Polskie Radio

"IV rozbiór Polski" - czy agresji Niemiec na Polskę, dało się uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 14:20
23 sierpnia 1939 roku w Moskwie został podpisany sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji. Pakt ten zawierał także tajny protokół, którego konsekwencje nazywa się IV rozbiorem Polski.
23 sierpnia 1939 roku w Moskwie został podpisany sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji.
23 sierpnia 1939 roku w Moskwie został podpisany sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji.Foto: Lukasz Dejnarowicz / Forum

Czytaj też:
kwiatkowski_PAP__663.jpg
Eugeniusz Kwiatkowski. Przez całe życie chciał zmieniać Polskę

Jak wynika m.in. z pamiętników amerykańskiego dyplomaty Charlesa Bohlena, treść tajnego protokołu była znana rządowi Stanów Zjednoczonych już 24 sierpnia. Czy agresji Niemiec na Polskę  można było uniknąć? Gościem audycji będzie prof. Rafał Habielski, historyk Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz też:

Poza tym w audycji:

Przed nami kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Ponad 80 lat od tego wydarzenia, Agata Puścikowska w książce „Waleczne z gór” odkrywa nam współczesnym, nieznane szerokiej publiczności historie bohaterskich góralek walczących z Niemcami w latach 1939-45. To opowieść o mieszkankach Podhala, Pienin, Orawy, Spiszu, Gorców. Symbolem walczących góralek jest na pewno Helena Marusarzówna, kurierka tatrzańska Armii Krajowej, więziona w zakopiańskiej katowni Palace, stracona przez  gestapo.

Choć więc nie można powiedzieć, że udział góralek w walce z Niemcami podczas II wojny światowej nie był zauważony, to wiele z nich wciąż pozostaje nieznanych. Wśród nich, Helena Błażusiakówna, osiemnastolatka, która w celi niemieckiego więzienia wyryła słowa modlitwy, do której Henryk Górecki  napisał  „Symfonię pieśni żałosnych” w 1976 roku, czy Józefa Mikowa, oficer łącznikowy Tajnej Organizacji Wojskowej na terenie Polski i Słowacji, zgładzona w 1942 roku. W jakich strukturach walczyły bohaterskie góralki? Jakie misje realizowały? Jakie były ich losy? Kiedy zostały schwytane przez Niemców? Jak liczna grupa włączyła się walki? Ile z nich zginęło? Co pomogło te postaci przywrócić pamięci po ponad 80 latach? Na te pytania odpowie autorka książki, Agata Puścikowska.

***

Do wysłuchania audycji "Eureka", we wtorek o godz. 19.30, zaprasza Dorota Truszczak.

mg

Czytaj także

Układ Sikorski-Majski. Jak ustalono granice Polski po II wojnie światowej?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 08:15
- Większość granic w środkowej i wschodniej części Europy, to granice, które narysował jeszcze Stalin, one trwają, kwestionuje je inny dyktator, Putin - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil, historyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dr Rohoziński o pakcie Ribentrop-Mołotow: otwierał drogę do terroru

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 09:45
- Ten pakt otworzył ręce terrorowi czy utorował ścieżkę. Tak naprawdę obie strony dawał sobie nawzajem wolną rękę na terror. Jednym z aspektów tego paktu była współpraca gestapo i NKWD - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Rohoziński z Instytutu Pileckiego. 
rozwiń zwiń