Polskie Radio

Muzyka, kultura i wyśmienita literatura. Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 19:30
Ceremonia Zakończenia Igrzysk Olimpijskich w Tokio, Słuchowisko na lato: Zyta Rudzka "Cukier Stanik" i koncert Barbary Wrońskiej. Sprawdź nasze propozycje!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ VGstockstudio
logo


13.00-16.00 Studio Tokio Ceremonia Zakończenia Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Audycja z najważniejszymi elementami Ceremoniału Olimpijskiego, muzyka, komentarze i fragmenty relacji z medalowych startów Polaków.

09.30 – 10.00 – Magazyn filmowy: Relacja z Festiwalu Filmowego w Cieszynie – prow. Beata Kwiatkowska

10.00 – 11.30 – Cafe „Muza”: Stanisław Leszczyński - prowadzi Andrzej Sułek, wyd. Tomasz Szachowski

11.30 – 12.30  – Muzyka w kadrze – prowadzi Mariusz Gradowski

12.30 – 13.00 – Czytelnia: Antun Šoljan „Krótka wycieczka”, Ádám Bodor „Okręg Sinistra” – prowadzi Małgorzata Szymankiewicz
Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta

13.00 – 15.00 – Niedzielnik muzyczny – prowadzi Piotr Matwiejczuk

 Michael Nyman No Time in Eternity, wyk. Iestyn Davies – kontratenor, Fretwork; Calling the Muse – fragmenty płyty, wyk. wyk. Bruno Helstroffer – teorba; Travel Notes – fragmenty płyty, wyk. Paolo Pandolfo – viola da gamba, Andrea Pandolfo – trąbka, Laura Polimeno – śpiew, Álvaro Garrido – instrumenty perkusyjne;

František Xaver Dušek X Sonata fortepianowa B-dur, wyk. Marius Bartoccini – fortepian; Anton Reicha Symfonia koncertująca, wyk. Alexis Kossenko – flet, Chouchane Siranossian – skrzypce, Gli Angeli Genève, dyr. Stephan MacLeod

15.00 – 17.00 – Chopin osobisty – prowadzi Andrzej Sułek

17.00 – 19.00 – Party-tur – prowadzi Adam Sztaba
Gość: Urszula Dudziak

19.00 – 20.00 – Słuchowisko na lato: Zyta Rudzka „Cukier Stanik”, prod. 2011, reżyseria: Andrzej Piszczatowski, realizacja: Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Obsada: Wojciech Pszoniak, Paulina Holtz, Michał Sitarski, Sławomir Holland, Maria Robaszkiewicz, Lech Łotocki, Andrzej Piszczatowski, Ewa Ziętek, Zygmunt Sierakowski

20.00 – 22.00 – Letnia promenada – prowadzi Klaudia Baranowska

  1. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans (Wrocław, Kościół Uniwersytecki, 6.09.2013)

Jerzy Fryderyk Händel Serenata AciGalatea e Polifemo HWV 72; Jan Sebastian Bach Kantata Aus der Tiefen rufe ich, Herr, zu dir BWV 131

 

Wyk. Roberta Invernizzi – sopran (Aci), Sonia Prina – kontralt (Galatea), Krystian Adam – tenor, Christopher Purves – bas (Polifemo), Chór Filharmonii Wrocławskiego, Il Giardino Armonico, dyr. Giovanni Antonini

 

22.00 – 01.00 – Wieczór płytowy – prowadzą Tomasz Szachowski i Piotr Metz, wyd. Aleksandra Baszun
Bill Haley & His Comets "Rock around the Clock" 1956
The Who "Live at Leeds" 1970


logo

00.00- 02.00 Potrójne Pasmo Przenoszenia - Michał Margański 

02.00 - 04.00 Polarny w tropikach – Michał Pomianowski/wyd. Aleksandra Kaczkowska 

04.00 - 06.00 Ranny wzmacniacz - Grzegorz Hoffmann 

06.00 - 08.00 Muzyczne rozmowy – Marcin Witan

08.00 - 09.00 Bed & Breakfast - Piotr Firan/Raf Uzar/ wyd. Małgorzata Jakubowska            

09.00 - 10.00 Zagadkowa Niedziela - Katarzyna Stoparczyk / wyd. Wojciech Dorosz

Zagadki i ciekawostki dla dzieci. Gość Katarzyna Wasilkowska, autorka książki „Mundek” – o budowaniu relacji w rodzinie.

10.00 - 11.00 Leniwe przedpołudnie – Anna Popek / wyd. Wojciech Dorosz

Życie po udarze – Jacek Rozenek. Piłkarska Reprezentacja Dzieci z Domów Dziecka - Krzysztof Kot - trener; Sylwester Trześniewski, prezes stowarzyszenia Nadzieja na Mundial. Sprzątanie Bugu i wyprawy na grzyby.

11.00 - 13.00 Muzyczne podróże - Raf Uzar i Małgorzata Jakubowska

13.00 - 13.45 Trójka literacka - Magdalena Złotnicka/ wyd. Jacek Kisielewski

Gość: Katarzyna Bonda – autorka kryminałów

Rozmowa o tym, czy kobiecie trudno jest pisać kryminały.  Agatha Christie z całą pewnością jest matką gatunku, ale ona pisała w innych czasach – współczesne kryminały są zdecydowanie ostrzejsze, policjanci i prokuratorzy klną, piją… czy stereotyp, że to typowo męska literatura jeszcze funkcjonuje? Skąd autor bierze pomysły na pasjonujący kryminał?

13.45 - 14.00 Kwadrans Leszka Długosza - /wyd. Michał Margański 

14.00 - 16.00 Do trzech razy nuta - Roman Dziewoński/ wyd. Justyna Grabarz

16.00 – 17.00 Czy już Państwo słyszeli? – Justyna Grabarz

17.00 - 19.00 Trzecia Strona Medalu – red. sportowa

Zamknięcie Igrzysk Olimpijskich- Podsumowanie

19.00- 20.00 Koncert w Trójce - Barbara Wrońska z solowym albumem w Trójce. Przypominamy koncert

20.00 - 20.45 Scena Teatralna Trójki – wyd. Wojciech Dorosz

Premiera – styczeń – 2019

Pierwsza sztuka Marka Kochana, utrzymana w klimacie „historical fiction”, wyróżniona w konkursie, zorganizowanym przez PKOBP i Teatr Polski w Warszawie pod hasłem „Niepodległa”.

„Czy prezydentem Polski w 1922 roku mógł zostać nie Gabriel Narutowicz, a Ignacy Jan Paderewski?”

21.00 - 00.00 Ciemna Strona Mocy - Aleksandra Kaczkowska 


logo

22.06 - "Poczytnik" zapraszają Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert

W audycji "Poczytnik" Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert skupią się na twórczości Janusza Majewskiego w kontekście jego nowej książki pt. “Maleńka”.  Część pierwsza książki oddaje hołd Brunonowi Schulzowi. To trzy historie związane z wielkim pisarzem, ale całkowicie fikcyjne. Część druga to jedenaście rozmaitych opowiadań, przesyconych humorem: czasem naprawdę czarnym, czasem wręcz cynicznym, innym razem lirycznym. Łączy je ironia i dystans autora do historii. 

logo

W niedzielę dziennikarzy Czwórki można spotkać na plaży w Karwii, skąd będą relacjonować drugi dzień zmagań najlepszych ratowników podczas Mistrzostw Polski w Ratownictwie Morskim. Dla odwiedzających studio plenerowe Czwórki na plaży w Karwi przygotowaliśmy wiele atrakcji - na przybyłych czekać będzie między innymi "Instastrefa" i nasze gadżety. Zapraszamy od godziny 11.

 

12.00-13.00 – „Strefa gamingu” – Łukasz Chmiel

Porozmawiajmy o ewolucji najpopularniejszych gier e-sportowych. Counter-Strike, Starcraft czy League of Legends są z nami od lat, a twórcy nieustannie starają się je rozwijać i zaskakiwać graczy. Jeżeli spojrzymy na to, jak League of Legends wyglądało 10 lat temu, a jak wygląda dzisiaj, można powiedzieć, że to dwie różne gry…

 

13.00-14.00 – „Sztuka jedzenia” – Beata Kwiatkowska

„Kino na granicy” , „Havel od kuchni” i „Zaraza ziemniaczana”, czyli festiwal filmowy w Cieszynie, kolacja według Havla i wystawa pandemiczna. Poruszymy różne zmysły.

 

15.00-16.00 – „Artystyczny Wybieg” – Kasia Cygler

Poznajcie historię dziewczyny z małego miasta, która kocha muzykę i chce spełnić swoje marzenia. Opisała to w swojej książce "Mery Majka”  Sylwia Lipka – wokalistka i prezenterka, która będzie gościem w audycji.

 

17.00-18.00 – „Funkadelia” – Marcin Hubert „Harper”

Amerykański raper Demetrius Rhymes dla Tokyo Dawn,  słodkie soulowe wibracje na lato zapewnią Durand Jones & The Indications oraz Brittany Howard (zremiskowana), jazzman Sun Ra w klubowym edicie, jazzowo-klubowa Brytyjka Emma-Jean Thackray i jej słoneczny pierwszy album, a w drugiej godzinie sporo połamanych, wakacyjnych brzmień i rytmów spod znaku breakbeat i jungle (m.in. Biodive, Breaka, Euphonic, WDDS, LMajor, Loxy & Ink). Zapraszamy.

 

21.00-22.00 – „Nocne czaty” – Mariusz Pieśniewski

Jak i gdzie  poszukiwać radości życia? Skąd pochodzi  i co o niej decyduje? Czy można ją osiągnąć w zwykłej, "szarej codzienności"?


logo

13:00-14:00 "Zwierzyniec" - Właśnie dziś 8 sierpnia obchodzimy w Polsce Wielki Dzień Pszczół. Zatem porozmawiamy o pszczołach, o owocach, warzywach, kwiatach, których zabrakłoby gdyby nie pszczoły.

15:00-16:00 "Zapraszamy do stołu" - Tradycyjna kuchnia kazachska koncentruje się na baraninie i koninie, a także na różnych produktach mlecznych. Przez setki lat Kazachowie byli pasterzami, którzy hodowali owce o grubych ogonach, wielbłądy dwugarbne i konie, wykorzystując te zwierzęta do transportu, odzieży i żywności.

Jak dzisiaj wyglądają posiłki w kazachskim domu, i co jest tradycyjną potrawą warto spróbowania. Gość: Andrey Vodopyanov – Kazachstańczyk mieszkający w Polsce.

16:00-17:00 "Łowcy dziecięcych przygód" - Podróż po Francji, naszymi przewodniczkami będą bliźniaczki Madzia i Julka. Polki urodzone w Paryżu.

17:00-18:00 „Kulturoteka” - Michał Rusinek, autor książki „Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości”, przedstawi arcyciekawe historie nazw miejscowości i zachęci młodych detektywów do własnych poszukiwań.​​

22:00-00:00 „Muzyka dla rodzica” – Od Polski po Stany Zjednoczone. W audycji Muzyka dla rodzica zapraszamy na wakacje muzyczne z piosenkami tych znanych, ale również mniej znanych artystów, którzy tworzą piękne piosenki na całym świecie.

Będą Polscy artyści tacy jak Patrick the Pan, Paula Roma, Bitamina, czy Wrońska. Zagraniczni muzycy będą tworzyli playlistę w postaci Amy Winehouse, Lady Gagi i Tonnego Benetta i grupy U2, otóż  8 sierpnia swoje 60 urodziny obchodzi gitarzysta grupy - Dave Howell Evans, znany jako The Edge.


.
18:00 Złoty wiek muzyki kameralnej Dr Danuty Gwizdalanki [PREMIERA]

Dr Danuta Gwizdalanka zaprasza na audycję o menuetach „haydnowskich” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

21:00 Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera z komentarzem Marty Jankowskiej [PREMIERA]

W najbliższych Romantycznych weberianach czyli antenowych powrotach Jana Webera przyjrzymy się postaci ostatniego bohatera Wielkich recitali, uczestnika VI edycji Konkursu Chopinowskiego Hitoshi Kobayashi. Jury nagrodziło artystę wyróżnieniem, nie był to zresztą jego jedyny sukces pianistyczny! W audycji wrócimy do nagrań pianisty z I i II etapu Konkursu, nie zabraknie opowieści Redaktora o kuluarach wydarzenia. Usłyszymy, jak brzmiała muzyka Chopina w wykonaniu Japończyka i czym Kobayashi zdobył sobie przychylność jurorów. Program z komentarzem Marty Jankowskiej.

22:00 Z archiwum PR Dariusza Marciniszyna [PREMIERA]

Wokół bohatera najbliższej audycji Dariusz Marciniszyn rozsiewa aurę tajemnicy. Zabrzmi wybitne zdaniem autora nagranie mazurków Fryderyka Chopina zarejestrowane w Studiu Polskiego Radia. Czyje to będą interpretacje? Zachęcamy do słuchania!

 

Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU