami lub z przyczepą. Chodzi przede wszystkim o to, by być niezależnym i móc budzić się codziennie w nowym miejscu. Pandemia przyspieszyła rozwój tego typu turystyki. W 2021 roku zarejestrowano dwukrotnie więcej kamperów niż w roku ubiegłym. Jakie są plusy, a jakie minusy wakacji w domu na kółkach? Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na taki wypoczynek? 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann 

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik 

21.00-22.00 - "Apteka wieczorna" - Jędrzej Kodymowski 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Michalina Szymborska 

Frédéric Joliot-Curie pisał: "Przyszła wojna będzie wojna niewidzialną. Dopiero, gdy dany kraj zauważy, że plony jego uległy zniszczeniu, jego przemysł jest sparaliżowany, a jego siły zbrojne niezdolne do działania - zrozumie nagle, że brał udział w wojnie i tę wojnę przegrał". Wojna informacyjna i strategia Polski. Skąd politolodzy i historycy czerpią wiedzę o działaniach służb specjalnych? Goście - dr Rafał Brzeski oraz dr Tomasz Gajownik. 

23.00-00.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski 

logo

23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska 

Audycja o tym, co dzieje się w świecie sztuk wizualnych, teatru i współczesnego kina. Nie brakuje recenzji, spotkań z artystami i kulturalnych zapowiedzi. 

logo

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Czy struny głosowe mieszkańców różnych części świata są inaczej zbudowane, czym jest efekt lotosu i jak się witają Kaszubi? Zapraszamy na codzienny magazyn ciekawostek naukowych.

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

Spotkanie z licealistami z Warszawy, którzy reprezentowali Polskę w Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków (International Young Physicist Tournament). Licealiści wygrali rywalizacje z 15 krajami z całego świata!

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"

Set Dj-ski 0ptika, czyli Łukasza Sawickiego - producenta i DJ-a, kolekcjonera winyli i finalisty prestiżowego konkursu Burn Residency w 2014 roku. Miks artysty został przygotowany wspólnie z C & C Bookings. 

20.00- 21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek

Co to znaczy akceptować siebie? Dlaczego od tego uciekamy?  Co jest największym powodem braku akceptacji? Czym różni się „udawana akceptacja” od tej prawdziwej?logo

08.00-10.00 - "Poranek w PRD" - W gorące dni apetyt nie dopisuje, za to chętnie sięgamy po chłodzące napoje i lekkie pożywienie. Tu doskonale sprawdzi się słodki, ożywczy arbuz. Ugasi pragnienie, odżywi organizm, zadba o nasze zdrowie i figurę. Arbuz nazywany inaczej kawonem, należy do rodziny dyniowatych, tak jak np. melon, cukinia czy ogórek. Roślina ta wywodzi się ze środkowej i południowej Afryki, gdzie nadal rośnie dziko. Dziś hodowla arbuzów rozprzestrzeniła się na cały świat. 

Pierwsze wzmianki o uprawach arbuza pojawiają się około 1500 r. p.n.e. Uprawiano go w Egipcie, Chinach, Indiach. Do Europy przywieźli go Krzyżacy. Było to w XII wieku. Współcześnie arbuzy uprawia się w krajach o ciepłym klimacie. W Polsce arbuz uchowa się tylko w cieplarniach. Istnieją odmiany pestkowe i bezpestkowe. Najpopularniejsze są arbuzy o czerwonym miąższu. Jednak istnieją także odmiany o różowym, białym, pomarańczowym, żółtym i brązowym wnętrzu. W Dniu Arbuza w Poranku "zajadać się " będziemy rożnymi odmianami tej... rośliny.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Prawie każdy Polak choć raz w swoim życiu odwiedza Morze Bałtyckie. Wielu z nas nadmorskie plaże zlokalizowane przy linii brzegowej Bałtyku odwiedzi wielokrotnie. Ale co tak naprawdę wiemy o samym Bałtyku?  

17.15 - "Bezpieczny maluch" - Jak dbać o swoje bezpieczeństwo na piknikach, wydarzeniach sportowych, koncertach? Do kogo się zgłosić, gdzie szukać pomocy,  kiedy coś zagrozi naszemu zdrowiu na takiej dużej, zorganizowanej imprezie? O tym w rozmowie z Kulfonem i Moniką opowie ratownik medyczny.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - 1 temat: Jak wakacje spędza samotny tata dwóch córek? Czy takie wakacje są trudniejsze, dla rodzica i dziecka? Gość: Błażej Kukla, tata samotnie wychowujący dwie córeczki.​ 2 temat: Jak flora bateryjna jelit wpływa na nasz organizm, czym jest i jak możemy ją wzmacniać i o nią dbać? Kiedy szczególnie musimy o nią zadbać. Gość - Magdalena Czyrynda-Koleda - dietetyk. 


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Tajemnica granatowego Zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Zborowski Wiktor, Wawrzecki Paweł, Pawlik Bronisław, Merle Zofia, Ludwiżanka Barbara, Kwieciński Cezary, Krafftówna Barbara, Kociniak Jan, Grabowski Tadeusz, Friedmann Stefan. 

19.10 - "Książka do poduszki" - "Mały książę" Antoine'a de Saint-Exupery'ego, w przekładzie Agaty Kozak, czyta Patryk Bartoszewski. 


Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU